Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1741  
Vechi 21.04.2011, 17:07:33
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Eu credeam ca mergi ca sa vezi daca sunt mai multi barbati decat femei ...Adica mergi sa te spovedesti ca sa te minti ca pacatele iti sunt iertate deoarece tu oricum nu crezi in aceea putere. Interesant...
Tu pe toate le intelegi pe dos. Cred in acea putere, nu am zis deloc ca nu as crede in ea, ci dimpotriva, am zis ca Dumnezeu are puterea sa ierte si in mod direct. Si prin preot, dar si in mod direct. Pacatele sunt iertate, nu am cum sa ma mint eu cu asta. Tu crezi ca sunt iertate, sau te minti ca ar fi?
  #1742  
Vechi 21.04.2011, 17:08:43
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Catalin aici nu ma bag prea adanc Cred ca ai dreptate in mai marele procent :)
Dar daca Adriana e ortodoxa e la fel cum a fost ortodoxa Ellen Gould White !!! :))
O citez :Insa nu consider absolut necesara spovedania avand in vedere ca il rog pe Dumnezeu sa imi ierte greselile asa cum iert si eu altora, iar pana acum inca nu am spovedit pe nimeni pentru a-l ierta, asa ca Dumnezeu imi iarta si mie la fel.
Bairstow : Stim ca una din cererile acestei femei ortodoxe ar fi sa existe si preotese care sa poata oficia slujba nu numai preoti barbati!
Dar tu, care credeai ca au Har catolicii, ereticii etc, si care le intelegi pe dos pe toate cate ti se spun si te pui indata pe judecati, tu esti ortodox?
  #1743  
Vechi 21.04.2011, 17:21:50
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu ai citit si postarile mele.
Nu a pierdut nimic, ținând cont că în mod repetat ați afirmat că nu aveți o părere personală.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Minunile catolice sunt asemanatoare celor din hinduism, spiritism, samanism, paranormal, etc. si diferite de cele crestine (exemplu bilocatia, stigmatele, etc.)
Fals. Vă încăpățînați să susțineți acest neadevăr, fără nici un argument, ci doar cu o argumentație circulară, și, mai ales, fără cunoștințe profunde despre Biserica Catolică.

Dați un exemplu de așa zisă "minune creștină", care apare doar în Biserica Ortodoxă. În Biserica Catolică sunt minuni întocmai cu acelea pe care le-a săvârșit domnul nostru Isus Cristos pe pământ: vindecări, exorcizări, înmulțiri ale pâinii sau altor alimente, etc.

V-am mai avertizat de câteva ori și o fac din nou: nu vă mai încumetați să negați miracolele pe care Dumnezeu le săvârșește prin intermediul Duhului Sfânt, sau să le atribuiți satanei, pentru că vă faceți vinovat de acel păcat despre care însuși Mântuitorul spunea că nu are iertare în veac.

Bucurați-vă de minunile cu care Dumnezeu învrednicește pe credincioșii ortodocși și nu stricați lucrarea Duhului Sfânt în inima dumneavoastră cu păcatul mândriei ("numai noi avem har") sau cu cel al invidiei ("alți creștini nu au").
  #1744  
Vechi 21.04.2011, 17:22:12
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Doamna eu nu am spus ca ereticii au har.Am spus ca unii preotii pot cadea in erezie deoarece sunt oameni, dar harul ramane. Apoi daca crezi ca poti fi iertata de Dumnezeu si fara spovedanie iara nu esti ortodoxa!
Oricum e bine ca dai inapoi ...
Ce inseamna sa fi ortodox? Sa te duci la biserica ortodoxa sa participi la slujbe sa ai credinta in harul preotilor de a ierta pacatele prin taina spovedaniei si sa fi sub ascultare de biserica.Cat despre ce ati scris domnule Erethorn as vrea sa te intreb daca si adventistii si protestantii fac minuni!Mai ales ca eu cred (si nu cred) ca un preot catolic poate face o minune desigur prin puterea data de Dumnezeu.

Last edited by bairstow; 21.04.2011 at 17:29:02.
  #1745  
Vechi 21.04.2011, 17:47:43
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Doamna eu nu am spus ca ereticii au har.Am spus ca unii preotii pot cadea in erezie deoarece sunt oameni, dar harul ramane. Apoi daca crezi ca poti fi iertata de Dumnezeu si fara spovedanie iara nu esti ortodoxa!
Oricum e bine ca dai inapoi ...
Ce inseamna sa fi ortodox? Sa te duci la biserica ortodoxa sa participi la slujbe sa ai credinta in harul preotilor de a ierta pacatele prin taina spovedaniei si sa fi sub ascultare de biserica.Cat despre ce ati scris domnule Erethorn as vrea sa te intreb daca si adventistii si protestantii fac minuni!Mai ales ca eu cred (si nu cred) ca un preot catolic poate face o minune desigur prin puterea data de Dumnezeu.

Te citez:

"Eretici sunt si cei din oastea Domnului chiar daca nu oficial deoarece canta cu instrumente muzicale in biserica dar totusi preotii lor au har!"

"preotii pot cadea in erezie deoarece sunt oameni, dar harul ramane"

Omul cazut in erezie este eretic. Iar tu zici ca Harul ramane. Iata cum spui ca ereticii au Har. Iar dupa schisma toti catolicii au fost considerati eretici de catre ortodocsi, pentru ca spuneau erezii, de aceea s-a considerat ca nu mai au Har, tocmai pentru ca prin definitie un eretic este cel lipsit de Har. Din prea putin Har incepe sa spuna tot felul de erezii, iar daca nu renunta la erezii si nu se caieste pentru ele, Harul il paraseste complet. Asa a spus mereu Ortodoxia. Ti-am zis sa te informezi mai exact despre ce inseamna eretic.

Cum sa nu fiu ortodoxa daca cred ca pot fi iertata si fara Spovedanie din moment ce rugaciunea Tatal Nostru este de la Domnul? Domnul a zis sa ne rugam sa ni se ierte noua asa cum iertam si noi altora. Este cat se poate de ortodox. Asa ca nu eu dau inapoi, ci tu intelegi pe dos ceea ce ti se spune! Eu am zis ca cred in Tainele Bisericii ortodoxe (dar si catolice) si Spovedania este una din cele 7 Taine, asa ca nici pomeneala sa fi zis ca nu cred in Spovedanie, ci am zis doar ca exista si calea de iertare in mod direct a pacatelor conform rugaciunii Tatal Nostru.

Ortodox inseamna pur si simplu "drept", atat si nimic altceva. Si catolicii considera ca au credinta ortodoxa, adica dreapta, asta daca nu stiai. Pentru ei, cei din Biserica Ortodoxa sunt de fapt heterodocsi pentru ca nu au credinta dreapta, ortodoxa a Bisericii Catolice, Una, Sfanta si Apostolica.

Last edited by Adriana3; 21.04.2011 at 17:49:48.
  #1746  
Vechi 21.04.2011, 18:13:12
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Haideti doamna toti gresim . Eu am gresit putin in sensul ca Oastea Domnului nu e o biserica eretica dar are cateva lucruri anormale ortodoxiei. Ortodoxia e ingaduitoare cu anumite practici si e mult de scris. Dar dumneavoastra daca spuneti la un preot inainte de spovedanie, te citez: Insa nu consider absolut necesara spovedania avand in vedere ca il rog pe Dumnezeu sa imi ierte greselile asa cum iert si eu altora!, acel preot nu poate sa iti dea dezlegare! Apoi acolo in rugaciune se spune ca daca nu ierti nu vei fi iertat. La spovedanie daca spui la preot ca nu il poti ierta pe Bairstow tu crezi ca preotul te va spovedii? Scrie aceasta fraza preotului ( Insa nu consider absolut necesara spovedania avand in vedere ca il rog pe Dumnezeu sa imi ierte greselile asa cum iert si eu altora) si vezi daca te v-a mai spovedii si impartasii! Tu strecori tantarul si inghiti camila! Sincer Oastea Domnului e o biserica gen biserica catolica.Nici ortodoxa nu e dar nici ca nu se fac minuni in ea! Asta e parerea mea ! Nu e ortodoxa deoarece are flaute trambite si alte porcarii.Mai are si alte prostii dar nu imi bat capul cu ele. Aceste biserici cred ca pot avea har prin hirotonie(mostenire).Apoi ei nu sunt afurisiti cum sunt celelalte bisericii! Dar protestantii nu au har si sunt afurisiti dupa cate stiu!Apoi concluzia e clara: de ce sa ma duc la Oastea Domnului cand canonul imi interzice instrumente muzicale in biserica? Ca de la nerespectarea canoanelor se ajunge la abaterea de la adevar...
P.S Daca avea o orga biserica Oastea Domnului eram mai ingaduitor :)

Last edited by bairstow; 21.04.2011 at 19:02:22.
  #1747  
Vechi 21.04.2011, 18:57:41
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Haideti doamna toti gresim . Eu am gresit putin in sensul ca Oastea Domnului nu e o biserica eretica dar are cateva lucruri anormale ortodoxiei. Ortodoxia e ingaduitoare cu anumite practici si e mult de scris. Dar dumneavoastra daca spuneti la un preot inainte de spovedanie, te citez: Insa nu consider absolut necesara spovedania avand in vedere ca il rog pe Dumnezeu sa imi ierte greselile asa cum iert si eu altora!, acel preot nu poate sa iti dea dezlegare! Apoi acolo in rugaciune se spune ca daca nu ierti nu vei fi iertat. La spovedanie daca spui la preot ca nu il poti ierta pe Bairstow tu crezi ca preotul te va spovedii? Scrie aceasta fraza preotului ( Insa nu consider absolut necesara spovedania avand in vedere ca il rog pe Dumnezeu sa imi ierte greselile asa cum iert si eu altora) si vezi daca te v-a mai spovedii si impartasii! Tu strecori tantarul si inghiti camila! Sincer Oastea Domnului e o biserica gen biserica catolica.Nici ortodoxa nu e dar nici ca nu se fac minuni in ea! Asta e parerea mea ! Nu e ortodoxa deoarece are flaute trambite si alte porcarii.Mai are si alte prostii dar nu imi bat capul cu ele. Aceste biserici cred ca pot avea har prin hirotonie(mostenire).Apoi ei nu sunt afurisiti cum sunt celelalte bisericii! Dar protestantii nu au har si sunt afurisiti dupa cate stiu!Apoi concluzia e clara: de ce sa ma duc la Oastea Domnului cand canonul imi interzice instrumente muzicale in biserica? Ca de la nerespectarea canoanelor se ajunge la abaterea de la adevar...
Bine-nteles ca toti gresim. Eu am zis unui preot ceea ce cred si l-am intrebat de ce ar fi obligatorie spovedania in cazul in care spunem rugaciunea Tatal Nostru. Stii ce mi-a zis? Ca din cauza ca oamenii nu pot ierta cu adevarat. Mi-a zis ca, daca de exemplu cineva imi omoara pe careva drag din familie, nu o sa pot sa il iert deplin asa cum ne iarta Dumnezeu pe noi si din cauza neputintei noastre de a ierta deplin, avem nevoie de iertarea prin Spovedanie. Asa ca nici vorba sa nu ma Spovedeasca si Impartaseasca din cauza ideilor mele! Asa ca eu raman la ele, cei care pot ierta deplin sunt iertati la randul lor deplin, dupa cum a zis Domnul: cu ce masura vei masura cu aceea ti se va masura.

Cat despre eretici si sinoade, sfatul este sa mai citesti ce au zis sinoadele cu privire la subiect, ca nu vad sa iti fie clar punctul ortodox de vedere (de-a lungul timpului!) asupra ereziilor si ereticilor.

Last edited by Adriana3; 21.04.2011 at 18:59:55.
  #1748  
Vechi 21.04.2011, 21:05:47
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Consider ca discutiile in continuare sunt fara rost, cel ce e in eroare nu va dori sa se indrepte, ci sa-si confirme greselile, pentru ca nu intelege adevarul si nici nu va dori sa-l accepte.

Parintele Paisie Aghioritul (cel din cartea cu Marii intitiati ai Indiei) despre protestanti si catolici:
"Părintele Placide i-a mai pus o întrebare, de data asta dogmatică:
- Care este diferența între ortodocși și catolici?
Așa cum stăteam cu toții afară în curte, Starețul l-a întrebat:
- Vezi aceasta casă?
- O văd.
- Dacă scoatem mortarul care există între pietre, cu ce se vor mai ține ele? Aceasta au facut catolicii. Au scos întăritura și au șubrezit clădirea bisericii.
-Gheronda, dar ce se întâmplă cu protestanții? a întrebat din nou părintele Placide.
-A, aceștia au fost mai “deștepți”. Au scos și pietricelele care existau printre pietrele mari, iar acum încearcă să le sprijine una de alta.Dar aceasta înseamnă că nu există nici o clădire.
Astfel, în puține și simple cuvinte, Starețul a vorbit despre marile subiecte și diferențe dogmatice.”
extras din cartea “Cuviosul Paisie Aghioritul – Mărturii ale închinătorilor”


„Odată, povestește Starețul, au venit la coliba mea doi cato*lici. Unul dintre ei mi-a spus:
- Hai să spunem „Tatăl nostru”!
- Ca să spunem împreună, trebuie mai întâi să avem aceeași învățătură. Dar între noi și voi este o prăpastie mare.
Apoi mi-a spus:
- Dar ce, numai ortodocșii sunt aproape de Dumnezeu și numai ei se vor mântui? Dumnezeu este cu toată lumea.
- Bine, dar tu poți să-mi spui câtă lume este aproape de Dumnezeu? Așadar, există diferențe între noi. Firește, suntem copiii legitimi ai unui singur Părinte, dar unii locuiesc în casă, iar alții rătăcesc pe afară.
- Să arătăm dragoste, mi-a spus după aceea.
- Astăzi dragostea pătimașă [păcatul] a devenit modă, le-am zis.
- Și asta este cuprins în dragoste, mi-au spus iarăși.
-Toți vorbesc despre dragoste, pace și armonie, dar toți aceștia sunt dezbinați, atât în ei înșiși, cât și în relațiile cu ceilalți. De aceea pregătesc bombe din ce în ce mai mari.
Mărturie publicată în Orthodoxos Typos, nr. 1680/09.03.2007.
O sa citesc si cartea de care ai scris aici.
In orice caz, o casa de la care se scoate mortarul, cu se mai tine ea intr-adevar? Cade asa-i? Ei iata ca biserica catolica nu a cazut de atata vreme, ba chiar a devenit mai mare ca si cea ortodoxa si asta pentru ca nu despre mortar a vorbit Iisus cand a spus sa ne facem case solide, ci a vorbit despre stanca pe care trebuie construita casa, adica pe Insusi Domnul. Ucenicul nu va intrece niciodata Maestrul, asa a zis Iisus. Iata de ce oamenii nu pot fi niciodata infailibili, ci se mai si inseala. Iisus insa niciodata. El este stanca si cine isi zideste casa pe aceasta stanca poate fi sigur ca este o casa solida, asa a invatat Iisus.

Daca suntem copiii legitimi ai unui singur parinte si unii locuiesc in casa iar altii ratacesc pe afara, si daca cei din casa sunt ortodocsii si cei din afara sunt catolicii, pai inseamna ca Iisus deja ne-a lasat pe noi pentru a pleca in cautarea catolicilor daca sunt atat de rataciti, si cand vor ajunge la Tatal se va taia un vitel mare pentru ei. Cu atat mai bine. Nu scade iubirea lui Dumnezeu pentru lipsa de iubire a oamenilor
  #1749  
Vechi 21.04.2011, 21:17:53
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adriana, cred ca sora ta stie tot ce trebuie sa inveti, din ce mi-ai spus am dedus ca are smerenie si ascultare. Doar pe acestea trebuie sa le inveti.
Da, nu mia stiam unde am citit despre cei doi penticostali, bine ca ai gasit tu. Si nu au spus rugaciunea inimii cum imi aminteam, ci acea rugaciune.
Ca ortodox tu ar trebui sa stii ce lucrare are si diavolul, nu trebuie sa spui ca sunt ideile mele. Gasesti despre asta in toate cartile ortodoxe, dar mai evident in Vietile sfintilor, pateric sau limonariu. Nu, ingerul cazut nu poate face aceleasi minuni ca cele divine, face doar imitatii nereusite. In general poate face doar impresii false, de genul halucinatiilor. Exista multe carti, inclusiv catolice sau neoprotestante despre "minunile" de la vrajmasul.
Am observat ca nu te intereseaza altceva decat parerile tale, chiar daca spun altceva sfintii, neoprotestantii, etc, deci discutia e pierdere de vreme.
Smerenie? Se vede ca nu o cunosti. Nu o sa scriu aici cum se poarta cu superioara, insa eu ma bucur ca nu este chiar atat de "smerita", inseamna ca inca mai are sanse sa se trezeasca la adevar

Bine Catalin ca in sfarsit ai scris adevarul despre minunile facute de diavoli!:
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
"ingerul cazut nu poate face aceleasi minuni ca cele divine, face doar imitatii nereusite. In general poate face doar impresii false, de genul halucinatiilor. "
In sfarsit! Ei acum mai ramane sa vezi cu ochii tai minunile din alte biserici crestine ca sa vezi ca nu sunt impresii false si halucinatii, ci sunt minuni cat se poate de adevarate.

Cat despre vorbirea in limbi care inceteaza cand cineva se roaga, se vede ca tu nu ai auzit cu urechile tale aceasta vorbire ca sa te apuci sa te rogi si sa vezi ca ea nu inceteaza. Eu am o prietena catolica, care a vorbit in limbi in prezenta mea, si desi m-am rugat non-stop in mintea mea, vorbirea nu a incetat. Nici poveste sa fie dupa cum a scris Serafim Rose. Se vede ca nici el nu a fost vreodata de fata la vorbirile in limbi ca sa vorbeasca apoi din proprie experienta. Este foarte usor de verificat, si totusi se prefera defaimarea.

Cat despre faptul ca nu ma intereseaza altceva decat parerile mele, cred ca te uiti in oglinda cand spui asa ceva. Pe tine nu te intereseaza alte pareri decat ale tale, ba chiar ai afirmat-o cu gura ta. Dar ma bucur ca macar ai renuntat la ideea ca diavolul ar putea face aceleasi minuni ca si Dumnezeu. Urmatorul pas este sa inveti sa le distingi pe cele doua.
  #1750  
Vechi 21.04.2011, 21:25:44
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Dacă un om se rătăcește în junglă se poa*te să întâlnească pe cineva în cale care-i arată drumul. El crede că acela-i drumul și, în cele din urmă, va ieși din încurcătură. Dar, dacă un om se rătăcește în el însuși, în propriile-i țesături mentale, în propriile sale credințe, percepții și convingeri, jun*gla devine periculoasă. Dacă un om se rătăcește în el însuși și-i apare pe drum Dumnezeu întrupat omul nu-L va re*cunoaște.Il va privi îndelung, cu neîncredere, cu îndoială din perspec*ti*va gandurilor care l-au dus în rătăcire, apoi va spune: „Nu e adevărat că drumul pe care mi-l arăți e bun. Eu știu câte experiențe am avut, care mi-au arătat că drumul frumos pe care mi-l arăți e greșit. Ce-mi spui tu e o aiureală. Lumea-i rea, lumea nu iubește, nu primesc nimic bun de la lumea asta, e plină de suferință și de ură”.

Când Iisus a fost crucificat, asta a fost problema oamenilor. Nu l-au re*cu*noscut. Nu l-au recunoscut preoții și cărturarii. Ne amintim că ei strigau către Iisus ca și cum El ar fi fost un tâlhar. Ei aruncau cu pietre, în rând cu toți neștiutorii obișnuiți. Stră*lu*ci*rea lui Iisus n-a fost recunoscută, ei au spus – cum facem și noi atunci când suntem scufundați în convingeri și-n credințe omenești, izvorâte din experiențele dureroase ale vieții – că acela ce le arăta drumul trebuia ucis. „Nu ne arată drumul drept”, au crezut oamenii. Iar Iisus arătase pute*rea legii credinței. Puterea legii iubirii. El dovedise prin propria-i existență, prin propriul exemplu că drumul care ne poate scoate din jungla interioară, din confuzie și din eroare este un drum către iubire și înțelegerea a aceea ce este, de fapt, credința. „Iartă-i, Doamne, căci nu știu ce fac”; iată și mesajul prin care Iisus ne-a spus că suntem răpuși de inconștiența noastră. Că singura noastră vină pentru rătăcirea în care alunecăm este starea de inconștiență. Ea este – poate – păcatul omului, făptuit doar pentru că el nu știe că drumul de ieșire din inconștiență este și drumul către Dumnezeu. Ca un copil care „nu știe”, nu știe nici omul, iar Biblia ne spune că nu știau nici preoții, nici cărturarii de seamă. Erau și ei copii, acei copii care n-au recunoscut pe Dumnezeu în cel ce arăta drumul de ieșire din jungla în care se rătăciseră.

Azi continuăm să-l crucificăm pe Hristos/iubirea în noi înșine când nu p*utem recunoaște iubirea care ne în*con*joară. Una dintre problemele cele mai grele ale ființei umane nu este aceea că nu este iubită, cât aceea că ea nu poate recunoaște iubirea și, prin aceasta, se rătăcește în sine ca într-o junglă deasă. Ea spune „lumea-i rea, nu există nici un strop de dragoste, nimeni nu face nimic pentru mine, sunt singur și nefericit pe lume”. Dar omul nu poate vedea că cineva i-a zâmbit cu drag și nu în*țe*lege că nimeni nu-i obligat să-i zâmbească. El nu poate vedea iubirea din spatele zâmbetului altuia. El nu poate vedea iubirea care vine cu un cuvânt fru*mos pentru el și nu vrea să știe că ni*meni nu-i obligat nici măcar să-i spu*nă un cuvânt frumos. Nimeni nu-i obligat să-ți dăruiască o floare, dar – dacă o primești – poți fi recunoscător pentru că-n floarea aceea se ascunde un strop de iubire. În bunăvoința altui om este iubire. În efortul unui om de a-ți spune ceva folositor e un cântec mic de iubire. Noi primim continuu dovezi de iubire. Lângă noi sunt zi de zi oameni care fac diferite lucruri pentru noi, dar mintea închisă în suferință nu le mai poate recunoaște. Ea le primește ca și cum i s-ar cuveni și de aceea nu le prețuiește, iar în acest fel de a primi sunt trufie, mândrie și pricină de alunecare în ră*tă*ci*re. Să deschidem bine ochii și să ne ascuțim auzurile, să ne punem inimi*le la lucru pentru a învăța să ob*ser*văm cât de multă dragoste pri*mim. Poate nu primim de la mame și de la tați. Dar să ne oprim așteptarea de a primi de la cineva anume, căci din această obsesie – ca să te iubească cineva anume – se trage incapacitatea de a vedea iubirea divină, care vine mereu prin alți oameni.

Ne putem aminti că nimeni nu-i obligat să ne dea vreun capăt de ață, dar cel ce ne dă fie un zâmbet, fie un cuvânt bun, fie o mână întinsă la nevoie nu face decât să-i permită spi*ritului divin să ne arate că iubirea există. Când vom observa pe Dumnezeu în fiecare gest de bunăvoință al oamenilor din jur și vom aprecia asta, înseamnă că am ales să acceptăm că cel ce ne ghidează pentru a ieși din jungla interioară este aici și acum. Dumnezeu este aici, în viața fiecaruia, și se exprimă chiar și prin cele mai mărunte fapte de bunătate, de bunvoință și de iubire, ca și prin cele mai mari fapte, aparent aduse de hazard sau de noroc.

Dacă poți recunoaște asta, ești în siguranță, ești pe drumul bun și, fără îndoială, nu te vei rătăci niciodată, căci iubirea Lui este ghidul care te împiedică să te ră*tăcești.
Cred ca este postarea cea mai frumoasa pe care am citit-o pana acum pe site. Daca traiesti pe propria piele ceea ce ai scris aici, esti cu adevarat fericit.
Imi permiti sa trimit si la prieteni acest mesaj al tau?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10