Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 17:22:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Question De ce atatea lectii de supravietuire dintr-o data?

Vuiesc televiziunile de emisiuni care ne invata sa supravietuim in conditii-limita. Dar si ziarele. Am citit articolul de mai jos si, la sfarsit, un cititor se intreaba: "frate,da ce se intampla cu atatea emisiuni si firme de “supravietuire”.Ne paste vreo apocalipsa si noi nu stim???"

http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...e-ale-spp.html
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/2
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/3
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/4
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/5
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/6

Articolul este lungut, dar interesant. Mai mult, omul da sfaturi pentru conditiile locale, din Romania.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2010, 17:37:19
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vuiesc televiziunile de emisiuni care ne invata sa supravietuim in conditii-limita. Dar si ziarele. Am citit articolul de mai jos si, la sfarsit, un cititor se intreaba: "frate,da ce se intampla cu atatea emisiuni si firme de “supravietuire”.Ne paste vreo apocalipsa si noi nu stim???"
Sti trebuie sa scoatabani din ceva plus ca paranoia armaghedonului ia cam cuprins pe americani englezi si inca cativa si in idioatenia lor ei cred ca vine sfarsitul lumii prin meteorit care o sa cada era glaciara si deja construiesc buncare unde sa mearga oameni alesi prin selectie unde sa depoziteze seminte unde sa traiasca pana trece urgia .e un fel de a scoate bani din nestiinata omului mai ales ca americani australienii nu mai stiu sa gandeasca singuri lor treebuie sa li se spuna cum sa faca anume lucruri la televizor .Am ramas mut cand am vazut de exemplu la top gear ca pe un lamborghini nu a fost capabil sa monteze un plafon de panza si concluzia a fost ca acoperisul masinii e o prostie .Asa ca treci peste nu merita atentie .Chiar daca se intampla ceva mai rau o calamitate Doamne fereste romanul nu cred ca are nevoie de lectii de suparavietuire ma rog nu cele de pe Discovery unde zapacitu ala mananca tot felul de porcarii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2010, 17:38:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vuiesc televiziunile de emisiuni care ne invata sa supravietuim in conditii-limita. Dar si ziarele. Am citit articolul de mai jos si, la sfarsit, un cititor se intreaba: "frate,da ce se intampla cu atatea emisiuni si firme de “supravietuire”.Ne paste vreo apocalipsa si noi nu stim???"

http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...e-ale-spp.html
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/2
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/3
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/4
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/5
http://think.hotnews.ro/cum-poti-sup...ale-spp.html/6

Articolul este lungut, dar interesant. Mai mult, omul da sfaturi pentru conditiile locale, din Romania.
Pot sa iti spun doar ca de ceva vreme,sunt anumite persoane care stiu mai multe decat noi si isi fac provizii,hrana,medicamente,echipamente de munte,cauta locatii sigure,se antreneaza pentru tehnici de supravietuire etc
Deasemenea,in alte tari se construiesc de mult timp orase subterane extem de complexe,se pare ca unul exista si la noi in Bucegi.
Ce va veni,nu se stie foarte sigur,cel putin nu de catre omul de rand,dar Dumnezeu sa ne aiba in paza Sa!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2010, 18:02:35
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pot sa iti spun doar ca de ceva vreme,sunt anumite persoane care stiu mai multe decat noi si isi fac provizii,hrana,medicamente,echipamente de munte,cauta locatii sigure,se antreneaza pentru tehnici de supravietuire etc
Deasemenea,in alte tari se construiesc de mult timp orase subterane extem de complexe,se pare ca unul exista si la noi in Bucegi.
Ce va veni,nu se stie foarte sigur,cel putin nu de catre omul de rand,dar Dumnezeu sa ne aiba in paza Sa!
Hm! Imi amintesc cum Ceausescu a indraznit sa creada ca bunkerul il va putea ajuta sa supravietuiasca la nevoie!... A indrazni sa te consideri "ales" mi se pare o sfidare la adresa lui Dumnezeu. El este singurul care va dispune pe cine si cum il va salva. Iar singura sansa pentru salvare nu este nici banul, nici geniul inteligentei artificiale, nici relatiile politice, nici nepotismul, ci deschiderea larga a portilor sufletului prin care sa intre Dumnezeu cu tot alaiul ceresc. Orice altceva in afara smereniei si rugaciunii, este risipa si amagire!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2010, 18:08:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm! Imi amintesc cum Ceausescu a indraznit sa creada ca bunkerul il va putea ajuta sa supravietuiasca la nevoie!... A indrazni sa te consideri "ales" mi se pare o sfidare la adresa lui Dumnezeu. El este singurul care va dispune pe cine si cum il va salva. Iar singura sansa pentru salvare nu este nici banul, nici geniul inteligentei artificiale, nici relatiile politice, nici nepotismul, ci deschiderea larga a portilor sufletului prin care sa intre Dumnezeu cu tot alaiul ceresc. Orice altceva in afara smereniei si rugaciunii, este risipa si amagire!
Bine ar fi sa se impartaseasca mai multi de asemenea ganduri.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2010, 18:08:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Din pacate,se pare ca sunt unii care se considera "alesii" planetei si ne pregatesc niste "bucurii".
Si va trebui sa stim sa supravietuim din toate punctele de vedere:fizic,sa ne pastram mintile intregi si sa nu ne pierdem nadejdea in Dumnezeu.
Stiu ca putini cred in aceasta teorie a conspiratiei,insa in ultimul timp am auzit zvonurile astea din prea multe surse,foarte variate,oameni cu care am interactionat si sunt destul de rationali,credeti-ma,ca sa nu ma gandesc ca un sambure mic de adevar tot ar putea sa existe in istoria asta.
Dumnezeu sa ne aiba in paza Lui si sa dea forta celor care se lupta pentru Lumina si Adevar sa invinga!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 25.10.2010 at 18:21:05.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2010, 10:30:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pot sa iti spun doar ca de ceva vreme,sunt anumite persoane care stiu mai multe decat noi si isi fac provizii,hrana,medicamente,echipamente de munte,cauta locatii sigure,se antreneaza pentru tehnici de supravietuire etc
Deasemenea,in alte tari se construiesc de mult timp orase subterane extem de complexe,se pare ca unul exista si la noi in Bucegi.
Ce va veni,nu se stie foarte sigur,cel putin nu de catre omul de rand,dar Dumnezeu sa ne aiba in paza Sa!
Acele persoane nu stiu mai multe, insa cred mai multe. Eu sunt unul dintre ei, pentru ca nu ignor profetiile Sfintilor si Cuviosilor care ne-au avertizat dinainte despre perioada imediat urmatoare. Perioada asta se aseamana cu cea dinaintea Potopului, cand Noe era considerat un nebun.

Deocamdata sunt la capitolul 1, ma interesez de conditiile de supravietuire, invat, cumpar miere de albine si altele. Urmeaza sa-mi iau biciclete, echipamente pentru munte, cutit de vanatoare samd. Incerc sa ma impartasesc cat de des pot, pentru ca postul urmator este intotdeauna prea departe si nu exista nici o garantie ca atunci lumea va fi la fel de "normala" ca astazi.

Stiti vorba aia, ca Dumnezeu iti da, dar in traista nu-ti pune. Iar fiecare doarme asa cum isi asterne.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2010, 10:54:47
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu stiu doar atat:
"Nu va ingrijiti de ce veti manca, ori de ce veti bea si nici ce veti face si ce veti spune. Duhul Sfant va va povatui pe voi cand vor veni acele vremuri!"

Faptul ca tu iti procuri anumite lucruri, (si o mai si spui...) nu constituie nici o garantie ca tu vei fi cel care te vei bucura de toate astea. Cred ca am deschis acest subiect odata (la "2012... si daca totusi" parca se numea topicul) cand imi puneam problema supravietuirii cand disperarea ii va scoate pe toti din case - rai si buni - si ar fi un fel de "care pe care". Tu ai omori pe cel care vine si-ti cere? Daca da, cum ramane cu Sf Impartasanie? Daca nu, te va omori el pe tine!... Unde vei reusi sa-ti ascunzi proviziile pentru a nu da de banuit ca ai (la tine e cam tarziu, desi tare ma tem ca cineva te-ar chinui degeaba!...)
Daca Dumnezeu vrea sa supravietuiesc, imi va trimite pasarile cerului cu cele necesare. Dar nu ma intereseaza supravietuirea cu orice pret. Ca sa ma tem de moarte ar insemna sa neg tot ce stiu despre jertfa Mantuitorului.
Eu cred ca toate sunt oranduite. Cineva spunea ca pentru unii, Apocalipsa a venit deja de o vreme, dar la fiecare va ajunge sa fie resimtita cand ne va veni randul. "Potopul" in sine a si inceput. Venirea Mantuitorului va fi catre partea finala, iar daca ar intarzia fie si cu o clipa, n-ar mai supravietui nimeni. Bine-ar fi sa-L intampinam cu candelele aprinse si nu cu borcanul de miere!...
Iertare!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2010, 11:35:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Eu stiu doar atat:
"Nu va ingrijiti de ce veti manca, ori de ce veti bea si nici ce veti face si ce veti spune. Duhul Sfant va va povatui pe voi cand vor veni acele vremuri!"

Faptul ca tu iti procuri anumite lucruri, (si o mai si spui...) nu constituie nici o garantie ca tu vei fi cel care te vei bucura de toate astea. Cred ca am deschis acest subiect odata (la "2012... si daca totusi" parca se numea topicul) cand imi puneam problema supravietuirii cand disperarea ii va scoate pe toti din case - rai si buni - si ar fi un fel de "care pe care". Tu ai omori pe cel care vine si-ti cere? Daca da, cum ramane cu Sf Impartasanie? Daca nu, te va omori el pe tine!... Unde vei reusi sa-ti ascunzi proviziile pentru a nu da de banuit ca ai (la tine e cam tarziu, desi tare ma tem ca cineva te-ar chinui degeaba!...)
Daca Dumnezeu vrea sa supravietuiesc, imi va trimite pasarile cerului cu cele necesare. Dar nu ma intereseaza supravietuirea cu orice pret. Ca sa ma tem de moarte ar insemna sa neg tot ce stiu despre jertfa Mantuitorului.
Eu cred ca toate sunt oranduite. Cineva spunea ca pentru unii, Apocalipsa a venit deja de o vreme, dar la fiecare va ajunge sa fie resimtita cand ne va veni randul. "Potopul" in sine a si inceput. Venirea Mantuitorului va fi catre partea finala, iar daca ar intarzia fie si cu o clipa, n-ar mai supravietui nimeni. Bine-ar fi sa-L intampinam cu candelele aprinse si nu cu borcanul de miere!...
Iertare!
Dumnezeu ne povatuieste deja. Uita-te cum un om ca Bear Grylls isi risca viata ca sa ne invete pe noi cum sa rezistam in conditiile cele mai defavorabile. Omul asta isi implineste menirea, a urmat chemarea ca sa faca un show tv, ca o dedicatie a Lui Dumnezeu pentru cei care vor sa inteleaga.

Daca vor veni vremuri grele, poate prin surprindere, poate nu, multi care vor refuza pecetea bestiei or sa vrea sa manance. Ei si copiii lor. Atunci fraierii alarmisti care acum pun deoparte vor avea posibilitatea sa le dea de mancare si altora. Cat despre cei care te ameninta cu moartea, ei isi vor pune implantul si vor avea ce manca, pentru ca n-o sa-i intereseze "aberatiile" crestinilor despre renuntarea la libertate. Cel putin pentru o vreme, la inceput.

Da, asa si parintele meu duhovnic spune ca inca de la venirea Lui Hristos in lume traim un Eshaton continuu. Insa acum este spre sfarsit, din cate am inteles de la Sfintii Parinti care au trait nu demult sau care traiesc inca.

Deci, orice om care vede ca sunt semne de furtuna, cauta adapost, isi face provizii, manifesta prudenta. Dar sunt ai altii care, desi vad ca a inceput cutremurul, cauta in Biblie sa vada unde exact scrie despre cutremurul respectiv, in loc sa se adaposteasca undeva.

Stii gluma cu cel care a murit in incendiu asteptand ca Dumnezeu sa-l scoata de acolo printr-o minune, ignorand strigatele pompierilor care au venit sa-l salveze. Ca veni vorba, un parinte spunea ca noi trebuie sa tinem cu dintii de viata, nu sa ne aruncam cu capul inainte in fata mortii, ca asta nu e martiraj. Numai si numai cand nu ai de ales, atunci sa preferi moartea lepadarii de credinta sau comiterii unor pacate despartitoare de Hristos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2010, 12:15:28
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dumnezeu ne povatuieste deja. Uita-te cum un om ca Bear Grylls isi risca viata ca sa ne invete pe noi cum sa rezistam in conditiile cele mai defavorabile. Omul asta isi implineste menirea, a urmat chemarea ca sa faca un show tv, ca o dedicatie a Lui Dumnezeu pentru cei care vor sa inteleaga.
Ei, vezi daca te uiti prea mult la televizor? La un moment dat o sa ni se spuna ca se transmite in direct venirea Mantuitorului!...
Am vazut si eu cateva din acele... "tehnici". Eu iti sugerzi sa nu crezi chiar tot ce vezi. Nu stiu carui Dumnezeu dedica el acest... show de televiziune, dar suntem in fata unui mare paradox. Iar de murit va muri, nu atunci cand stie ca risca, ci atunci cand i se va parea ca nu risca nimic. Avem in istoria omenirii multe astfel de cazuri cu cei care au sfidat destinul, cu inotatori performanti care au sfarsit inecati, cu piloti de curse care au sfarsit prosteste intr-un accident banal, etc!

"Pregatirea" de care vorbesti tu, ti-o ingaduie Dumnezeu sau nu si nu depinde de tine, adica de vointa personalizata, ci de binecuvantarea pe care Dumnezeu ti-o da. Lucrurile se intampla cu un anumit scop, iar noi trebuie sa vedem in orice Harul lui Dumnezeu. Sunt ani in care primim insutit, mult mai mult decat ne trebuie. Ce facem atunci? Vindem pe nimic din prinosul nostru? Oferim celor ce nu au? Ramanem cu "provizii" fara sa intelegem exact cum s-a intamplat sa acumulam pentru "zile negre" fara sa ne dam seama?...
Bineinteles, fiecare se foloseste de propriul exemplu, iar ceea ce se potriveste la cineva, nu ajuta cu nimic pe altcineva. E bine sa ne ingrijim, dar nu in sensul "pregatirii" aceleia, fiindca atunci s-ar putea sa pregatim pentru altii, nu pentru noi! Nu eu decid sa fiu "ales", ci Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 6 30.07.2012 14:10:19
11 dintr-o lovitura lore86 Generalitati 25 14.06.2012 00:46:14
De ce Eva a fost facuta dintr-o coasta? nicolescu vio Intrebari utilizatori 8 03.11.2011 13:17:22
Gânduri dintr-o parcare fantana Generalitati 3 08.05.2009 15:33:35
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 15:03:02