Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2008, 11:05:12
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit intrebare pt cei casatoriti

Buna!
Eu stiu ca in Biserica noastra Ortodoxa nu se accepta nicio forma de anticonceptionale sau ceva asemanator. Cand am vorbit despre asta cu prietenul meu a spus ca nu ne-am putea permite sa crestem prea multi copii si ca mai importanta e calitatea timpului pe care il oferi unui copil. Eu as vrea sa va intreb pe voi, oamenii casatoriti care respectati invatatura ortodoxa...aveti foarte multi copii? In fiecare an se naste unul? Cum ii cresteti? Cum faceti? Daca e prea intima intrebarea va rog sa-mi raspundeti prin mesaj privat.
Si va rog, doar cei casatoriti!!!!! Vreau o marturie, nu predici.
Multumesc!
Anamaria
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2008, 11:13:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Anna,

Vezi te rog tot pe acest forum, ca sunt multe topicuri care trateaza problema asta. Dar iti spun ca n-o sa ajungi la o concluzie clara, asa ca du-te si cauta-ti un duhovnic casatorit si nu prea tanar si el o sa te indrume. Eu asa am facut, caci evident ca m-am confruntat cu aceeasi problema, casatorit fiind.

Nu uita ca vorbim despre cazul celor casatoriti, nu al celorlalti!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.11.2008, 11:29:48
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Buna!
Eu stiu ca in Biserica noastra Ortodoxa nu se accepta nicio forma de anticonceptionale sau ceva asemanator. Cand am vorbit despre asta cu prietenul meu a spus ca nu ne-am putea permite sa crestem prea multi copii si ca mai importanta e calitatea timpului pe care il oferi unui copil. Eu as vrea sa va intreb pe voi, oamenii casatoriti care respectati invatatura ortodoxa...aveti foarte multi copii? In fiecare an se naste unul? Cum ii cresteti? Cum faceti? Daca e prea intima intrebarea va rog sa-mi raspundeti prin mesaj privat.
Si va rog, doar cei casatoriti!!!!! Vreau o marturie, nu predici.
Multumesc!
Anamaria
Cel mai bine mergi la un duhovnic.
Se zice ca daca nu vreti sa faceti copii (sau nu prea multi) sa traiti ca fratii (adica fara relatii intime)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2008, 14:49:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Cel mai bine mergi la un duhovnic.
Se zice ca daca nu vreti sa faceti copii (sau nu prea multi) sa traiti ca fratii (adica fara relatii intime)
Se zice... :)

Era o istorioara parca prin Patericul Egiptean, cu un batran calugar la vreo 80 de ani care, cazand bolnav la pat, a primit o tanara crestina evlavioasa sa-l ingrijeasca. Dupa cateva saptamani, se intampla si pacatul... Trece un an si apare batranul in fata fratilor cu copilul in brate si ridicandu-l le zice: "Iata rodul mandriei mele". Omul nu crezuse ca asa ceva este cu putinta...

Sa traiasca omul cu nevasta lui... ca fratii? Basme. Duhovnicul sa-i dea sfaturi Annei, ca noi forumistii suntem depasiti de acest subiect.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2008, 15:10:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E bine de stiut ca un sfat primit de la parintele duhovnicesc nu devine un sfat si pentru ceilalti care au aceeasi problema. Putem vedea din Pateric cum Parintii dadeau ucenicilor sfaturi diferite pentru biruirea pacatului mandriei, lacomiei, etc.

In concluzie, e nevoie de relatia ta cu duhovnicul si nu de raspunsul unora dintre noi la aceasta intrebare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2008, 16:01:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Se zice... :)

Era o istorioara parca prin Patericul Egiptean, cu un batran calugar la vreo 80 de ani care, cazand bolnav la pat, a primit o tanara crestina evlavioasa sa-l ingrijeasca. Dupa cateva saptamani, se intampla si pacatul... Trece un an si apare batranul in fata fratilor cu copilul in brate si ridicandu-l le zice: "Iata rodul mandriei mele". Omul nu crezuse ca asa ceva este cu putinta...

Sa traiasca omul cu nevasta lui... ca fratii? Basme. Duhovnicul sa-i dea sfaturi Annei, ca noi forumistii suntem depasiti de acest subiect.
frumos exemplu...

pana la 80 de ani purtase in el mandria ascunsa... iar copilashul nevinovat sarmanul era rodul mandriei sale care gasind prilejul sa se manifeste s-a manifestat, chiar daca era shi batran shi bolnav... dar macar n-a ascuns pacatul sau printr-un avort... ci a nadajduit in iertarea de la Dumnezeu, luandu-shi rodul mandriei, cu el la manastire, intre fratzi...


poi ce sfaturi tot cautatzi? ce sa va tot spuna duhovnicul atatea nelamuriri? facetzi in asha fel incat sa nu facetzi avorturi, nici unul, shi nici desfranare ori curvie ori adulter in casatoria voastra... va zice unul patzit shi inca necasatorit...

pe duhovnic intrebatzi-l cum sa va mantuitzi, sa-l ascultatzi spre mantuire nu spre dezlegari pentru placeri trupeshti shi nu cum va-ar putea permite el sa calcatzi stramb, ori sa va numere de cate ori..., ori alte lucruri... dar nici sa avetzi atatzia copii ca shi dobitoacele ca 3-4 copii maxim ne sfatuie CLD... deci fara anticonceptzionale shi prezervative shi avorturi ori alte forme de curvie...

va spune unul care mult a calcat stramb shi s-a cam smolit pe la suflet...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.11.2008, 20:38:32
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Va rog frumos, NU am cerut sfat. Voiam doar o marturie, voiam doar sa stiu daca este posibil sa tii invatatura ortodoxa si sa nu te umpli de 10 copii, atata tot. Si daca este posibil, CUM este posibil lucrul asta? Nu vreau sfaturi, ci lucruri concrete, reale pe care alti oameni le-au trait. Multumesc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2008, 21:14:18
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite marturie: Copiii ti da Dumnezeu, nu tine de vointa noastra sa-i avem nici ca data, nici ca numar. Ce tine aproape intotdeauna de vointa noastra este [COLOR=red]sa nu-i avem.....[/COLOR] si mai ales de vointa femeii. Asa ca in cele din urma tu decizi!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2008, 17:48:33
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Buna!
Eu stiu ca in Biserica noastra Ortodoxa nu se accepta nicio forma de anticonceptionale sau ceva asemanator. Cand am vorbit despre asta cu prietenul meu a spus ca nu ne-am putea permite sa crestem prea multi copii si ca mai importanta e calitatea timpului pe care il oferi unui copil. Eu as vrea sa va intreb pe voi, oamenii casatoriti care respectati invatatura ortodoxa...aveti foarte multi copii? In fiecare an se naste unul? Cum ii cresteti? Cum faceti? Daca e prea intima intrebarea va rog sa-mi raspundeti prin mesaj privat.
Si va rog, doar cei casatoriti!!!!! Vreau o marturie, nu predici.
Multumesc!
Anamaria
Relatiile intime sunt permise doar martea si joia, in afara posturilor si la distanta de 1-2 zile de sarbatori si de mers la Sf. Biserica, si numai cu scopul de a concepe copii. Copii da Dumnezeu asa cum stie El ca e mai bine. Unora le da 10, altora nici unul. Sotii daca vor mai putini copii pot sa se "cunoasca" mai rar (1 data la 2 saptamani, etc). Metoda calendarului nu este vazuta cu ochi buni de Biserica Ortodoxa.

Bogdan.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.11.2008, 20:55:55
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Esti casatorit Bogdan?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doi tineri crestini casatoriti dorm in strada... laurastifter Umanitare 16 27.11.2014 09:26:02
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19