Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.05.2013, 17:06:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce inseamna "nu au parte"?
Nu vor sa faca?
Si daca nu vor, niste bobite de struguri ii conving in sensul asta?

Sigur, unii sunt din pacate tributari mai degraba unei gandiri magice decat unei credinte "in Duh..." si in sensul asta o tzara de iz magic s-ar putea sa dea un imbold unei credinte bazate pe "gandirea magica" dar este un infantilism spiritual de care omul e bine sa se departeze prin maturizare duhovniceasca.

Pentru restul raspunsurilor, ramane intrebarea: daca se roaga respectand posturile mentionate, rugaciunea nu ar fi ascultata, fara acele boabe de struguri?
exact. cu o mențiune: boabele sa fie de la Hilandar. dacă sunt de la Peodromu nu iese ...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.05.2013, 17:08:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru restul raspunsurilor, ramane intrebarea: daca se roaga respectand posturile mentionate, rugaciunea nu ar fi ascultata, fara acele boabe de struguri?
Bineînțeles că prin post și rugăciune putem atrage harul și mila lui Dumnezeu. Și totuși probabil că ai auzit de icoane/sfinte moaște făcătoare de minuni și grabnic ajutătoare. De ce acea viță nu poate fi ceva grabnic ajutător, bineînțeles respectând canonul indicat?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.05.2013, 17:30:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bineînțeles că prin post și rugăciune putem atrage harul și mila lui Dumnezeu. Și totuși probabil că ai auzit de icoane/sfinte moaște făcătoare de minuni și grabnic ajutătoare. De ce acea viță nu poate fi ceva grabnic ajutător, bineînțeles respectând canonul indicat?
înseamnă că Moliftelnicul ar trebui upgradat cu o nouă,ierurgie: slujba de sfintire a boabelor de struguri.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.05.2013, 18:00:58
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar cu împăratul Ezechia și smochina cum rămâne?
Turta de smochine e gustoasa. :) Si, in cazul imparatului Ezechia, in mainile unui profet, a avut putere vindecatoare. Dar...se compara cu mainile lui Cristos? Observa, te rog, ca am scris "mainile lui Cristos" si nu "lutul din mainile Sale". ORICE vrea Domnul sa fie un vector al Slavei Puterii Sale, este vector. Un fir de praf, o planta, un cuvint, un gind. Dar, mai presus de acestea e rugaciunea. De ce parintii de la Hilandar nu doar expediaza boabele, pur si simplu? Simplu: Creatia in stare muritoare/perisabila/"cazuta" nu este, per se, cu putere de vindecare/rodire, nu mai spun de mantuire.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.05.2013, 18:03:21
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bineînțeles că prin post și rugăciune putem atrage harul și mila lui Dumnezeu. Și totuși probabil că ai auzit de icoane/sfinte moaște făcătoare de minuni și grabnic ajutătoare. De ce acea viță nu poate fi ceva grabnic ajutător, bineînțeles respectând canonul indicat?
Se compara o icoana cu o planta, altfel o faptura minunata, cu har, dar fara Har? :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.05.2013, 20:19:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
înseamnă că Moliftelnicul ar trebui upgradat cu o nouă,ierurgie: slujba de sfintire a boabelor de struguri.
s-a facut deja. doar ca pe langa struguri s-au adaugat si alte roade ale pamantului.
Vezi, biserica a fost mai rapida cu cateva sute de ani. :)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.05.2013, 20:24:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Se compara o icoana cu o planta, altfel o faptura minunata, cu har, dar fara Har? :)
o icoana nu se compara nici cu o parte a vesmantului sau cu un alt obiect personal al sfantului si totusi acestea sunt scoase la inchinare si daruite ca binecuvantare oamenilor.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.05.2013, 20:39:52
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu toti au parte de o rugaciune si de un post adevarat. Din acest motiv, Dumnezeu din dragostea Sa pentru om lucreaza intr-un chip minunat prin anumite daruri din creatie.

Dar si atunci cand omul ia bobitele, trebuie sa se foloseasca de rugaciune si de post. Nu se intampla nimic in chip magic.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce inseamna "nu au parte"?
Nu vor sa faca?
Si daca nu vor, niste bobite de struguri ii conving in sensul asta?

Sigur, unii sunt din pacate tributari mai degraba unei gandiri magice decat unei credinte "in Duh..." si in sensul asta o tzara de iz magic s-ar putea sa dea un imbold unei credinte bazate pe "gandirea magica" dar este un infantilism spiritual de care omul e bine sa se departeze prin maturizare duhovniceasca.
Nu se pune problema ca nu vor sa faca, in acest caz nu mai apelau la Parinti, ci mai degraba faptul ca noi nu am ajuns la rugaciunea curata, pentru ca suntem inca patimasi. Alaturi de rugaciunea noastra asa cum o putem face noi in functie de starea in care ne aflam, se alatura rugaciunile Parintilor din manastire ce se nevoiesc mai mult, privegheaza si postesc intr-un mod in care noi nu reusim.

Eu nu ii banuiesc pe Parintii de la manastirea Hilandar de o gandire magica si de o credinta superficiala nascuta dintr-un infantilism spiritual, astfel incat sa intretina un lucru nefolositor din punct de vedere duhovnicesc.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
exact. cu o mențiune: boabele sa fie de la Hilandar. dacă sunt de la Peodromu nu iese ...
Daca o sa citesti continutul topicului o sa intelegi de ce boabele sunt de la manastirea Hilandari si nu de la alta manastire.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.05.2013, 20:56:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu,din articol,am inteles ca desi teoretic bobitele de struguri au rolul lor tamaduitor ele nu pot actiona singure,mai trebuie indeplinite si alte conditii si prin urmare eu inteleg ca ele sunt o partea retetei de vindecare,nu reteta in sine.Cu toate acestea,din cele scrise in articolul initial,rezulta ca principala conditie este credinta: ,,Cu adevarat,dupa credinta lor,Dumnezeu le va darui rodul pantecelui".Pana la urma se spune ca sfantul ii ajuta si el dar in ce sens,cu rugaciunea lui sau cu bobitele respective,aici nu inteleg,sau cu amandoua,sau se roaga sa fie bobitele binecuvantate?

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 17.05.2013 at 20:59:20.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.05.2013, 20:57:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
s-a facut deja. doar ca pe langa struguri s-au adaugat si alte roade ale pamantului.
Vezi, biserica a fost mai rapida cu cateva sute de ani. :)
detalii te rog.
Reply With Quote
Răspunde