Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.11.2008, 23:26:55
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Atunci, DRUM BUN SPRE IAD, Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Draga Maestre in binecuvintari

Oare intelegi tu pe acei oameni care au ales sa protesteze fata de faptul ca marea biserica istorica de 2000 de ani cu toata traditia ei incepe sa se departeze de Cuvintul lui Dumnezeu ,crestinind si incluzind tot felul de paginisme si mari minuni de ametit pe cei slabi si prea credinciosi?

Mai citeste cu atentie incepind cu Martin Luther.
Si apoi mai citeste istorie.Si deschide ochii.

Sa te miluiasca Dumnezeu.
Dar la noi se spune mai ales , pacea Domnului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.11.2008, 23:29:52
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Am impresia ca nu puteti face diferenta intre sectar si gindire sectara.

Cei care gindesc ingust sint sectari in felul lor.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.11.2008, 10:23:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Draga Maestre in binecuvintari

Oare intelegi tu pe acei oameni care au ales sa protesteze fata de faptul ca marea biserica istorica de 2000 de ani cu toata traditia ei incepe sa se departeze de Cuvintul lui Dumnezeu ,crestinind si incluzind tot felul de paginisme si mari minuni de ametit pe cei slabi si prea credinciosi?
Marmat,

Ce crezi tu, ortodocsii cei traitori de credinta n-au sansa la mantuire? Care-i parerea ta sincera, cei care nu-l citesc pe Luther sunt pierduti pentru ca-i cinstesc pe Sfinti, pentru ca se roaga Maicii Domnului sa le mijloceasca rugaciunile catre Fiul ei sau pentru ca-si fac cruce slavind pe Dumnezeu?

Nu-i pune la inima pe cei care-ti doresc drum bun spre iad, iarta-i.

Fara sa judec pe nimeni: DRUM BUN SPRE IAD = du-te la dracul => sa nu fie, ca nu-i frumos si nici crestineste sa scrii asa ceva pe un forum ORTODOX
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.11.2008, 11:37:31
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3][COLOR=black][[/COLOR][COLOR=black]quote=[/COLOR][COLOR=black]marmat[/COLOR][COLOR=black]] [/COLOR][/SIZE][COLOR=black][SIZE=3]Am impresia ca nu puteti face diferenta intre sectar si gindire sectara.
Cei care gindesc ingust sint sectari in felul lor.[/quote]
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Atat sectarismul , cat si gandirea sectar[/COLOR][COLOR=black]ă ți se potrivește de minune. Tu așa ai fost crescut în secta care te-a format, cu niște puncte doctinare „sigure”: sabatul, zeciuiala, inexistenta Iadului si a sufletușlui după moarte, spălarea picioarelor în biserici, respingerea cultului sfintilor și a icoanelor ca fiind practica idolatră, mâncărurile necurate etc. În plus de asta ai fost invatat pe de rost si niste versete biblice desprinse din context prin care chipurile iti sustii doctrina. [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Tu știi foarte bine că dacă ai începe nu să le combați, ci doar să le pui în discuție pe forumurile de propagandă adventiste, cum e Intercerul de pildă ai fi automat exclus. Nu ți s-ar da șansa să te desfășori în voie așa cum ți se întâmplă pe forumul ortodox. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Spui că te iei după Biblie și numai după Biblie, dar nu ai dat niciodată un răspuns la întrebarea? E oare pură întâmplare faptul că susții orbește aceleași lucruri pe care le-a propovăduit și fondatoarea „bisericii” adventiste de ziua a saptea, (cult caruia intamplator tu si parinti tai îi apartii), profetesa mincinoasă Ellen White?[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Unde e vorba de manipulare? La secta ta sau la noi la ortodocsi?[/SIZE][/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.11.2008, 15:49:28
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=black][[/COLOR][COLOR=black]quote=[/COLOR][COLOR=black]marmat[/COLOR][COLOR=black]] [/COLOR][/SIZE][COLOR=black][SIZE=3]Am impresia ca nu puteti face diferenta intre sectar si gindire sectara.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Cei care gindesc ingust sint sectari in felul lor.[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Spui că te iei după Biblie și numai după Biblie, dar nu ai dat niciodată un răspuns la întrebarea? E oare pură întâmplare faptul că susții orbește aceleași lucruri pe care le-a propovăduit și fondatoarea „bisericii” adventiste de ziua a saptea, (cult caruia intamplator tu si parinti tai îi apartii), profetesa mincinoasă Ellen White?[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Unde e vorba de manipulare? La secta ta sau la noi la ortodocsi?[/SIZE][/COLOR][/quote]

Pot sa dau un raspuns particular? Cand am cunoscut biserica adventista, am studiat "manualul doctrinelor biblice" si l-am verificat cu Sfanta Scriptura. Au fost anumite puncte de doctrina cu care nu ma impacam deloc, cum ar fi tinerea zilei a saptea. Am "ciulit urechile" in toate partile, la teoriile ortodoxe, la cele baptiste, etc. In cele din urma, mi-am dat seama ca doctrina adventista este cea mai aproape de Sfanta Scriptura.
Dupa un an de zile (am avut tot timpul din lume sa ma gandesc si rasgandesc), m-am botezat. Am fost examinat daca cunosc Sfanta Scriptura si daca sunt de acord cu doctrinele adventiste. Nu esti botezat dacat atunci cand ai propria convingere ca vrei sa faci asta. Cunosc persoane care frecventeaza biserica adventista de ani de zile, dar nu fac pasul in apa botezului. Este optiunea lor, pe care toti le-o respecta.

Nu inteleg ce aveti cu Ellen White. Doctrina adventista este cea mai aproape de Sfanta Scriptura (parerea mea - cum ar spune un parlamentar). Daca scrierile Ellenei White (nu spun ca toate, ca nu le prea cunosc) coincid cu doctrina adventista, rezulta ca si aceste scrieri sunt cel mai aproape de Sfanta Scriptura. Scrierile care nu sunt in armonie cu Sfanta Scriptura, nu sunt luate de bune, oricine ar fi cel care le-a scris.

http://www.intercer.net/article.php?id=988

Puteti verifica doctrinele adventiste cu Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.11.2008, 17:15:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
[COLOR=black][SIZE=3]Spui că te iei după Biblie și numai după Biblie, dar nu ai dat niciodată un răspuns la întrebarea? E oare pură întâmplare faptul că susții orbește aceleași lucruri pe care le-a propovăduit și fondatoarea „bisericii” adventiste de ziua a saptea, (cult caruia intamplator tu si parinti tai îi apartii), profetesa mincinoasă Ellen White?[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Unde e vorba de manipulare? La secta ta sau la noi la ortodocsi?[/SIZE][/COLOR]
Pot sa dau un raspuns particular? Cand am cunoscut biserica adventista, am studiat "manualul doctrinelor biblice" si l-am verificat cu Sfanta Scriptura. Au fost anumite puncte de doctrina cu care nu ma impacam deloc, cum ar fi tinerea zilei a saptea. Am "ciulit urechile" in toate partile, la teoriile ortodoxe, la cele baptiste, etc. In cele din urma, mi-am dat seama ca doctrina adventista este cea mai aproape de Sfanta Scriptura.
Dupa un an de zile (am avut tot timpul din lume sa ma gandesc si rasgandesc), m-am botezat. Am fost examinat daca cunosc Sfanta Scriptura si daca sunt de acord cu doctrinele adventiste. Nu esti botezat dacat atunci cand ai propria convingere ca vrei sa faci asta. Cunosc persoane care frecventeaza biserica adventista de ani de zile, dar nu fac pasul in apa botezului. Este optiunea lor, pe care toti le-o respecta.

Nu inteleg ce aveti cu Ellen White. Doctrina adventista este cea mai aproape de Sfanta Scriptura (parerea mea - cum ar spune un parlamentar). Daca scrierile Ellenei White (nu spun ca toate, ca nu le prea cunosc) coincid cu doctrina adventista, rezulta ca si aceste scrieri sunt cel mai aproape de Sfanta Scriptura. Scrierile care nu sunt in armonie cu Sfanta Scriptura, nu sunt luate de bune, oricine ar fi cel care le-a scris.

http://www.intercer.net/article.php?id=988

Puteti verifica doctrinele adventiste cu Sfanta Scriptura.[/quote]


Ganditi-va putin logic, cei care sunteti in eretismele neo-protestante:
De cand au aparut sectele voastre? De cel mai devreme pe la anii 1650 in America, cand eretici catolici si protestanti care au emigrat in America, neavand in Lumea Noua preoti hirotoniti dupa Sfanta Taina a Preotiei din Sfanta Biserica a lui Hristos, au inceput sa interpreteze Sfanta Scriptura dupa mintea lor ratacita de pacate. Ori, nu mirenii pot interpreta Sfanta Scriptura dupa cum li se nazareste, si nici pastorii sectarilor neo-protestanti, carora nu li s-a transmis de catre nimeni harul Preotiei prin punerea mainilor, ci numai de preotii Adevaratei Biserici a lui Hristos, CARE NU DAINUIE DE PE LA ANII 1650 CI ESTE MAI VECHE SI MAI INTARITA IN SFANTA CREDINTA CU CCA. 1600 DE ANI FATA DE RATACIRILE VOASTRE, ADVENTISTE SI DE ALTE CULORI SATANICESTI ...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.11.2008, 18:37:30
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Draga Maestre in binecuvintari

Oare intelegi tu pe acei oameni care au ales sa protesteze fata de faptul ca marea biserica istorica de 2000 de ani cu toata traditia ei incepe sa se departeze de Cuvintul lui Dumnezeu ,crestinind si incluzind tot felul de paginisme si mari minuni de ametit pe cei slabi si prea credinciosi?

Mai citeste cu atentie incepind cu Martin Luther.
Si apoi mai citeste istorie.Si deschide ochii.

Sa te miluiasca Dumnezeu.
Dar la noi se spune mai ales , pacea Domnului.

Arata-mi in scrierile lui Luther ca el a tinut sambata.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.11.2008, 19:13:23
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ganditi-va putin logic, cei care sunteti in eretismele neo-protestante:
De cand au aparut sectele voastre? De cel mai devreme pe la anii 1650
Credinta nu se masoara in vechime ci in apropierea de Dumnezeu.

Sfanta Scriptura ne arata destule exemple in care vechimea aducea degradarea credintei. Nu este o regula.

Si daca tot vorbim de vechime, pe care eu nu o consider deloc un criteriu de credinta, iata ce spune "wikipedia" (o enciclopedie on-line):

"Biserica Ortodoxa Romana a luat fiinta in anul 1872". Pentru documentare, dau si link-ul mai jos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...%C4%83#Istoria
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.11.2008, 19:42:45
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Credinta nu se masoara in vechime ci in apropierea de Dumnezeu.

Sfanta Scriptura ne arata destule exemple in care vechimea aducea degradarea credintei. Nu este o regula.

Si daca tot vorbim de vechime, pe care eu nu o consider deloc un criteriu de credinta, iata ce spune "wikipedia" (o enciclopedie on-line):

"Biserica Ortodoxa Romana a luat fiinta in anul 1872". Pentru documentare, dau si link-ul mai jos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...%C4%83#Istoria
Vezi daca nu cunosti? Vorbesti aiurea.
Biserica Ortodoxa exista in Romania de cand Apostolul Andrei a propovaduit evanghelia in Schytia Minor (Dobrogea de azi).
Ia mai documenteaza-te tu inainte sa te apuci sa vorbesti
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.11.2008, 19:48:30
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Credinta nu se masoara in vechime ci in apropierea de Dumnezeu.

Sfanta Scriptura ne arata destule exemple in care vechimea aducea degradarea credintei. Nu este o regula.

Si daca tot vorbim de vechime, pe care eu nu o consider deloc un criteriu de credinta, iata ce spune "wikipedia" (o enciclopedie on-line):

"Biserica Ortodoxa Romana a luat fiinta in anul 1872". Pentru documentare, dau si link-ul mai jos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...%C4%83#Istoria
Nici macar nu stii sa citesti un articol.
Pana la data aceea Biserica Ortodoxa Romana nu era o biserica autocefala, ci tinea de Constantinopol. A tunci s-a recunoscut oficila Mitropolia
Citat:
După proclamarea independenței de stat a României (9 mai 1877), au urmat tratative cu Patriarhia de Constantinopol, în vederea recunoașterii autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române. Aceasta recunoaștere a fost acordată pe 25 aprilie 1885 de patriarhul ecumenic Ioachim al IV-lea.
Citat:
Biserica Ortodoxă Română a luat ființă în anul 1872 prin desprinderea Mitropoliei Ungrovlahiei și Mitropoliei Moldovei de sub ascultarea canonică a Patriarhiei de Constantinopol și ridicarea mitropolitului Ungrovlahiei, totodată arhiepiscop de București, în rangul de mitropolit-primat al României. Titlul de mitropolit-primat fusese acordat pentru prima dată de autoritățile laice mitropolitului Nifon Rusailă pe 11 ianuarie 1865. Până la constituirea Sfântului Sinod românesc în anul 1872 bisericile ortodoxe din Țările Române au făcut parte integrantă din Patriarhia de Constantinopol iar ierarhii ortodocși din Țările Române se găseau sub ascultarea canonică a patriarhului de Constantinopol, care s-a opus inițial desprinderii celor două mitropolii și fărâmițării Ortodoxiei (precedentul fusese creat în anul 1448, când un Sinodul de la Moscova și-a proclamat "autocefalia" față de Constantinopol, dând astfel naștere Bisericii Ortodoxe Ruse).
Poate reusesti sa citesti si tu si sa intelegi un articol
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50