Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.11.2012, 21:00:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Faptul ca melodiile contin cuvinte ca"Dumnezeu, pocainta, rugaciune" nu le legitimeaza ca ortodoxe.
Duhul acelor melodii e departe de duhul ortodox. Ortodoxia e asociata starii de pace, de liniste, de bucurie.Cantarile ortodoxe inalta sufletul.Sunt ca o rugaciune.
Am ascultat muzica asta cu copilasii mei in camera, care se jucau pe covor. La auzul acestor melodii, fetita a zis: mama, schimba, te rog.Nu imi place ...ce fel de muzica e asta?

Poate ca ptr un suflet agitat, aceasta muzica aduce liniste. Dar ptr un suflet linistit, aceasta muzica aduce tulburare.
Poate ca aceasta muzica e primul pas spre dezghetarea sufletului.Dar de aici pana la un suflet fierbinte e cale lunga. Poate ca si muzica asta are si ea rolul ei, dar doar pana la un anumit punct.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.11.2012, 21:50:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
http://vplay.ro/watch/4xkhm7mu/
A patra este foarte profundă.
N-am nimic impotriva ca rapperii sa abordeze tematici crestine, insa ascultand piesa parca vizualizez un predicator penticostal, plin de patos, ce ne ameninta cu repercursiunile pe care le vom suporta daca nu ne intoarcem spre Dumnezeu, genul acela care sta pe podium si gesticuleaza puternic, care repeta intr-una: "ultima sansa" :) A patra nu e hip-hop ortodox (oricat de ciudata e alaturarea), pentru ca modul de abordare nu e ortodox.

Acuma ascult piesa 5, "Un singur gand".

Last edited by ioanna; 26.11.2012 at 22:02:29.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.11.2012, 22:55:21
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-am nimic impotriva ca rapperii sa abordeze tematici crestine, insa ascultand piesa parca vizualizez un predicator penticostal, plin de patos, ce ne ameninta cu repercursiunile pe care le vom suporta daca nu ne intoarcem spre Dumnezeu, genul acela care sta pe podium si gesticuleaza puternic, care repeta intr-una: "ultima sansa" :) A patra nu e hip-hop ortodox (oricat de ciudata e alaturarea), pentru ca modul de abordare nu e ortodox.

Acuma ascult piesa 5, "Un singur gand".
http://www.vplay.ro/watch/2h261g6k/ cum suna?
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.11.2012, 22:56:30
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Faptul ca melodiile contin cuvinte ca"Dumnezeu, pocainta, rugaciune" nu le legitimeaza ca ortodoxe.
Duhul acelor melodii e departe de duhul ortodox. Ortodoxia e asociata starii de pace, de liniste, de bucurie.Cantarile ortodoxe inalta sufletul.Sunt ca o rugaciune.
Am ascultat muzica asta cu copilasii mei in camera, care se jucau pe covor. La auzul acestor melodii, fetita a zis: mama, schimba, te rog.Nu imi place ...ce fel de muzica e asta?

Poate ca ptr un suflet agitat, aceasta muzica aduce liniste. Dar ptr un suflet linistit, aceasta muzica aduce tulburare.
Poate ca aceasta muzica e primul pas spre dezghetarea sufletului.Dar de aici pana la un suflet fierbinte e cale lunga. Poate ca si muzica asta are si ea rolul ei, dar doar pana la un anumit punct.
Asa este. Unii oameni sunt adusi pe calea cea buna. Dar pentru unii care sunt deja acolo, suna ciudat.

De acord cu tine.


Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ca si tine poate.
Nu sunt in masura ca tocmai eu sa vorbesc despre asta, dar mandria e un pacat (de care si eu incerc sa ma feresc...).
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!

Last edited by Nicador; 26.11.2012 at 23:00:48.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.11.2012, 00:04:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

cam o prostie din pctul meu de vedere. Rap-ul e rap, e bun, iar unele melodii sunt chiar foarte frumoase, in contextul lor social. Acum, daca ii bagi un Jesus acolo, nu il faci crestin, si de multe ori ii scazi valoarea muzicala. In rest, Cedry2k sa fie sanatos.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.11.2012, 08:47:52
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Nu-s consumatoare de hip- hop, nu stiu ce apreciezi tu, insa pentru mine un flow impresionant e cel in care „curgerea” continua a versurilor se regaseste intr-o miscare continua intre detaliu si sens a textului. Asa cum il percep eu, Cedriy2k are o tehnica de recitare buna, insa mai are de lucru la „substanta” versificatiei. Inceputul cugetarii a fost surprinzator si bun ( aluzia la Harpagon) insa, la fel ca in cazul altor piese(am ascultat cateva din cele postate de ToaderValentin), aluneca usor spre patetism, deja in min. 2:10 instalandu-se confortabil in el. Daca e mai atent la aspectul asta, iar didacticismul sau ia o nota mai subtila (sa renunte la misiunea de "pastor np" asumata poate inconstient), cred ca va ajunge mare. El are oricum un public fidelizat, deci n-are importanta ce cred eu, care nu consum hip-hop in mod constant, dar daca tot m-ai intrebat, ti-am spus :)

Last edited by ioanna; 27.11.2012 at 08:59:29.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.11.2012, 09:16:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu una nu am putut sa ascult nici 1 minut,a trebuit sa schimb.
Prea"de cartier",iar lb.romana recitata de baietii astia are un accent ciudat,exagerat.Ritmul este sacadat si suna obsedant,iar cuvintele care chiar daca au mesaje pozitive,sunt rostite printre dinti de parca te palmuie peste fata.
Asta a fost impresia mea.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.11.2012, 09:49:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Prost...ia compară tu cu cântarea acesta: http://www.youtube.com/watch?v=rWFkiMVulsk... și înecearcă să faci diferența. Unde e evlavia, smerienia în melodiile apreciate de tine?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.11.2012, 10:16:02
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking asta nu este mindrie!

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul




Nu sunt in masura ca tocmai eu sa vorbesc despre asta, dar mandria e un pacat (de care si eu incerc sa ma feresc...).
uneori e bine sa intelegem ca nu toti suntem in aceiasi oala si ca 'anii de trairi ortodoxe' face diferenta nefiind vorba de mindrie ci si de o oarecare cunoastere de sine.

Last edited by mihaila_alin; 28.11.2012 at 17:31:59.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.11.2012, 10:23:22
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking asculta si alege ce-i bun!

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Muzica ortodoxa in adevaratul sens al cuvantului nu este. Dar asta nu inseamna ca nu e o muzica ce pe unii din noi ii apropie de Dumnezeu.
Sper ca intelegi ca n-are a face cu sectarii.


Ma incadrez in categoria mai sus mentionata, iar muzica lui Cedry2k mi-a deschis sufletul.


Te invit, daca ai timp, sa asculti piesa asta: http://www.vplay.ro/watch/2h261g6k/

Iarasi, daca ai timp, un feedback ar fi interesant :)

Nu te grabi sa judeci daca nu cunosti. E o greseala pe care multi dintre noi o facem.

Multumesc.
ba multam frumos ca mi-se scoala paru-n cap de productiile manelistilor, apoi de vorbitorii astia nici atit.peste citiva ani vei alege cu grije muzica ce te reprezinta de vei, mai fi credincios.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
PC ortodox ? podariuv Generalitati 0 30.10.2009 23:59:54
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29