Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2006, 22:13:08
Andrei_sunt Andrei_sunt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2006
Mesaje: 9
Implicit

As vrea sa aud parerea voatra in legatura cu minimul necesar pentru mantuire.
Var oameni de diferite intensitati, si unii sunt pacaliti, altii prostiti, altii caldicei, etc. Si imi este mila de toti, as vrea ca toti sa se mantuiasca, chear daca nu sunt asa de intensi, si uneori ajung pe cai gresite nestiind pe unde sunt.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2006, 14:59:07
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta cu minimul necesar pentru mantuire.Trebuie sa intelegi ca mantuirea nu este un examen scolar unde trebuie sa iei o anumita nota minima pentru a promova, si ca asta e o abordare profana a acestui aspect.Nimeni nu poate cuantiza cat este bine si cat rau in viata fiecaruia si sa stie daca s-a mantuit sau nu.Judecata divina o va face Dumnezeu si numai El poate hotari asta.In marea sa iubire pentru oameni,El iarta si pe cel mai pacatos om,daca macar pe patul mortii se spovedeste preotului si il accepta pe Hristos ca mantuitor.El nu vrea sa mergem in iad,ci in rai,si pentru asta iarta multe pacate,chiar da nu suntem vrednici de asta,daca noi il primim in viata noastra,ne marturisim pacatele si il acceptam ca mantuitor pe Iisus.Oricum,un bun crestin (trebuie sa) stie ca toata viata sa trebuie sa lupte,sa lupte cu raul,pacatele,patimile,tentatiile pana la moarte,si ca niciodata nu trebuie sa spuna gata,am facut nu stiu cate fapte bune,sunt perfect si sunt mantuit.Daca a facut asta,deja a cazut in cel mai mare pacat,pacatul mandriei.Un bun crestin incearca in fiecare zi sa fie un om mai bun,pentru ca nici un om nu poate fi perfect,dar el trebuie sa tinda spre asta.
Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2006, 14:27:16
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

In primul rand mantuirea nu are un maxim nici un minim. E adevarat ca sunt oameni de diferite intensitati, dar asta nu inseamna ca si mantuirii i se pot atribui aceste intensitati. Unii oameni mor dupa ce se nasc, sau chiar inainte de a se naste cand sunt inca in pantecele mamei, altii traiesc 100+ ani, poti trage o concluzie de aici cat timp ai nevoie pentru a te mantui? NU! Dumnezeu stie prea bine menirea fiecaruia dintre noi, ne stie si puterile si slabiciunile, ne stie pacatele si faptele bune, ne si iubeste neconditionat in acelasi timp si El ne va judeca la sfarsit. Ramane deci ca El sa decida daca te-ai mantuit sau nu, fara minim si maxim. Am incredere in Dumnezeu ca stie mai mult decat noi toti ce e bine sa facem si nu ma indoiesc de judecata Lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2006, 15:19:05
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

credinta, har si fapte bune
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2006, 16:05:26
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Minimul necesar este dat in cuvintul mantuitorului, ai avut un talant si la intalnirea cu D-nul ai adus doi talanti si atunci D-nul te va pune peste multi talanti intrand in imparatie in bucuria parintilor, dar e usor oare sa sporesti asa fel incat pe langa toate cate le-ai primit de la D-zeu sa aduci si sa pastrezi astfel incat sa ai dublu? E foarte greu dar si ce ai primit asa cum ai primit macar de nu ai ascunde in pamant (asa cum fac si eu uneori) ci ai tine in opaitz sa lumineze la trebuintele casei tale si tot ar fi ceva. Deci chiar cu un talant fiind e foarte greu sa ajungi la a ti se spune de catre aproapele: -Ma bazez pe tine in lucrul asta sau ala, si acesta sincer gandind "caci dupa cum te cunosc esti rob vrednic al D-nului Isus" iar tu sa nu-l dezamagesti pe acesta ajutandu-l in ce te-a rugat sa-l ajuti...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2006, 16:21:20
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

scuze de gresala facuta in mesajul de mai sus:
am scris -mantuitor- dar era vorba de Mantuitorul adica D-nul Isus Hristos sau Cristos,
iar D-nul inseamna Domnul prescurtat iar D-zeu inseamna Dumnezeu prescurtat
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2006, 14:13:10
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pt. Andrei
Si in minim-ul si in maxim-ul necesar pt mantuire iti trebuie permanenta relationare cu Hristos...cum se face asta???Vorbind si constientizand permanenta Lui in preajma ta...atunci cand vei face acest lucru vei sti si ce manifestare exterioara sa ai...sau ce sa faci in viata de zi cu zi (biserica,familie,societate,mediu inconjurator...etc)
Nu trebuie sa uiti niciodata un lucru :totul este al lui Dumnezeu,de la Dumnezeu pt tine...tu esti stapanul a ceea ce este al Lui si esti lasat liber daca vrei sa-i dai Lui din ce-i al Lui sau nu.
Asta inseamna IUBIRE si asa se manifesta EL...nu este pretentios.
Iar referitor la constatarea ta ca unii oameni sunt calzi sau reci in credinta si iti e mila de ei si vrei sa se mantuiasca...eu cred ca e cazul sa mai lucrezi cu tine inainte de a face constatari cu privire la altii...in acest context pr.Arsenie Papacioc ar fi spus: "e smerit mandruletul"...si inainte de toate Hristos a dat parabola "Vamesul si fariseul"...citeste-o si mediteaza adanc la intelesul si morala ei...
Sper sa intelegi ca ceea ce ti-am scris nu are conotatie rautacioasa...ti-am spus propria mea opinie cu privire la subiectul tau fara nici o intentie...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.08.2006, 22:47:43
lilu18 lilu18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2006
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
scuze de gresala facuta in mesajul de mai sus:
am scris -mantuitor- dar era vorba de Mantuitorul adica D-nul Isus Hristos sau Cristos,
iar D-nul inseamna Domnul prescurtat iar D-zeu inseamna Dumnezeu prescurtat
...scuze dar am gasit inca o gresela in mesajul tau...numele Mantuitorului Iisus se scrie cu 2 de i, cu un singur i, adica isus inseamna magar...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2006, 21:56:55
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lilu18
...scuze dar am gasit inca o gresela in mesajul tau...numele Mantuitorului Iisus se scrie cu 2 de i, cu un singur i, adica isus inseamna magar...
In ce limba? (In romana nu, iti spun sigur). Ai vreo sursa care sa sustina afirmatia asta, sau vorbesti in calitate de lingvist?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.08.2006, 10:50:15
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lilu18
Citat:
În prealabil postat de sovidiu
scuze de gresala facuta in mesajul de mai sus:
am scris -mantuitor- dar era vorba de Mantuitorul adica D-nul Isus Hristos sau Cristos,
iar D-nul inseamna Domnul prescurtat iar D-zeu inseamna Dumnezeu prescurtat
...scuze dar am gasit inca o gresela in mesajul tau...numele Mantuitorului Iisus se scrie cu 2 de i, cu un singur i, adica isus inseamna magar...
Asa este, desi vazusem de multe ori cum se scrie, si citisem de si mai mult ori, nu numai ca nu am scris corect... dar asa pricep si eu cu tine ca MAGAR inseamna, desi nu stiu in ce limba, dar in romana sigur inseamna mai degraba Bou.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Dogma este obligatorie pentru mantuire catalin2 Dogmatica 137 04.10.2011 15:59:10
Mai luptam pentru mantuire? cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 23 06.10.2010 20:59:23
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 19:26:41
Credeti ca exista mantuire fara Hristos? lacrimi Despre Sfanta Scriptura 57 22.02.2010 22:39:35