Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.05.2009, 20:13:14
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Iubirea incepe dupa ce treci starea de indragostire

Draga mea A.
De multe ori, luxul de a se îndrăgosti îi costă forte mult pe oameni! Dar numai dacă se căsătoresc înainte de a trece starea aceea de atracție irațională.
Când ne simțim atrași în mod “inexplicabil” de cineva, poate să fi un impuls al subconștientului care caută un “model” indus de un personaj real sau fictiv pe care l-am admirat, sau care nu ne-a plăcut pe noi! Căutăm, fără să ne dăm seama, o “recompensă”!
Dar motivele pot fi multe. Important este că atracția irațională, numită îndrăgostire, este dictată de “creierul primitiv”, vegetativ și emoțional, care nu are acces la valorile nostre!
După ce acela își rezolvă pretențiile, putem să ne trezim lângă un om cu totul și cu totul străin de sufletul nostru.
De aceea,[COLOR=Black] [/COLOR][COLOR=Black]iubirea începe după ce trece starea de îndrăgostire.[/COLOR]
[COLOR=#3366ff][COLOR=Black]Acestă stare ne face atenți la cineva și, prin atenție, descoperim taina persoanei sale[/COLOR].[/COLOR]
Dar dacă nu vedem nimic, ci doar ce e în capul nostru, inevitabil vom ajunge la dezastru! Să mă ierți, copil iubit, am cunoscut atâtea victime ale unor “mari iubiri” sfârșite în căsnicii “pasionale”, cu gelozie, bătăi, jigniri, umiliri, încât vă recomand ca atunci când vă permiteți luxul de care vorbiți, să vă rugați mult, să culegeți informații desper Făt Frumos, sau Ileana Cosânzeana și să aveți răbdare.
[COLOR=Black]Nu cred că e o soluție să vă căsătoriți fără a vă iubi! Dar merită să fii atentă la omul pe care poate nu-l vezi pentru că nu seamănă cu “prototipul”![/COLOR] Cu înțelegere și respect pentru frământarea ta,
M. Siluana
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.07.2009, 15:26:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
oare cat de superficial trebuie sa se iubeasca un cuplu ca sa ajunga atat de repede la schimbarea radicala a sentimentului in ura...?
sa fie faptul ca nu pun bun inceput in relatia lor?
sentimentele sunt doar de suprafata si egoiste?
ispitele sa fie prea mari pentru ei?
de ce se distrug tot mai multe familii pe motive puerile uneori?
de ce nu au curaj sa lupte pentru a recupera macar ce au avut la inceput, atunci cand au spus la unison "da"?
ce se gaseste pe axa dintre iubire si ura?
de ce le e teama si de ce isi pierd atat de usor increderea, parca ferindu-se sa iubeasca sincer, deschis, neconditionat...?
cine dintre voi, fratiori si surioare, poate sa raspunda? poate ii ajutam cumva...
Nu se trece usor de la iubire la ura. Se trece usor de la iubire la iertare. Asa ca cel ce spune ca ieri a iubit cu adevarat si ca astazi uraste cu adevarat, nu a cunoscut iubirea.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.07.2009, 17:12:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

De la iubire la ura nu este decat un pas...pasul prostilor, am impresia ca asa se numeste, pentru ca o iubire constientizata nu poate sa determine o ura la fel de constientizata si atunci, doar prostia si egoismul poate transforma simtirea atat de placuta si sublima a iubirii intr-o hidoasa si absolut nemeritata ura .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.07.2009, 17:23:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu se trece usor de la iubire la ura. Se trece usor de la iubire la iertare. Asa ca cel ce spune ca ieri a iubit cu adevarat si ca astazi uraste cu adevarat, nu a cunoscut iubirea.
Da, de iertare, cu siguranta poate fi vorba. Multi confunda mult prea usor , gelozia , intristarea, furia de moment , cu URA . Ura este cel mai josnic sentiment.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.07.2009, 17:31:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Exact, Cristi, ura este cel mai josnic sentiment iar eu nu l-as asocia niciodata laolalta cu iubirea...este tot atat de absurd pe cat suna. Dar, crede-ma, in jurul nostru sunt si oameni care atribuie ura celor pe care candva i-au iubit, dar asta cred doar ei, in realitate s-au iubit doar pe sine, iar ura o transmite celuilalt, fiindca din egoism asta stie sa faca. Deci, tot este imposibili sa amesteci iubirea cu ura .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.07.2009, 17:36:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Exact, Cristi, ura este cel mai josnic sentiment iar eu nu l-as asocia niciodata laolalta cu iubirea...este tot atat de absurd pe cat suna. Dar, crede-ma, in jurul nostru sunt si oameni care atribuie ura celor pe care candva i-au iubit, dar asta cred doar ei, in realitate s-au iubit doar pe sine, iar ura o transmite celuilalt, fiindca din egoism asta stie sa faca. Deci, tot este imposibili sa amesteci iubirea cu ura .
Doamne fereste, este exact cum ai spune ca amestecam RAIUL cu IADUL , sau INGERII cu DIAVOLII, cum nici lumina nu poate fi intuneric sau invers. IUBIREA cu URA nu au cum sa se intersecteze.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.07.2009, 17:51:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In realitate, ura cea mai evidenta o putem exprima doar fata de noi insine, fiindca, indiferent cat rau am incerca si am reusi sa facem fata de semenul nostru, adevarata ura salasluieste si ramane tot acolo in inima care o dezlantuie, astfel ii subrezeste simtirile, ii altereaza respectul de sine, ii evidentiaza propria calitate.
Asadar, urand pe cel din jur nu dam dovada decat de ceea ce ne putem oferi noua insine, fiindca urii ii dam piedestalul propriei inimi, care este atat de pretioasa... Intotdeauna am fost de parere ca oamenii carora le place sa faca rau in jur, in realitate isi fac tot atata rau lor insisi, fiindca ura nu poate veni decat din prostie, iar prostia nu iarta nimic...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 15.07.2009 at 17:54:31.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.07.2009, 17:56:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In realitate, ura cea mai evidenta o putem exprima doar fata de noi insine, fiindca, indiferent cat rau am incerca si am reusi sa facem fata de semenul nostru, adevarata ura salasluieste si ramane tot acolo in inima care o dezlantuie, astfel ii subrezeste simtirile, ii altereaza respectul de sine, ii evidentiaza propria calitate.
Asadar, urand pe cel din jur nu dam dovada decat de ceea ce ne putem oferi noua insine, fiindca urii ii dam piedestalul propriei inimi, care este atat de pretioasa... Intotdeauna am fost de parere ca oamenii carora le place sa faca rau in jur, in realitate isi fac tot atata rau lor insisi, fiindca ura nu poate veni decat din prostie, iar prostia nu iarta nimic...
PROSTIA [COLOR=Blue]DOARE si nu [COLOR=Red]IARTA.[/COLOR] [/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.07.2009, 17:59:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ce lupta strajnica se da, intre iubire si ura, pentru inima fiecaruia dintre noi! Insa, pe cand inima, este "tronul" iubirii, locul unde ea "imparateste", de drept, ura, nu este decat un uzurpator.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.07.2009, 16:34:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cel ce trece [COLOR=darkred]de la iubire la ura cu doar un pas[/COLOR],[COLOR=black] acela isi marturiseste viclenia a ceea ce a numit, odata, iubire. Iubirea[/COLOR] nu cade niciodata, deci prefacerea acesteia in ura este inacceptabila. Se transforma in ura doar o iubire egoista si nejertfelnica, cum avem majoritatea dintre noi.

La [COLOR=darkred]intrebarea[/COLOR]: "Ce ai face daca ai afla ca duhovnicul tau are probleme de *orientare trupeasca?" Un prieten a raspuns: "Mi s'ar rupe inima de durere, si mai mult l'as iubi dupa aceea, pentru durerea caderii lui."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doar o rugaciune! icamilin Umanitare 76 26.11.2013 16:13:20
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Doar o curiozitate Rusu Tessian Teologie si Stiinta 10 11.02.2011 23:52:24
viata-doar un vis? oni91 Teologie si Stiinta 7 12.02.2008 12:50:00
doar cununie? Z.Lidia Nunta 11 12.10.2007 17:37:34