Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 23.04.2010, 08:52:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Crezi ca ai putea sa faci la fel? Pe cand o demonstratie?
Credinta nu se demonstreaza. Ea exista pentru Dumnezeu nu pentru a face circ. Insa iti pot spune ca nu m-am multumit cu o credinta sterila. Atat.

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Doar "vorbire in limbi", frate (demonstratii cate vrei)... Celelalte... sunt mereu trecute cu vederea. Oare de ce?...
Fals. Numai ca voi va legati doar de vorbirea in limbi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #532  
Vechi 23.04.2010, 11:36:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Crestinul trebuie sa fie insotit de daruri si nu de semne...
Biblia spune clar ca acelea sunt semnele celor ce cred. Credinta din interiorul crestinului se revarsa in afara lui ca niste rauri de apa vie si oamenii vad rezultatul credintei lui.

Fie si daruri, daca zici tu. Uita-te la lista de daruri si zi-mi cine are credinta:

"Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește."
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #533  
Vechi 23.04.2010, 11:41:27
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Fals. Numai ca voi va legati doar de vorbirea in limbi.
Cine se leaga numai de "vorbirea in limbi"?... Nu sunteti voi oare aceia?... Nicidecum noi. Noi am invatat sa cerem Domnului lucruri folositoare, nu ceva ce ne poate sminti...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #534  
Vechi 23.04.2010, 11:51:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cine se leaga numai de "vorbirea in limbi"?... Nu sunteti voi oare aceia?... Nicidecum noi. Noi am invatat sa cerem Domnului lucruri folositoare, nu ceva ce ne poate sminti...
Imi cer scuze, dar nu noi am deschis topicul sa barfim penticostalii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #535  
Vechi 23.04.2010, 11:54:38
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Imi cer scuze, dar nu noi am deschis topicul sa barfim penticostalii.

Ok, eu l-am deschis...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #536  
Vechi 23.04.2010, 12:08:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Nu prea știu cum e cu vorbirea îngerească. Personal nu am auzit-o niciodată.

Vorbirea în limbi către Dumnezeu e cam 80%. Vorbirea în limbi pentru auditoriu cam 20%
Ma referam in limbile alea neinteligibile.
Sa inteleg ca in 20% din cazuri de vorbire in limbi, sunt limbi reale?

Adica stii tu, care sa fie sanse sa mai fie intelese si de altcineva decat de "traducator", fara sa trebuiasca sa fie luat in stapanire de "duhul".

Si poti confirma ca respectivul vorbeste ireprosabil in limba respectiva, chit ca n-a mai vorbit-o niciodata inainte?
  #537  
Vechi 23.04.2010, 12:13:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Credinta nu se demonstreaza. Ea exista pentru Dumnezeu nu pentru a face circ. Insa iti pot spune ca nu m-am multumit cu o credinta sterila. Atat.
Pai circul cu vorbirea in limbi cum de se practica dar smecheria cu serpii doar la carismatici?

Nu stiu cum s-ar putea numi credinta cu care te-ai multumit pana la urma, dar nu inseamna neaparat ca nu e sterila, depinde la ce te raportezi.

Citat:
Fals. Numai ca voi va legati doar de vorbirea in limbi.
Pai cum fals. Va contraziceti singuri.
Chestia cu serpii nu o treceti cu vederea?
Daca ar fi si aia, ne-am lega si de aia
  #538  
Vechi 23.04.2010, 12:16:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Fie si daruri, daca zici tu. Uita-te la lista de daruri si zi-mi cine are credinta:

"Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește."
1. Aha, zi-mi si mie explicatia conform caruia, dupa tine, doar la penticostali se manifesta povestea cu limbile.

2. Spune-mi cum ai putea sa-ti dai seama, daca ai vedea la alta confesiune povestea cu limbile, daca e o vorbire in limbi autentica sau o mica sceneta regizata, caz de posedare, etc.
  #539  
Vechi 23.04.2010, 12:21:05
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Aha, zi-mi si mie explicatia conform caruia, dupa tine, doar la penticostali se manifesta povestea cu limbile.
nu sunt numai penticostalii. Nici macar in Romania. Pe langa carismatici si multe grupari independente mai sunt si membri baptisti, adventisti, etc.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
2. Spune-mi cum ai putea sa-ti dai seama, daca ai vedea la alta confesiune povestea cu limbile, daca e o vorbire in limbi autentica sau o mica sceneta regizata, caz de posedare, etc.
Cel mai sigur e prin darul deosebirii duhurilor. Si trebuie musai sa fii obiectiv cand analizezi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #540  
Vechi 23.04.2010, 12:22:34
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
nu sunt numai penticostalii. Nici macar in Romania. Pe langa carismatici si multe grupari independente mai sunt si membri baptisti, adventisti, etc.



Cel mai sigur e prin darul deosebirii duhurilor. Si trebuie musai sa fii obiectiv cand analizezi.
Editat editat editat
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10