Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2010, 10:10:50
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Este valabilă?

Vă salut. Astăzi m-am dus să mă spovedesc la o biserică nouă și la un preot nou (nu am încă duhovnic).

După ce am vorbit puțin mi-a spus că nu mai trebuie să zic și că mă dezleagă de păcate. Nu mi-a ascultat toate păcatele...

După aceea ne-a trimis pe toți cei de acolo să ne Împărtășim (în aceeași zi). Nu știu, nu mi-a plăcut, mi s-a părut exagerat.

Am făcut așa și eu ... m-am Împărtășit în aceeași zi... nevrednicul de mine... Cred că am dat peste un preot extrem de îngăduitor, însă eu nu apreciez îngăduința la păcate deloc.

Vă întreb, dacă a făcut așa, rămâne valabilă Spovedania și Împărtășania? M-a dezlegat de toate păcatele fără să mi le audă?

Vă mulțumesc.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2010, 10:29:30
lupanbogdan's Avatar
lupanbogdan lupanbogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Brasov, Romania, Europa, Terra....
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lupanbogdan
Implicit

iertate sa imi fie cuvintele dar.....spovedania? pai daca nu ai spus tot ce aveai pe suflet......, dar stie mai bine preotul ce si cum, poate a vazut ...... cainta si te-a dezlegat. La ce biserica ai fost?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2010, 10:30:51
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lupanbogdan Vezi mesajul
iertate sa imi fie cuvintele dar.....spovedania? pai daca nu ai spus tot ce aveai pe suflet......, dar stie mai bine preotul ce si cum, poate a vazut ...... cainta si te-a dezlegat. La ce biserica ai fost?
Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril la preotul Manolache.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2010, 10:36:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu știu că dezlegarea este valabilă chiar dacă nu e precedată de spovada de loc, așa cum se întâmplă un unele situații de urgență (înainte de o luptă, de exemplu).
De regulă, după spovadă simțim că sufletul parcă are aripi.

Acuma, când se mai întâmplă să nu vă spovediți de mai multă vreme, spuneți înainte preotului că ați dori o spovadă generală, ca să știe la ce să se aștepte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.06.2010, 10:37:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pe mine la sfarsit m-a intrebat daca mai am ceva pe suflet.Asa ca ,imi lasa posibilitatea de a spune tot.Bineinteles insa ca eu,netrebnicul am spus ca nu mai am.Ca si cum toate sunt ok.Si asa am ramas cu unele lucruri nespovedite,de care mi-am amintit ulterior,ca vroiam inca de la inceput sa le spun.Acum nici eu nu stiu ce sa fac,sa ma impartasesc sau nu .Desi ,daca ma impartasesc cu indoiala in suflet ,nici asa nu e bine.

Dar cred ca mai este o varianta ,care se aplica si la tine,colaps.
Nu trebuie intrat in toate detaliile.Poate ceea ce ai marturisit,acopera,include, ceea ce ai fi vrut sa mai marturisesti .De exemplu,daca spui ca nu ai dragoste de Dumnezeu spui de fapt o multime de pacate ,care nu trebuie sa le mai detaliezi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2010, 10:42:54
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pe mine la sfarsit m-a intrebat daca mai am ceva pe suflet.Asa ca ,imi lasa posibilitatea de a spune tot.Bineinteles insa ca eu,netrebnicul am spus ca nu mai am.Ca si cum toate sunt ok.Si asa am ramas cu unele lucruri nespovedite,de care mi-am amintit ulterior,ca vroiam inca de la inceput sa le spun.Acum nici eu nu stiu ce sa fac,sa ma impartasesc sau nu .Desi ,daca ma impartasesc cu indoiala in suflet ,nici asa nu e bine.

Dar cred ca mai este o varianta ,care se aplica si la tine,colaps.
Nu trebuie intrat in toate detaliile.Poate ceea ce ai marturisit,acopera,include, ceea ce ai fi vrut sa mai marturisesti .De exemplu,daca spui ca nu ai dragoste de Dumnezeu spui de fapt o multime de pacate ,care nu trebuie sa le mai detaliezi.
Nu este așa. Nu am spus tot ceea ce am avut pe suflet și m-am Împărtășit cu îndoială. Nici eu nu știu ce să fac ...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2010, 10:48:30
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Vă salut. Astăzi m-am dus să mă spovedesc la o biserică nouă și la un preot nou (nu am încă duhovnic).

După ce am vorbit puțin mi-a spus că nu mai trebuie să zic și că mă dezleagă de păcate. Nu mi-a ascultat toate păcatele...

După aceea ne-a trimis pe toți cei de acolo să ne Împărtășim (în aceeași zi). Nu știu, nu mi-a plăcut, mi s-a părut exagerat.

Am făcut așa și eu ... m-am Împărtășit în aceeași zi... nevrednicul de mine... Cred că am dat peste un preot extrem de îngăduitor, însă eu nu apreciez îngăduința la păcate deloc.

Vă întreb, dacă a făcut așa, rămâne valabilă Spovedania și Împărtășania? M-a dezlegat de toate păcatele fără să mi le audă?

Vă mulțumesc.
Cred ca trebuia sa astepti sa te impartasesti duminica,in cadrul Liturghiei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.06.2010, 10:51:23
lupanbogdan's Avatar
lupanbogdan lupanbogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Brasov, Romania, Europa, Terra....
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lupanbogdan
Implicit

Am fost si eu la Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril, vine multa lume acolo... unii cu mai multa rabdare altii nu..... posibil sa fii nimerit cand este mai aglomerat.... oricum acolo este plin mai mereu, de aicea si "graba" lucrurilor.... noua parintele ne spunea sa nu lasam pe ultima saptamana pentru spovedanie deoarece si el este om si e greu sa stai sa ii asculti pe toti, asa ca data viitoare mergi mai din timp vorbesc de perioadele de post sau ai varianta la o manastire unde cu siguranta vei fii ascultat, oricum important este sa mergi cu inima deschisa la a spune tot oricat de grele ar fii pacatele..... si Bunul Dumnezeu te va ajuta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2010, 10:51:58
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cred ca trebuia sa astepti sa te impartasesti duminica,in cadrul Liturghiei.
E... acuma ce să mai fac, nevrednicul de mine s-a Împărtășit astăzi...

Însă asta mă neliniștește acum: Rămân valabile?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2010, 10:56:34
lupanbogdan's Avatar
lupanbogdan lupanbogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Brasov, Romania, Europa, Terra....
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lupanbogdan
Implicit

Doamne Ajuta! Foarte valabile... data viitoare ai sa spui tot.. scrie undeva ca ala rau... sigur te va face sa uiti.. asta e menirea lui...., sa-ti fie Impartasania de azi intru mare folos duhovnicesc, Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 21:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11