Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2009, 16:18:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Despre horoscop- Horoscop, zodii, astrologie :
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_horoscop.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.06.2009, 20:45:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"

Magii au trecut de la o veche randuiala, la una noua, pe care nu o cunoasteau pana atunci.
Magilor li s-au adeverit calculatiile matematice PRECISE prin care au dedus nasterea unui prunc "foarte deosebit"
Ei nu l-au numit fiul lui Dumnezeu, de unde tragem concluzia ca nu prin denumiri incalcam poruncile, deci nu pacatuim, denumirile , numerele, fiind ceva pur omenesc, iar Dumnezeu nu-si atribuie nici un nume nicaieri in Biblie, insa evident noi fiind oameni numai asa putem functiona, prin nume
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.06.2009, 20:47:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

prin nume, catalogari, inventarieri, evreisme de genul asta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2009, 11:10:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klaudyuhhz Vezi mesajul
Este oare pacat sa credem in chestii astrologice? Horoscopul e si el o metoda de a prezice viitorul, chiar daca nu e chiar precis! Prezicerea viitorului chiar ca e pacat. In ce masura pacatuim bazindu-ne si crezind in horoscop, compatibilitati zodiacale etc!
Astept parerile voastre!
Este păcat.Și eu mai trag cu ochiul deși știu aceasta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.06.2009, 11:19:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Este păcat.Și eu mai trag cu ochiul deși știu aceasta.
astrologie=pacat

Eu m-am lasat de sportul asta care nu aduce nici un folos duhovnicesc. Daca este uriciune inaintea lui Dumnezeu sa ghicesti, ce dubii mai aveti?

Era un loc in Biblie, dar nu stiu cum sa-l gasesc, in care Dumnezeu refuza sa fie marturisit de catre slujitorii celui rau (fie ei si magi)... Poate ma ajutati voi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.06.2009, 18:22:14
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totuși,pe cupola bisericii de la măn.Agapia (nu sint foarte sigură dacă acolo sau la altă măn. din nordul Moldovei) am văzut pe cupolă,semnele zodiacului.
Poate era cununa anului? Dacă cineva cunoaște poate da lămurire sau poate posta o poză.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.06.2009, 21:04:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Totuși,pe cupola bisericii de la măn.Agapia (nu sint foarte sigură dacă acolo sau la altă măn. din nordul Moldovei) am văzut pe cupolă,semnele zodiacului.
Poate era cununa anului? Dacă cineva cunoaște poate da lămurire sau poate posta o poză.
Orice poate fi , dar cu siguranta nu poate fi nimic cu referire la zodiac. Asa s-a vorbit si despre candelabrul de la Patrirhie . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.06.2009, 21:15:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Totuși,pe cupola bisericii de la măn.Agapia (nu sint foarte sigură dacă acolo sau la altă măn. din nordul Moldovei) am văzut pe cupolă,semnele zodiacului.
Poate era cununa anului? Dacă cineva cunoaște poate da lămurire sau poate posta o poză.
"Elinii spun ca prin rasaritul, apusul si prin conjunctia acestor stele, a soarelui si a lunii, se conduc destinele noastre. Cu aceasta se ocupa astrologia. Dar noi sustinem ca ele sunt semne de ploaie, de seceta, de frig, de caldura, de umezeala, de uscaciune, de vanturi si de alte asemenea, dar nici intr-un caz semne ale faptelor noastre, caci noi am fost facuti liberi de creator si suntem stapanii faptelor noastre. Daca facem toate din cauza miscarii stelelor, facem cu necesitate ceea ce facem: iar ceea ce se face cu necesitate nu este nici virtute, nici viciu. Iar daca nu am dobandit nici virtute, nici viciu, atunci nu suntem vrednici nici de laude, nici de pedepse. "
(Dogmatica - Sf. Damaschin)

Una este cercetarea cerului, cu totul altceva este ghicirea viitorului. Biserica nu a fost niciodata impotriva stiintei, cat timp puterea lui Dumnezeu nu a fost negata.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.06.2009, 13:58:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Magilor li s-au adeverit calculatiile matematice PRECISE prin care au dedus nasterea unui prunc "foarte deosebit".
Cat de trista este rostirea cu certitudine a unor cuvinte neintemeiate. De iti este cu putinta, cauta "Omilii la Matei", de Sfantul Ioan Gura de Aur. Vei gasi acolo, la capitolul din Matei care vorbeste despre inchinarea magilor, un cuvant tare folositor. Asta daca esti sincer in cautare.

Nici un calcul nu li s'a adevarit, ci doar au vazut ceva nemaivazut. Stiau si cunosteau tot cerul, insa acea stea era ceva unic. Nestiind ce este cu ea, au urmat'o, iar cand au ajuns in Betleem, au inteles ca Pruncul peste care s'a oprit va fi un om mare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.07.2009, 16:18:45
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

astrologie=pacat?

Da. Simplu: da.

Stiu ca eu am citit cateceva despre astrologie. Stiu ca eu voiam sa ma ocup chiar in acest domeniu. Cred ca se castiga binisor. Evident, desi eram suficient de atras, am renuntat, din cauza religiei mele. Pentru ca astrologia este o religie, ca si stiintele oculte. Multi gresesc cand spun ca astrologia si aceste stiinte oculte sunt stiinte, nu religii, si ca nu au puncte comune. Nu e adevarat. Trebuie retinut faptul ca nu sunt stiinte, sunt pseudostiinte, si au multe puncte pe care trebuie sa le crezi, intocmai ca intr-o religie, si nu sunt puncte sustinute stiintific si logic.

Si niciodata sa nu uiti ca sansele de a se intampla ceea ce scrie in horoscopul tau, chiar intr-unul facut "bine", sunt egale cu sansele intamplarii oricarui tip de eveniment. Mi-a cazut sub mana si unele statistici, exprimate in procentaje, care vorbeau de la sine. REPET: nu sunt o stiinta, trebuie sa crezi in ele. Deci sunt o religie, si inca una urata. Automat L-ai negat pe Dumnezeu ca Domnul tau in cazul acesta. Incalci smerenia, incercand si sa fii deasupra Domnului (cu cunostiintele tale despre viitor): pacatul Evei si al lui Adam. "Veti fi ca El".

Magii s-au inchinat Domnului pentru a arata faibilitatea credintei lor si superioritatea crestinismului si a credintei adevarate. Au ajuns la Iisus manati de Dumnezeu, nu de la sine putere, si asta ca sa dea exemplu lumii.

Va pup.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Depre farmece, vrajitorie, astrologie si magie hreniuk Intrebari utilizatori 6 08.07.2012 12:47:01
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
Despre vrajitorie ,farmece, astrologie cozia Generalitati 0 04.02.2007 22:40:42