Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2013, 22:08:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy Un remember trist ! Piata Universitatii 13-15 iunie [

Mai bine "haimana" decat tradator !
Din pacate tradatorii sunt la putere astazi . . . !

http://www.youtube.com/watch?v=dr_lR27RCp8

http://www.youtube.com/watch?v=tlorJjYIjT8
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2013, 22:29:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lăsați-ne să fim români

http://www.youtube.com/watch?v=0Ov_utyB3jE
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2013, 23:23:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Piața Universității - România (1990)

http://www.youtube.com/watch?v=E8_0pEdNFKI

Mineriada (13-15 iunie, 1990;36 min)

http://www.youtube.com/watch?v=x6Zri7HjO7Y



***

Refuz, rezist, sunt anti-comunist!

http://www.youtube.com/watch?v=msdcV29OXmg

Doina si Ion Aldea Teodorovici - Lasati-ne in legea noastra

http://www.youtube.com/watch?v=6lXRbCQvTzU
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2013, 10:36:32
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mai bine "haimana" decat tradator !
Din pacate tradatorii sunt la putere astazi . . . !

http://www.youtube.com/watch?v=dr_lR27RCp8

http://www.youtube.com/watch?v=tlorJjYIjT8
Hristos S-a Inaltat!

Nu stiu la cine va referiti cand spuneti “tradatori”. Cine a tradat pe cine?
In Duminica orbului, 20 mai 1990, romanii au votat asa:

• Din numărul total de 17.200.722 alegători s-au prezentat la vot 14.826.616 (86,19%). Voturile validate au fost 14.378.693.
• Ion Iliescu (FSN) 12.232.498 85,07 %
• Radu Câmpeanu (PNL) 1.529.188 10,64 %
• Ion Rațiu (PNȚCD) 617.007 4,29 %

Deci: cine a tradat pe cine? Dupa 45 de ani de comunism românii, liberi fiind in sfarsit, au votat tot comunismul: cu fata umana. Si atunci cine a tradat pe cine?

In iunie mi-aduc aminte de hoardele de mineri care venisera sa curete Piata Universitatii si de marsul românilor”cinstiti” care strigau „IMGB- face ordine!” Sau de aplauzele si uralele si bucuria doamnelor de la fosta Fabrica de Confectii si Tricotaje Bucuresti (acum un fel de Apaca impartita si desfiintata) marsaluind in delir pentru domnii Iliescu si Petre Roman cu sloganuri care nu se pot scrie, pentru ca jignesti pana si hartia. Si de domnul Ion Iliescu dandu-le indicatii minerilor cand au venit (la chemarera presedintelui) si multumindu-le si ovationandu-i la plecare cu dragoste de parinte. Ani de zile n-a recunoscut ca a chemat minerii si ca le-a multumit la plecare. Ajunsesem sa cred ca am visat ca le-a multumit.

Acum cativa ani cand a recunoscut (aproape) ca a chemat minerii si ca le-a multumit, mi-am spus: macar partial s-a facut dreptate.

Sau de aplauzele la venirea minerilor la Universtate. Cine erau aplaudacii? Românii, mai tineri sau mai varstnici.
Si atunci, domnule, despre ce tradare mai vorbim?
Cred ca noi ne-am tradat pe noi. Ma refer la aceia care atunci, in 1990 au avut dreptul sa voteze si au votat pentru comunismul cu fata umana.

Eu am avut dreptul sa votez. Dar am fost intre cei putini. Am vazut ce a facut domnul Ion Iliescu dupa 22 decembire 1989. Locuiesc in Drumul Taberei si am vazut. Cum sa-l votez pe Ion Iliescu?

http://www.youtube.com/watch?v=28frNfd9VNU

http://www.youtube.com/watch?v=B375J6zstYU

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mineriada_din_iunie_1990

In anul 1990, cand aproape in fiecare seara mergeam cu copiii mei(fata avea 13 ani si ceva si baiatul avea 11 ani si ceva) la Piata Universitatii, credeam toti trei ca toti oamenii care se adunau acolo (probabil) ca se vor schimba multe, in bine.

Ne adunam acolo si ni se parea ca suntem intre „ai nostri”. Se vedea inca de atunci ca nu era chiar asa. Unii erau acolo pentru ca asa trebuia; altii ca sa faca dezbinare; altii sa se bucure de un strop de libertate.

Am aflat intre timp ca acolo, la Universitate, unii erau adepti ai Noii Drepte. Pacat si trist si nedrept.

Dar cei mai multi erau oameni obisnuiti, mai scoliti sau mai simpli care sperau in mai bine.

N-a fost sa fie asa pentru ca la alegeri românii.....

Dar am castigat Libertatea. Numai cine n-a trait liber intelege ce inseamna sa nu ai Libertate.

<<A fost odata ca-n povesti, a fost in Romania
O gasca mare de golani ce-au alungat sclavia
Noi nu ne-am confundat nicicand cu oamenii de bine
Numiti si neocomunisti si fara de rusine.

Mai bine haimana, decat tradator
Mai bine huligan, decat dictator
Mai bine golan, decat activist
Mai bine mort, decat comunist.>>

Cand te duci la Cimitirul Bellu ortodox, sunt ingropati aproape, pe aceeasi aleie(in aceasi zona/figura etc.): Valeriu Sterian, Cristi Pațurcă, Florian Pittis, Tatiana Stepa....
Dumnezeu sa-i ierte!
Si pe noi sa ne ajute sa nu gresim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2013, 11:36:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Au fost momente de debandada si haos !
Aveam 12 ani si priveam uimit si nelinistit intr-un ecram de televizor,de la Cluj, cum fragila ordine si stabilitate post-89 se ducea in acele momente de rapa ! Ca si cum un spirit rau pusese o ceata pe mintea romanilor !!!

Apoi a mai urmat si momentul nefast si urat din Tg.-Mures (19-21 martie 1990) in care conationalii nostri au o responsabilitate ce nu o sa fie uitata !!!

Din pacate,Romania in 89 era decapitata de elite,de fosta aristocratie a tarii si de chiaburimea satelor.
De aceea a incaput me mana maselor,ele insele tarani dezradacinati si mutati in bloc,in oraile orase, lipsiti de orice identitate socio-economica,personaje manipulabile prin lipsa lor de identitate clara !!!
Experimentul nefast al lui Ceausescu a fost cu bataie lunga, si a dat roadele sale funeste si dupa dispariatia fizica a dictatorului !!!

Din fericire Piata Universitatii a fost acel moment de trezire a constiintei romanesti autentice si interbelice,reunind intr-un singur spirit o minoritate bucuresteana de elita,care a dorit si a reusit sa recupereze legatura de principii,simtaminte si structura cu Romania Mare interbelica !!!
Cinste lor, si le multumesc ca au existat !
Cred ca existenta lor, a fost si este un mare castig pentru tara !!!
Iar efortul lor nu a fost in zadar !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2013, 12:20:49
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai bine mort decat....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2013, 12:44:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ca sa vezi ironia sortii? Si pronia lui Dumnezeu.

Iliescu nu a apucat sa se bucure de baiatul lui, mort si el foarte tanar....

Si acum a ajuns o epava, un nimic, un izolat, care latra si el dintr-un decor, dintr-un birou.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2013, 13:02:27
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu să-i ierte pe toți!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2013, 13:57:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Un remember trist Piata Universitatii 13-15 iunie 1990

Ca sa intelem ce s-a intamplat atunci, trebuie sa vedem care a fost contextul.
Astfel, Petre Roman a facut o mare prostie atunci cand l-a numit pe generalul Mihai Chitac ca ministrul de interne. Dincolo de orice merite a acestuia in calitate de comandant al trupelor chimice a MAPn, s-a dovedit un om slab, timorat, care nu a stiut sa impuna fermitate si hotarare in actiunea fortelor de ordine.
Daca va amintiti, in primele luni ale anului 1990, politistii erau jigniti, scuipati sau chiar batuti de diversi golani si infractori, iar apelativul "ba militiene"" era folosit intr-un mod cu totul cretin (desi ei ar fi trebuit sa fie mandri ca au fost militieni si ca au servit statul si poporul roman indiferent de regimul politic care era inainte de 1990).
Unele cereri a celor din pata Universitatii erau indraptatite, insa si ei au gresit! Acele doleante nu se putea rezolva in strada, ci prin dialog constructiv cu puterea si cu Ion Iliescu.
De altfel exista un organ reprezentativ, ales democratic, si anume CPUN, unde erau reprezentate toate partidele politice de la aceea vreme, iar Ion Iliescu in cadrul CPUN s-a aratat dispus la dialog, inclusiv cu Ion Ratiu, Radu Campeanu sau Corneliu Coposu.
Au urmat alegerile din mai 1990, castigate detasat de Ion Iliescu si FSN, si recunoscute de altfel si de observatorii straini ca fiind democratice si corecte. Si oricum, victoria FSN si a lui Ion Iliescu a fost concludenta- aici la Vaslui Ion iliescu a castigat cu 85%.

Dupa alegeri, protestatarii din piata Universitatii nu au inteles regula de aur a democratiei: minoritatea se supune majoritatii. Era timpul sa terminam cu perioada de incertitudini si fiecare sa se intoarca la locul sau de munca.

Astfel, interventia politiei din ziua de 13 iunie 1990 a fost perfect legala si normala, si in nici un caz nu poate fi calificata drept "represiune"", ci doar o operatiune de rutina pentru restabilirea ordinii si linistii publice. Acei protestatari care mai ramasesera in piata dupa alegeri incalcau legea, deoarece ocupau ilegal un spatiu public, nu aveeau autorizatie de la primaria capitalei si blocau circulatia mijloacelor RATB.
Din pacate, asa cum a recunoscut si Petre Roman, actiunea politiei a fost "neprofesionist organizata"". Vina o poarta: Petre Roman, Mihai Chitac, colonelul Diamandescu (pentru ca nu a stiut sa-si organizeze dispozitivul de interventie si pentru ca a acceptat ca politistii din dispozitiv sa nu fie inarmati cu munitie de razboi) si generalul Batlan (seful politiei capitalei).
In mod normal, trebuia ca politistii ce aparau sediul IGP si a SRI sa fie dotati cu arme de foc si munitie de razboi, si sa aiba consemn clar: tras in aer si apoi la picioare. Ar fi fost in conformitate cu regulamentele militare, iar acei golani si infractori de drept comun care au incendiat sediul unor institutii vitale ale statului meritau impuscati fara discutie!

Daca va uitati in imaginile de atunci, veti vedea ca scutierii reusesc in prima faza sa-i respinga pe turbulenti, dar apoi inexplicabil se retrag! In mod normal, trebuia facut cordon de politisti in fata IGPR si SRI, care sa fie inarmati cu pistoale automate, si dupa prima salva trasa in aer, daca turbulentii i atacau cu pietre ori sticle incendiare (cum s-a intamplat) tras in plin!

S-a speculat aceea discutie radio intre colonelul Diamandescu si generalul Batlan din care ar reiesi ca incedierea autobuzului ar fi fost inscenata, insa imi vine greu sa cred asa ceva! Nu vad ce interes ar fi avut, iar Ion Iliescu cu atat mai putin- castigasera detasat alegerile si aveea nevoie de liniste, nu sa-si bata singur cuie in talpa.

In aceste conditii, Ion Iliescu si Petre Roman decid sa-i cheme pe minieri. Desi au gresit, omeneste i inteleg- au actionat sub presiunea evenimentelor, cand situatia era scapata de sub control de o politie timorata, speriata, prost condusa si mai ales neinarmata!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.06.2013, 14:06:05
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Un remember trist 13-15 iunie 1990

S-a speculat si implicarea fostei securitati in acele evenimente. Ipoteza mi se pare nerealista, deoarece:

-Departamentul Securitatii Statului fusesera desfiintat in 30 decembrie 1989, printr-un decret CFSN (ceea ce a fost o mare prostie)
-Generalul Iulian Vlad nu a comentat nimic in aceasta privinta, nici macar acuma la batranete cand n-ar mai aveea ce sa tina secret;
-Personalul DSS numara in 1989 cca 10.000 ofiteri si subofiteri, si erau instruiti si pregatiti in cu totul alte domenii decat represiune ori ciomageala: erau oameni instruiti, inteligenti, majoritatea cu studii superioare, care aveau atributiuni pe linie de culegere de informatii, spionaj, contraspionaj, protectie de secrete economice si militare sau lupta antiterorista.
Asadar, nu cred ca vreun ofiter sau subofiter de securitate ("baietii cu ochi albastri") s-ar fi implicat in lupte politice sau in represiune asupra civililor! Ei erau cu öchi si timpanu""
Reply With Quote
Răspunde