Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2012, 17:05:35
alexandra75 alexandra75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2012
Mesaje: 2
Implicit sunt derutata

nici nu stiu cum sa spun ...de ex eu incerc sa tin calea dreapta sa fiu buna sa iert sa postesc sa renunt la ceva confortabil aici pt a nu face pacate ...mai multe....dar ma uit in jur cei care fac mult rau de ex si mie le merge bine si acum si in comparatie cu i tot eu sufar mai mult si mereu am dat despre cum te poti mantui cat de usor kiar de ai desfranat o viata,daca ai facut rau ,daca ai nedreptatit, daca te spovedesti si iti pare rau te iarta Domnul.de ex povestea la slujba un parinte ca era o desfranata ce dupa multi ani sa hotarat cu adevarat sa se caiasca in pustiu si mergand spre pustiu pt a se pocai a murit pe drum.si in cer diavolul a zis ca e a lor ca a pacatuit toata viata dar ingerii au zis nu e a lor ptk ea a murit cu gandul sa se caiasca. si asa sa si mantuit mergand in rai.acum ce sa inteleg ca te distrezi o viata calci pe altii in picioare si daca spre sfarsit te spovedesti iti pare rau gata teai spalat de pacate.va rog sa intelegeti ce vreau sa zic ptca sunt cam suparata.desi stiu ce e aia sa te rogi sa se faca minuni cu mine si copilul meu nu n sunt o novice in ortodoxism kiar practic dar acum vad ca cine ma distrus in viata mea ii este bine si eu trag si tot trag ...unde e dreptatea cum de le este numai bine lor de ani de zile in jur de aprape 20 de ani deci nu vbm de 2 ani aici.miam cam pierdut rabdarea si am cazut in gandurile astea care stiu ca sunt nedrepte.Dumnezeu sa ma ierte
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2012, 18:03:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ne vorbiti despre sentimentul "fratelui mai mare" - simtit adesea de multi dintre noi - din parabola fiului risipitor. Cel care a ramas langa tata, dar care nu s-a putut bucura deplin de intoarcerea fratelui. Si nu s-a bucurat deplin din moment ce mintea i-a cazut prada semnelor de intrebare, iar inima i-a cazut prada intristarii, ca unul ce era doar "in preajma" tatalui, fara a fi si una cu tatal, in cuget si simtire.

Asa si in cazul nostru, numai cand devenim una cu Hristos, toate aceste intrebari si chipuri ale tristetii, se spulbera ca fumul, isi pierd sensul lui "a fi".

Este bine atunci cand fiintam in preajma lui Dumnezeu, dar sa nu ramanem cu impresia ca asta inseamna totul. Trebuie sa ne unim cu El.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2012, 18:38:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra75 Vezi mesajul
cum de le este numai bine lor de ani de zile in jur de aprape 20 de ani deci nu vbm de 2 ani aici.miam cam pierdut rabdarea si am cazut in gandurile astea care stiu ca sunt nedrepte.Dumnezeu sa ma ierte
Sentimentul pe care ar trebui să-l aveți față de cei nedrepți care o duc bine este de milă. Când Dumnezeu, care cunoaște sufletele, vede că salvarea cuiva este "pe muche de cuțit", adică un păcătos vremelnic are un fond bun și păcătuiește din slăbiciune, îi aplică pedepse temporale, pentru ca să se îndrepte. Pe cei învâtoșați în nedreptate, adesea îi lasă așa: terbilă va fi pedeapsa lor, de astă dată nu pedeapsă temporală în scop terapeutic, ci damnare perpetuă în scop punitiv. Milă trebuie să aveți față de asemenea oameni, milă și multă rugăciune, ca să primească ei lumină cât încă nu este noapte.

Când Domnul nostru a fost răstignit, alături de el au fost răstigniți și doi infractori de drept comun. Unul dintre ei s-a pocăit și a devenit Sf Dismas. Celălalt, pe nume Gestas, nu s-a pocăit nici măcar în anticamera morții. Domnul a vrut să ne arate prin aceasta, că este posibil ca cineva să se convertească și în al doisprezecelea ceas. Pe de altă parte, ne-a arătat că nu e bine să amânăm prea mult ceasul convertirii noastre: riscăm să murim așa cum am trăit o viață întreagă, adică în stare ruptă de Dumnezeu. Și cum vom fi în ceasul acela, așa vom fi veci după veci.

Nici nu trebuie să gândim că răii Îl vor păcăli pe Dumnezeu: după ce se destrăbălează, bețivănesc și fură o viață întreagă, ei se vor spovedi și împărtăși fix pe patul de moarte. Moartea în stare de prietenie față de Dumnezeu este, într-un fel, o grație specială pe care Dumnezeu o dă celor care merită și pentru care creștinii înalță mii de rugăciuni ("sfârșit creștinesc vieții noastre", etc).

Cât de frumos și de liric spune psalimistul chiar în psalmul nr. 1: "Cunoaște Dumnezeu calea drepților, iar calea păcătoșilor va pieri"!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2012, 20:25:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit Pe cine pedepsește Dumnezeu

Nu ești derutată, ești frustrată(un singur mesaj cu nemulțumiri); ești nemulțumită că ”eforturile” tale nu-ți aduc ”darurile” (materiale) pe care le observi(și jinduiești) la cei pe care-i acuzi că nu fac eforturile care pe tine te obosesc. De ce te obosesc? Pentru că tu le faci din conștiință, nu din inimă, din educație, nu din convingere, din obișnuință, nu din dorință.
Tu vrei să-ți fie ușor, dar creștin nu înseamnă ușor, comoditate, huzur, ci acceptarea nedreptății de pe lumea asta.
12. Prigoniti vor fi si toti cei ce voiesc sa traiasca cucernic in Hristos Iisus. (2TIM 3:12)

Dumnezeu nu e polițist, nu e procuror civil și nici noi.
De ce să mă uit la altul? Să mă ”infectez”? La ce-mi folosește? La nimic.

Roagă-te fecioarei Maria să te ajute și-ți va fi puțin mai ușor.

Dumnezeu pedepsește pe cel pe care-l iubește pentru a-l întoarce spre Calea Lui.
Ar trebui să fii mulțumită că ți-e greu; din asta nu vei muri, dar te poți mântui.
Isus Cristos a suferit nedreptăți până la sânge și nu S-a plâns, ci S-a rugat pentru cei care L-au prigonit și răstignit.
Fecioara Maria și Isus Cristos nu au avut mai nimic în copilărie; asta e o condiție ca, asemenea lor, la maturitate să nu intre nimeni în criză din cauza lipsurilor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2012, 21:02:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre. Noi oamenii însă tare greu pricepem, că ispășirea prin necazuri dovedește, nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea Lui.

Prin cruce, prin suferința unei răstigniri în viață, se intră în împărăția lui Dumnezeu. Și se intră cu atât mai sigur, cu cât răbdăm o răstignire nedreaptă.

Așa să ne tâlcuim crucea pe care o avem fiecare dintre noi! În Cruce, Dumnezeu a ascuns o taină: taina mântuirii fiecaruia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2012, 22:34:42
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Sa nu uitam dragii mei ca multe necazuri vin de la diavol.... dupa rugaciuni indelungate si pline de nadejde, apare diavolul care ne pune zeci de piedici, ganduri negative, ii face pe toti sa se certe cu noi, ne ingreuneaza viata, doar ca sa ne pierdem nadejdea.... sa ne razvratim..... Si Dumnezeu ingaduie asta ca sa ne incerce... Doamna care a initiat topicul exact asta face acum...... se razvrateste... eu am invatat cu timpul sa nu ma maiuit la cei din jur, la cei care au de toate, carora le merge atat de bine..... mereu dupa ce ma rog apare dezastrul, apar problemele, dar ma bucur, pentru ca stiu ca atunci diavolul se sesizeaza ca rugaciunile imi sunt ascultate..... insa inca sunt atat de firav, cad in deznadejde usor, dar mereu ma ridic rapid..... uneori imi este teama sa ma rog, pentru ca stiu ca urmeaza o perioada foarte grea.... dar ce ar fi credinta fara probleme???? Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.05.2012, 22:40:41
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre.
Frate Ovidiu, mai atent la exprimare. Vinovatiile noastre nu sunt spalate in necazurile noastre ci in Sangele scump al lui Iisus Hristos.

"...acesta este Sangele Meu, al Legii celei noi, care pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor." (Mat.26:28)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2012, 22:56:31
alexandra75 alexandra75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2012
Mesaje: 2
Implicit multumesc

va multumesc pt raspunsuri chiar aveam nevoie.mihnea Dragomir a prins ideea si ceea ce ma doare pe mine.si vreau sa mai adaug ca nu e vba de lumea din jur ma uit si mi se pare mie ca are ...si ma roade asta nuuu.eu faceam referire strict la 2 persoane din viata mea care miau facut rausi fac in continuare si unuia cel putin ii este bine si ma gandeam cum el a trait atatia ani fara o durere,un stres si daca se trezeste mai tarziu hop la spovedit si parere de rau si gata tot se sterge.. paiii ...adaug stiu sigur ca ma incearca diavolul si cracnesc aiurea dar uite am cazut si gandesc asa ...si acum chiar sunt convinsa ca e drept asa cum gandesc acum
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2012, 23:07:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Frate Ovidiu, mai atent la exprimare. Vinovatiile noastre nu sunt spalate in necazurile noastre ci in Sangele scump al lui Iisus Hristos.
Cât de atent ești tu frate Ucenic. Ei fi vreun sfânt de ai ajuns să combați un sfânt. Exprimarea este cât se poate de corectă, însă unii care se limitează doar la cuvântul evanghelic nu au cum să înțeleagă sensul exprimării. Dar dacă tot îmi dai ocazia am să-ți amintesc puțin cam pe unde stai frate Ucenic:

"La fel, sunt ereziile biblic-evanghelice, care „depersonalizează” pe Hristos și-L reduc la cuvântul Său scripturistic. Neo-protestanții, care cultivă un creștinism doar biblic, se întrec să se declare „adevărații” deținători ai Revelației. Deopotrivă, mai sunt ereziile eclesiologice, care „desființează” Tainele Bisericii Hristice, printr-un complex de „harisme indviduale”.

Ca să înțelegi mai bine, te invit să citești contextul de unde am rupt citatul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=604

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
"...acesta este Sangele Meu, al Legii celei noi, care pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor." (Mat.26:28)
Apropo ortodocșii practicanți aud acest cuvânt în fiecare Duminică sau zi de sărbătoare. Sunt destul de familiarizați cu el...nu e necesar să ne demonstrezi nivelul tău de cunoaștere a Sf Scripturi.

Last edited by ovidiu b.; 21.05.2012 at 23:13:34.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2012, 23:13:44
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Oi fi vreun sfânt de ai ajuns să combați un sfânt.
Nu-l combat eu frate, ci Biblia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine la creat pe dumnezeu? rafella Generalitati 28 30.04.2016 07:23:14
Cine-i drept inaintea lui Dumnezeu ? bodale Intrebari utilizatori 2 09.03.2012 14:08:14
Cine nu crede in Dumnezeu ladyanda Generalitati 235 14.08.2011 14:08:26
Cine poate trai fara dumnezeu???? geo.nektarios Secte si culte 52 20.11.2009 00:32:53
Fetita mea ma intreaba cine la facut pe Dumnezeu? pethrina Generalitati 25 05.06.2009 19:39:18