Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2009, 16:17:53
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Cred ca e o carte ffffff buna, am citit-o si m-am regasit in ea, e chiar ffff interesant, si e ffffff in topic
http://www.scribd.com/doc/10960595/L...ependentei-bun
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.05.2009, 16:19:12
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Dupa ce o cititi pe prima, care vine ca un shock, puteti continua cu aceasta, pe aceeasi linie:
http://www.scribd.com/doc/13596994/Iesirea-Din-Labirint
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.05.2009, 17:30:44
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]...nimeni nu a intalnit IUBIREA ADEVARATA??? Dar Hristos dintre cei DOI unde este??? "Eu si TATAL una suntem"! sau "acolo unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu acolo sunt si EU" ne spune Domnul Hristos!!![/SIZE]
[SIZE=4]Deci daca intre cei doi ESTE Hristos, este si IUBIREA ADEVARATA!!! Caci Hristos ESTE IUBIREA DESAVARSITA!!! Daca ei nu sunt GATA a se JERTFI unul pt celalalt, pana la a-si da VIATA unul pe celalalt, NU este iubire!! Daca viata FAMILIALA se reduci si se invarte in jurul relatiei conjugale, se AJUNGE la CURVIE SI PATIMA (Sf.Ioan Gura de Aur)! De aici PLEACA Hristos, si se LIPSESC de TOATA BINECUVANTAREA Sa!!! UNde este Hristos, acolo este TOATA BUCURIA SI PACEA!!! Hristos NU poate fi altceva!!! Daca in familie, primul loc il ocupa HRISTOS, viata de famile este una BINECUVANATATA si PLINA DE PACE SI IUBIRE!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Daca in familie exista sentimentul ascunderii/nesinceritatii fata de cealalalta persoana IUBITA, IUBIREA SCADE cu fiecare minciuna!!! Apare raceala si cei doi se INSTRAINEAZA UNUL DE ALTUL!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]DAca nu este SINCERITATE, SERIOZITATE SI CINSTE, NU EXISTA TRAINICIE in IUBIRE!!! DACA nu este RECIPROCITATE, RESPECT SI PRETUIRE, NU ESTE IUBIRE!!!! Partenerul meu este PRIMUL "duhovnic"! Este PRIMA persoana careia ii destainuiesc ABSOLUT totul!!! NIMIC NU AM DE ASCUNS FATA DE EA!!! Ce am de ascuns fata de Hristos??? Eu nu imi vad partenera/ul ca fiind mai mic decat Hristos!!! Altfel devin o marioneta!! [/SIZE]
[SIZE=4]Si nu o/il mint pe el/ea, ci pe MINE INSUMI!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]De la NESINCERITATE, de la LIPSA INTELEGERII, de la LIPSA IUBIRII CURATE SI SFINTE DINTRE SOTI, se ajunge atat de repede la URA si DIVORT!!! Familia nu mai este privita ca fiind TREIMEA pamanteasca!!! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]PANA NU IL AVEM PE HRISTOS IN NOI, NU SUNTEM NICI NOI IN EL, si nu putem FACE NIMIC!!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.05.2009, 18:41:27
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

vezi tu nectarel...
nici nu ne gandim la iubirea adevarata acum pentru ca e departe de noi. macar un inceput de iubire sa fie. insa nu e decat egoism sau foc de paie.
iubirea se transforma in bun de larg consum. o cumparam de la bar, din cluburi, de la stadioane, din sala de forta si de unde ni se etaleaza ea cel mai frumos, intr-un ambalaj cat mai atragator.
si de aceea esuam. pentru ca alegem ambalajul... si cand dam un pic coaja la o parte strambam putin din nas si spunem: n-are nimic, un pic defect acolo, dar uite ce ambalaj frumos are... merge-asa...
numai ca, dupa ce se vad la casa lor, ambalajele dispar ca prin minune si raman in toata splendoarea lor... splendoare care poate fi asociata cu uraciune, minciuna, egoism, mojicie, snobism, grandomanie si cu tot ce nu se asteptau cand citeau superficial din ingredientele afisate pe ambalaj...
si trist este ca, nici macar atunci, in al 12-lea ceas, nu incearca sa o ia de la zero si sa lupte pentru ceva. ci incep sa-si arunce care mai de care epitete. si cu siguranta se gasesc atunci mii de motive pentru care cei doi sa se certe. si se acuza reciproc de minciuna. dupa care, amandoi se prezinta la OPC-ul casniciilor din ultima vreme: judecatoria. in loc sa se duca la medic, respectiv duhovnic, despre care cei mai multi nici nu stiu ca exista...
este un topic care suna ceva de genul ortodox de ocazie...
asa sunt si multe din familiile de azi... de ocazie. ca niste statii in care poti urca sau cobori oricand vrei...
cum se poate invata si asuma responsabilitatea alegerilor pe care le facem in viata? si nu ma refer la familii in care chiar se traieste un iad ci la cele care se desfac doar pentru ca el n-a observat ca ea s-a vopsit a saptea oara sau ea nu intelege ca el trebuie sa-si traiasca viata pentru ca s-a indragostit de o colega cu vreo 15 ani mai tanara...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.05.2009, 18:56:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Geo Nektarios ai pus punctul pe i.

Din pacate.. suntem departe de o casatorie in care sa fie si Hristos..

Pentru cei mai tristi.. poate va ajuta sfatul meu. Eu ma rog Sf. Fecioare Maria cand avem probleme in familie si cred ca intotdeauna mi-a ascultat rugaciunile. Eu inca ma minunez de acest lucru: ca sunt un om pacatos, dar Sf. Nascatoare imi asculta ruga!!
Am avut certuri urate in familie si dupa ce-i ceream ajutorul Sf. Fecioare Maria sotul meu devenea alt om: calm, cooperant, deschis comunicarii.. altfel stateam de vorba! Cu adevarat Sf. Fecioara este ajutatoare grabnica a crestinilor!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2009, 23:40:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hmm!Iubire? Iubire este un cuvant prea pompos,mai degraba asociat cu ingereasca simtire,caci,cea omeneasca poate fi muuult mai puternica decat cea ingereasca,insa nu poate fi asumata aproape deloc.Nu avem capacitatea sa ne-o asumam,de aceia ranim si ranim...si,iarasi raim,fara sa ne pese,sau fara sa ne gandim daca este cazul sa ne pese ori nu.Pana la urma,aceasta iubire nu trece doar prin inima,ci si prin minte,altfel apare urmatorul level...ura.
Dar,cea mai grava nu este ura,ci indiferenta.Uneori aceasta presupusa ura este foarte mult identificata cu iubirea in sine.Indiferenta,insa,este limita acestei uriciuni,de la ura se mai poate ajunge la iubire,insa de la indiferenta nu mai exista cale de intoarcere.
In japonia,te iubesc se spune"Aishteru"(este,de fapt infinitivul verbului a iubi),sau,se foloseste in egala masura si ;"Aishtemas!"(prezentul verbului a iubi),insa,din cate am inteles,de fapt,in japoneza nu exista acest verb,acest "Te iubesc",fiindca este considerat prea profund,astfel ca la ei folosirea termenului de a iubi inseamna mai degraba;"te plac foarte mult",si nu iubire ca si sentiment atat de profund,vrednic de sacrificiu.Cat despre,expresia"te plac",este;"anata suki!".
Este evident faptul ca iubirea care se soldeaza cu ura,reprezinta iubirea materialista,insa a nu se intelege ca poate fi vorba doar de un materialism fizic,poate fi vorba si de un materialism sentimental,acea situatie in care te afunzi numai in simtire,fara sa rationezi,fara sa-ti asumi propriile simtiri,fara sa inveti a respecta persoana in cauza,a o cunoaste,a ti-o forma inainte de toate,ca si prietena,a presupune increderea reciproca.Iti place de persoana respectiva,tocmai fiindca iti creeaza la randu-ti placere,satisfactie nestavilita,din punctul meu de vedere este o forma de egoism..Astfel,daca nu sunt luati in consideratie acesti factori foarte importanti dintr-o relatie,iubirea poate capata cu usurinta trasaturile banale ale unei relatii fara sens,astfel dispare,se urateste,se transforma intr-un dispret,uneori nejustificat.Dupa cum spunea Eminescu;"Ce e val,ca valul trece!".
De regula iubirile neasumate sunt iubirile fulgeratoare,cele la prima vedere,cand persoanele in cauza sunt influientate,mai degraba de niste schimburi chimice la nivelul organismului lor,de feromoni,decat de sentimente bine definite si nobile,cum se vrea iubirea a fi,de fapt.
Ohoo!Despre iubire putem sa vorbim si sa nu ne mai oprim,putem sa ne impartasim intregile lumi din fiecare,putem sa o descoperim tot atat de gingasa,dupa cum o putem descoperi si neghioaba,fiindca toti am trecut prin impartasirea ei inevitabila,inexplicabila si absolut formidabila.
In viata,totul am dat pentru iubire,dar absolut totul...si fiinta si speranta,si viata si moarte interioara,exterioara,ca o natanga.Nu mai stiu ce,dar stiu ca de mult nu mai sunt eu,din aceasta cauza.Poate,poate ca voi mai avea ceva sperante macar in ceasul al 11 lea,fiindca tare mult am mai simtit si sacrificat in acelasi timp,fie si fara de folos...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.05.2009, 09:47:15
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

ai dreptate ory... indiferenta este mult mai rea decat ura...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.05.2009, 12:04:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi shtii de ce nu-L primeshte pe Hristos sau chiar il urashte? pentru ca i-a prostit gLumea ori injurashul cel negru ca au marfe nevoie de cornitze, si ei cred ca shi copiii shi ravnesc cu nemasurata obsesie shi voire sa le agoniseasca asha ca pe o nepretzuita comoara ca sa aiba incredere ca au reushit sa obtzina marea avere... o lada din aia mare cum a primit fata babei de la sfinta Vineri shi o pereche de cornitze... sau doua perechi, una pentru fiecare... shi eventual o coditza cu smoc in varf asha ca un taciune apins...

dar ce este mai tragic este ca am impresia ca Hristos dupa inviere, in drum spre Emaus cand a stat de vorba cu Luca shi Cleopa a stat prin ei de vorba shi cu tinerii casatoritzi intreband shi mustrand totodata placerea shi patima nimfomana a barfei veshtii bune sau rele intreband:

"Ce sunt cuvintele astea intre voi shi pentru ce suntetzi atat de zabavnici cu inima?" ceva de genul asta a intrebat dar eu ma gandesc ca Dumnezeu parca batea apropoul mai alesc catre tinerii casatoritzi... care se intorceau la casele lor...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.05.2009, 21:54:17
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Off topic: axios explica-mi te rog semantura ta. Imi suna cunoscut, de unde ai luat-o? Dar n-o inteleg, ce vrea sa spuna?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.05.2009, 22:06:45
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Off topic: axios explica-mi te rog semantura ta. Imi suna cunoscut, de unde ai luat-o? Dar n-o inteleg, ce vrea sa spuna?
psalmul 18: 2.ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta

Ziua-i spune zilei cuvânt și noaptea-i vestește nopții cunoaștere.

Cunoaștere: gnosis = acțiunea de a cunoaște; cunoaștere (dar și necunoaștere). Pe măsură ce se succedă, fiecare zi îi comunică celei următoare ce a izbutit să știe, în timp ce nopțile, întotdeauna propice meditației, consumă stratul profund al cunoașterii, adică evaluarea semnificațiilor ce se desprind din știință”.

„Ziua zilei spune cuvânt, inima inimii, viața vieții, învierea învierii. Și noaptea nopții vestește știință, adică trupul trupului, a cărui pătimire a arătat tuturor adevărata știință a credinței”. „Ziua strigă zilei cuvânt: cele scrise sunt spuse deschis; noaptea vestește nopții cunoaștere: cele ascunse sunt spuse tainic”.

sursa e de aici:
http://ioanuscateol.wordpress.com/20...-la-psalmi-18/
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doar o rugaciune! icamilin Umanitare 76 26.11.2013 16:13:20
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Doar o curiozitate Rusu Tessian Teologie si Stiinta 10 11.02.2011 23:52:24
viata-doar un vis? oni91 Teologie si Stiinta 7 12.02.2008 12:50:00
doar cununie? Z.Lidia Nunta 11 12.10.2007 17:37:34