Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2010, 13:43:08
CristiArg CristiArg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2010
Locație: Spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Question Destinul

Credeti ca omul are un destin care nu-l poate scimba? Pentru ca am citit aici in forum, ca Dumnezeu stie dinainte ce avem nevoie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2010, 14:58:19
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Cuvinte mai graitoare ce ale parintelui Rafael Noica, nu se pot scrie.... daca vei citi http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...i-in-ortodoxie vei intelege din mai multe puncte de vedere ceea ce te intereseaza!
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2010, 16:24:18
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristiArg Vezi mesajul
Credeti ca omul are un destin care nu-l poate scimba? Pentru ca am citit aici in forum, ca Dumnezeu stie dinainte ce avem nevoie.
A avea un destin si faptul ca Dumnezeu cunoaste toate lucrurile mai dinainte(prestiinta lui Dumnezeu) nu sunt unul si acelasi lucru, El stie ce o sa fac eu si cu tine, dar nu-mi este scris sa am un anumit traseu in viata, nimeni nu-mi dicteaza sa o iau la stanga sau la dreapta. Omul a fost creat cu liberul arbitru si nu a fost predestinat sa cada in pacat, ci a ales acest lucru in cunostinta de cauza. Activitatea Duhului Sfant in viata omului tocmai asta are la baza, sa schimbe, sa transforme pe om care fara Dumnezeu merge spre moarte sigura. Omul este predestinat din punctul de vedere al lui Dumnezeu doar in contextul acceptarii sau respingerii Mantuitorului. Astfel, un om care accepta calauzirea lui Dumnezeu este predestinat la viata vesnica, pe cand respingerea conduce la moarte. Domnul spune: Pe cine Ma nesocoteste si nu primeste cuvintele Mele, are cine-l osandi, Cuvantul pe care L-am rostit Eu, acela il va osandi in ziua de apoi. Cam asta inseamna predestinare asa cum reiese de pe paginile Scripturii
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2010, 16:37:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristiArg Vezi mesajul
Credeti ca omul are un destin care nu-l poate scimba? Pentru ca am citit aici in forum, ca Dumnezeu stie dinainte ce avem nevoie.
Dumnezeu prestie dar nu predetermina- ne spune Sfantul Ioan Damaschin. Daca vorbim despre destin atunci nu mai vorbim despre libertate. Acolo unde nu este liberate nu mai este responsabilitate. Prestiinta lui Dumnezeu nu exclude libertatea persoanei. Dumnezeu stie dinainte prin prisma libertatii noastre.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2010, 17:26:37
Galilei's Avatar
Galilei Galilei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Galilei
Wink

nu cred in destin , noroc , horoscop , zodii , etc . Si cred ca asa e corect.
__________________
Fiindca ei nu incetau sa-L intrebe, El S-a ridicat in sus si le-a zis: `Cine dintre voi este
fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra in ea`. (Ioan 8,7)

__________________________________________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinul. Exista sau nu? 1Raul1994 Intrebari utilizatori 51 07.03.2018 23:10:44
Destinul si providenta divina Jennyfer Intrebari utilizatori 2 22.02.2010 11:34:05
DESTINUL...!!! eduard_grigore Generalitati 9 22.04.2008 23:24:19
EREDITATEA, MEDIUL SI DESTINUL Laurentiu Teologie si Stiinta 9 12.02.2008 23:19:56