Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2010, 21:45:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

O idee mai degraba decat un sfat: incearca Rugaciunea lui Iisus,sa o practici o ora seara...

Parerea mea este ca aceasta rugaciune regleaza si mecanismele interne ale corpului,si cine stie,poate te-ar echilbra...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2010, 21:53:40
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Eu te mai sfatuiesc sa spui o rugaciune cu cuvintele tale in care sa-l rogi pe Dumnezeu sa te ajute sa te impaci cu tine si cu cei din jur, sa te echilibreze si sa-ti intareasca vointa pentru a face schimbarile pe care care sunt bune pentru tine. Si tot ceea ce te rogi sa crezi ca deja ai si primit.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.01.2010, 23:06:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Cu tot riscul de a cadea in derizoriu sau de a fi ignorat acest subiect....am o problema pe care mi-as dori sa o rezolv. Ma gandem sa o postez la topicul necazuri, dar m-am gandit ca mi-as bate joc de cei care chiar au necazuri...insa pentru mine chiar e o chestiune care imi ocupa multe ganduri.
Eu sunt grasa si nu imi place deloc felul in care arat. Nu suport sa ma uit in oglinda, sa cumpar sau mai degraba sa probez haine...Cand ma aflu intr-o multime, traiesc cu sentimentul ca toata lumea ma arata cu degetul si spune "uite ce grasa si urata e si asta!"...nu reusesc sa ma concentrez asupra unor lucruri/activitati pe care le am de indeplinit, cat asupra impresiei pe care as face-o eu celor din jur. Ma gandesc ca felul in care arat se datoreaza felului meu de a fi...sunt grasa pentru ca sunt lenesa si delasatoare..;sunt urata pentru ca am ganduri urate si totul da pe dinafara. mai rau, poate, e ca ii judec si pe cei din jur cam dupa aceleasi standarde...
incerc de una singura tot felul de cure de slabire, insa apoi o dau pe "mecanisme recompensatorii". De multe ori confund si postul cu o dieta...bani de sala nu am. sunt student. si niciun un program fix nu pot avea din cauza altor activitati pe care le am in agenda...
Incearca regimul Montignac. Iti ofera f multa libertate de alegere si nu propune flamanzirea.. eu am citit cartea lui Montignac (nu toata, adevarat, ca nu doream regim ci doar sa gatesc sanatos), mi se pare ca nu vorbeste prostii.
Sora mea a slabit f mult punand in aplicare regulile lui Montignac.
http://www.scribd.com/doc/11490302/M...c-Deci-Slabesc

Eu am observat ca slabesc daca am muuuulte multe mese intr-o zi, dar f mici: un morcov mic, o portocala (citricele sunt f bune sa-ti taie pofta de mancare! mie imi tin si de foame), un pic de kefir, niste ciocolata neagra (eu am observat ca ciocolata neagra nu ingrasa, poate gresesc)..
Fereste-te de dulciuri (citeste-l pe montignac, el explica f bine de ce sunt daunatoare), dar nu de grasime (produsele degresate au adaos de zahar!). In sua, tara obezilor, desi se feresc de grasimi, adauga zahar la orice. Fereste-te de mancarea condimentata.. esti tenta sa mananci mai mult decat ai nevoie.

Uneori esti tentata sa mananci deoarece confunzi foamea cu setea.. Bea niste apa sau ceai, vezi daca rezolva problema.
Cumpara-ti un blender si fa lucruri f simple si bune si sanatoase, cum ar fi smoothie (eu fac zilnic copiilor mei): fructe mixate impreuna cu iaurt sau kefir. F bun, poate constitui o masa.
Nu cumpara junk food (biscuiti, gogosi, patiserie etc...), mai bine mananci salate.. Daca te obisnuiesti, salata tine f bine de foame.
Daca nu ai bani/timp de mers la sala, poti face un set de exercitii si acasa, dar trebuie sa te tii de ele. Dar nu-ti garantez ca vei slabi (nu sunt expert, dar nu cred ca poti slabi fara exercitii cardio). Dar sigur te vei simti mai bine!

Si acum partea cea mai importanta: nu trebuie sa-ti bati capul ca esti intr-un fel sau altul!
Iti imaginezi ca esti judecata dupa felul in care arati? Parerea lor nu conteaza!
Conteaza doar parerea celor care pot trece de aparente, care stiu sa intre in legatura in mod real cu omul de langa ei.
Cand am starnit interesul sotului meu (multi ani in urma) nu eram o silfida, aveam vreo 9 kg in plus! Deci poti avea si beneficii :)
Una este sa constati ca nu ai greutatea ideala, cu totul altceva este sa te simti coplesita de asta! Gandurile negative nu te vor ajuta in nici un fel! Dimpotriva, te vei simti din ce in ce mai neajutorata.
Nu poti sa slabesti 10 kg in doua luni, dar precis ceva ceva poti schimba in bine. Ia lucrurile marunte si schimba-le unul cate unul.. De ex. iti propui sa renunti la sucuri, sa bei mai multa apa, sa nu mananci dupa ora 17, sa port in geanta un mar ca sa nu ai tentatia de a cumpara biscuiti.. etc. Daca in fiecare saptamana vei implementa un obicei sanatos, te vei simti mult mai bine.

Revenind la felul in care te percep ceilalti.. Am citit ca ceea ce are cel mai mare impact asupra celorlalti este zambetul. Asa ca.. lasa supararea!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.01.2010, 02:26:48
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu zic sa dai o fuga pina aici in America si sa vezi tu cite grase si grasi sint peste tot si atunci ai sa zici Wooow poi eu sint slabutaaaa.......
Nu serios a scris cineva mai sus manica mai des si mai putin, cind simti ca iti vine foamea ia un mar,morcovi sau alte vegetale ca brocoli conopida. Bea apa mereu chiar daca nu iti e sete si bineiteles miscare in fiecare zi daca nu ai timp ziua fa matanii cite poti seara.
Si nu astepta sa slabesti peste noapte, nu te cintari in fiecare saptamina.
Succes.........
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.01.2010, 03:37:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
ce sa fac ca sa trec de frustrarea aceasta?
Cauta-ti un iubit!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.01.2010, 05:59:55
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Eu sunt grasa si nu imi place deloc felul in care arat.
Draga Eclat, daca memoria nu ma inseala, ai avut postate niste poze cu tine, in albumul privat.Mie mi s-a parut ca esti f draguta... si deloc grasa....
Acuma, depinde de standardele fiecaruia, caci daca jinduiesti dupa un 90-60-90, banuiesc ca e mai greu de realizat.Si apoi, sa zicem ca ai realiza. La ce ti-ar folosi? Tu crezi ca silueta e totul?
Hai sa iti spun doua cuvinte despre mine.Pe vremea cand aveam taliuta de sirena si dimensiuni de fotomodel, nu aveam nici un iubit si chiar simteam ca resping pe cei din jurul meu.. ani intregi am fost singura... nu pot spune ca m-a deranjat f tare lucrul acesta, aveam preocuparile mele, iar un barbat nu era 100% necesar in viata mea.
Precum spunea si Hartford, te-as invita sa dai o fuga si pana in Australia, care este a 2- din lume ca rata a obezitatii.
Nu ma mai suprinde cu nimic, cand zaresc pe strada niste baieti tineri, frumosi de pica, prezentabili, la brat cu niste domnisoare de maxim 18 ani si care cred ca au depasit de mult suta de kilograme!!!!
Deci trag eu concluzia ca, nu in kg pe care le ai, sta fericirea sau nefericirea noastra, ci de modul in care noi ne acceptam sau nu asa cum suntem.
In urma cu cativa ani, m-am ingrasat brusc, de la 60 kg am ajuns la 80kg.Si asta numai in timpul sarbatorilor de iarna.Am inceput o dieta, organizata, sub indrumarea stricta a unor persoane "calificate".
Dupa 6 luni cantaream mai putin cu 16 kg.
La scurt timp am intrat in spital din cauza problemelor grave cu stomacul.
Doctorii au spus raspicat ca acea cura de slabire a cauzat totul.Nici pana in ziua de azi nu mi-am revenit.Mi-am distrus sanatatea complet.
Evdient ca, kilogramele s-au mai pus la loc.... privind retrospectiv, la cata suferinta am tras, stau si ma intreb daca s-a meritat pretul pe care l-am platit si pe care il voi plati probabil pana la sfarsitul vietii mele.
Acum, evident, decizia este a ta.Tu poti alege: sa fi doar vie, sau sa traiesti cu adevarat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.01.2010, 06:28:20
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Thumbs up

mObezitatea este o boala; dupa cum chiar tu ai observat in primul rand are o latura psihologica- te simti urata, asta iti creeaza frustrare, crezi ca iti trece mancand si iata un cerc vicios. Apoi poate fi problema hormonala (se trateaza) si este sigur problema si genetica. Studenta..deci tanara, ai resurse....deci inteligenta, este o lupta pe masura ta.... In functie de surplusul de kg-lucrurile se pot aranja mai repede sau mai lent. Sfaturi:
1. Consulta un endocrinolog pentru e eventuala problema privind glandele endocrine si, daca exista- trateaz-o.
2. Consulta un psiholog specializat in asa ceva, nici nu iti imaginezi ce util e si ce sfaturi bune iti poate da.
3. Propune-ti teluri realiste- pe termen lung, nu 8 kg /sapt si prostii de astea.
4. Poarta haine numai care iti vin bine, ca sa iti creasca moralul si in loc de mancare recompenseaza-te cu lucruri a caror purtare nu depinde de kg; cred ca revistele glossy sunt o pacoste pentru tine, la fel plimbarea la Mall; daca insa ajungi in strainatate, te invit sa iti cauti haine (acolo nu stiu cum, au haine pentru toate tipurile de femei, care vin bine si sunt frumoase).
5. Discuta cu duhovnicul tau si spune-i de ce e asta un razboi mare pentru tine.
6. Atentie! Vei auzi ca posul ingrasa din multe parti, nu posul ingsasa...ci gogosile! Se poate slabi si in post.
7. Cresterea efortului fizic te va ajuta sa faci fata mai bine psihic privatiunilor alimentare, nu neaparata sport de performanta, dar masuri simple: mers, urcat scari, gimnastica/inot; efortul fizic determina descarcare in creier a unei substante care se numeste serotonina si da senzatie de bine, la fel cum actioneaza si ciocolata.

Este posibil; probabil ca nu vei fi niciodata slab-slaba, dar nici nu e de dorit asa ceva.

Doamne Ajuta!

Last edited by arwein; 17.01.2010 at 08:25:21.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.01.2010, 11:15:28
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cauta-ti un iubit!
Subscriu, o sa ramai surprinsa cate "probleme" se rezolva asa; insa cel mai important e sa-ti cresti stima de sine, iar asta se intampla in momentul in care te simti apreciata de cei din jur. Incearca, de asemenea, sa-ti largesti cercul de prieteni si cunostinte, ajuta mult la bunastarea emotionala. Succes.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.01.2010, 19:18:56
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Va multumesc pentru indrumari, idei, sugestii si incurajari.
Celor care m-au incurajat sa caut un iubit, le spun ca mi se pare o idee rea: practic inseamna sa imi inlocuiesc o dependenta cu o alta. Nu cred ca in solutii de genul acesta. Deci, nu voi "cauta".
cand incerc sa ma compar cu cineva, nu incerc sa ajung la concluzii de genul ca se poate mai rau ca mine. De aceea, nu vreau sa ma compar cu media americanilor sau a australienilor. Prefer francezii....de ce sa nu ma compar cu ei?
Am rasfoit cartea cu regimul lui Montignac...utila, mi-am notat din sfaturile sale...Unele lucruri erau chiar intuitive.
Urc scarile pe jos, intotdeauna cand am ocazia, fac si exercitii usoare de gimnastica...insa nu sunt disciplinata. Cum am mai spus, cunosc in general, regulile unei vieti sanatoase. Nu le pun in aplicare, sau nu le aplic regulat. Fac excese... si cum era mentionat si in cartea lui Montignac, probabil ca am dobandit o imunitate la slabit...
de cantarit nu ma cantaresc prea des...imi este frica de ce as vedea.
Intreba cineva de BMI am...anul trecut era undeva la 22, de atunci nu mai stiu...probabil ca a crescut.
Problema mea vine si din perceptia celor din jur...parintii mei, fratele meu sunt persoane slabe...cand ajung in vacanta acasa, la rude, remarcile de genul:"te-ai cam ingrasat, oare cui ii semeni?" sunt usturatoare.
Oricum e incredibil cat de mult ma ajuta, psihologic vorbind, sustinerea altora. Iar mesajele voastre m-au facut sa ma simt mult mai bine.
Va multumesc.
De maine incep o viata noua. Din nou...
Doamne ajuta!
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.01.2010, 19:47:04
innervision innervision is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 1
Implicit m

Incredibile sfaturi "ortodoxe". O, da, un iubit! :))
Singura solutie pertinenta e cea cu rugaciunea lui Iisus. Subscriu acestei idei pentru ca o recunosc drept idee buna din proprie experienta. O data cu ea incepi sa intelegi care e legatura dintre lacomia pantecelui si egocentrism. Parintele Staniloae: "Lăcomia pântecelui și mândria reprezintă una și aceeași sete egocentrică a omului, sub aspectul îndoit al ființei sale psiho-fizice."- mie mi-a luat ceva sa pricep asta, tu poti sa incepi cu un avantaj.
Orice ai face ca sa iti imbunatatesti imaginea in ochii proprii si in ochii celorlalti o sa-ti alimenteze problema. Trecand la iubiti si la alte lucruri o sa te lovesti de chestii mult mai grave. Nu incerca sa-ti cresti stima de sine, stima de sine e doar o masca pusa ca sa nu reusesti sa vezi sinele. A stima pe cineva si atat te tine la distanta de el.
Citeste Sfintii Parinti si cauta informatiile despre smerenie, sunt un plonjeu neasteptat in discernamant. Si spovedeste-te amanuntit, apoi cere binecuvantare ca sa te apuci de rugaciunea lui Iisus. Fata, crede-ma, am plutit in aceeasi barca cu tine. Pa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42