Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.08.2012, 13:21:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar is curios cum pricepi tu asta..
Sper ca nu...
Nu înțeleg speranța ta.
E mai important cum pricepi tu asta; e nevoie de meditație.

Citat:
În prealabil postat de AlinB;
Tot din pofta maninci.
Te simti vinovat?
Nu din poftă mănânc, ci din nevoie.
24. Cele mai de seamă lucruri în viața omului sunt apa, pâinea, haina și o casă, pentru adăpost.(Sirah29,24)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.08.2012, 14:03:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cica sa radem..

Ca ne comparam cu ei si vedem cat de "normali" suntem noi.

Ca sa ne simtim bine, privim in jos, ca daca am privi in sus..
Daca ar fi un aparat de citit ganduri ,cred ca multi am fi mai horror decat personajele care au dependente asa vizibile ,de rad toti cei 'normali' de ei.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.08.2012, 20:15:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu înțeleg speranța ta.
E mai important cum pricepi tu asta; e nevoie de meditație.
Pai as fi curios cum pricepi tu ca din apropo nu se intelege mare lucru iar atat cat se intelege e cam problematica.

Citat:
Nu din poftă mănânc, ci din nevoie.
24. Cele mai de seamă lucruri în viața omului sunt apa, pâinea, haina și o casă, pentru adăpost.(Sirah29,24)
Esti cumva anorexic?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.08.2012, 20:16:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca ar fi un aparat de citit ganduri ,cred ca multi am fi mai horror decat personajele care au dependente asa vizibile ,de rad toti cei 'normali' de ei.
Mai ales avand in vedere faptul ca avem chipurile, acces la un sistem de valori superior.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.08.2012, 23:40:32
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti cumva anorexic?
Nu, dimpotrivă.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai as fi curios cum pricepi tu ca din apropo nu se intelege mare lucru iar atat cat se intelege e cam problematica.
Eu n-am lansat niciun ”apropo”, am meditat serios(zic eu); adică El m-a pus să meditez împotriva voinței mele.

Problematica pe care mă bucur că o sesizezi derivă din limitele gândirii care nu permit o înțelegere corectă. De ce? Pentru că gândirea se confundă cu experiența, nu mai mult. Tot ce-i în afara experienței este problematic și suspect fără a încerca o analiză, exact cum ai făcut tu; nu ai ”riscat” niciun efort de analiză a versetelor pe care le-am postat trecând pe lângă ele ca un interregio(accelerat) prin haltă pentru că ești ”prizonierul” experienței și n-ai de ce să ieși din ea că așa fac toți(nu?).

Adevărul e că versetele(multe și disparate) trebuiesc luate toate împreună, ceea ce este greu chiar și pentru monahi.
Dacă ne limităm numai la versetul:
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.(1Cor7,2)
el exprimă exact ce spune, dar experiența lumii refuză ideea precum Adam, care era desfrânatul căruia Dumnezeu i-a impus prima înfrânare, iar experiența nu i-a permis înțelegerea corectă. Experiența lumii se referă la faptul că toți se căsătoresc, iar copiii cresc prin grija mamelor și taților; de ce să gândească ei altfel?

Pe scurt, mântuirea nu include căsătoria(părerea mea) pentru că ea, căsătoria, este expresia urmării propriilor dorințe, nu ale Domnului, așa cum acceptă monahii; renunțarea la propriile dorințe(între care și căsătoria) începe prin asumarea crucii.

Last edited by Demetrius; 26.08.2012 at 01:29:10.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.08.2012, 01:23:37
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pe scurt, mântuirea nu include căsătoria(părerea mea) pentru că ea, căsătoria, este expresia urmării propriilor dorințe, nu ale Domnului, așa cum acceptă monahii.
Ei bine, parerea domniei tale este opusa celei a Bisericii. Oricare e ea: BC, BO, BO Orientale, BNestoriana, BAnglicana, reformatii, o mare parte a NP, etc. Cred ca nici macar sedevacantistii, la noi sau stilistii, la colegii ortodocsi, nu ar merge asa departe. Confesorul are cunostinta de aceste rataciri cripto-sectare? Nu, nu e treaba mea sa va judec. Dar e treaba mea ca si om sa nu imi las un frate pe buza Iadului. Dvs. facet un reject constient al invataturii Bisericii, mai important, al unei Taine. Tainele sunt inspirate si lucrate de Sfnatul Duh. Luand Tainele in raspar, sunteti foarte de acel tip de hula..fara de iertare. Eu nu pot vedea asa ceva fara sa imi fac datoria crestina de avertizare.
Si chiar daca, prin absurd, ar fi cum ziceti, atunci aleg oricand casatoria in locul mantuirii. Prima e, cand este, o realitate 100%. A doua, cat suntem in trup, e doar un concept.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.08.2012, 02:06:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu, dimpotrivă.
Eu n-am lansat niciun ”apropo”, am meditat serios(zic eu); adică El m-a pus să meditez împotriva voinței mele.

Problematica pe care mă bucur că o sesizezi derivă din limitele gândirii care nu permit o înțelegere corectă. De ce? Pentru că gândirea se confundă cu experiența, nu mai mult. Tot ce-i în afara experienței este problematic și suspect fără a încerca o analiză, exact cum ai făcut tu; nu ai ”riscat” niciun efort de analiză a versetelor pe care le-am postat trecând pe lângă ele ca un interregio(accelerat) prin haltă pentru că ești ”prizonierul” experienței și n-ai de ce să ieși din ea că așa fac toți(nu?).
Efortul meu de analiza nu presupune introspectia in mintea (sucita) a unora.
Prefer sa intreb direct, n-am pretentii de clarvazator.

Citat:
Adevărul e că versetele(multe și disparate) trebuiesc luate toate împreună, ceea ce este greu chiar și pentru monahi.
Dar nu si pentru tine, nu?

Citat:
Dacă ne limităm numai la versetul:
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.(1Cor7,2)
el exprimă exact ce spune,
Imi pare rau dar am senzatia ca traiesti fantezia tipic sectara cum ca Biblia zice ce vor ei sa priceapa din ea.

Citat:
dar experiența lumii refuză ideea precum Adam, care era desfrânatul căruia Dumnezeu i-a impus prima înfrânare, iar experiența nu i-a permis înțelegerea corectă.
As fi curios si fantezia asta pe ce versete Biblice se bazeaza sau sa-mi spui daca este doar o "revelatie personala".

Citat:
Experiența lumii se referă la faptul că toți se căsătoresc, iar copiii cresc prin grija mamelor și taților; de ce să gândească ei altfel?
Pai poti gandi si altfel, nu esti obligat sa faci corp comun nici macar cu normalitatea.
Stii tu, liberul arbitru (ai sa-mi zici ca e o iluzie?)

Citat:
Pe scurt, mântuirea nu include căsătoria(părerea mea) pentru că ea, căsătoria, este expresia urmării propriilor dorințe, nu ale Domnului, așa cum acceptă monahii; renunțarea la propriile dorințe(între care și căsătoria) începe prin asumarea crucii.
Cam multa risipa de vorbe ca sa zici ce gandesti, cand se putea rezuma intr-o fraza.
Uite subiect de meditatie, nu comentez mai mult:

"Dar Duhul grăiește lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credință, luând aminte la duhurile cele înșelătoare și la învățăturile demonilor,
Prin fățărnicia unor mincinoși, care sunt înfierați în cugetul lor.
Aceștia opresc de la căsătorie și de la unele bucate, pe care Dumnezeu le-a făcut, spre gustare cu mulțumire, pentru cei credincioși și pentru cei ce au cunoscut adevărul,"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.08.2012, 16:05:14
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai mult sau mai bine decat a spus-o fratele Alin nu ar putea, cred, nimeni.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.08.2012, 20:21:05
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Evit un răspuns punctual off-topic

Lăudat fie Isus!
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
...Imi pare rau dar am senzatia ca traiesti fantezia tipic sectara...
Păi vezi? Ce-am zis? Cel mai simplu e ”copy/paste social”.
De ce să gândesc? Merge și-așa.

Experiența lumească a răspândit în mintea care nu meditează ”senzația” că termenul senzație poate înlocui sensul cuvântul impresie; merge și-așa!

Cele 5(cinci)organele de simț trupești, adică doar ochiul(văz), nasul(miros), urechea(auz), limba(gust), pielea(tactil), transmit intelectului impulsuri nervoase care sunt percepute ca senzații(iar biologul Theodor_de_Mopsuestia, poate mai extaziat, vă confirmă).

Oare ce organ de simț vă poate transmite ”senzația” pe care-ați scris-o cu părere de rău? Oare o fi suma celor 5(cinci)?


P.S. Cineva spunea: Dacă repeți o minciună de o mie de ori, cei mai mulți vor ajunge s-o creadă.
Rugați-vă și gândiți(meditați)!
Feriți-vă de ”copy/paste”.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.08.2012, 22:19:09
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lăudat fie Isus!Păi vezi? Ce-am zis? Cel mai simplu e ”copy/paste social”.
De ce să gândesc? Merge și-așa.

Experiența lumească a răspândit în mintea care nu meditează ”senzația” că termenul senzație poate înlocui sensul cuvântul impresie; merge și-așa!

Cele 5(cinci)organele de simț trupești, adică doar ochiul(văz), nasul(miros), urechea(auz), limba(gust), pielea(tactil), transmit intelectului impulsuri nervoase care sunt percepute ca senzații(iar biologul Theodor_de_Mopsuestia, poate mai extaziat, vă confirmă).

Oare ce organ de simț vă poate transmite ”senzația” pe care-ați scris-o cu părere de rău? Oare o fi suma celor 5(cinci)?


P.S. Cineva spunea: Dacă repeți o minciună de o mie de ori, cei mai mulți vor ajunge s-o creadă.
Rugați-vă și gândiți(meditați)!
Feriți-vă de ”copy/paste”.
Frate Demetrius, lasati, va rog, psihologismele si retorismele ieftine. Nu aveti stofa de adventoid sau alt eretic. Imi pareti un om cu credinta tare, dar amenintat de o ratacire pe langa care a trupescului si trufasului luther poate parea nu foarte mare. Vreau, eu, un independentist care pun sub semnul intrebarii cam orice pe lumea asta, CU EXCEPTIA TAINELOR/SACRAMENTELOR INSUFLATE DE DUHUL, un raspuns clar la o intrebare simpla: este Casatoria unul din Sacramantele Bisericii si are puterea de a curata si uni doi oameni angajati in iubire in fata lui Dumnezeu? Da sau nu? Nu mai intreb daca virgula considerati Sacramentele inspirate de Dumnezeu. Cred ca mi-e frica de ce raspuns as putea citi. Si nu, nu sunt, in genere un las/fricos. Nu mi-e frica de vreo emotie obscura, ci mi-e frica ca va puteti pecetlui damnarea printr-un eventual raspuns inspirat....de unde nu trebuie sa vina vreo inspiratie fiilor oamenilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trei zile de intuneric Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 20 27.08.2011 21:04:23
Trei pastori Rodica50 Intrebari utilizatori 0 28.11.2010 08:11:09
Trei zile la Sihastrie OmuBun Pelerinaje la locuri Sfinte 2 15.10.2010 22:48:46
Trei nasi de botez ? cain2k Botezul 4 01.07.2009 20:18:21
Sfintii Trei Ierarhi adorcrysti Despre Biserica Ortodoxa in general 6 30.01.2009 18:17:55