Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 14.01.2011, 17:37:42
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pina voi ajunge sa intreb un preot ramin la concluzia pe care am tras-o in postarea anterioara: sectele/cultele neo protestanta respecta din Vechiul Testament numai zeciuiala (toti), carnea de porc (unele din ele), sabatul (unele din ele) si legile lui Moise. Din Noul Testament nu se respecta nimic. Multumesc ca aratati ca nu respectati Sfinta Scriptura, iar cei care se gindesc la viata vesnica trebuie sa va ocoleasca (si sa va converteasca, daca DUmnezeu vrea).
Acum, ca semn ca va respectati cuvintele pe care le insirati, ca faceti ceva mai mult decat sa aruncati pur si simplu cu uratenii, va rog sa va argumentati cele spuse.

Desigur, nu trebuie si nu aveti obligatia sa studiati ce fac si cred sectele, de aceea va pot crede pe cred pe cuvant ca nu puteti argumenta... In acest caz, simplele barfe marunte nu le puteti folosi cu drept de adevar ...

Eu nu am aratat niciunde ca nu respect Sfanta Scriptura, sau ca nu o cunosc ... am o banuiala ca o cunosc mai bine decat dumneavoastra ...

Daca suportati, va propun o dialog - fara invective si afimatii dupa ureche - despre cine si ce respecta ... Dumneavoastra imi spuneti un adevar biblic pe care il respectati, eu va arat felul in care acesta se regaseste sau nu in credinta mea ...
  #222  
Vechi 14.01.2011, 19:00:38
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Acum, ca semn ca va respectati cuvintele pe care le insirati, ca faceti ceva mai mult decat sa aruncati pur si simplu cu uratenii, va rog sa va argumentati cele spuse.

Desigur, nu trebuie si nu aveti obligatia sa studiati ce fac si cred sectele, de aceea va pot crede pe cred pe cuvant ca nu puteti argumenta... In acest caz, simplele barfe marunte nu le puteti folosi cu drept de adevar ...

Eu nu am aratat niciunde ca nu respect Sfanta Scriptura, sau ca nu o cunosc ... am o banuiala ca o cunosc mai bine decat dumneavoastra ...

Daca suportati, va propun o dialog - fara invective si afimatii dupa ureche - despre cine si ce respecta ... Dumneavoastra imi spuneti un adevar biblic pe care il respectati, eu va arat felul in care acesta se regaseste sau nu in credinta mea ...
Cu siguranta cunoasteti Sfinta Scriptura mai bine decit mine. Eu am sa va pun doua intrebari, intrebari pe care sfintul Ioan Bosco. in jurul anului 1880 le-a pus protestantilor care au navalit in Italia; chiar daca postarea e lunga cititi-o, si poate imi puteti raspunde.


„Dacă, prin vreo întâmplare, cuvintele noastre ar putea ajunge la urechea domnilor Pastori protestanți, aș vrea să le pun această gravă întrebare:
- Credeți dumneavoastră, Domnilor Pastori, într-adevăr, că orice om care trăiește în lumea aceasta e luminat de Spiritul Sfânt și poate să citească Biblia și să înțeleagă singur toate acele adevăruri care sunt necesare pentru ca să se mântuiască?
Dumneavoastră îmi veți răspunde că DA. Așa și învățați în predicile și în cărțile voastre.
Luând ca bază această învățătură, care este admisă de toți - ori cel puțin de cea mai mare parte și de către cei mai învățați dintre protestanți - aș dori răspunsul dumneavoastră asupra celor ce urmează:
1) Dacă fiecare om este luminat de-a dreptul de Spiritul Sfânt pentru ca să înțeleagă adevărurile cuprinse în Scriptură, atunci la ce bun toată strădania voastră de a tâlcui Scriptura? Pesemne că Spiritul Sfânt al vostru e superior și mai înțelept decât cel care-i luminează pe ceilalți? Ori mai știi, sufletul și trupul vostru o fi având o formă mai tare și mai robustă, pentru a primi influența acestui norocos Spirit Sfânt?
Căci dacă Biblia este clară și poate fi pricepută, explicată și tâlcuită de oricine, atunci ce rost mai au templele voastre? De ce atâtea predici și atâtea scrieri pentru a insinua și infiltra în mințile altora tâlcul pe care îl dați VOI Bibliei?
Dacă ați vrea într-adevăr să dovediți bună credință, să lucrați cu conștiință sinceră și să nu trădați sufletele care vin să vă asculte, voi, Domnilor Pastori protestanți, ar trebui să faceți doar una și o singură predică, una și aceeași și nimic mai mult. Predica aceasta ar trebui să o faceți cam în felul următor: „Ascultați Frați Protestanți, ascultați cuvântul nostru care este cuvântul adevărului: Scriptura este clară, Spiritul Sfânt îi luminează pe toți și, de aceea, toți o pot pricepe; iată de ce, în viitor este de prisos să vă mai pierdeți timpul pe aici, rămâneți fiecare pe la casele voastre: VEȚI CITI, VEȚI ÎNȚELEGE ȘI VĂ VEȚI MÂNTUI!
Dacă vorbiți altfel, vă trădați acel minister pe care vi l-ați asumat ca predicatori ai Evangheliei;
2) Și acum o a doua întrebare:
Credeți voi, oare, Pastori protestanți, că un bun catolic, citind și meditând Biblia, trăind ca un om cinstit și onest, practicând riguros virtuțile pe care Biserica Catolică le propune și fugind de toate viciile pe care ea le condamnă, - așa cum au făcut-o un Sfânt Francisc de Assisi, un Sfânt Francisc Xaveriu, San Bernard, Sfântul Vincențiu de Paoli și alți sfinți ai Bisericii Catolice a Romei -, credeți voi că aceștia se pot mântui sau nu?
Voi o să-mi răspundeți că DA! Și așa învață printre voi Bert, Cobbett, Mûller și atâția alții din cei vii pe care eu i-am putut interpela asupra acestei chestiuni, căci mi-au răspuns cu toții afirmativ.
Așa stând lucrurile, acum spuneți-mi: când spre a merge într-o Țară sunt două căi, una sigură, cealaltă nesigură, care ați spune că ar trebui aleasă?
Oricine nu și-a pierdut mintea va răspunde fără șovăire că trebuie aleasă calea cea sigură și să abandoneze cu totul pe cea îndoielnică.
Or, tocmai acesta e cazul cu voi. Voi înșivă, Frați Protestanți, recunoașteți că, păzindu-și propria religie, catolicii se pot mântui, și în acest punct sunteți pe de-a-ntregul de acord cu toți Catolicii.
Catolicii, în schimb, o spun în mod absolut, că nici un protestant nu se poate mântui dacă persistă să rămână în secta respectivă.
Deci, pentru catolici, calea e sigură, atât după părerea voastră, cât și a noastră.
Dacă am vorbi apoi despre mântuirea sufletelor ce mor în secta voastră, ascultați cum stau lucrurile:
Voi ziceți: «Un bun catolic se poate mântui; dar ne putem și noi.» Catolicii în schimb vă răspund: «Nu, Frați Protestanți, până când aderați la secta voastră, rămâneți separați de adevărata Biserică a lui Isus Hristos și, de aceea, dacă voi muriți înainte de a fi renunțat la erorile voastre, vă osândiți pentru veșnicie.”
Și notați că această sentință e pronunțată de 250.000.000 de catolici (astăzi Don Bosco ar spune 900.000.000), în timp ce cei ce afirmă că și voi v-ați putea salva, nu sunt decât 50.000.000 de rătăciți, care însă ei între ei sunt atât de învrăjbiți, încât prea puține lucruri sunt zise de unii fără a fi dezise de ceilalți...
Aceste cuvinte sunt ale unui frate al vostru care vă iubește, și vă iubește mai mult decât ați putea-o crede. Sunt cuvintele unui frate ce vi se oferă pe sine cu tot ce are și tot ce poate avea în lumea aceasta, pentru binele sufletelor voastre.
Înfiorat de o teamă și de o sfântă grijă pentru nesiguranța mântuirii voastre și a urmașilor voștri, ridic ochii și brațele spre ceruri, invitându-vă pe voi și pe toți cei buni să se roage Dumnezeului îndurărilor, ca să vă lumineze cu razele cerescului Său har, pentru ca reîntorcându-vă la părintescul Staul al lui Isus Hristos, să puteți aduce o mare bucurie întregului Paradis și să puteți dobândi odihna sufletelor voastre și nădejdea cea bine întemeiată de Mântuire pentru toți.”
  #223  
Vechi 14.01.2011, 20:31:54
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cu siguranta cunoasteti Sfinta Scriptura mai bine decit mine. Eu am sa va pun doua intrebari, intrebari pe care sfintul Ioan Bosco. in jurul anului 1880 le-a pus protestantilor care au navalit in Italia; chiar daca postarea e lunga cititi-o, si poate imi puteti raspunde.
Nu stiu care are a fost raspunsul fratilor protestanti, si nu pot raspunde eu in numele lor astazi, dar voi incerca un raspuns neo-protestant. Si vreau sa va spun, de la inceput, ca aceste cuvinte reprezinta credinta mea.

Da, cred ca fiecare dintre noi poate avea o legatura directa cu Dumnezeu, prin Duhul Sfant, in numele Domnului Isus. Si cred ca Duhul poate ilumina si poate dezvalui raspunsuri, din Biblie, celui care cauta si care isi pune intrebari. Si cred ca Dumnezeu vorbeste fiecaruia dintre noi, in mod specific - pentru ca suntem diferiti - chiar si prin Cuvant.

Cand Dumnezeu m-a gasit pe mine si m-a intors catre El, am avut nevoie, la fel ca si un nou-nascut, de cineva care sa ma invete cum sa ma hranesc si sa ma ajute sa fac primii pasi. Acum, cand am mai crescut, cand am trecut de la "hrana" lichida la cea solida, am invatat cum sa citesc Cuvantul - Duhul Sfant ma indruma, nu este stiinta mea - si Dumnezeu mi se dezvaluie intr-un mod minunat ori de cate ori deschid Scriptura.

Cel mai mult imi doresc sa-L cunosc pe Dumnezeu esa cum este si asa cum El considera sa mi se arate. De aceea, pentru mine cuvantul talcuire nu-si gaseste locul in experienta mea cu Domnul. Mai de graba, descoperire.

Stiti ce au avut special sfintii pe care i-ati numit? Ca si altii, ca si apostolii? Stiti de ce sunt speciali Moise, Avraam, David si profetii? L-au cautat si L-au ascultat pe Dumnezeu. De cate ori Dumnezeu il chema pe nume pe Avraam, acesta Ii raspundea:"Iata-ma". Moise l-a urmat pe Dumnezeu pas cu pas si nu a ezitat sa se intalneasca cu El fata in fata. David a aparat Numele lui Dumnezeu si a recunoscut puterea Sa in viata lui. Si exemplele continua.

Dumnezeu cauta si acum un om. Un om care sa-L asculte intru totul si care sa-L caute pe El pentru El insusi. Doar ca noi, facem la fel ca si vechii evrei. Nu vrem sa urcam muntele Sinai sa ne intalnim cu Domnul, Il trimitem pe Moise ... Trimitem preotul, pastorul ... Noi nu urcam ... Si daca nu mergem acolo, la intalnirea cu Dumnezeu, cum putem avea o relatie cu El si cum putem primi calauzirea Duhului Sfant?

Dumnezeu este dornic sa se descopere pe Sine oricui Il cauta cu adevarat. Intreaga Scriptura, despre asta vorbeste. Depinde doar de noi, de fiecare dintre noi, daca vrem sa-L cunoastem.

La a doua intrebare, lucrurile sunt simple. Nu exista doua cai ale mantuirii. Exista una singura: Isus Cristos.

Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan.3:16)

Cine crede in Fiul are viata vesnica; dar cine nu crede in Fiul nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el." (Ioan.3:36)

Adevarat, adevarat va spun ca cine crede in Mine are viata vesnica. (Ioan.6:47)

Este singurul adevar. Restul sunt detalii.

In sprijinul fiecarei afirmatii pe care am facut-o mai sus, pot aduce verste biblice. Daca este ceva ce doriti sa fie argumentat, spuneti-mi. Daca as face-o aici, s-ar lungi prea mult postarea.
  #224  
Vechi 15.01.2011, 08:39:43
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
La a doua intrebare, lucrurile sunt simple. Nu exista doua cai ale mantuirii. Exista una singura: Isus Cristos.

In sprijinul fiecarei afirmatii pe care am facut-o mai sus, pot aduce verste biblice. Daca este ceva ce doriti sa fie argumentat, spuneti-mi. Daca as face-o aici, s-ar lungi prea mult postarea.
Prima intrebare era: daca Duhul Sfint se releva oricui, si este suficient ca cineva sa stea acasa si sa citeasca bibilia si Duhul Sfint coboara asupra lui, ce sens au tilcuirile date de pastori? Pentru ca, conform credintei voastre, Duhul Sfint coboara sau se releva in parte, asupra fiecarui om. Deci pastorii ar trebui sa va spuna: ''Tineti-va de studiul bibliei si e suficient, nu e nevoie de nimic altceva''. Si daca Duhul Sfint se releva oricui, atunci EL ii da persoanei si hrana de care are nevoie, in functie de starea sa, fie ca are nevoie de lapte, de hrana tare sau posteste.

A doua intrebare era: daca voi, protestantii, considerati ca eu, ca si catolic, tinind rinduielile Bisericii noastre, ma voi mintui, nu vi se pare firesc sa urmez calea larga si batatorita in drumul meu spre mintuire, cale urmata si de maica Tereza de Calcutta, de exemplu?

Sint sigura ca aveti argumente biblice in sprijinul credintei pe care o aveti. Singurul lucru pe care nu il aveti (si aici ma refer la bisericile protestante/neoprotestante in general, nu la dumneavoastra in particular) sint roadele. Iar cind ma refer la roade ma refer la exemple ca cele din Biblie. Nu am cunoscut, cel putin in Romania si in zona in care ma invirt eu, si nici nu am auzit de nici un protestant/neoprotestant care sa fi facut ceea ce au facut apostolii: au lasat toate pentru Isus. Si casa, si masa si familie. Am cunoscut neoprotestanti (si nu numai unul), care au divortat de sotul ortodox si spuneau ca asta inseamna pentru ei "ca L-au iubit pe Isus mai mult decit mama, tata, frati..." (iar pentru mine asta inseamna tocmai, ca nu L-au iubit pe Isus). Dar cineva care sa fi renuntat la avere (sa o fi impartit saracilor, asa cum au facut primii crestini, de exemplu), la familie, la toate pentru a-L urma pe Isus nu am cunoscut si nici nu am auzit (daca exista spuneti-mi dumneavoastra). Iar Isus ne-a spus ca dupa roade ii vom recunoaste pe cei care vin in numele Lui, iar amagitorii nu au roade. Iar in acest context, pentru ca vad ca interperetarile Bibliei date de protestanti/neoprotestanti sint care mai de care mai abracadabrante de la o grupare la alta, cind vad ca sectele/cultele neo protestante nu au nici un fel de roade, nu trebuie sa cistig o lupta de argumente biblice ca sa-mi dau seama ca gresiti (si nici nu am cum sa cistig o astfel de lupta pentru ca, asa cum bine ati sesizat, cunoasteti Biblia mai bine ca mine). Dar cunoasterea Bibliei in sine nu foloseste la nimic, asa cum spune Sfintul Pavel: "daca as cunoaste toate tainele si toata stiinta, iar dragoste nu am, nimic nu sint."

Last edited by nutucutu; 15.01.2011 at 11:39:16.
  #225  
Vechi 15.01.2011, 12:27:52
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Prima intrebare era: daca Duhul Sfint se releva oricui, si este suficient ca cineva sa stea acasa si sa citeasca bibilia si Duhul Sfint coboara asupra lui, ce sens au tilcuirile date de pastori? Pentru ca, conform credintei voastre, Duhul Sfint coboara sau se releva in parte, asupra fiecarui om. Deci pastorii ar trebui sa va spuna: ''Tineti-va de studiul bibliei si e suficient, nu e nevoie de nimic altceva''. Si daca Duhul Sfint se releva oricui, atunci EL ii da persoanei si hrana de care are nevoie, in functie de starea sa, fie ca are nevoie de lapte, de hrana tare sau posteste.

A doua intrebare era: daca voi, protestantii, considerati ca eu, ca si catolic, tinind rinduielile Bisericii noastre, ma voi mintui, nu vi se pare firesc sa urmez calea larga si batatorita in drumul meu spre mintuire, cale urmata si de maica Tereza de Calcutta, de exemplu?

Sint sigura ca aveti argumente biblice in sprijinul credintei pe care o aveti. Singurul lucru pe care nu il aveti (si aici ma refer la bisericile protestante/neoprotestante in general, nu la dumneavoastra in particular) sint roadele. Iar cind ma refer la roade ma refer la exemple ca cele din Biblie. Nu am cunoscut, cel putin in Romania si in zona in care ma invirt eu, si nici nu am auzit de nici un protestant/neoprotestant care sa fi facut ceea ce au facut apostolii: au lasat toate pentru Isus. Si casa, si masa si familie. Am cunoscut neoprotestanti (si nu numai unul), care au divortat de sotul ortodox si spuneau ca asta inseamna pentru ei "ca L-au iubit pe Isus mai mult decit mama, tata, frati..." (iar pentru mine asta inseamna tocmai, ca nu L-au iubit pe Isus). Dar cineva care sa fi renuntat la avere (sa o fi impartit saracilor, asa cum au facut primii crestini, de exemplu), la familie, la toate pentru a-L urma pe Isus nu am cunoscut si nici nu am auzit (daca exista spuneti-mi dumneavoastra). Iar Isus ne-a spus ca dupa roade ii vom recunoaste pe cei care vin in numele Lui, iar amagitorii nu au roade. Iar in acest context, pentru ca vad ca interperetarile Bibliei date de protestanti/neoprotestanti sint care mai de care mai abracadabrante de la o grupare la alta, cind vad ca sectele/cultele neo protestante nu au nici un fel de roade, nu trebuie sa cistig o lupta de argumente biblice ca sa-mi dau seama ca gresiti (si nici nu am cum sa cistig o astfel de lupta pentru ca, asa cum bine ati sesizat, cunoasteti Biblia mai bine ca mine). Dar cunoasterea Bibliei in sine nu foloseste la nimic, asa cum spune Sfintul Pavel: "daca as cunoaste toate tainele si toata stiinta, iar dragoste nu am, nimic nu sint."
Imi pare rau pentru cele pe care le-ati intalnit prin preajma dumneavoastra.

Dar, argumentele pe care le aduceti sunt generale si evazive. Sincer, nici eu nu am auzit de vreun catolic care sa fi facut cele pe care le spuneti mai sus. Asta nu inseamna ca eu am convingerea ca nu exista. Exista oameni care Il urmeaza pe Dumnezeu si oameni care merg la biserica ... iar asta in oricare biserica sau cult.

Eu cunosc de-aproape un preot ortodox, pe care il stimez foarte mult petru munca lui si pentru roadele pe care le da din umblarea cu Domnul. O prietena foarte buna, o persoana foarte draga, este romano-catolica. A fost o vreme in care a organizat cursuri biblice ... dovada ca si prin biserica catolica poate cobora Duhul Sfant si vorbi oamenilor despre cuvant, atunci cand credinciosul doreste asta. Ii respect pe greco-catolicii pe care ii cunosc, pentru ca se preocupa sa-i ajute pe alcoolicii care vor sa scape de dependenta. Am niste prieteni apropiati, reformati, care stiu sa puna un balsam pe rana si care pot face, din iubire pentru Dumnezeu, lucruri pe care nu multa lume le-ar face. Am prieteni si in al,te culte iar pastorul bisercii unde merg eu a renuntat la diploma lui de profesor universitar si la averea lui Statele Unite ca sa predice in Romania cuvantul.

Singurul lucru care conteaza este umblarea cu Dumnezeu. Doar aceasta da roade. Si nu cred ca a-ti spus ca np-ii nu dau roade stiind ca sunt multi dintre ei in Africa, hranindu-i pe cei infometati, si cu mancare trupeasca si cu hrana duhovniceasca.
  #226  
Vechi 15.01.2011, 13:02:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ma intreb si eu de ce se baga penticostalii sa converteasca in Africa peste altii?
  #227  
Vechi 15.01.2011, 14:54:27
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Imi pare rau pentru cele pe care le-ati intalnit prin preajma dumneavoastra.

Dar, argumentele pe care le aduceti sunt generale si evazive. Sincer, nici eu nu am auzit de vreun catolic care sa fi facut cele pe care le spuneti mai sus. Asta nu inseamna ca eu am convingerea ca nu exista. Exista oameni care Il urmeaza pe Dumnezeu si oameni care merg la biserica ... iar asta in oricare biserica sau cult.

Eu cunosc de-aproape un preot ortodox, pe care il stimez foarte mult petru munca lui si pentru roadele pe care le da din umblarea cu Domnul. O prietena foarte buna, o persoana foarte draga, este romano-catolica. A fost o vreme in care a organizat cursuri biblice ... dovada ca si prin biserica catolica poate cobora Duhul Sfant si vorbi oamenilor despre cuvant, atunci cand credinciosul doreste asta. Ii respect pe greco-catolicii pe care ii cunosc, pentru ca se preocupa sa-i ajute pe alcoolicii care vor sa scape de dependenta. Am niste prieteni apropiati, reformati, care stiu sa puna un balsam pe rana si care pot face, din iubire pentru Dumnezeu, lucruri pe care nu multa lume le-ar face. Am prieteni si in al,te culte iar pastorul bisercii unde merg eu a renuntat la diploma lui de profesor universitar si la averea lui Statele Unite ca sa predice in Romania cuvantul.

Singurul lucru care conteaza este umblarea cu Dumnezeu. Doar aceasta da roade. Si nu cred ca a-ti spus ca np-ii nu dau roade stiind ca sunt multi dintre ei in Africa, hranindu-i pe cei infometati, si cu mancare trupeasca si cu hrana duhovniceasca.
Toti calugarii si calugaritele care au parasit lumea pentru a-l urma pe Isus sint exemple de traire ca ale primilor crestini, iar dumneavoastra nu aveti astfel de exemple. In parohia in care m-am nascut eu, acum 200 ani, un preot italian si-a donat toata mostenirea lasata de parinti pentru a constui o biserica (si nu-l mina de la spate dorinta de a cistiga o zeciuiala, ci dorinta ca niste suflete sa se mintuiasca). Astfel de roade, exact ca cele ale primilor crestini lipsesc de la dumneavoastra. Faptul ca cineva merge o luna sau o saptamina, sau un an undeva, dupa care se intoarce la familia si viata lui, nu inseamna ca a renuntat la TOATE pentru Isus. Toate exemplele pe care mi le-ati dat sint exemple ale unor oameni care fac voluntariat, unii cu mai multa traire, altii cu mai putina traire, insa este voluntariat. In cazul profesorului universitar este munca cu plata.

Dumneavoastra mi-ati spus ca imi raspundeti cu argumente din Sfinta Scriptura referitor la credinta dumneavoastra.Atunci eu va intreb:
1.Daca Duhul Sfint va lumineaza si acasa, pe gratis, de ce mai platiti zeciuiala?
2. daca si catolicii si ortodocsii se mintuiesc, asa cum afirmati, urmind invatatura pe care o da fiecare biserica in parte, de ce umblati sa ne convertiti? Este suficient sa spuneti "Urmati invatatura bisericii voastre si va veti mintui."

Deci, in acest context, in care reprezentantii sectelor cred ca noi ne putem mintui atita vreme cit urmez credinta mea catolica, umblarea din casa in casa a reprezentantilor sectelor nu-mi arata decit ca ele nu urmaresc altceva decit racolarea de cotizanti pentru zeciuiala; nu dorinta de mintuire a sufletelor ii mina sa mearga din casa in casa, pentru ca atunci ar spune:respectati invataturile bisericii voastre, iubiti-L pe DUmnezeu; dar voi spuneti: biserica voastra nu are dreptate, noi avem dreptate, veniti la noi (si in final asteptam cotizatia voastra) ; nici asta nu ar fi o problema majora, ca unii platesc zeciuiala; treaba lor. Problema este: daca cu adevarat cei care adera la secte nu se mintuiesc asa cum cu argumente biblice, sustin teologii bisericii noastre? Daca dintr-o mindrie desarta oamenii isi pierd sufletul?

Last edited by nutucutu; 15.01.2011 at 15:40:36.
  #228  
Vechi 15.01.2011, 17:14:35
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ma intreb si eu de ce se baga penticostalii sa converteasca in Africa peste altii?
Peste cine?
  #229  
Vechi 15.01.2011, 17:35:37
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ma intreb si eu de ce se baga penticostalii sa converteasca in Africa peste altii?
Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Africa in a cui „sfera de influenta” este? E monopol catolic? Musulman?

Care confesiune crestina ar trebui intrebata, in mod respectuos, daca exista permisiunea de a propovadui?

Last edited by Iosif77; 15.01.2011 at 17:37:16. Motiv: scuze sora Macsim, am vazut tarziu ca am dublat
  #230  
Vechi 15.01.2011, 17:39:01
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Africa in a cui „sfera de influenta” este? E monopol catolic? Musulman?

Care confesiune crestina ar trebui intrebata, in mod respectuos, daca exista permisiunea de a propovadui?
In mare parte Ortodoxa..
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38