Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2012, 00:46:13
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Parinte, ce este adevarul?

"Mi-amintesc un cuvant foarte interesant pe care un parinte l-a spus maicii Maria Comptov, o maica ortodoxa, de origine rusa, plecata in Occident si moarta intr-un lagar - poate la Auschwitz - se pare ca in locul altei persoane.

Aceasta, inainte de a deveni maica, la Paris, a intrebat pe cineva in Rusia: „Parinte, ce este adevarul?”. Si acela i-a raspuns asa: „Adevarul e sa iubesti pe aproapele tau. Cine iubeste pe aproapele sau, acela traieste in adevar”.

Si a subliniat: pe aproapele tau, nu pe cel de departe. Ca e foarte usor sa-i iubesti pe cei de departe. E foarte usor sa-ti pui teoretic problema iubirii, ca iubesc pe cei din Brasov, din Bucuresti, din America. Dar pe cel cu care traiesc in casa, pe sot, pe copil, pe cel de pe strada, pe cel de la locul de munca, cu care ma intalnesc in toate zilele si care e adevaratul meu aproape, pe acesta e mai greu sa-l iubesc. Deci, adevarul e sa-l iubesti concret pe aproapele tau, nu pe cel de departe".

Un cuvant al Parintelui Rafail Noica, pe care vi-l impartasesc spre folos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2012, 01:15:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Folositor cuvant...
Cu cat te apropii mai mult de un om, in intimitatea sa, cu atat ii descoperi mai mult trasaturile sale negative. De aceea e usor sa iubesti de la distanta, dincolo de tracasarile cotidiene si greu sa il suporti pe cel de langa tine.
Parintele Teofil avea un cuvant, cum ca daca ai gasit pe cineva bun la un anumit lucru, sa nu il iscodesti, ca nu cumva sa ii gasesti rau la altceva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2012, 04:13:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era și o glumiță (moralizatoare de altfel) care circula pe email: Vrei să iubești toată omenirea - ce-ar fi să începi cu vecinul de vis-a-vis?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2012, 09:52:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Mi-amintesc un cuvant foarte interesant pe care un parinte l-a spus maicii Maria Comptov, o maica ortodoxa, de origine rusa, plecata in Occident si moarta intr-un lagar - poate la Auschwitz - se pare ca in locul altei persoane.

Aceasta, inainte de a deveni maica, la Paris, a intrebat pe cineva in Rusia: „Parinte, ce este adevarul?”. Si acela i-a raspuns asa: „Adevarul e sa iubesti pe aproapele tau. Cine iubeste pe aproapele sau, acela traieste in adevar”.

Si a subliniat: pe aproapele tau, nu pe cel de departe. Ca e foarte usor sa-i iubesti pe cei de departe. E foarte usor sa-ti pui teoretic problema iubirii, ca iubesc pe cei din Brasov, din Bucuresti, din America. Dar pe cel cu care traiesc in casa, pe sot, pe copil, pe cel de pe strada, pe cel de la locul de munca, cu care ma intalnesc in toate zilele si care e adevaratul meu aproape, pe acesta e mai greu sa-l iubesc. Deci, adevarul e sa-l iubesti concret pe aproapele tau, nu pe cel de departe".

Un cuvant al Parintelui Rafail Noica, pe care vi-l impartasesc spre folos.
frumos...foarte frumos
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2012, 16:36:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Părinte, ce este adevărul?

14. Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.(In14,6)

Mântuirea, adică Viața veșnică, vine pe Calea Adevărului; de aici rezultă că Adevărul este legătura dintre faptă(cauză) și răsplată(efect).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2012, 14:23:02
Alexey's Avatar
Alexey Alexey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 7
Implicit

Buna ziua, sper ca nu o sa fiu luat in nume de rau, dar de dragul adevarului, si din respect pentru alte invataturi, trebuie sa spun aceasta.
Fara a intra prea mult in detaliu, adevarul prin definitie e o informatie ce poate fi verificata pe baza unor cunostinte. Sub o anumita forma, el poate fi relativ, dar in principiu este acel ceva, care poate fi verificat ca este.
Ce a enuntat Ekaterina mai sus, este mai mult definitia umanitatii, sau a ce mai inseamna a fi om. Citatul "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața." este o hiperbolizare a calitatiilor divine, adica existenta nu-i poate fi negata, cat si faptu ca nu minte, "adevarul" fiind folosit cu sens de dreptate. De asemenea, "adevarul" subliniaza acea caracteristica a divinului, de a fi a tot stiutor. Iar concluzia la care a ajuns Demetrius se numeste dreptate retributiva.
Sper ca nu se supara nimeni, dar nu cred ca e bine sa ne batem joc de anumite lucruri, definindu-le gresit dupa cum ne place.
__________________
Deus Ex Machina
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2012, 16:56:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ia aceste vremuri ce le traim

eu nu stiu ce este adevarul, inafara de Hristos.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2012, 17:49:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexey Vezi mesajul
Buna ziua, sper ca nu o sa fiu luat in nume de rau, dar de dragul adevarului, si din respect pentru alte invataturi, trebuie sa spun aceasta.
Fara a intra prea mult in detaliu, adevarul prin definitie e o informatie ce poate fi verificata pe baza unor cunostinte. Sub o anumita forma, el poate fi relativ, dar in principiu este acel ceva, care poate fi verificat ca este.
Ce a enuntat Ekaterina mai sus, este mai mult definitia umanitatii, sau a ce mai inseamna a fi om. Citatul "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața." este o hiperbolizare a calitatiilor divine, adica existenta nu-i poate fi negata, cat si faptu ca nu minte, "adevarul" fiind folosit cu sens de dreptate. De asemenea, "adevarul" subliniaza acea caracteristica a divinului, de a fi a tot stiutor. Iar concluzia la care a ajuns Demetrius se numeste dreptate retributiva.
Sper ca nu se supara nimeni, dar nu cred ca e bine sa ne batem joc de anumite lucruri, definindu-le gresit dupa cum ne place.
V-ati expus punctul de vedere (pe care nu il comentez, consider ca receptam pe frecvente diferite) insa ati incheiat cu o acuza din care reiese ca ne batem joc de anumite lucruri definindu-le gresit dupa cum ne place (in cazul de fata maica care a dat acest raspuns si indirect eu, care ader in totalitate celor scrise), in timp ce dumneavoastra ne-ati luminat si ne-ati explicat cum stau lucrurile si cum trebuie sa le intelegem.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2012, 13:40:13
Alexey's Avatar
Alexey Alexey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 7
Implicit

Nu consider ca mi-am explicat punctul de vedere, ci doar am zis cum sunt lucrurile, definite din perioada antica. Povestioara spusa mai sus are un mesaj bun, dar pus intr-un ambalaj gresit. Din respect pentru "Sophia", trebuie sa subliniez faptul ca unii termeni sunt exact ceea ce sunt, nimic mai mult, nici mai putin. Doar pentru ca povestea este tragica, nu inseamna ca nu este gresita. Repet, morala este buna, dar temenii sunt folositi cu sens gresit. De asemenea imi cer scuze daca a sunat prea dur cu "ne batem joc", ar fi fost mai bine doar cu "nu e bine sa...".
__________________
Deus Ex Machina
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2012, 14:43:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexey Vezi mesajul
... Iar concluzia la care a ajuns Demetrius se numeste dreptate retributiva...
Dreptatea(Adevărul) poate fi altfel?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 15:49:22
Ce este Adevarul? florin.oltean75 Generalitati 11 08.05.2011 19:03:10
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
PS Parinte Corneliu este noul Episcop al Husilor eduardd Stiri, actualitati, anunturi 18 20.12.2009 21:35:28