Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 02.03.2011, 22:01:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ce somnoroși sunt adventiștii.
Și ortodocșii sunt la fel de "somnoroși". Nu vă faceți iluzii: cu o moarte toți suntem datori!
  #702  
Vechi 02.03.2011, 22:22:52
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Va complicati prea mult, domnule ludovic. Cineva a cerut sa cunoasca un astfel de om, eu am dat un link. Daca doriti explicatii, asta este singura pe care v-o pot da. Despre inadvertente il puteti intreba pe dumnealui personal. Pe mine ma puteti intreba dupa ce voi povesti eu insami cum am murit si inviat, eventual. Daca cred sau nu relatarea si cum despic eu firul in patru e alta discutie, fara legatura.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #703  
Vechi 03.03.2011, 11:43:41
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și ortodocșii sunt la fel de "somnoroși". Nu vă faceți iluzii: cu o moarte toți suntem datori!

Ortodocsii au viata si dincolo de mormant, AZS dorm pana la a doua venire...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #704  
Vechi 03.03.2011, 15:45:28
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ortodocsii au viata si dincolo de mormant
"Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!" (Facerea 3,4)
  #705  
Vechi 03.03.2011, 18:21:02
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit.
Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube,
Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.
Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat.
Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui.
Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.
Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti.

(Luca 16, 19-31)

Din moment ce bogatul mai avea 5 frati pe pamant, e clar ca scena se petrece cu mult inainte de a doua venire a lui Hristos si de Judecata de apoi.
Sau cumva Hristos propune scenarii SF ??

Last edited by AdrianAamz; 03.03.2011 at 18:24:01.
  #706  
Vechi 03.03.2011, 19:18:29
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Din moment ce bogatul mai avea 5 frati pe pamant, e clar ca scena se petrece cu mult inainte de a doua venire a lui Hristos si de Judecata de apoi.
Dacă ar fi să ne menținem în cadrul aceleiași paradigme ortodoxe, scena se petrece și înainte de moartea și învierea Domnului, deci înainte de "coborârea Lui în Iad". Cum de primise Lazăr deja răsplata?

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Sau cumva Hristos propune scenarii SF ??
"Scenariul SF" era propus de ceva vreme, Hristos doar s-a folosit de concepția populară a contemporanilor pentru a-i învăța un adevăr: să asculte de Moise și prooroci (Sfânta Scriptură) și să nu se aștepte la "a doua șansă". Din nefericire, puțini dintre deținătorii de 2.000 de ani ai "dreptei credințe" au urmat sfatul.

Morala: Cine nu ia seama la greșelile Istoriei, este condamnat să le repete...
  #707  
Vechi 03.03.2011, 19:37:31
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!" (Facerea 3,4)

Dar la ce moarte se referea oare? la cea trupeasca, sau la cea sufleteasca?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #708  
Vechi 03.03.2011, 19:44:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Dar la ce moarte se referea oare? la cea trupeasca, sau la cea sufleteasca?
Nu am treabă cu învățătura diavolului, pe mine mă interesează ce zice Dumnezeu. Or, Dumnezeu nu zice nicăieri în Scripturi că sufletul s-ar despărți de corp și ar trăi o altă viață independent de acesta.
  #709  
Vechi 03.03.2011, 20:26:11
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu am treabă cu învățătura diavolului, pe mine mă interesează ce zice Dumnezeu. Or, Dumnezeu nu zice nicăieri în Scripturi că sufletul s-ar despărți de corp și ar trăi o altă viață independent de acesta.

Ecclesiast 12, 7: "Și ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Independent de trup.

Nici nu zice Dumnezeu nicaieri in Scripturi "Eu sunt o singura fiinta dar totusi sunt Treime de persoane". Si totusi credeti in Sfanta Treime. Macar fratii dvs. iehovisti au mers pana la capat cu rationamentul "nu scrie, nu exista".
  #710  
Vechi 03.03.2011, 20:46:29
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă ar fi să ne menținem în cadrul aceleiași paradigme ortodoxe, scena se petrece și înainte de moartea și învierea Domnului, deci înainte de "coborârea Lui în Iad". Cum de primise Lazăr deja răsplata ?
Scrie foarte clar, ma mir ca nu reusiti sa vedeti...
De fapt, nu ma mir, caci dvs. o credeti mai mult pe E. White decat pe Hristos...


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"Scenariul SF" era propus de ceva vreme, Hristos doar s-a folosit de concepția populară a contemporanilor pentru a-i învăța un adevăr: să asculte de Moise și prooroci (Sfânta Scriptură) și să nu se aștepte la "a doua șansă". Din nefericire, puțini dintre deținătorii de 2.000 de ani ai "dreptei credințe" au urmat sfatul.
Mda... am omis ca imediat dupa E. G. White, AZS asculta de Moise.
Poate in urmatorii 2000 de ani, or sa ajunga sa-l inteleaga si pe Hristos si sa asculte si de el...

Apropos, ce e cu "conceptia populara a contemporanilor" ? Asta de unde a mai aparut ? Parca Hristos era impotriva "conceptiilor populare" !

Oricum, din text si din context reiese ca Hristos confera valoare de adevar acestei "conceptii populare". Caci nu o combate, nu o neaga, ci o prezinta ca pe un FAPT concret. Ca pe un averitsment.

Dar toti ereziarhii au procedat dupa acelasi algoritm: au emis o opinie personala pe care au ridicat-o la rang de dogma, apoi au scos din Scriptura versete trunchiate prin care si-au sustinut dogma, iar cand li s-a pus in fata un text care contrazice invatura lor, au zis sec: "asta nu e asa !".
Altii, mai practici, pur si simplu au negat scrierea respectiva, propunand scoaterea ei din canonul biblic. Cred ca stiti ca Luther, neconvenindu-i epistolele : Iacov, 1 si 2 Ioan, precum si Apocalipsa, a vrut sa le scoata din canonul biblic. Nereusind, caci s-au opus alti teologi, pur si simplu a negat valoarea continutului acestor carti si a proclamat ca invatatura lui e mai presus decat ce scrie in Biblie. Si toti urmasii lui au facut la fel.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38