Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.03.2010, 21:02:33
alina-ileana alina-ileana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Angry te inseli amarnic!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca ai tu vreo legatura cu credinta, biserica sau cu impartasitul.
E clar a caror idei exponent(a) esti si ca tine mai sunt cativa pe forum, dar macar au decenta sa recunoasca ce/cine sunt, nu sa se dea drept altceva.
Sunt credincioasa..(poate mai mult decat tine), dar sunt si rationala...(iata la ce serveste CREIERUL). ...sunt niste ritualuri, pe care ar trebui sa le indeplinim in mod corect fata de toata lumea. De ce nu te mai speli in conditiile in care se spalau acum 2000 de ani?, de ce nu te hranesti ca acum 2000 de ani?,.....pentru ca ...stiinta a facut pasi de gigant,...si organismul nostru e mult mai sensibil....mai citeste cate o carte de medicina.....trezeste-te amice....suntem in 2010. nimeni nu este impotriva vechilor ritualuri....dar hai sa facem lucrurile cum trebuie. DUMNEZEU SA NE AJUTE PE TOTI!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.03.2010, 21:34:45
alina-ileana alina-ileana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Angry bravo tie!

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
De obicei sunt o persoană pacifistă și foarte calmă dar postarea ta mi se pare total lipsită de bun simț de aceia te-aș întreba ce cauți tu pe acest forum creștin-ortodox ?
Dacă gândești așa nu te supăra dar TU NU EȘT VIE și nici nu vei fi nicodată oricți ani vei trăi.
OARE CINE ESTI TU ? ESTI DEMN SA-I JUDECI PE ALTII ? cred ca mi se face greata!... am spus doar ca ar fi mai indicat sa folosim.....dar de ce iti explic eu tie ? purtarea ta e lipsita de bun simt! te mai si cunosc....si stiu de ce esti capabil!!!!! sunt Vie...,cred in Dumnezeu dar detest persoanele care cred ca sunt "fara de pata"(ca tine)....INNAINTE SA FACEM PE SFINTII FARA DE PATA..... HAI SA ASCULTAM PARERILE CELOR DN JUR.....vad ca-ti place sa faci pe VEDETA
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.03.2010, 23:00:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina-ileana Vezi mesajul
OARE CINE ESTI TU ? ESTI DEMN SA-I JUDECI PE ALTII ? cred ca mi se face greata!... am spus doar ca ar fi mai indicat sa folosim.....dar de ce iti explic eu tie ? purtarea ta e lipsita de bun simt! te mai si cunosc....si stiu de ce esti capabil!!!!! sunt Vie...,cred in Dumnezeu dar detest persoanele care cred ca sunt "fara de pata"(ca tine)....INNAINTE SA FACEM PE SFINTII FARA DE PATA..... HAI SA ASCULTAM PARERILE CELOR DN JUR.....vad ca-ti place sa faci pe VEDETA
Să știi că sunt femeie .Dumnezeu să te lumineze
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.03.2010, 23:29:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina-ileana Vezi mesajul
Sunt credincioasa..(poate mai mult decat tine), dar sunt si rationala...(iata la ce serveste CREIERUL). ...sunt niste ritualuri, pe care ar trebui sa le indeplinim in mod corect fata de toata lumea. De ce nu te mai speli in conditiile in care se spalau acum 2000 de ani?, de ce nu te hranesti ca acum 2000 de ani?,.....pentru ca ...stiinta a facut pasi de gigant,...si organismul nostru e mult mai sensibil....mai citeste cate o carte de medicina.....trezeste-te amice....suntem in 2010. nimeni nu este impotriva vechilor ritualuri....dar hai sa facem lucrurile cum trebuie. DUMNEZEU SA NE AJUTE PE TOTI!
Degeaba esti credincioasa daca te folosesti de creier (ratiune) tocmai acolo unde nu este nevoie . Pt. un credincios este necesar in primul rind si numai de duh si inima . Hristos ne spune la evanghelia lui Ioan ca : ,,... duh este D.zeu si cine se roaga/iubeste Lui trebuie sa se roage in duh si adevar" Asa ca chiar daca vrei sa ,,brevetezi" matale altceva ... nu merge decit daca ai sa calci in picioare cuvintele evanghelistului . Este bun creierul dar numai acolo unde este nevoie de el .
In al doilea rind subiectul despre ,, a judeca sau nu" a fost discutat si rasdiscutat pe acest forum, exact cind dumneata erai plecata. Dar raspunde-ti dumitale insati cum dosebesti daca un om face o fapta buna sau una rea daca nu judeci faptele sale si cum deosebesti doi oameni : unul care te critica asa ca mine si altul care te lauda asa ca mamica dumitale daca nu judeci persoanele?
Ei, si pt. ca astazi ai aflat asa 2 lucruri mari pt. viata unui ortodox cred ca vei fi mai linistita si mai iertatoare, nu ?

Last edited by zaharia_2009; 15.03.2010 at 23:31:42.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.03.2010, 23:30:22
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Desi am zis ca nu voi posta in legatura cu acest, am decis totusi sa o fac si sa-mi dau si eu cu parerea in legatura cu acest subiect

1. in articol spune preotul ca a impartasit in ziua de pasti peste 1000 de oameni ori pt asta ar fi trebuit sa spovedeasca cam o saptamana in continuu, apoi cam rar (daca nu chiar de fel) biserica de cartier unde sa fie atatia oameni la impartasanie fie chiar si in ziua de Pasti deci eu cred aici preotul dezinformeaza(sa nu zic minte) doar pt a sustine o teorie dupa mine gresita si abordata in mod total gresit
2. era de datoria lui ca preot sa-i invete pe enoriasi sa se ingrijeasca de igiena orala, macar pentru momentul Euharistiei, din respect daca nu pentru semeni macar pentru Hristos pe care-L primesc in ei in momentul impartasiri, iar despre rujul doamnelor era tot de datoria lui sa le explice ca macar atunci ar putea renunta la ruj
3. apoi pt lingurita, putea sa foloseasca un prosop cu care sa o stearga dupa fiecare credincios, desi spre sfarsitul articolului da chiar el solutia pentru a se putea folosi o singura lingurita la impartasanie
4. pentru bolnavi exista impartasanie special pregatita in joia mare, deci ar putea folosi un alt potir o alta lingurita pe care ar putea sa o "dezinfecteze" dupa utilizare
5. trebuie sa avem in vedere ca euharistia nu este doar un simbol precum in teologia protestanta si neo-protestanta, ci este in chip real Trupul si Sangele Domnului, iar dupa primirea Euharistiei ne rugam "sa-mi fie mie cuminecatura aceasta spre tamaduirea trupului si a sufletului..." deci iata ca Impartasania este si un antidot si impotriva bolilor trupesti, intr-adevar problema linguritei ar putea constitui motiv de ingrijorare daca am lua aceasta Taina cu nevrednicie si imi vin in minte cuvintele apostolului pavel care scriindu-le corintenilor le spune: "Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit." ( I Cor. 11, 29 - 30), de aceea socotesc ca nu lingurita este problema ci vrednicia si/sau nevrednicia, iar daca ne vom stradui sa ne impartasim cu vrednicie cu siguranta Dumnezeu ne va ocroti si nu ne vom imbolnavi chiar daca este folosita o singura lingurita
6. avand in vedere ca spre finalul articolului preotul da o solutie care face posibila utilizarea unei singure lingurite ma face sa consider inutila toata apologia lui pt mai multe lingurite
Inchei tot cu un cuvant al Sf. Ap. Pavel "Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor, Și își vor întoarce auzul de la adevăr și se vor abate către basme." ( II Timotei 4, 3 - 4)
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.03.2010, 23:40:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca ar fi sa ne imbolnavim ne-am imbolnavi si de la sarutatul icoanelor,si de la aghiasm,si de la virusii din aglomeratie.Dar conteaza foarte mult increderea care o are omul in suflet si care arde ca o torta .De acesti oameni parca nici bolile nu se lipesc.Deci daca luam cu multa dragoste si multumire si cu multa dorinta acea bucata care numai aparent mai este paine sau vin,acestea vor trezi toate energiile sufletesti si chiar fizice in noi.Vom simti ca zburam vom fi inundati de fericire.De astfel de oameni nici bolile nu se ating.
Dar daca luam impartasania cu raceala si nepasare,atunci intradevar ni se face noua osanda,si vedem in ea microbi si resturi,si realmente ne imbolnavim.
Totul pleaca din inima,acolo e locul de intalnire cu Imparatia cerurilor
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.03.2010, 23:42:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca ar fi sa ne imbolnavim ne-am imbolnavi si de la sarutatul icoanelor,si de la aghiasm,si de la virusii din aglomeratie.Dar conteaza foarte mult increderea care o are omul in suflet si care arde ca o torta .De acesti oameni parca nici bolile nu se lipesc.Deci daca luam cu multa dragoste si multumire si cu multa dorinta acea bucata care numai aparent mai este paine sau vin,acestea vor trezi toate energiile sufletesti si chiar fizice in noi.Vom simti ca zburam vom fi inundati de fericire.De astfel de oameni nici bolile nu se ating.
Dar daca luam impartasania cu raceala si nepasare,atunci intradevar ni se face noua osanda,si vedem in ea microbi si resturi,si realmente ne imbolnavim.
Totul pleaca din inima,acolo e locul de intalnire cu Imparatia cerurilor
Insasi boala este "controlata " prin credinta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.03.2010, 23:51:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Vezi si topicul cu minunea de la biserica sf Nicolae ,in care ,dupa impartasanie cineva s-a vindecat brusc de epilepsie .Deci iata ce zicem noi ca ar fi 'resturi' ,e de fapt preaslavitul Trup al lui Hristos care ridica bolnavii din pat si mortii din moarte(sufleteasca).
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.03.2010, 01:29:13
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
pe vremuri nu era stiinta, iar oamenii cu greu depaseau pragul de 50 de ani de viata...de ce oare???????
Si Avraam oare tot doar 50 de ani a trait?Ia cauta dovezile stiintifice in Biblie,care s-au descoperit recent de oamenii de stiinta,sa vezi unde e mai multa ratiune.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.03.2010, 01:51:07
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina-ileana Vezi mesajul
de ce sa_mi risc sanatatea' !
dezvolta afirmatia...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 22:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 19:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 16:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 20:54:37