Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1331  
Vechi 02.12.2013, 19:56:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Sincer nici nu mă așteptam să înțelegi, pentru că eram sigur că nu ai cunoștințele necesare despre selecție naturală ca să procesezi informația ce ți-am redato.
Selectia naturala era vechea teorie a lui Darwin. Imediat dupa al doilea razboi mondial a fost inlocuita de neo-darwinism, care combina selectia cu mutatiile. Deci mutatiile ar fi baza evolutiei speciilor. Numai ca fata de acum 60 de ani stiinta a tot progresat, ei descoperisera mutatiile abia atunci, dar azi mutatiile spun ca nu se pot modifica speciile, decat cele simple.
Reply With Quote
  #1332  
Vechi 02.12.2013, 19:58:37
Teonymus Teonymus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Este un ciocan de miner vechi de 100...200 de ani. Un miner l-a scapat in stratul de arhila veche, s-a solidificat aia in jurul lui si gata. Cei care l-au gasit au incercat de la bun inceput sa o prezinte ca o "anomalie" a geologiei si istoriei oficiale dar au reusit sa discrediteze cazul. London este un sat din Texas; in anii '80 artefactul a fost cumparat de Carl Baugh, un creationist adept al YEC, care s-a opus datarii acestuia; cand in final s-a facut, tot el a declarat ca rezultatele sunt "neconvingatoare". Omul incerca cumva sa demonstreze ca obiectul dateaza dinaintea potopului; nu l-a luat nimeni in seama: http://paleo.cc/paluxy/hammer.htm
"Frumos" e demontată o astfel de descoperire. Poate îmi veți vorbi atunci despre tehnica prin care a fost făcut acel ciocan. Și nu-mi dați linkuri evoluționiste. Uitați, vă dau eu unul obiectiv și neutru: http://www.descopera.ro/maratonul-mi...incolo-de-timp

Dar să zicem că aveți dreptate. Atunci de ce nu admiteți că la fel se putea întâmpla și cu multe alte "dovezi" la care evoluționiștii țin cu dinții? Adică, unele oase de animale să nu fie atât de vechi pe cât se crede etc.
A, ar contrazice evoluția și evoluția este "adevărul absolut".

Tot nu mi-ați răspuns în chestiunea dinozaurilor. Să înțeleg că nu prea găsiți siteuri evoluționiste care să vă servească "pe tavă" un "contraargument"?

Last edited by Teonymus; 02.12.2013 at 20:06:31.
Reply With Quote
  #1333  
Vechi 02.12.2013, 23:15:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teonymus Vezi mesajul
Tot nu mi-ați răspuns în chestiunea dinozaurilor. Să înțeleg că nu prea găsiți siteuri evoluționiste care să vă servească "pe tavă" un "contraargument"?
Uiite inca 10 intrebari pertinente :

http://www.iconsofevolution.com/tools/questions.php3
Reply With Quote
  #1334  
Vechi 02.12.2013, 23:50:41
Teonymus Teonymus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uiite inca 10 intrebari pertinente :

http://www.iconsofevolution.com/tools/questions.php3
Păi dacă stai să cauți, evoluția e plină de întrebări fără răspuns. Oare de ce?
Reply With Quote
  #1335  
Vechi 03.12.2013, 20:02:55
Teonymus Teonymus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Ii invit pe Teonymus si alti nedumeriti care socotesc evolutia o prostie sa inlocuiasca, in propriile lor postari, cuvantul evolutie cu adaptare la mediu si apoi sa reciteasca ce au scris, pentru a avea o imagine mai clara a propriilor enormitati.
Eu înțeleg cuvântul "a adapta" cu sensul de a te obișnui, a te acomoda cu niște condiții de viață. Nu-l înțeleg după explicația evoluționistă, și anume a te "transforma", a deveni altceva.
Când te adaptezi, ești nevoit să-ți "dezvolți", să înveți să-ți folosești mai bine, anumite trăsături pe care le ai deja în bagajul genetic, nu să-ți apară pur și simplu altele așa de nicăieri, chiar dacă e vorba de miliarde de ani.
Ca să mă fac înțeles, o să dau un exemplu. Să zicem că are loc un cataclism în urma căruia pământul devine acoperit de apă 100%. Omul este nevoit să se "adapteze". Locuiește în bărci, mănâncă pește, înoată mai mult.
Dar dacă te aștepți ca omul, doar fiindcă trăiește mai mult în mediu acvatic, să "dezvolte" solzi și branhii asemeni peștilor, deja ai luat-o pe "arătură", ai citit prea mult S.F.
Dacă anumite trăsături nu sunt înscrise în bagajul genetic și nici nu se fac "manipulări" în laboratoare, e pur și simplu imposibil ca ele să apară așa din senin, că "mediul" o cere. Poți să aștepți și trilioane de ani, tot degeaba.
Și asta îi privește și pe oameni și pe animale.
De asta imaginile alea evoluționiste cu "evoluția" animalelor sunt pur și simplu ficțiune.
Eu nu pricep cum unii cred că a fost posibil ca animalele de acum să fi trecut de-a lungul evoluției prin atâtea stadii, și aici nu mă refer la specii diferite, ba se vorbește și de clase diferite. Pur și simplu e o inepție. De pildă, cum poți să spui că păsările de azi sunt urmașii unor reptile, dinozaurii?
Reply With Quote
  #1336  
Vechi 03.01.2014, 14:21:58
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teonymus Vezi mesajul
Ciudat cum o simplă teorie poate să stârnească atâtea pasiuni în lumea științifică și nu numai.
M-am întrebat de multe ori, cum de a câștigat atâta popularitate această teorie așa de fantezistă? Fiindcă trebuie să vă spun că această teorie nu a fost probată de nimic până acum.
Iti spun eu cum. Promovare prmovare si iar promovare. Interese mari, bani multi investiti. Ziare, mass-media, si la fel de important oameni de stiinta cumparati, mituiti sau santajati. Banul are mare putere in lumea asta. Iti garantez ca nu pe logica sau pe stiinta s-a dezvoltat aceasta teorie. Bine omul de rand a primit-o si la nivel logc si stiintific pentru ca nu ii cunoaste dedesupturile si este prezentata asa cum trebuie si cel mai important omul de rand are incredere in oamenii de stiinta (sau de pseudo-stiinta). Omul face imediat corelarea intr stiinta adevarata, progresul tehnologic, medical etc si pune in aceeasi oala cercetarile din domeniul evolutionismului. De fapt sunt doua lucruri diferite.
Reply With Quote
  #1337  
Vechi 03.01.2014, 14:33:27
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Talking

Citat:
În prealabil postat de Teonymus Vezi mesajul
Deci de ce nu "toate speciile" de maimuțe nu au evoluat în oameni, ca să reformulez întrebarea?
Au ramas in patru labe. Uitandu-se cele care usor usor se ridicau un picioare au decis ca este prea mare efortul si au decis sa ramana in 4 labe, sa se bucure de libertate in natura si in grupuri de nudisti. Sa traiasca libri, fara legi si impozite si taxe. Din aceste puncte de vedere au si ele ceva inteligentza. http://www.crestinortodox.ro/forum/i...ons/icon10.gif
Reply With Quote
  #1338  
Vechi 03.01.2014, 14:41:15
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teonymus Vezi mesajul
Eu nu pricep cum unii cred că a fost posibil ca animalele de acum să fi trecut de-a lungul evoluției prin atâtea stadii, și aici nu mă refer la specii diferite, ba se vorbește și de clase diferite. Pur și simplu e o inepție. De pildă, cum poți să spui că păsările de azi sunt urmașii unor reptile, dinozaurii?
Cred ca in primul si primul rand este vorba de increderea pe care o au oamenii in stiinta. Pe langa stiinta adevarata in care avem toti incredere sunt infiltrate chestii de genul evolutionism, puse in aceeasi oala si cu aceeasi eticheta. Si mai ales daca omul este obisnuit sa creada de mic in stiinta, este usor dupa aia sa primeasca tot ce i se ofera de cei in care el are incredere. Pe lanaga acest fapt principal este nevoie o formulare cat mai stiintifica, aparent logica, plina de termeni complicati si academici si omul ajunge sa creada orice, dar orice. Chiar si in dinozauri care se transforma in pasarea colibri.

Cred ca ar trebui facut un topic OAMENII DE STIINTA (PSEUDO-STIINTA) NE MINT?
Cred ca de aici ar trebui sa incepem.
Reply With Quote
  #1339  
Vechi 03.01.2014, 14:49:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Cred ca in primul si primul rand este vorba de increderea pe care o au oamenii in stiinta. Pe langa stiinta adevarata in care avem toti incredere sunt infiltrate chestii de genul evolutionism, puse in aceeasi oala si cu aceeasi eticheta. Si mai ales daca omul este obisnuit sa creada de mic in stiinta, este usor dupa aia sa primeasca tot ce i se ofera de cei in care el are incredere. Pe lanaga acest fapt principal este nevoie o formulare cat mai stiintifica, aparent logica, plina de termeni complicati si academici si omul ajunge sa creada orice, dar orice. Chiar si in dinozauri care se transforma in pasarea colibri.

Cred ca ar trebui facut un topic OAMENII DE STIINTA (PSEUDO-STIINTA) NE MINT?
Cred ca de aici ar trebui sa incepem.
Renunta la calculator daca nu crezi in ursul pacalit de vulpe. Cam asta e ce-ti spun liber cugetatorii. De parca aia care-ti povestesc despre ursul pacalit de vulpe au creat ceva util vreodata in viata lor.
Era unul pe youtube care venise cu un generator electric si-i spunea altuia ca daca nu crede in Teoria Evolutiei sa puna mana pe 2 fire, spre amuzamentul bovinelor din sala si de pe internet. Un asemenea om ar trebui scos in suturi din scoala, nu tinut la catedra, e un individ cu creierii facuti praf care habar nu are pe ce lume traieste.
Reply With Quote
  #1340  
Vechi 03.01.2014, 14:51:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Cred ca ar trebui facut un topic OAMENII DE STIINTA (PSEUDO-STIINTA) NE MINT?
Cred ca de aici ar trebui sa incepem.
Am incercat eu sa dau cateva exemple aici :

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16918
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 14:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 02:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43