Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.12.2011, 10:44:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu, nu e așa. Dacă gândiți altfel, să vă fie rușine....

Spuneți-mi, vă rog, de când a devenit ortodoxismul sinonim cu antisemitismul ?
Am gasit odata un citat foarte frumos, care mi-a placut foarte mult:
"Nu am fost și nu sunt antisemit, pentru că ar însemna să fiu anticreștin.
Pentru ca, sa fim cinstiti, Hristos nu e din Fălticeni. ... "
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 08.12.2011, 10:59:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hei,ce e asa revoltator termenul de "jidan"? E un cuvant ca oricare altu! Doar nu vreti sa insinuati ca e sinonim cu "evreu"? Evreii sunt evrei,si jidanii sunt jidani!!!
.
da, si care e diferenta?
asta e ca tiganii sunt tigani si rromii sunt rromi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 08.12.2011, 13:57:40
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Și care ar fi distincția, susținută prin definiții exacte, între jidan și evreu, în accepțiunea dumneavoastră ?
Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
da, si care e diferenta?
asta e ca tiganii sunt tigani si rromii sunt rromi.
V-as recomanda sa cititi cartea parintelui Adrian Fageteanu - Viata mea. Marturia mea Acolo da raspuns la aceasta intrebare.

Dar hai ca va spun eu. Evreii tin Vechiul Testament,pe cand jidanii au Talmudul! E o diferenta intre ei,meditati putin la ce a spus parintele.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 08.12.2011, 14:15:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
V-as recomanda sa cititi cartea parintelui Adrian Fageteanu - Viata mea. Marturia mea Acolo da raspuns la aceasta intrebare.

Dar hai ca va spun eu. Evreii tin Vechiul Testament,pe cand jidanii au Talmudul! E o diferenta intre ei,meditati putin la ce a spus parintele.
ei, si asta e motiv sa-i urati pe unii?
Ca sa folosesc termenii folositi de dvs Evreii l-au ucis pe Hristos si pe alti crestini, iar dintre jidani exista, cu siguranta si oameni buni. Dovada e o profetie care spune ca dintre ei unii se vor mantui primii, vor devenii primii mucenici din vremea lui antihrist.
In vartutea numelui care il purtam nu avem voie sa uram pe nimeni. Sfanta Scriptura ne invata sa uram pacatul si nu pacatosul. Uram crimele facute de unii dintre ei, dar nu pe ei stiind ca sunt de aceeasi origine ca Domnul.
Asta se extinde la orice popor, oricat de rai ar fi ei.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 08.12.2011, 14:38:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dovada e o profetie care spune ca dintre ei unii se vor mantui primii, vor devenii primii mucenici din vremea lui antihrist
Aceia vor fi dintre evrei,nu dintre jidani! Adica evreii-evrei isi vor da seama ca au gresit ca nu L-au recunoscut pe Hristos ca Mesia si o vor face. Insa jidanii nu. Dar asta e alta poveste,deja deviem de la subiect. Eu am spus ce zic Sfintii Parinti,din vocabularul carora face parte si termenul "jidan". Parintele Adrian ii numeste numai in acest fel. Cu evreii autentici nu are nimic.

Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 08.12.2011 at 14:42:29.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 08.12.2011, 14:39:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
V-as recomanda sa cititi cartea parintelui Adrian Fageteanu - Viata mea. Marturia mea Acolo da raspuns la aceasta intrebare.

Dar hai ca va spun eu. Evreii tin Vechiul Testament,pe cand jidanii au Talmudul! E o diferenta intre ei,meditati putin la ce a spus parintele.
Domnule, autoritatea duhovnicească a unui părinte nu se extinde asupra sensului cuvintelor în limba română; în acest domeniu, autoritate are Academia.

Iată ce înseamnă "jidan" în limba română, conform forului autoritativ:

JIDÁN, jidani, s. m. (Fam.) Evreu. – Jid (reg. „evreu” < sl.) + suf. -an.
Sursa: DEX '09 Comentariu: Această definiție elimină conotația peiorativă a cuvântului, ceea ce pare a fi o greșeală («... în procesul de editare a ultimei ediții a DEX-ului, s-a înlocuit din eroare indicația „(popular și peiorativ)”... cu indicația „(familiar)” » – Marius Sala, directorul Institutului de Lingvistică „Iorgu Iordan-Al. Rosetti”, răspuns publicat în evz.ro din 11 august 2011). -

JIDÁN, jidani, s. m. (Pop. și peior.) Evreu. – Jid (reg. „evreu” < sl.) + suf. -an.
Sursa: DEX '98


Mai pe scurt și pe înțelesul tuturor, "jidan" este un cuvânt cu conotații peiorative, adică injurioase în intenție și în efect, și se referă la evrei.

Față de cele de mai sus, vă rog încă o dată să dați dovadă de moderație și de civilizație, abținându-vă să-l mai utilizați.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 08.12.2011, 14:48:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si dictionarele astea de cine sunt facute? Tot de ei! Ei fac mereu pe victimele,desi sunt raul suprem din aceasta lume! Eu ascult de "una Sfanta,,Soborniceasca si Apostoleasca Biserica",si nu de lume! Mai ai putin si mi-l definesti pe Hristos tot dupa DEX,nu? Nu ai decat sa le citesti si sa le accepti tu minciunile si manipularile anticrestine!

Tot jidanii i-au numit pe unii preoti criminali,si i-au aruncat in temnite si lagare pe motiv de crima si antisemitism! Iar unii dintre acei oameni nu erau in stare sa omoare nici o musca,insa jidanii le-au atribuit ce insusiri au vrut ei si i-au bagat la puscarie (parintele Adrian, Valeriu Gafencu, Arsenie Papacioc etc. si multi altii nestiuti,sau a caror pomenire o gasim doar in scrierile celor care au supravietuit). Asa ca nu mai imi spune tu de jidani!

Last edited by Raoul; 08.12.2011 at 14:51:35.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 08.12.2011, 14:50:15
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Acum si dictionarele intra la capitolul "teoria conspiratiei".
Halal crestinism, n-am ce zice.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 08.12.2011, 14:57:49
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Dar de unde stiti, domnule Raul, ca dictionarul explicativ al limbii romane e facut de evrei?
Ce dovezi aveti?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 08.12.2011, 15:00:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ei, si asta e motiv sa-i urati pe unii?
Ca sa folosesc termenii folositi de dvs Evreii l-au ucis pe Hristos si pe alti crestini, iar dintre jidani exista, cu siguranta si oameni buni. Dovada e o profetie care spune ca dintre ei unii se vor mantui primii, vor devenii primii mucenici din vremea lui antihrist.
In vartutea numelui care il purtam nu avem voie sa uram pe nimeni. Sfanta Scriptura ne invata sa uram pacatul si nu pacatosul. Uram crimele facute de unii dintre ei, dar nu pe ei stiind ca sunt de aceeasi origine ca Domnul.
Asta se extinde la orice popor, oricat de rai ar fi ei.
Atunci de ce Israelul si SUA sunt buni iar Iranul este rau? Cam asta reiese din unele mesaje de aici. Nu ar trebui sa-i iubim si pe unii si pe altii? Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este Romania in razboi? iulyaan Generalitati 27 01.03.2011 11:39:09
nu stiu cui sa ma adresez -tatal meu este vetran de razboi mariazet45 Generalitati 2 26.05.2009 16:56:01
Ultima oră : Pentagonul a intrat în alertă ! cristiboss56 Generalitati 5 27.04.2009 09:20:23
Razboi in Georgia Gabri Generalitati 25 18.08.2008 15:50:34