Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 27.04.2013, 01:00:18
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Sa nu credeti insa ca sunt de acord cu ura care-i intre cele doua biserici (in special cea venita din BOSV, sau cu aversiunea stilistilor fata de noi. Nici gand ! Dar daca va fi candva un haos in biserica noastra si prin reducere la absurd se inchid manastirile, se fac numai botezuri prin stropire si nu prin intreita afundare, se construiesc biserici cu Altarul la apus samd, eu una chiar prefer sa ma inchin singura intr-un coltisor de casa cu candela aprinsa si inconjurata de Icoane.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 27.04.2013, 02:39:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Sa nu credeti insa ca sunt de acord cu ura care-i intre cele doua biserici (in special cea venita din BOSV, sau cu aversiunea stilistilor fata de noi. Nici gand ! Dar daca va fi candva un haos in biserica noastra si prin reducere la absurd se inchid manastirile, se fac numai botezuri prin stropire si nu prin intreita afundare, se construiesc biserici cu Altarul la apus samd, eu una chiar prefer sa ma inchin singura intr-un coltisor de casa cu candela aprinsa si inconjurata de Icoane.
Problemele tale sunt destul de mari daca te-ai casatorit cu cineva pe stil vechi.

Te-as sfatui sa i le incredintezi lui Dumnezeu, si sa te bazezi pe Dumnezeu sa te ajute sa le rezolvi.

Cum? Fa un canon de rugaciune de 40 de zile la Maica Domnului, sa te ajute, sa te invete ce sa faci, si sa rezolve problema asta pe care o ai. Si fa putina milostenie, du-te la Biserica, mai posteste.

Degeaba cauti sfaturi si pareri; mai bine cauti "SOLUTII" si pe alea de la Dumnezeu, care eu zic ca vin degraba.

Parerea mea de 2 bani....
Reply With Quote
  #263  
Vechi 27.04.2013, 15:05:14
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Ai dreptate. Foarte bine zis.
Asta si trebuie sa fac. De fapt am inceput. Tin posturile, fac milostenie, ce-i drept, recunosc ca m-am cam indepartat de credinta si nu prea am mai mers la biserica in ultimul timp, ceea ce nu-i deloc bine, dar din fericire mi-am reluat obiceiul de a ma prezenta duminica la Liturghie.
Totusi sa ne rugam si pentru cei de pe stil vechi, ei nu sunt rau-intentionati, saracii.
Sa vedem si ce vrea sa ne arate Dumnezeu.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 23.05.2013, 00:58:20
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Din cate am vazut, celor de pe stil vechi (ma refer la mireni) le merge bine, se inteleg bine sotii intre ei, sunt uniti (fiind o comunitate mica), iar la ei chiar nu vezi mai deloc ca barbatii sa-si insele sotiile (la ei e foarte mare pacat). La noi am vazut ca se trateaza la "caldicel" spovedania (oameni cu pacate destul de mari si care nu s-au mai spovedit cu zecile de ani iau impartasanie).
Dar nu sunt de acord cu refacerea Tainelor care se fac odata in viata (de ex la Mirungere te pune ca la Botez sa te lepezi de 3 ori de satana si sa te unesti cu Hristos). Nu stiu, cineva mi-a zis, si sper ca am inteles gresit, ca un preot a intrebat pe cineva care se trecea de pe nou pe vechi daca :"te lepezi de Hristosul cel vechi si te unesti cu Hristosul cel nou". Acest lucru nu mi se pare normal, dar poate persoana reespectiva a inteles gresit.
Eu, ca si sotul meu si ca multi alti credinciosi care-s fie pe vechi, fie pe nou, nu vreau sa-mi pierd mantuirea si sa ma duc in iad. Chiar daca am vazut si lucruri foarte bune pe stil vechi, totusi nu vreau sa ma joc de-a schimbatul religiei.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 23.05.2013, 01:00:41
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Argumentele aduse cu privire la Postul Sfintilor Apostoli care in unii ani se nimereste sa fie destul de scurt si cu minunile care se intampla dupa calendarul lor sunt destul de solide.
Dar refuz sa cred ca nu exista har in BOR, eu personal am cunoscut preoti de mare valoare si care cyhiar au har si mult talc in vorbele spuse la predici... La cuvantarile celor de pe stil vechi parintii de acolo ne reamintesc cam cat este de usor sa-ti pierzi mantuirea si faptul ca te paste iadul daca persisti in pacate.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 09.09.2014, 20:22:21
Andrreea's Avatar
Andrreea Andrreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 7
Implicit

Salutare,

Da, am initiat acest thread aici, va multumesc pentru sfaturi dar intr-un final am decis singura calea pe care o voi urma: mai pe scurt sunt cu el, si suntem pe vechi.

Am avut rabdarea sa citesc aproape 10 pagini din ce-ati scris aici, dar e prea mult, si va razboiti intre voi de parca stie careva din voi adevarul suprem. Degeaba aveti avatare cu patriarhi si sfinti si toate cele, sunteti "blocati".

Adevarul este undeva la mijloc si bineinteles ca nu exista padure fara uscaturi.

Argumente vor fi tot timpul si de o parte si de cealalta:
* ba e vorba de cele 13 zile diferenta (care oricum vor fi 21 peste cativa ani... ca la fiecare ~100 ani se pierde o zi, nu?)
* ba e vorba de posturi
* ba de faptul ca nu au dat ascultare suprematiei conducerii din 1924
* ba ca n-are cine sa le sfinteasca Sf. Mir sau mai stiu eu ce minuni
* ba ca patriarhii nu au fost nu stiu cum si cand
* ba ca se fac slujbe in comuniune cu catolicii/etc

Lasati vrajba si imfatuarea deoparte.
E drept ca pe stilul vechi e mult mai corect decat pe stilul nou. Mi-au luat luni de zile sa ma documentez singura, dar asa e.
E drept ca si pe stilul nou exista foarte multi preoti cu Har!
E drept ca si pe stilul vechi exista preoti betivani, etc.

Dar va rog sa nu confundam calitatea umana cu Har-ul, ca e o diferenta strigatoare la cer!

Repet: adevarul suprem nu-l stie nimeni. Nici IPS Daniel, nici RIP Teoctist, nici IPS Vlasie Mogarzan si nici altii...

Important e ca viata noastra pe pamant s-o traim cu "calitate umana", ca asta te invata Religia din toate Evangheliile si pildele ei: sa fii om, sa fii bun, sa fii milostiv, sa fii darnic, sa ajuti pe cel sarac, sa nu furi, sa nu omori, etc --- intr-un cuvant sa ai calitate umana! Si bineinteles, te invata sa-ti accepti nimicnicia si sa nu te crezi Dumnezeu care cumva. Si asa e.


Nu mai pacatuiti innecandu-va singurei aici in argumente care mai de care mai valide sau mai invalide. Din punctul meu de vedere marea greseala a inceput in 1924 si a fost la fel de grava ca si marea schisma din 1054. Si punct! N-au ei nicio vina ca nu au dat "ascultare" ordinului domnului Miron Costin sau cum il chema. Pai daca IPS Daniel (sau IPS Vlasie) zice cuiva ca trebuie sa se dea cu capul in fantana si sa moara, o sa faceti toti asa si cei care nu, sunt considerati schismatici sau fanatici sau nesupusi?

In fine ... reveniti va rog strict la paragraful anterior si lucrati la calitatea umana! Nu va iarta nimeni niciun pacat daca va mega-certati aici pe forum, ascunsi in spatele unor nickname-uri.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 19.09.2014, 09:03:49
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Buna,

Nu am deloc nici o legatura cu acest subiect, dar l-am citit din curiozitate zilele trecute.

Am evlavie la Cuviosul Paisie Aghioritul si citind astazi pe internet despre el am dat peste aceasta poveste, si nu mi se pare a fi intamplator:

Un alt subiect care l-a preocupat a fost cel al calendarului. Suferea din pricina schismei facute in Biserica si se ruga pentru indreptarea situatiei. Se mahnea pentru formarea gruparilor vechilor calendaristi care sunt rupte ca mladitele din Vie si nu au comuniune cu Patriarhiile Ortodoxe si Bisericile locale. Cateva din astfel de grupari, din Atena si Tesalonic, s-au unit la indemnul lui cu Biserica pastrand insa calendarul vechi.

Staretul spunea:

‘Bine ar fi fost sa nu fi existat aceasta diferenta de calendar, dar aceasta nu este o chestiune de credinta’.

Iar atunci cand i se spunea ca noul calendar a fost facut de Papa, raspundea:

‘Noul calendar a fost facut de Papa, iar cel vechi de un inchinator la idoli‘,

referindu-se la Iuliu Cezar.

Pentru a intelege mai bine pozitia Staretului in problema calendarului, vom da in continuare urmatoarea marturie:

Un grec ortodox traia in America impreuna cu familia sa de mai multi ani. Avea insa o problema serioasa. El era stilist, iar femeia si copiii lui tineau noul calendar.

‘Nu putem sa facem nici macar o singura sarbatoare impreuna, spunea el. Ei praznuiau Craciunul, eu praznuiam pe Sfantul Spiridon. Cand eu aveam Craciunul, ei praznuiau pe Sfantul Ioan. Si aceasta nu-i nimic. Lucrul cel mai rau era sa stii ca noii calendaristi sunt, asa cum ne invatau, eretici si se vor duce in iad. Oare este putin lucru sa auzi mereu ca femeia si copiii tai si-au tradat credinta, s-au dus cu Papa, ca Tainele lor nu au har si altele? Ore intregi discutam cu sotia mea, dar nu ajungeam la o intelegere. Ca sa spun adevarul, nu-mi placea nici la stilisti. Mai ales atunci cand veneau niste episcopi si ne vorbeau. Nu o faceau cu dragoste si durere pentru inselatii (asa cum ii considerau) neo-calendaristi, ci dimpotriva aveau o ura fata de ei si se bucurau atunci cand spuneau ca se vor duce in iad. Erau foarte fanatici. Cand se termina omilia lor, simteam o tulburare inaluntrul meu, dar nici nu ma hotaram sa plec de la ei. Imi venea sa plesnesc. Cu siguranta ca as fi patit ceva din pricina supararii, daca nu l-as fi intalnit pe Parintele Paisie.

Intr-una din calatoriile mele in grecia i-am spus problema mea varului meu, Ioan. Acela mi-a vorbit despre un oarecare staret Paisie. Si astfel am hotarat sa mergem in Sfantul Munte sa-l intalnesc.

Am ajuns la ‘Panaguda’. Staretul ne-a tratat cu o fata zambitoare si ne-a pus sa stam langa el. Ma pierdusem. Se purta cu noi de parca ma cunoastea de multa vreme, de parca ar sti totul despre mine.

- Cum te descurci cu masinile acelea in America? Au fost primele lui cuvinte.

Eu ma zapacisem cu totul. Am uitat sa spun ca serviciul meu era la o parcare si, fireste, numai cu masinile ma ocupam.

- Ma descurc bine, au fost singurele cuvinte pe care le-am putut sopti, privindu-l ca un pierdut.

- Cate biserici sunt acolo unde locuiesti?

- Patru, am raspuns si un al doilea val de surpriza m-a cuprins.

- Pe calendarul vechi sau pe cel nou>, a fost al treilea traznet care, in loc sa-mi mareasca buimaceala, mai degraba m-a familiarizat cu harisma Staretului, m-a facut sa ‘aterizez’, ca sa zic asa.

- Doua pe vechi si doua pe nou, i-am raspuns.

- Tu unde mergi?

- Eu la cea pe vechi, iar femeia mea la cea noua.

- Asculta. Sa mergi si tu acolo unde merge si femeia ta.

Si se pregatea sa-mi dea explicatii. Dar pentru mine subiectul se incheiase. Nu mai era nevoie de explicatii si argumente. Ceva inexplicabil, ceva dumnezeiesc s-a intamplat inauntrul meu. Mi s-a ridicat o greutate de pe suflet. Toate argumentele, toate amenintarile si afurisirile adresate celor ce tineau calendarul nou, pe care ani de zile le auzisem, s-au risipit. Am simtit harul lui Dumnezeu care, prin Sfantul Sau actiona asupra mea si ma inunda cu o pace pe care o cautam de ani de zile. Iar starea pe care o traiam mi se intiparise pe fata.

Ceea ce imi aduc aminte este ca acest lucru l-a facut pe Staret sa se opreasca pentru putin. Dupa aceea insa a continuat cu explicatii. Poate pentru a le spune altora sau poate sa le folosesc eu in vreme de ispita dupa ce va trece acea stare cereasca in care ma aflam.

- Noi, aici, in Sfantul Munte, tot pe calendarul vechi tinem, dar este alt caz. Suntem uniti cu Biserica, cu toate patriarhiile, si cu cele care il tin pe cel vechi. Recunoastem Tainele lor, iar ei pe ale noastre. Preotii lor impreuna-liturghisesc cu preotii nostri. In timp ce aceia, sarmanii, s-au rupt. Cei mai multi dintre ei au si evlavie si acrivie si nevointa si ravna pentru Dumnezeu. Numai ca aceasta ravna a lor este fara discernamant, ‘nu intru cunostinta’. Unii s-au abatut din simplitate, altii din nestiinta, iar altii din egoism. Au considerat cele treisprezece zile o chestiune dogmatica si pe noi inselati si au plecat din Biserica. Nu au comuniune nici cu Bisericile care tin calendarul nou, dar nici cu patriarhiile si Bisericile care tin calendarul vechi, pentru ca chipurile s-au spurcat din pricina comuniunii cu cei ce tin calendarul nou. Si nu numai aceasta. Putinii care au ramas, nu stiu in cate parti, s-au impartit si se impart mereu, anatematizandu-se, afurisindu-se si caterisindu-se intre ele. Nu stii cat m-a durut si cat m-am rugat pentru acest subiect. Trebuie sa-i iubim si sa-i compatimim, iar nu sa-i judecam. Si cel mai mult sa ne rugam pentru ei ca sa-i lumineze Dumnezeu. Iar daca se va intampla vreodata sa ne ceara cineva ajutor cu buna intentie, sa-l ajutam cu vreun cuvant’.

Dupa mai mult de cinci ani de la adormirea Staretului, domnul H. a venit la ‘Panaguda’ sa-i multumeasca pentru ca de atunci a aflat mantuirea duhovniceasca si linistea familiala. Atunci ne-a povestit cu lacrimi in ochi cele de mai sus.

Sursa: http://www.cuvantul-ortodox.ro/2007/...-si-stilismul/

Am simtit nevoia sa pun aici linkul, pare a fi un raspuns pentru voi. Eu chiar habar n-am de cum stau treburile in situatiile astea, dar am incredere in Parintele Paisie. Poate va ajuta.

Anamaria
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #268  
Vechi 17.05.2016, 10:56:09
Antlantica Antlantica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2016
Mesaje: 1
Implicit Doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
nu vreau sa-mi parasesc mantuirea si credinta. eu am vrut sa gasesc o cale de mijloc pentru amandoi numai sa fie bine. ai mei deja vor sa ma vada la casa mea, vor sa scape de grija mea,iar barbatul asta m-a iubit si m-a tratat ca pe o printesa, are grija de mine, ii pasa, se implica... de aia mi-e asa greu! nu vreau nici sa-l fac sa sufere. daca nu ar fi stilist, era foarte bine. am vrut sa fac niste compromisuri ca nici el sa nu-si lase credinta lui nici el pe a mea. dar e complicat


Barbatul tau nu este stilist si lipoveni din Romania sunt recunoscuti de rusi chiar primesc si fonduri care acesti sectanti si rautaciosi cum zic uni renoveasa scoli in Rominia in care invata cei de stil nou , stil vechi , catolici ,pocaiti, etc . si fac si alte lucruri bune de care nimeni nu vorbeste si in legatura cu parintele Cleopa mi-e foarte drag , dar sper sa fi stat printre lipoveni si sa ii fi cunoscut cum sunt si ce sunt cu adevarat nu doar presupuneri sau din cauza rasismului.
Oameni buni nu mai judecati dupa ce zice o singura persoana cititi istoria lor si veti afla ca Rominia pana la un anumit an a fost aceias religie adica lipoveni si alte lucruri interesante
Iar in legatura cu problema ta am fost si eu si am trecut pe stil vechi si nu sa schimbat nimic doar ca acum mergem impreuna la ambele biserci sarbatorim de 2 ori si suntem fericiti , sunt vie si nevatamata .
Si daca trecea el pe stil nou isi renega biserica si familia si eu traiam toata viata cu remuscari ca eu am totul dar el nimic ,de ce sa rapesti lumea cuiva doar sa fi tu fericita .
Asa ca daca mai vrei alte informati ti le dau cu placere dar gandestete bine pentru ca iubirea adevarata odata pierduta o vei regreta toata viata este alegerea ta .
Reply With Quote
  #269  
Vechi 17.05.2016, 13:10:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antlantica Vezi mesajul
Iar in legatura cu problema ta am fost si eu si am trecut pe stil vechi si nu sa schimbat nimic doar ca acum mergem impreuna la ambele biserci sarbatorim de 2 ori si suntem fericiti , sunt vie si nevatamata .
Pai vezi ca te impiedici in explicatii, daca ai trecut pe stil vechi, care "ambele biserici"?

Da' pana la urma te-ai casatorit cu un stilist sectar BOSV ist sau cu un crestin dintr-o alta biserica pe stil vechi aflata in comuniune cu restul lumii ortodoxe?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.05.2016 at 13:12:41.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 17.05.2016, 16:49:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antlantica Vezi mesajul
Si daca trecea el pe stil nou isi renega biserica si familia si eu traiam toata viata cu remuscari ca eu am totul dar el nimic ,de ce sa rapesti lumea cuiva doar sa fi tu fericita
sa inteleg ca tu acum ti-ai renegat Biserica si familia si el traieste fara remuscari? Nu cumva el acum ti-a rapit lumea (ta) doar ca el sa fie fericit?
ps: ceea ce el nu a vrut sa faca pentru tine (sa renunte la confesiunea lui), ai facut tu pentru el (ai renuntat tu la confesiunea ta)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07