Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2011, 15:18:23
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De ce nu (prea) merg barbatii la biserica?

Sunt adesea contrariat de prezența în număr mic a semenilor mei după trup la slujbele din biserici. Și mă întreb care este cauza. Poate o explicație să fie faptul că slujbele se adresează mai mult inimii decât minții și, prin urmare, sunt mai ușor receptate de către femei? Sau ceea ce se adresează minții este într-o formă în care ne-am pierdut deprinderea de a gândi. Am devenit, probabil, prea analitici în gândire, iar biserica ni se adresează într-un limbaj simbolic, tainic. Ce credeți?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2011, 18:25:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Sunt adesea contrariat de prezența în număr mic a semenilor mei după trup la slujbele din biserici. Și mă întreb care este cauza. Poate o explicație să fie faptul că slujbele se adresează mai mult inimii decât minții și, prin urmare, sunt mai ușor receptate de către femei? Sau ceea ce se adresează minții este într-o formă în care ne-am pierdut deprinderea de a gândi. Am devenit, probabil, prea analitici în gândire, iar biserica ni se adresează într-un limbaj simbolic, tainic. Ce credeți?
Cred că explicația dv corespunde realității. Mi-am pus adesea această întrebare și am întors problema pe toate fețele. A rezultat un serial, aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/0...a-credintei-i/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.04.2011, 21:03:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred ca nu au avut mame care sa ii ia de manuta la biserica, atunci cand erau mici. Sau nu au sotii sau fiice care sa ii apropie de biserica. Am mai discutat si pe alt thread o mahnire a bunicii: femeile, in special cele varstnice, merg singure la biserica, in zorii zilei, in timp ce barbatii lor, copiii si nepotii sunt departe de biserica.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.04.2011, 21:17:18
Anghelos AO's Avatar
Anghelos AO Anghelos AO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Anghelos AO
Post De ce nu (prea) merg barbatii la biserica?

sincer opinia mea este fapt ca femeile sunt mai credincioase decat barbatii.... nu o spun cu vreun rau,.. dar totusi knd avem o proplema alergam la mama noastra cea sfanta, daca traieste, si ne ajuta.. dar cu toate ca dak suntem baiat tot la mama alergam,.. pt k mama e ca o sfanta, e mai calda decat tata...
Dar si de foarte multe cazuri prin rugaciunile femeilor,.. sotii lor s.au tamaduit din cauza betiei... sincer parerea pea este ca femeile sunt mai credincioase ca barbatii...
iertati.ma daca gresesc. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.04.2011, 23:00:32
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fara sa se supere nimeni cunosc multe cazuri de neveste tinere, care in timpul sf. liturghii isi aprind tigara si isi sorb cu nesat cafeluta,acasa bineinteles si de mai e si o vecina o dau la birfa.poate sa fie si acesta un ritual?.
barbatii joaca,carti la umbra castanilor cu berica pe aproape, rizind de se aude de la poarta bisericii.
foarte trist si adevarat.
Domnul sa binecuvinteze Romania.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 30.04.2011 at 23:08:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.04.2011, 23:23:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu doresc ca acest topic să fie un prilej de a ridica piatra împotriva unora sau a altora. Chiar mă întreb care sunt motivele reale. Și poate că bărbații sunt cei care știu cel mai bine. Faptul că n-ar fi fost educați așa nu mi se pare valabil. Ar însemna că femeile au fost, totuși, mai educate în sensul ăsta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.04.2011, 23:35:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Din popor se stie ca a fi bisericos este o treaba de femeie....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.05.2011, 00:28:40
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Numărul fraților credincioși care frecventează biserica este mai mic, dar cred că valoarea lor spirituală este mai mare. Nemaivorbind de preoți, care nu pot fi aleși dintre femei (în mod normal).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.05.2011, 01:12:33
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa-l convig pe al meu sa vina la biserica?

Dumninca, este sotul meu cel care pune masa de pranz: incalzeste supa, pune friptura in cuptor...etc.
Cand plec sau ma intorc de la biserica il intreb mereu: "de ce nu vrei sa vii si tu cu mine la Sf. Liturghie?
Si-mi raspunde mucalit: "Iubita mea, cine te-ar mai astepta cu masa?"...

... M-as lipsi bucuroasa de aceasta placere daca ar fi singurul motiv pentru care nu vine cu mine... Incerc mereu putin cate putin (poate prea putin...), cu blandete, sa-l conving sa vina si el. Totusi, o cearta intre noi pe acest motiv n-ar fi de dorit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.05.2011, 09:37:36
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Dumninca, este sotul meu cel care pune masa de pranz: incalzeste supa, pune friptura in cuptor...etc.
Cand plec sau ma intorc de la biserica il intreb mereu: "de ce nu vrei sa vii si tu cu mine la Sf. Liturghie?
Si-mi raspunde mucalit: "Iubita mea, cine te-ar mai astepta cu masa?"...

... M-as lipsi bucuroasa de aceasta placere daca ar fi singurul motiv pentru care nu vine cu mine... Incerc mereu putin cate putin (poate prea putin...), cu blandete, sa-l conving sa vina si el. Totusi, o cearta intre noi pe acest motiv n-ar fi de dorit.
sa nu incerci a te certa se face din fisura ruptura,aminteste-i mereu de biserica si rostul ei intr-un mod cit mai placut sa nu sune ca o condamnare pt sot.roaga-te ca Bunul Dumnezeu sa il aduca in biserica dreptmaritoare si asteapta cu mult calm sa vezi schimbarea.

Dumnezeu si Maica Domnului sa te ajute cu cei dragi ai tai.Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu merg la un anume preot ca nu e bn ionut12 Generalitati 1 13.11.2010 14:21:32
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 21:58:42
VRAJITORII MERG SA SE SPOVEDEASCA? roseliana Vrajitoria 2 05.03.2008 23:34:13