Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 11.05.2016, 03:09:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca "stasul" inseamna postul randuit de Biserica, ia-te de Biserica.

Daca "nevointa" e iarasi un "heirup pagubos", leaga-te de Parintii care au vorbit despre asta.

Sau de Hristos care spune ca "Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea."



Dar cum vezi tu pozitia potrivita?
Daca cineva zice "nu pot sa ma las de fumat" tu ii zici "asa este, nu trebuie sa ne lasam toti". Sau de bautura. Sau are alte probleme.

Sau nu poate/vrea sa fie milostiv. Cine a spus ca milostenia e musai sa fie un standard?

Jos cu toate standardele, morale inclusiv, fiecare sa faca ce ii place si doar ce ii place, ca altfel se enerveaza si nu mai poate fi un bun crestin.
........:)
Reply With Quote
  #522  
Vechi 11.05.2016, 05:23:38
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Văd că tu înțelegi foarte bine și foarte frumos ceea ce este postul creștin și pentru ce ni s-a poruncit inclusiv să ne iubim și cu Cine să ne unim.

Pentru mine e un fel de lăsarea tuturor grijilor (mîncare, băutură, haine, cuvinte, bani, case, mașini, femei, filme, știri, informații, realizări) în seama lui Hristos și concentrarea pe grija de răspundere... căci va veni vremea să răspundem cinstit fiecare, mai mic sau mai mare, de cum am crezut și cum am ascultat... pentru Împărăția Ceruruilor.

Mă bucur că postul pentru tine înseamnă curățirea de păcate, de pofte de fete și femei, și abea apoi de bucate și păcate nesăturate.

Ne rugăm să poți posti! Roagă-te și tu pentru mine căci fără rugăciune nu prea iese soiul ăsta de draci plini de necredință și lăudăroșenie.

Acuma că a trecut postul Paștelui și săptămîna luminată, hai să învățăm de săptămîna viitoare ca 24 de ore, Luni, Miercuri și Vineri să nu mai mîncăm nimic și să nu mai bem nimic și să nici nu ne mai gîndim la mîncare și băutură și la fete absolut deloc. Dar să ne gîndim că Marți, Joi, Sîmbătă și Duminică vom răspunde cinstit la întrebarea: de ce și pentru ce nu am postit și nu ne-am rugat?.. să postim și să iubim.
Da, da! Numai bine, prietene, numai bine!
Reply With Quote
  #523  
Vechi 11.05.2016, 16:01:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Florin si Alin, fratilor,
Ingaduiti sa reformulez obiectia mea fata de modul in care puneti amandoi problema: anume, medicalist/scientist.
Ce vreau eu sa zic prin asta - ca sa ne lamurim mai bine cu totii?
Pai, mai intai vreau sa spun ca inteleg postul ca act duhovnicesc, nu doar ca privare a organismului de hrana (sau somn, sau relatie sexuala etc.).
Apoi, si strans legat de asta, nu mi se apr relevante studiile medicale realizate cu oameni care doar au fost privati de hrana. Daca un om nu mananca si nu bea apa din x motive, asta nu inseamna (dupa opinia mea) post. Ci doar nealimentare/nehidratare.
Eu văd lucrurile dintr-alt unghi. Anume că un creștin are o pravilă a lui, o relație cu Dumnezeu, un program de fapte bune și de rugăciune pe care le practică în mod obișnuit, zilnic. Este vorba despre aspectul duhovnicesc, pe care nu l-am pus în discuție deoarece l-am înțeles ca implicit făcînd parte din viața creștinului ortodox. Indiferent de ceea ce consumă în anumite perioade, indiferent dacă mănîncă sau nu, dacă bea apă sau nu, el își continuă viața pe plan spiritual în același stil. Eu unul nu fac diferență între perioadele de post bisericesc și cele de dezlegare, la felul în care frecventez slujbele, fapte, rugăciune. Poate alții o fac, nu știu.

Pe de altă parte, da, postul este o metodă de mîntuire. Unde cuvîntul se înțelege ca scăpare, izbăvire, salvare de un anume rău sau chiar de cel rău. Avem exemple de oameni care au scăpat de dependența de alcool, cafea, tutun prin post cu apă. Rușii au făcut cercetare timp de 40 de ani pe acest domeniu și din cartea lui Lestrade am aflat că și dependența de alcool s-a tratat prin 26 de zile de post cu apă.

To de la ei știm că în primul rînd li s-a ordonat de sus ca în marile centre medicale (înainte de 1991) să facă studii pe problemele de tip psihic. Grav bolnavi de depresii cronice, epilepsie șamd au cunoscut ameliorări și chiar vindecare după o perioadă de nealimentare, dacă preferi termenul ăsta. Delatii aici.

Interesant e că în timpul pauzei de mîncare mulți experimentează o claritate sporită a minții (după primele zile ceva mai grele), performanțe ridicate ale intelectului, chiar senzația de bucurie, de bine, datorată substanțelor care se generează suplimentar în organism în acest timp.

Bonus, avantajele pe plan fizic despre care s-a tot discutat. La urma urmei trupul e menit să fie purtător de Dumnezeu și trebuie să-l reparăm și să-l curățim pe cît posibil...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 11.05.2016, 16:08:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Florin dragă, dpdv duhovnicesc, ce au experimentat rușii sau cercetătorii britanici NU e post.
În orice caz NU postul la care ne cheamă Biserica, NU postul pe care ni-l impune biserica.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #525  
Vechi 11.05.2016, 16:55:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Florin dragă, dpdv duhovnicesc, ce au experimentat rușii sau cercetătorii britanici NU e post.
În orice caz NU postul la care ne cheamă Biserica, NU postul pe care ni-l impune biserica.
Nu spune "impozite" ca s-ar putea supara niste suflete :)

Nu, sunt doar efecte fiziologice ale laturii fizice a postului care il cere Biserica.

Prin care unii ar putea sa inteleaga ca nu doar nu reprezinta un pericol pentru sanatate ba dimpotriva.

Ca are si beneficii duhovnicesti, nu doar un ritual formal, depinde de altii sa-i lamureasca.

Cam greu insa, din moment ce tot ce vor sa inteleaga este ca postul inseamna "sa mori de foame si de sete" sau tot una cu "sa-ti bati cuie in maini si picioare".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.05.2016 at 16:59:12.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 11.05.2016, 17:30:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Apropo de postul ca poruncă a Bisericii sau ca sfat. M-am întrebat cum rămâne cu libertatea.

Cred că este poruncă pentru cel care vrea să se supună poruncii. Am văzut ucenici ai unor duhovnici care pentru că îi iubeau și îi respectau, atunci când aceștia li se adresau, ei răspundeau cu „Porunciți!”

Așa e și cu postul. Ca să accepți porunca trebuie să alegi ascultarea. De altfel, puterea de a posti nici nu-ți vine dintr-o sforțare, dintr-un efort personal, ci din ascultare.

De aceea, pentru cel care își propune să facă orice efort duhovnicesc cu propriile lui puteri va fi foarte greu, în timp ce pentru cel care decide să facă ascultare totul devine ușor, pentru că a renunțat la voia proprie, iar lucrarea duhovnicească o face ca răspuns la o chemare, ca supunere smerită, fără a se mai gândi că este greu. Și de aceea nici nu este. Greu e doar gândul; el este cel care pune o grămadă de poveri pe umerii noștri.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 11.05.2016 at 18:11:50.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 11.05.2016, 18:07:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sunt de acord cu Dragos aici. Aceia faceau experimente medicale.

Pentru Florin - in fond ai dreptate. N-ar trebui sa exista diferenta intre perioadele de post si cele de dulce, din punct de vedere al trairii credintei. Exista insa anumite cerinte ale bisericii, pe care n-am sa le explic eu aici pentru ca nu sunt in masura. Incerc doar sa le aplic.
Cred ca este vorba insa si aici si la postul alimentar, iar la cei casatoriti si la cel trupesc de scopul actiunii. Ar trebui sa simtim in suflet pentru ce este acel post (pentru cel il tinem noi, dar si pentru ce este cerut atunci de biserica/Biserica).
Cred ca asta este arta/sensul: sa avem un tel si sa simtim ceva.

Si ar trebui sa vina de la noi si nu sa ne impuna biserica. Atunci este jertfa adevarata si post adevarat.
A manca sau a face ceva la comanda, ca si inversul (a nu manca, sau a face ceva) nu prea functioneaza. Mai ales cand tu chiar nu vrei/poti.

In alta ordine de idei, vroiam sa spun ca fara a vrea sa ranesc pe cineva, eu nu inteleg tehnic anumite lucruri. Mai ales ca numai Florin tot descrie cum ii merge lui cu postul negru. Nu ii stim starea de sanatate, nu am vazut analizele lui, parerea medicilor, cum arata etc.

Iata ce nu inteleg in ruptul capului:

1. Cum poate sa spuna cineva ca lipsa hranei (si a apei dupa caz) iti face mintea mai limpede? Cum? Cand creierul nu este hranit cu ceea ce ii trebuie?
2. Cum poate sa spuna cineva ca te simti psihic mai bine si mai liber cand tii post negru (chiar si fara apa)?
3. Cum te simti trupeste mai bine si mai usor cand nu iei substantele de care ai nevoie, esti slabit si ti-e foame (si sete)?

Nu cred nici ca se vindeca boli psihice, sau dependente prin post.

Din experienta mea (si a altora) stiu ca organismul singur refuza hrana cand are probleme sau invers.
Sunt oameni care la depresie, tristete sau suparare nu pot inghiti nimic.
La altii se intampla invers - simt nevoia sa manance, mai ales anumite alimente (dulci sau sarate).

Oameni cu boli grave refuza hrana si trebuie hraniti prin perfuzii.

In plus depinde si cum te alimentezi in general.
Poti sa te simti rau daca mananci mult, lucruri grele, grase, de calitate proasta. Si atunci trebuie sa te opresti, sa reduci.

Dar poti sa mananci foarte moderat si usor si sanatos in general si atunci de ce ar trebui sa renunti de tot la hrana?

Nu cred ca te simti mai bine daca nu mananci nimic, mai ales in mod repetat.
Nu se poate.

Iar dependentele se trateaza in alt mod si cu o terapie psihologica aferenta.
Am inteles ca sunt foarte grele aceste detoxifieri.

Si ma deranjeaza comparatia dependentelor (tutun, alcool, droguri) cu alimentatia. Cea din urma este ceva vital, primele dimpotriva.

As fi vrut sa scrie si altii aici, care chiar sa spuna cum se simt ei cu adevarat cand tin dieta asta totala.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #528  
Vechi 11.05.2016, 18:16:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Apropo de postul ca poruncă a Bisericii sau ca sfat. M-am întrebat cum rămâne cu libertatea.

Cred că este poruncă pentru cel care vrea să se supună poruncii. Am văzut ucenici ai unor duhovnici care pentru că îi iubeau și îi respectau, atunci când aceștia li se adresau, ei răspundeau cu „Porunciți!”

Așa e și cu postul. Ca să accepți porunca trebuie să alegi ascultarea. De altfel, puterea de a posti nici nu-ți vine dintr-o sforțare, dintr-un efort personal, ci din ascultare.

De aceea, pentru cel care își propune să facă orice efort duhovnicesc cu propriile lui puteri, va fi foarte greu, în timp ce pentru cel care decide să facă ascultare, totul devine ușor, pentru că a renunțat la voia proprie, iar lucrarea duhovnicească o face ca răspuns la o chemare, ca supunere smerită, fără a se mai gândi că este greu. Și de aceea nici nu este. Greu e doar gândul; el este cel care pune o grămadă de poveri pe umerii noștri.
Nici porunca si nici ascultare, Cristian. Trebuie sa vina de la tine, din iubire si din convingerea ta. Trebuie sa vrei, sa intelegi sensul si sa simti pentru ce o faci.

Uite un exemplu:
Parintii iti spun sa iubesti si sa te casatoresti cu X si sa renunti la ceva ( o alta persoana iubita, locuinta, preieteni etc.).
Tu nu iubesti persoana X, nu vezi sensul sa faci toate acele renuntari, dar din ascultare de parinti sau in unele cazuri te forteaza, te duci si te casatoresti.
Vei fi fericit? Va functiona casnicia si viata ta?

In unele cazuri te poti obisnui si asa si gata.

Dar cand dorinta vine de la tine si din iubirea ta si ti se deschid si perspective frumoase in ciuda renuntarilor, atunci iti este si usor si o faci cu placere.
Si rezultatul este bun.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #529  
Vechi 11.05.2016, 18:29:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Părinții adesea n-au înțelepciune. Tinerii nici atât. Trebuie și iubire, dar și înțelepciune.
Biserica le are pe amândouă; pentru că e întemeiată de Duhul Sfânt; pentru că e sfântă.

Dacă o să ținem post atunci când va veni de la noi nu cred că vom ține vreodată. Dacă ne luăm pe noi înșine ca măsură a bunei viețuiri nu vom ajunge să viețuim bine. Avem nevoie de o chemare din afara noastră pe care ascultând-o să ne apropiem de Cel care ne cheamă. Fără ascultare nu este mântuire.

Hristos a zis: „Cel ce vrea (deci libertate) să vină după Mine.”
Modul în care putem veni după El ni-l arată Biserica. Dacă ne îndoim de ea și nu vrem s-o ascultăm, după cine ne vom ghida? Unde poți găsi sfințenia care să te sfințească și pe tine?

Ce părere ai despre un copil obez care zice: „Lasă, mamă, ce mă înveți tu să mă abțin de la mâncare? De ce-mi impui să mănânc mai puțin? O să mă abțin atunci când voi simți că vreau să fac asta.”
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 11.05.2016 at 18:37:38.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 11.05.2016, 18:54:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De altfel, puterea de a posti nici nu-ți vine dintr-o sforțare, dintr-un efort personal, ci din ascultare.
Da, in primul rand din ascultare. Inlauntrul ascultarii se modifica si perceptia asupra efortului personal.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12