Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2009, 03:14:28
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Smile Intrebari din Geneza

Salutare!

Cum e primul meu post aici, si cum nu aveti o sectiune pentru asta, consider ca e frumos sa ma prezint si sa imi prezint intentiile.

Numele meu e Sergiu si sunt crestin ortodox convins - am imbratisat ortodoxia din convingere, nu pentru ca am fost botezat ca ortodox si asa mi s-a spus ca e bine. Am trecut prin mai multe religii (inclusiv hinduism si satanism) dar intr-un final, cu ajutorul lui Dumnezeu, am inteles care e adevarata credinta.

Am reinceput de curand sa citesc biblia. Fiind o fire mai tehnica nu imi place sa trec peste chestiile care nu le inteleg si consider ca pe un forum ortodox as putea gasi raspunsuri pentru multe din intrebarile mele. Sunt convins ca pentru unii intrebarile care le voi pune vor parea fara sens sau poate chiar rau intentionate. Pe acestia ii rog sa nu raspunda. Singurul meu scop e sa inchid Geneza si sa trec mai departe cu convingerea ca am inteles tot ce imi era dat sa inteleg.

Asadar incep cu primele doua intrebari.
Citat:
Cap. 1
30: Iar tuturor fiarelor pamantului si tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor ce se misca pe pamant, care au in ele suflare de viata, le dau toata iarba verde spre hrana. Si a fost asa.

Cap. 2
9: Si a facut Domnul Dumnezeu sa rasara din pamant tot soiul de pomi, placuti la vedere si cu roade bune de mancat; iar in mijlocul raiului era pomul vietii si pomul cunostintei binelui si raului.

15: Si a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l facuse si l-a pus in gradina cea din Eden ca s-o lucreze si s-o pazeasca.
16: A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam porunca si a zis: "Din toti pomii din rai poti sa mananci
17: Iar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci
, caci, in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit."
Prima intrebare ar fi urmatoarea. Daca Adam si Eva erau singurii oameni, si atat ei cat si restul vietuitoarelor se puteau hrani cu toate plantele care se gaseau, de cine trebuia sa pazeasca Adam gradina?

A doua intrebare. Dumnezeu i-a spus lui Adam sa nu manance din pomul cunostintei binelui si raului. Totusi, din pomul vietii putea manca?

Repet, stiu ca sunt ciudate intrebarile, dar va asigur ca nu am intentii ascunse sau ofensatoare. Vreau doar sa fiu sigur ca inteleg tot ce se poate intelege. Am citit prea mult din biblie fara sa dau importanta detaliilor. Am prins ideea principala. Acum vreau sa inteleg tot ce mi-e dat sa inteleg.
Reply With Quote
 

Tags
adam, eden, pomul vietii, rai



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Geneza Templier Knight Din Vechiul Testament 67 27.05.2017 19:14:27
Ce parere aveti despre geneza crezuta de sumerieni?Mult cunoscuta. modestulaici Generalitati 13 22.03.2013 16:49:43
Legatura intre limba chineza si Geneza (in engleza) elcipo Din Vechiul Testament 4 09.07.2011 23:51:40
Interpretarea in duh sau in litera a Scripturii (Geneza 1,2) si a Parintilor? Fani71 Teologie si Stiinta 229 09.07.2009 16:01:56