Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.08.2011, 22:14:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să știi că nimeni nu te poate salva dacă nu vrei să te lași salvat. Nici nu poți ajuta pe cineva care nu vrea să-ți primească ajutorul.
Nu vei fi primul care să se supere pe Dumnezeu, însă e păcat de tine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.08.2011, 22:17:29
florinbv florinbv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Cat despre Biserica, nu prea am mai trecut pe acolo si sincer sa fiu, nici nu-mi vine sa trec cand vad atatia preoti de-a dreptul INFECTI din punct de vedere spiritual. .
Pe cei buni de ce nu-i vedem si nu ii urmam?Iar daca judecam pe altii, meritam sa fim si noi judecati pentru pacatele noastre... Mai bine sa ne rugam pentru ceilalti decat sa ii osandim. Hristos a venit ca sa ne recupereze, nu sa ne judece... Sa Il urmam si noi pe El.
__________________
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/
Iar roada Duhului este iubire, bucurie, pace, îndelungă-răbdare, bunătate, facere de bine, credincioșie,blândețe, înfrânare, curăție (Galateni,5,22-23)
"Sa ne curatim simtirile Si sa vedem pe Hristos stralucind, Cu neapropiata lumina a Invierii. Si bucurati-va zicand: "luminati sa-L auzim", Cantandu-I cantare de biruinta."
(fragment Canonul Invierii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.08.2011, 22:25:37
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Am scris mesajul anterior fara sa-mi dau seama ca au aparut si altele. L-am editat iar apoi l-am reeditat ca sa scriu totul intr-un mesaj nou. Da, sunt constient ca am nevoie de rabdare insa este foarte greu, sunt sigur ca si voi stiti asta, vorba aia: "Doamne, da-mi rabdare dar da-mi-o acum". Cat despre Biserica, nu prea am mai trecut pe acolo si sincer sa fiu, nici nu-mi vine sa trec cand vad atatia preoti care sunt de-a dreptul INFECTI din punct de vedere spiritual iar preoti buni (referitor la ce a scris florinbv) nu prea exista in orasul meu. Sunt de parere ca daca esti credincios, Dumnezeu te aude si daca te rogi de acasa, nu e ca si cum ar spune "ba, du-te la biserica ca de acasa nu-i semnal si nu te aud". Intr-un fel nici eu nu vreau sa fiu salvat, adica am nevoie de o garantie ca in urma "vindecarii" mele spirituale, Dumnezeu o sa ma ajute. De fapt, vreau ca intai El sa ma ajute si abia dupaia sa respect si partea mea din "afacere" (n-am gasit un cuvant mai potrivit), ceea ce este imposibil si de-a dreptul ridicol, stiu asta. :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.08.2011, 22:30:59
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preoții „infecți” cum spui, i-ai cunoscut personal, sau doar din auzite? Pentru că una e imaginea publică pe care are grijă să le-o facă presa și alta e ceea ce am întâlnit în biserică. Am avut parte de mulți preoți deosebiți în viața mea. E drept că i-am ales, nu am rămas la cei care nu-mi plăceau.

Cât privește necesitatea legăturii cu Biserica... Nu e vorba că numai de acolo se aude rugăciunea. Se aude și cea făcută de tine în odaia ta. Dar n-ai putere. În Biserică harul este prezent. Spovedania, Împărtășania, Maslul... sunt pline de energiile dumnezeiești necreate. Cel care le primește cu credință pe acestea se pune în legătură directă cu Dumnezeu. Biserica e un izvor de apă vie. Nu găsești în altă parte apa asta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.08.2011, 22:42:19
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

I-a cunoscut parintii mei, stiu despre ce vorbesc. Ce vrei sa spui prin "dar n-ai putere" ? Adica rugaciunea ta este plasata undeva la coada listei de rugaciuni trimise catre Dumnezeu ? Sincer sa fiu, Biserica, pentru mine, este doar o cladire cu multe icoane. Ce-i drept, nu prea am avut vointa sa o cunosc iar in casa, admit faptul ca nu poti lua parte la o slujba, ci numai la Biserica. Are si Biserica avantajele sale.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.08.2011, 22:58:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Sincer sa fiu, Biserica, pentru mine, este doar o cladire cu multe icoane.
Cred ca asta explica si rezultatele in rugaciune..

Asta explica si de ce unii devin satanisti..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.08.2011, 23:07:52
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Vrei sa spui ca daca nu mergi la Biserica rugaciunile nu iti sunt ascultate ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.08.2011, 23:21:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde cu ce credinta sunt facute, daca esti credicios doar ca sa ti se implineasca rugaciunile, sa nu te miri ca nu dau rezultatele care le astepti.

Si chiar daca esti credincios (in adevaratul sens al cuvantului) si faci rugaciuni cerand ceea ce nu-ti este de folos, iarasi nu primesti ceea ce ceri..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.08.2011, 00:06:47
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Inteleg, poate ar trebui sa las prostiile deoparte si sa caut sa imi intaresc credinta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2011, 00:44:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa nu uitam ca si rugaciunea "Tatal Nostru" are chiar la inceput, inainte de a cere ceva, "faca-se voia Ta".

Si Sf. Apostol Pavel avea o problema medicala pentru care s-a rugat sa fie indepartata de la el, si n-a primit raspunsul pe care si l-a dorit.
Dar a inteles si de ce:

2 Corinteni cap. 12

"Și pentru ca să nu mă trufesc cu măreția descoperirilor, datu-mi-s-a mie un ghimpe în trup, un înger al satanei, să mă bată peste obraz, ca să nu mă trufesc.
Pentru aceasta de trei ori am rugat pe Domnul ca să-l îndepărteze de la mine;

Și mi-a zis: Îți este de ajuns harul Meu, căci puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune. Deci, foarte bucuros, mă voi lăuda mai ales întru slăbiciunile mele, ca să locuiască în mine puterea lui Hristos.

De aceea mă bucur în slăbiciuni, în defăimări, în nevoi, în prigoniri, în strâmtorări pentru Hristos, căci, când sunt slab, atunci sunt tare."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 17 22.03.2008 13:47:41
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 1 07.03.2008 22:41:56