Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2010, 16:59:24
Daniela26
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ascultarea de parinti

Pana la ce varsta trebuie copilul sa asculte de parinti. Chiar tot ceea zic parintii trebuie sa faca copilul? de exemplu copilul are 19 ani si vrea sa plece in strainatate sa munceasca si parintii nu il lasa. Sau alt exemplu copilul are 24 ani si vreau sa faca o cariera in invatamant la sat. Parintii nu il lasa. Sau vrea sa se casatoreasca cu cineva si parintii nu sunt de acord. Pur si simplu tot ceea ce vrea copilul sa faca nu il lasa parintii. In schimb eie vor copilul lor sa munceasca in turism. Ca receptioner e o munca mizera in majoritatea locurilor, deoarece sefii de hoteluri, moteluri etc sunt pesti, iar turistii care se cazeaza practica turism sexual. Ce trebuie facut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2010, 17:35:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Prin "copil" eu înțeleg un minor. Ascultarea față de părinți se referă la minori și, eventual, și la fii și fiicele majore cât timp nu sunt la casa lor. Respectul față de părinți este altceva decât ascultarea: acela trebuie avut toată viața, chiar și dacă ei se zaharisesc, chiar și după ce ei nu mai sunt în trup.

Sunt două domenii în care părinții pot da cel mult sfaturi, dar nu pot să își impună punctul de vedere, invocând ascultarea. Acestea sunt: discernământul vocațional (spre căsătorie sau spre călugărie, spre laicat sau spre preoție) și în general ceea ce numim "carieră", precum și, în cazul căsătoriei, în alegerea soțului (soției) care trebuie să fie făcută în mod liber, având ca bază iubirea între viitorii soți. Deci, un părinte bun va da cel mult sfaturi (criterii de orientare), dar nu se va amesteca în decizie în asemenea privințe. Dacă o face, fiul sau fiica este liber să nu îl asculte.

În cazul dv, având în vedere vârsta deplinei înțelegeri la care sunteți, precum și faptul că este vorba de o materie oarecum vocațională, sunteți liberă să nu ascultați părinții fără a comite păcat. Cu atât mai valabil este acest lucru cu cât obiecția pe care o aduceți practicării meseriei propuse de părinți este de natură morală. Or, de Dumnezeu trebuie să ascultăm mai mult chiar decât de părinții noștri naturali.

Când spun "sunteți liberă să nu ascultați" înseamnă că sunteți liberă în această privință, nu că sunteți liberă să nu ascultați în general.

Pace și Bine,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2010, 19:07:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Pana la ce varsta trebuie copilul sa asculte de parinti. Chiar tot ceea zic parintii trebuie sa faca copilul? de exemplu copilul are 19 ani si vrea sa plece in strainatate sa munceasca si parintii nu il lasa. Sau alt exemplu copilul are 24 ani si vreau sa faca o cariera in invatamant la sat. Parintii nu il lasa. Sau vrea sa se casatoreasca cu cineva si parintii nu sunt de acord. Pur si simplu tot ceea ce vrea copilul sa faca nu il lasa parintii. In schimb eie vor copilul lor sa munceasca in turism. Ca receptioner e o munca mizera in majoritatea locurilor, deoarece sefii de hoteluri, moteluri etc sunt pesti, iar turistii care se cazeaza practica turism sexual. Ce trebuie facut?
Trebuie discutat cu parintii si explicat de ce gresesc sau daca lor li se pare ca nu gresesc oricum trebuie argumnetat dreptul fiecaruia de a alege! Eu stiu ca nu e pacat sa NU asculti de parinti atat timp cat te indeamna la pacat, la tot ceea ce ar putea sa vateme sufletul si sa produca ruptura de Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2010, 14:58:19
suflet si inima si constiinta suflet si inima si constiinta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Trebuie discutat cu parintii si explicat de ce gresesc sau daca lor li se pare ca nu gresesc oricum trebuie argumnetat dreptul fiecaruia de a alege! Eu stiu ca nu e pacat sa NU asculti de parinti atat timp cat te indeamna la pacat, la tot ceea ce ar putea sa vateme sufletul si sa produca ruptura de Dumnezeu!
Buna ziua!

Bun subiect! Am si eu o intrebare la aceasta tema.
Trebuie ascultat de parinti atunci cand ei pretind ca baiatul lor sa ramana in casa dupa ce se va casatori , asta in conditiile in care cei doi tineri doresc sa-si intemeieze o familie in propriul lor camin? In cazul acesta nu ne indeamna la pacat, dar se incalca altceva : nu ne este respectata dorinta de a ne cladi o familie in viziunea noastra si de a fi deplin fericiti.
De asemenea, ma intreb cam ce vina ar avea un copil daca mama il blestema?(insa fara a avea motive strasnice, ci doar din pricina unor probleme ale ei ) Nu cumva ea il indeparteaza?Parintii trebuiesc ascultati , dar cand mama este mai necuviincioasa(in special scandal), ce este de facut? Din cate stiu , blestemul de mama se leaga.Doamne fereste!Dar daca copilul este nevinovat, Dumnezeu permite asa ceva?Ca copilul sa indure o viata intreaga greutatile unui blestem? Imi cer scuze ca v-am impovarat gandurile , dar aceste intrebari ma macina.Va multumesc!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2010, 15:16:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suflet si inima si constiinta Vezi mesajul
Buna ziua!

Bun subiect! Am si eu o intrebare la aceasta tema.
Trebuie ascultat de parinti atunci cand ei pretind ca baiatul lor sa ramana in casa dupa ce se va casatori , asta in conditiile in care cei doi tineri doresc sa-si intemeieze o familie in propriul lor camin? In cazul acesta nu ne indeamna la pacat, dar se incalca altceva : nu ne este respectata dorinta de a ne cladi o familie in viziunea noastra si de a fi deplin fericiti.
De asemenea, ma intreb cam ce vina ar avea un copil daca mama il blestema?(insa fara a avea motive strasnice, ci doar din pricina unor probleme ale ei ) Nu cumva ea il indeparteaza?Parintii trebuiesc ascultati , dar cand mama este mai necuviincioasa(in special scandal), ce este de facut? Din cate stiu , blestemul de mama se leaga.Doamne fereste!Dar daca copilul este nevinovat, Dumnezeu permite asa ceva?Ca copilul sa indure o viata intreaga greutatile unui blestem? Imi cer scuze ca v-am impovarat gandurile , dar aceste intrebari ma macina.Va multumesc!

Draga mea,

In ceea ce priveste dorinta parintilor as putea spune ca se da dovada de egoism si se incalca dreptul vostru la libertate. Trebuie sa explicati foarte frumos cum stau lucrurile si fara suparare. Mama care ar trebui sa aiba inima de mama ar intelege fara probleme!

Din cate stiu, blestemul se prinde atunci cand este "indreptatit"; ex fiul o bate pe mama si mama la durere il blesteama sa fie batut si el de fii lui ca sa vada cum e; am dat un exemplu, sigur ca este de dorit ca aceste blesteme sa nu existe pentru ca sunt vatamatoare de ambele parti. Cand blestemul este fara temei se intoarce asupra celui care il rosteste! Repet, e mai bine de milioane de ori ca aceste blesteme sa nu existe!
Explicati-i mamei ca ar trebui sa se bucure de fericirea voastra ca a blestema fiul nu e bine nici pentru ea; sa nu creada cumva ca astfel se va rezolva problema si va decide sa locuiasca impreuna cu ea.
Promite-ti-i ca nu e un capat de lume, ca o vizitati, ca o ajutati, etc. dar sa va respecte acest drept mai ales daca aveti o locuinta.

E bine sa discutati cu duhovnicul ei, si daca nu are un duhovnic mergeti si discutati cu preotul din parohie sau un preot care o cunoaste, trebuie sa cunoasca macar un preot, sigur isi va schimba opinia dupa ce va discuta cu un preot si va afla implicatiile blestemului!

Si e bine foarte sa aveti un pomelnic la Psaltire intr-o manastire!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2010, 15:31:59
suflet si inima si constiinta suflet si inima si constiinta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Draga mea,

In ceea ce priveste dorinta parintilor as putea spune ca se da dovada de egoism si se incalca dreptul vostru la libertate. Trebuie sa explicati foarte frumos cum stau lucrurile si fara suparare. Mama care ar trebui sa aiba inima de mama ar intelege fara probleme!

Din cate stiu, blestemul se prinde atunci cand este "indreptatit"; ex fiul o bate pe mama si mama la durere il blesteama sa fie batut si el de fii lui ca sa vada cum e; am dat un exemplu, sigur ca este de dorit ca aceste blesteme sa nu existe pentru ca sunt vatamatoare de ambele parti. Cand blestemul este fara temei se intoarce asupra celui care il rosteste! Repet, e mai bine de milioane de ori ca aceste blesteme sa nu existe!
Explicati-i mamei ca ar trebui sa se bucure de fericirea voastra ca a blestema fiul nu e bine nici pentru ea; sa nu creada cumva ca astfel se va rezolva problema si va decide sa locuiasca impreuna cu ea.
Promite-ti-i ca nu e un capat de lume, ca o vizitati, ca o ajutati, etc. dar sa va respecte acest drept mai ales daca aveti o locuinta.

E bine sa discutati cu duhovnicul ei, si daca nu are un duhovnic mergeti si discutati cu preotul din parohie sau un preot care o cunoaste, trebuie sa cunoasca macar un preot, sigur isi va schimba opinia dupa ce va discuta cu un preot si va afla implicatiile blestemului!

Si e bine foarte sa aveti un pomelnic la Psaltire intr-o manastire!

Doamne ajuta!
Eu va multumesc foarte mult pentru aceste vorbe !Numai ca problema nu este chiar asa de simpla, deoarece este foarte greu de conversat cu mama prietenului meu. Mai mult el nu mai vorbeste cu ea de cativa ani ( am incercat eu sa-l conving macar sa n-o sfideze), insa ea este cea care l-a indepartat atat pe el , cat si pe restul familiei.Nu s-a intamplat insa ca prietenul meu sa o bata(Fereasca Dumnezeu), caci firea lui este blanda, si nici sa ii arunce vorbe urate. In schimb, a preferat sa se indeparteze.
Ii dai un deget, iti ia toata mana si te mai si injoseste...asta am simtit-o eu pe pielea mea care nu am incercat decat sa o ajut. Imi spune ca ma accepta asa cum sunt eu , ca ma apreciaza,dar cand imi spun punctul de vedere , si nu este in concordanta cu al ei, imi arunca vorba ca: Ce ?Nu esti nici prima nici ultima femeie!, numai ca pe fiul ei nu l-a consultat sa vada daca intr-adevar asa gandeste si nici nu il antreneaza in discutie. Ma atrage pe mine deoparte...(lasitate din partea ei, asta s-a intamplat ultima data cand am vizitat-o, insa in felul asta m-a invatat importanta diplomatiei : eu nu trebuie sa mai accept astfel de discutii fara a fi si prietenul meu de fata)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2010, 15:39:50
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

[quote=Daniela26;263181]Pana la ce varsta trebuie copilul sa asculte de parinti. Chiar tot ceea zic parintii trebuie sa faca copilul? de exemplu copilul are 19 ani si vrea sa plece in strainatate sa munceasca si parintii nu il lasa. Sau alt exemplu copilul are 24 ani si vreau sa faca o cariera in invatamant la sat. Parintii nu il lasa. Sau vrea sa se casatoreasca cu cineva si parintii nu sunt de acord. QUOTE]


19 ani mai inteleg, cand inca e intretinut. dar la 24, cand se presupune ca incepe sa se puna pe picioarele lui, mi se pare exagerat sa faca alegeri in viata in functie de ce vor parintii.
parintii de genul asta sunt foarte egoisti, sub pretextul ca ii vor binele, ii fac mai mult rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2010, 15:40:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suflet si inima si constiinta Vezi mesajul
Eu va multumesc foarte mult pentru aceste vorbe !Numai ca problema nu este chiar asa de simpla, deoarece este foarte greu de conversat cu mama prietenului meu. Mai mult el nu mai vorbeste cu ea de cativa ani ( am incercat eu sa-l conving macar sa n-o sfideze), insa ea este cea care l-a indepartat atat pe el , cat si pe restul familiei.Nu s-a intamplat insa ca prietenul meu sa o bata(Fereasca Dumnezeu), caci firea lui este blanda, si nici sa ii arunce vorbe urate. In schimb, a preferat sa se indeparteze.
Ii dai un deget, iti ia toata mana si te mai si injoseste...asta am simtit-o eu pe pielea mea care nu am incercat decat sa o ajut. Imi spune ca ma accepta asa cum sunt eu , ca ma apreciaza,dar cand imi spun punctul de vedere , si nu este in concordanta cu al ei, imi arunca vorba ca: Ce ?Nu esti nici prima nici ultima femeie!, numai ca pe fiul ei nu l-a consultat sa vada daca intr-adevar asa gandeste si nici nu il antreneaza in discutie. Ma atrage pe mine deoparte...(lasitate din partea ei, asta s-a intamplat ultima data cand am vizitat-o, insa in felul asta m-a invatat importanta diplomatiei : eu nu trebuie sa mai accept astfel de discutii fara a fi si prietenul meu de fata)

Din pacate este o mama mai putin intelegatoare care incearca sa conduca viata fiului ei si imi pare foarte rau ca asta este realitatea.
E foarte bine ca in discutiile pe care la ai cu ea sa fie si prietenul tau de fata, orice ai de spus sa stie si el ca sa nu intri in bucluc gen tu spui una si ea sustine alta.
Ce sa zic? Eu cred ca tebuie sa discutati amandoi cu duhovnicul vostru si sa cereti binecuvantare pentru un canon pe care sa il faceti impreuna! Puteti cere Psaltirea, Acatistul Domnului Iisus Hristos, Acatistul Duhului Sfant, Acatistul Bunei Vestiri, Al Acoperamantului Maicii Domnului etc Sunt foarte multe care imi vin acum in minte dar nu trebuie sa le citesti pe toate ci alegi dupa sufletul tau si cu binecuvantarea preotului duhovnic ai sa vezi ca va fi bine! Si sigur ca inn rugaciunile pe care le faceti o pomeniti si pe ea...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.06.2010, 13:03:53
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suflet si inima si constiinta Vezi mesajul
Buna ziua!

Bun subiect! Am si eu o intrebare la aceasta tema.
Trebuie ascultat de parinti atunci cand ei pretind ca baiatul lor sa ramana in casa dupa ce se va casatori , asta in conditiile in care cei doi tineri doresc sa-si intemeieze o familie in propriul lor camin? In cazul acesta nu ne indeamna la pacat, dar se incalca altceva : nu ne este respectata dorinta de a ne cladi o familie in viziunea noastra si de a fi deplin fericiti.
De asemenea, ma intreb cam ce vina ar avea un copil daca mama il blestema?(insa fara a avea motive strasnice, ci doar din pricina unor probleme ale ei ) Nu cumva ea il indeparteaza?Parintii trebuiesc ascultati , dar cand mama este mai necuviincioasa(in special scandal), ce este de facut? Din cate stiu , blestemul de mama se leaga.Doamne fereste!Dar daca copilul este nevinovat, Dumnezeu permite asa ceva?Ca copilul sa indure o viata intreaga greutatile unui blestem? Imi cer scuze ca v-am impovarat gandurile , dar aceste intrebari ma macina.Va multumesc!
Nu trebuie ascultat de parinti cand pretind asa ceva! Vine o vreme cand copilul devine matur si fie ca se casatoreste, fie ca nu pleaca... si e parte din maturizare sa iti iei ramas bun de la parinti si sa iti asumi resposabilitatea propriei vieti.
Iar legat de blestem, cred ca raspunusul il gasesti la Doamne: Binecuvantati pe cei ce va blestema. Incercati, e dulce tare aceasta porunca. Grea, dar plina de bunatati. Stati langa Domnul, in Biserica Lui, si n-aveti de ce va teme.
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2010, 12:32:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand duhovnicul ne spune ca trebuie sa facem un lucru, nu mai stam sa meditam daca este necesar sa-l implinim sau nu, ci alergam degraba sa-l implinim. Si facem asta pentru ca raspunsul sau vine ca urmare a rugaciunii facute catre Hristos. Si nimeni nu poate da un sfat mai bun decat Hristos.

Acesta este cazul in care trebuie sa facem ascultare pe deplin.

Cat ii priveste pe parinti, sa nu ne ascundem - avem parinti si parinti, unii care se jertfesc pentru copii, iar altii care isi vad doar de viata lor, uitand de cresterea lor.

Eu sunt de parere ca nu putem face ascultare fata de parinti asa cum facem fata de duhovnic, chiar si in situatiile in care parintii prin sfaturile pe care ni le dau sunt bine intentionati. Sunt multe excese facute de parinti - nu trebuie sa mananci decat asta, sa asculti asta, .... sa te casatoresti cu aceasta persoana, etc.

Ne putem consulta cu ei, dar nu putem asculta orbeste de ei. Stim din Scriptura unde ajungem atunci cand suntem calauziti de un orb. Iata de ce este important duhovnicul, el nu este orb si nu inchide niciodata ochii atunci cand te calauzeste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultarea de parinti Annamarria Generalitati 32 03.11.2012 09:41:26
Ascultarea de Biserica - pana unde ? Erethorn Biserica Ortodoxa Romana 30 03.08.2012 14:14:51
Ascultarea de parinti tatolivia Intrebari utilizatori 6 16.06.2012 02:43:42
Ascultarea de Dumnezeu si invataturile Lui Sebastiana Biserica Ortodoxa Romana 51 13.06.2011 00:55:44
Până unde merge ascultarea de duhovnic florina_drossu Preotul 29 05.04.2010 14:28:56