Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2016, 09:12:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chiriac.roxana Vezi mesajul
As avea si eu o intrebare: acum doi ani am facut avort la 4 luni de sarcina... M.am cait cu adevarat, m.am spovedit si preotul mi.a dat canon corespunzator, inclusiv ca nu am voie sa fac nunta si impartasanie timp de 7 ani... Problema mea este ca am ramas din mou insarcinata, vreau sa ma revansez si sa iubesc copilul mai mult, problema este: deoarece au trecut doar 2 ani nu am voie la casatorie (am doar cununie) si cu botezul iar nu stiu ce sa fac... Copilul merita crestinat, nu trebuie sa plateasca pentru crima mea... Nu stiu ce sa fac... Va rog, orice vorba, sfat, critica... Viitorul crestinel are 6 luni in burtica...
canon care prevede va nu ai voie sa te casatoresti?! Nu am auzit de asa ceva. Nu cred sa existe asa ceva trecut in Dreptul canonic
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.03.2016, 09:55:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Concluzia: daca preotul isi mentine interdictia pentru casatorie sub pretextul avortului, mergeti la altul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.03.2016, 15:22:29
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chiriac.roxana Vezi mesajul
Nici nu pot sa exprim in cuvinte ce a insemnat, am crezut k vorbind cu un preot o sa fiu impacata cu mn... Nu e adevarat, nu conteaza daca a fost facut devreme sau la mai multe luni, nu are cum sa nu te impacteze... Te doare, fara cuvinte. Eu pur si simplu plangeam fara cuvinte, fara sunete, fara lacrimi, ragneam fara a auzi rezultatul... Mult m.am rugat Domnului sa acorde o noua sansa ingerului care l.am ucis, sa ajunga la o familie care poate sa ii ofere ce nu puteam eu. Nu stiu daca ma crezi, desi stiam doar cu o zi de existenta lui inainte de a face avortul, in seara aia i.am pus muzica la casti cu melodia Tatal Nostru si plangeam... Incontinuu, toata noaptea. A doua zi, speram sa fie un incident, in drum, sa nu fac lucrul de neiertat... Ce vina avea??? Orice sa nu piara sufletelul... Si acum tin minte momentul, pe 4 nov, ora 16:50 suflet nevinovata pleca in ceruri sa marturiseasca crima mea... Parca auzeam cum plange, juuur, am simtit. Si momentul ala nu mi.l pot ierta... Minte cine zice k nu impacteaza... Si acum a picat o lacrima pt sangele varsat nevinovat... Dumnezeu sa ma ierte...
E groaznic, imi pare foarte rau de ce povestiti aici. Ati incercat sa mergeti la un psiholog, poate v-ar ajuta?
De aia ziceam pentru ca unele femei spuneau, povesteau detasat, ca si cum nu ar fi fost nimic, de parca si-ar fi scos un cos, am ramas socata de lipsa lor de emotie, vi-a-vis de subiectul acesta. D-voastra sunteti sincera si va pare rau, ceea ce e de laudat.

Nu reuseam sa inteleg daca genul de femei care nu au regrete pentru aceasta fapta se prefac sau chiar nu simt nimic, pentru ca, daca nu simt nimic e mai rau.

Last edited by aubergine; 25.03.2016 at 15:25:37.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.03.2016, 10:45:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Este in viata Sfantului Siluan Atonitul urmatoarea intamplare: era in satul lui un baiat care la o hora l-a omorat pe altul cu un pumn. Dupa ani de zile Sf. Siluan l-a vazut la hora pe acelasi baiat, vesel dansand si l-a intrebat cum de are curajul sa se bucure cand stie ce a facut. Si raspunsul baiatului respectiv a fost: da, stiu ce am facut, insa in fiecare zi m-am rugat lui Dumnezeu sa ierte pacatul meu, si am plans mult pentru pacatul meu. Si intr-o zi am simtit iertare si mangaiere in sufletul meu si de atunci nu m-a mai apasat lucrul acesta si constiinta s-a impacat si am simtit ca Dumnezeu m-a iertat.

Asta trebuie sa faci si tu: sa-ti ceri iertare pana cand simti ca Dumnezeu te-a iertat. Atat, doar sa-ti ceri iertare.

Daca nu o sa faci asta "din inima", pentru ca o pocainta formala nu stiu cat ajuta, o sa ramana pe sufletul tau lucrul asta toata viata.

E bine sa citesti Acatiste, dar sufletul trebuie sa-si ceara simtind, din inima iertare lui Dumnezeu. Adica pe langa Acatiste mai spune si tu "Doamne iarta pacatul meu".

Daca prima parte este despre iertare, partea asta a 2-a este despre indreptarea consecintelor faptei.
Si mai trebuie sa faci un lucru: odata cu un avort vine si responsabilitatea pentru sufletul respectiv.
Chiar daca l-ai omorat, ai un suflet, care este AL TAU. Sa te rogi pentru el ca Dumnezeu sa-i daruiasca lumina, sa dai milostenie pentru sufletul lui. Poti responsabilitatea mantuirii lui acum.


Acum ai 2 copii, chiar daca unul este departe si nu-l vezi... l-ai trimis prea devreme departe.

Last edited by gpalama; 28.03.2016 at 10:48:43.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.03.2016, 10:37:06
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chiriac.roxana Vezi mesajul

Nu stiu daca ma crezi, desi stiam doar cu o zi de existenta lui inainte de a face avortul, in seara aia i.am pus muzica la casti cu melodia Tatal Nostru si plangeam... Incontinuu, toata noaptea. A doua zi, speram sa fie un incident, in drum, sa nu fac lucrul de neiertat... Ce vina avea??? Orice sa nu piara sufletelul...
Cum de nu ati putut spune NU? si sa lasati copilul sa se nasca
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.03.2016, 11:58:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Cum de nu ati putut spune NU? si sa lasati copilul sa se nasca
Mai intai nu aveti dreptul sa judecati o alta persoana, fara macar a stii situatia.
In al doilea rand, un posibil raspuns ar fi: pentru ca din pacate exista multe momente de rascruce in care oamenii sunt singuri si disperati.
Unde erau in acele clipe parinti, frati, prieteni, cunostinte, tatal copilului etc.?

Este atat de usor de judecat si cerut de la altul.
Dar ce alternativa avea? Nu a stat nimeni de vorba cu ea, nu i-a oferit ajutor ca sa pastreze copilul.
S-a trezit singura, cu un copil in burta.

Si din pacate nici acum nu stie ce are de facut cu viata ei, pentru ca nimeni nu o sfatuieste ca lumea.
Of, pentru unii este atat de usor de facut copii!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.03.2016, 12:02:29
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai intai nu aveti dreptul sa judecati o alta persoana, fara macar a stii situatia.
In al doilea rand, un posibil raspuns ar fi: pentru ca din pacate exista multe momente de rascruce in care oamenii sunt singuri si disperati.
Unde erau in acele clipe parinti, frati, prieteni, cunostinte, tatal copilului etc.?

Este atat de usor de judecat si cerut de la altul.
Dar ce alternativa avea? Nu a stat nimeni de vorba cu ea, nu i-a oferit ajutor ca sa pastreze copilul.
S-a trezit singura, cu un copil in burta.

Si din pacate nici acum nu stie ce are de facut cu viata ei, pentru ca nimeni nu o sfatuieste ca lumea.
Of, pentru unii este atat de usor de facut copii!
Nu am judecat-o, am intrebat-o, atat.
Imi pare rau ca s-a inteles asa.
M-am gandit ca ar fi fost vreo situatie de sanatate, ceva medical etc.
Reply With Quote
Răspunde