Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.08.2013, 20:22:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Cred ca majoritatea celor care posteaza aici,se duc la Biserica duminica,postesc in posturi,se spovedesc si se impartasesc. Este suficient insa acest lucru? Ce trebuie sa facem pentru a ne mantui? Ce alte lucruri trebuiesc facute? Teoretic stiu si eu ce trebuie facut,insa practic ,mai are cineva puterea sau dorinta de a face ceva in plus?
+ conștientizarea stării căzute, de păcat în care trăim
+ căință, rugăciune cu credință
+ lupta continuă împotriva demonilor
+ atenția trează, paza simțurilor
+ fapte bune din dragoste de semeni
+ legătura activă cu duhovnicul
+ altele
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.08.2013, 21:19:19
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Matei 19/ 16-26

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Cred ca majoritatea celor care posteaza aici,se duc la Biserica duminica,postesc in posturi,se spovedesc si se impartasesc. Este suficient insa acest lucru? Ce trebuie sa facem pentru a ne mantui? Ce alte lucruri trebuiesc facute? Teoretic stiu si eu ce trebuie facut,insa practic ,mai are cineva puterea sau dorinta de a face ceva in plus?
Aceeai intrebare a pus-o si tanarul cel bogat sin evanghelia lui Matei:

16. Și, iată, venind un tânăr la El, I-a zis: Bunule Învățător, ce bine să fac, ca să am viața veșnică?
17. Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viață, păzește poruncile.
18. El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Să nu ucizi, să nu săvârșești adulter, să nu furi, să nu mărturisești strâmb;
19. Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta și să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
20. Zis-a lui tânărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipsește?
21. Iisus i-a zis: Dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor și vei avea comoară în cer; după aceea, vino și urmează-Mi.
22. Ci, auzind cuvântul acesta, tânărul a plecat întristat, căci avea multe avuții.
23. Iar Iisus a zis ucenicilor Săi: Adevărat zic vouă că un bogat cu greu va intra în împărăția cerurilor.
24. Și iarăși zic vouă că mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăția lui Dumnezeu.
25. Auzind, ucenicii s-au uimit foarte, zicând: Dar cine poate să se mântuiască?
26. Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputință, la Dumnezeu însă toate sunt cu putință.
27. Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție. Cu noi oare ce va fi?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.08.2013, 22:16:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Cred ca majoritatea celor care posteaza aici,se duc la Biserica duminica,postesc in posturi,se spovedesc si se impartasesc. Este suficient insa acest lucru? Ce trebuie sa facem pentru a ne mantui? Ce alte lucruri trebuiesc facute? Teoretic stiu si eu ce trebuie facut,insa practic ,mai are cineva puterea sau dorinta de a face ceva in plus?
Pe langa ce ai scris, sa faci faptele bune, sa nu faci pacate mari si sa ne ducem crucea fara sa deznadajduim. Da, sunt suficiente, totul trebuie facut pe masura putintei, altfel prin exagerare se cade in extrema cealalta. Si cel mai important decat toate, smerenia.
Cine vrea mai mult trebuie sa si faca mai mult, dupa sfatul duhovnicului, mergand pana la a vinde tot si a urma lui Hristos (calugar).

Last edited by catalin2; 23.08.2013 at 22:28:18.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.08.2013, 22:21:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Aceeai intrebare a pus-o si tanarul cel bogat sin evanghelia lui Matei:

16. Și, iată, venind un tânăr la El, I-a zis: Bunule Învățător, ce bine să fac, ca să am viața veșnică?
17. Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viață, păzește poruncile.
18. El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Să nu ucizi, să nu săvârșești adulter, să nu furi, să nu mărturisești strâmb;
19. Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta și să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
20. Zis-a lui tânărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipsește?
21. Iisus i-a zis: Dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor și vei avea comoară în cer; după aceea, vino și urmează-Mi.
22. Ci, auzind cuvântul acesta, tânărul a plecat întristat, căci avea multe avuții.
23. Iar Iisus a zis ucenicilor Săi: Adevărat zic vouă că un bogat cu greu va intra în împărăția cerurilor.
24. Și iarăși zic vouă că mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăția lui Dumnezeu.
25. Auzind, ucenicii s-au uimit foarte, zicând: Dar cine poate să se mântuiască?
26. Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputință, la Dumnezeu însă toate sunt cu putință.
27. Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție. Cu noi oare ce va fi?
Aici Hristos subliniază diferența dintre mîntuire și desăvîrșire. Mîntuirea sau scăparea din lanțurile celui rău este doar primul pas. După înviere urmează înălțarea spre desăvîrșire și îndumnezeire, spre asemănarea cu Hristos, Modelul nostru.

Nu este obligatoriu să vindem tot și să devenim monahi sau pustnici ca să ne mîntuim. Dar nici nu e neapărat să ne rupem de lume ca să fim desăvîrșiți, avem exemple prin Paterice de împărați și de oameni simpli din popor care au fost mult peste asceții care s-au izolat în munte sau în pustie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 23.08.2013 at 22:24:51.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.08.2013, 08:55:43
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aici Hristos subliniază diferența dintre mîntuire și desăvîrșire. Mîntuirea sau scăparea din lanțurile celui rău este doar primul pas. După înviere urmează înălțarea spre desăvîrșire și îndumnezeire, spre asemănarea cu Hristos, Modelul nostru.

Nu este obligatoriu să vindem tot și să devenim monahi sau pustnici ca să ne mîntuim. Dar nici nu e neapărat să ne rupem de lume ca să fim desăvîrșiți, avem exemple prin Paterice de împărați și de oameni simpli din popor care au fost mult peste asceții care s-au izolat în munte sau în pustie.
Draga Florin,
Nu sunt teolog, nu stiu sa interpretez Sfanta Scriptura insa eu inteleg ca vom avea Mantuirea sau Viata Vesnica (e acelasi lucru) doar daca vom fi Desavarsiti.
Ceea ce eu am retinut din citat este ca Mantuirea nu este cu putinta la oameni fara ajutorul lui Dumnezeu:

25. Auzind, ucenicii s-au uimit foarte, zicând: Dar cine poate să se mântuiască?
26. Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputință, la Dumnezeu însă toate sunt cu putință.

Chiar si Apostolii, care parasisera tot pentru Hristos, erau nesiguri pentru mantuirea lor:

27. Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție. Cu noi oare ce va fi?

Cum ar putea vreunul din noi oamenii sa stie exact algoritmul pentru rezolvarea aceste importante probleme; Mantuirea? Nici nu exista vreo formula anume pe care respectand-o cu exactitate sa ne Mantuiasca.
Moduri de Mantuie sunt mii si mii. Toti sfintii stiuti si nestiuti au primit viata vesnica fiecare in felul lor, prin faptele lor proprii. Unii s-au mantuit traind in singuratate, tacere, rugaciune, altii erau postitori desavarsiti si rugatori, altii s-au mantuit prin ascultare, unii fiind nebuni pt Hristos - acestia faceau lucruri aparent nebunesti fara legatura cu credinta. Unii s-au mantuit intr-o secunda, in ultima secunda a vietii lor (talharul de pe cruce). Toata viata a pacatuit dar in ultima secunda s-a intors cu toata credinta si dragostea la Hristos.
Poftim, acestia sunt doar cateva exemple. Datoria noastra este sa avem o relatie stransa si sincera cu Biserica lui Hristos si cu duhovnicul, sa facem ascultare si Dumnezeu va avea grija de noi, ne va arata care este calea noastra particulara spre mantuire.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.08.2013, 11:36:46
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Ideea postarii era de a aduce in atentie anumite sacrificii pe care suntem dispusi sa le facem pentru a inainta in viata duhovniceasca,pe langa cele obisnuite.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.08.2013, 11:48:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Ideea postarii era de a aduce in atentie anumite sacrificii pe care suntem dispusi sa le facem pentru a inainta in viata duhovniceasca,pe langa cele obisnuite.
Daca vrei mai mult poti face dar nu fara sa te consulti cu duhovnicul. De unul singur nu e bine niciodata sa faci peste masura.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.08.2013, 12:24:18
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Asta cu consultarea duhovnicului e atat de des intalnita,incat e de la sine inteleasa.Nu ar mai trebui sa intrebam nimic,ci repede la duhovnic,sa ne lamureasca el toate.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.08.2013, 12:44:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Pai asta este ca toti cred ca modalitatea de mantuire e simpla teoretic,ca e la indemana oricui sa o puna in practica,dar nu e asa.

Am spus destul de clar,in afara de a posti,merge la Biserica,spovedi,ce alte lucruri obligatorii ar putea sa intre in agenda crestinului. Daca imi spuneti,printre altele ca trebuie sa se roage,e firesc,normal ca trebuie sa se roage,dar cat e posibil sa o faca? Daca trebuie sa posteasca ,cat e posibil si cat trebuie sa o faca etc...

Pana acum nimeni nu a raspuns la ceea ce am intrebat..
Am trimis un acatist la sf.Man.Sihastria si am primit o scrisoare de confirmare cu sfaturi duhovnicesti pt a face cele de trebuinta pt mantuire.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.08.2013, 12:47:34
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Am trimis un acatist la sf.Man.Sihastria si am primit o scrisoare de confirmare cu sfaturi duhovnicesti pt a face cele de trebuinta pt mantuire.
Care ar fi....?
Reply With Quote
Răspunde