Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 03.01.2011, 16:54:51
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Bunu Dumnezeu si Maica Domnului sa va ajute!!!

O rugaminte as avea catre toti, care ajungeti la manastiri sau biserici, scrieti un pomelnic pentru sotul Elenei, Vasile, grav bolnav, 40 de liturghii, si alt pomelnic de multumire bunului Dumnezeu, 7 liturghii. Cine are posibilitatea financiara, pe langa pomelnicul cu 40 liturghii, poate cumpara 5 kg faina, si o butelie vin rosu, si le duce la biserica. Ar fi minunat, daca acest pomelnic s-ar da la 3 biserici in aceeasi zi.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #182  
Vechi 03.01.2011, 17:18:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Indraznesc sa scriu cateva randuri inainte de a pleca mai departe, in drumul meu. De ieri situatia de sanatate a sotului meu s-a inrautatit, asa ca al decis sa-l duc la spital. Acum este in drum spre spitalul de neurochirurgie din Iasi. Fiecare se gandeste la cei mai rau, la o recidiva sau altceva. Rugamintea mea la dumneavoastra este sa faceti o rugaciune si pentru el, acum e deznadajduit, iar eu sa stiti ca n-am putut pleca spre Iasi, fara a intra aici sa va scriu durerea mea si sa va cer sprijinul rugaciunii, asa cum ati facut-o intotdeauna.
Va multumesc anticipat tutror celor ce o sa fiti alaturi de noi, poate o sa reusesc diseara sa mai intru pentru a va tine la curent cu starea de sanatate a lui si ce diagnostice ii mai dau cei de acolo.

PS: Doamna Gabriela va multumesc din inima pentru ajutorul acordat, sa stati fara nici o grija.
Doamne ajuta tuturor!
Maicuta Sfinta alearga la fratele nostru Vasile si il acopera cu Acoperamantul tau cel Sfint sa se faca bine sa se intoarca sanatos in mijlocul familiei lui.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 07.01.2011, 01:45:56
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Dragii mei,

Astazi am sosit acasa intr-o scurta vizita pentru documentare.Vasile a ramas internat la neurochirurgie in Iasi, pentru investigatii amanuntite. Lui Vasile i s-au gasit niste metastaze pe vertebre. Doua sunt de marimi mai mari si una e destul de mica. Inca nu am vorbit cu domnul profesor despre ce va urma, nu am idee daca se vor putea opera. Eu sunt ingrijorata putin de boala. Vasile are un moral bun, uneori este extrem de puternic, alteori e apatic. Anastasia noastra e foarte deprimata, acum sta cu mama mea, insa de 2 zile ii spune ca ea vrea sa stea cu parintii ei, ii cerea mamei mele sa o aduca la Iasi la noi la spital.
Momentele sunt greu de explicat, ma rog Bunului Dumnezeu sa ne ierte pacatele si sa ne mai de-a o sansa pentru indreptare. Ne rugam Cuvioasei , Maicii Domnului, lui Hristos si tuturor Sfintilor Lui sa ne dea mantuire sufletelor noastre si sanatate sufleteasca si trupeasca.

DACA MAI DORITI AS VREA SA VA RUGATI SI PENTRU NOI, CA SA TRECEM SI DE OBSTACOLUL ASTA CU BINE.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 07.01.2011, 14:32:06
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Dumnezeu si Maicuta Sfanta sa aiba grija de voi in incercarea cumplita prin care treceti.Cu ajutorul lui Dumnezeu am sa va pomenesc si pe voi in rugaciunile mele de seara ,cind ma rog ptr,cei dragi ai mei.Doamne miluieste si ne binecuvinteaza pe noi ,caci a Ta este imparatia si puterea si slava,a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor.Amin!! Sfinte Ioane,roaga-te pentru robul lui Dumnezeu, Vasile in clipele grele pe care le trece in aceste momente.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 07.01.2011, 18:43:49
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Maicuta Sfanta Stapana Noastra, Sfinte Ioane, Sfinte Nectarie ajutati pe Vasile fratele nostru sa scape de suferintele lui sa se intoarca la familia lui, Doamne Iisuse Hristoase iarta-i toate pacatele lui Vasile si redai sanatatea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #186  
Vechi 11.01.2011, 14:15:29
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Revin si eu cu cateva noutati. Astazi am venit pana acasa sa-mi iau niste lucruri, acte medicale. As vrea sa va mai rugati pentru noi, iar cei carora ati facut-o deja vreau sa va multumesc din suflet, nimic nu a fost in zadar.

Mi-as dori sa incep cu inceputul. In urma cu o luna Vasile a fost cu parintele Adrian la Iasi. Au trecut si pe la Cuvioasa Parascheva ca sa se inchine. Vasile nu mai fusese niciodata in viata lui la Sfanta Parascheva. Cand a ajuns la racla s-a inchinat Cuvioasei iar cand a atins-o pe mana a simtit-o foarte calda. Initial a tresarit, pentru o secunda s-a gandit ca ar fi Sfanta incalzita pe dedesubt si a incercat inca o data sa o atinga . Si a doua oara a simtiti-o tot calda. Din cate mi-a povestit Vasile parintele era in urma lui si dumnealui a simtit-o rece. Cand a ajuns acasa a fost foarte entuziasmat si fericit ca a simtit atata bucurie in suflet. Dupa vreao cateva zile sotul meu a cazut la pat, n-a mai putut sa-si miste picioarele si incetul cu incetul starea lui de sanatate s-a agravat. Pe 1 ianuarie Vasile l-a chemat pe parintele sa-l spovedeasca si sa-l impartaseasca, iar a doua zi dimineata , cand s-a trezit avea senzatia ca totul e blocat in el. Am sunat la ambulanta, a ajuns la spital, acolo, medicii s-au ostenit sa gaseasca un doctor bun la care sa apeleze ca sa-l primeasca si sa se ocupe de el. Dumnezeu a randuit ca sa ajunga pe mainile domnului profesor Poeata. Pe data de 2 ianuarie seara a fost transportat la spitalul neurochirurgie din Iasi unde s-au facut investigatii. La computerul tomograf au iesit 3 tumori pe coloana vertebrala, iar la cap niciuna. Una din cele trei tumori rea destul de avansata si intre vertebre se facea o compresie care apasa pe nervul care il paraliza de picioare. In zilele urmatoare medicii i-au facut si investigatii suplimentare la celelalte organe, pe care le-au gasit in starea buna de functionare. Situatia clinica era complicata, sotul meu pe zi ce trece nu-si mai misca picioarele si nici nu le mai simtea atat de bine. Pe data de 6 ianuarie l-au dus la urgenta pentru a-i indeparta tumoarea si pentru a-i da drumul la durerea de coaste si miscarea picioarelor.
Partea frumoasa a lucrurilor a venit la operatie. Sotul meu a avut in timpul operatiei o trairea inexplicabila. La ora 13 l-au bagat in sala de operatie. Dupa ce i-au facut anestezia au inceput sa se intample lucruri extraordinare. S-a visat intr-o sala de gradinita alaturi de o doamna foarte frumoasa si tare blanda. In jurul lui erau cativa copii, toti stateau pe jos, dar in jurul acelei femei. Vasile s-a simtit extraordinar datorita atmosferei din clasa, era foarte, foarte cald acolo, iar dragostea doamnei "educatoare " il ungea la suflet. In sala aceea a stat o perioada, dar dintr-o data femeia i-a spus ca timpul de vizita a expirat si ca va trebui sa plece de acolo. L-a condus la usa , i-a deschis usa si dupa ce el a parasit camera a simtit cum masca de oxigen i-a fost trasa de pe nas iar vreo doua palme le-a simtit peste fata. A stat la reanimare o zi , dar in seara de dupa operatie cand l-am vizitat acolo era luminat la fata si era asa de fericit, statea cuminte ca un copil. Cand l-am tot intrebat ce face si cum se simte dupa operatie isi tot repeta ca tare bine a fost acolo: CALDURA, LINISTE, FRUMUSETE, PROTECTIE,FERICIRE.

Acum trebuie sa ma grabesc sa ajung la Iasi la spital. De ieri a ramas cu tatal sau. Eu mai am de aranjat cateva treburi. Inainte de a termina vreau sa va zic ca la operatie am stat cu una din surorile lui, cea pe care n-o mai vazuse de 7 ani. Dumnezeu i-a dat gand bun si a trimis-o alaturi ne noi. Duminica s-a intors in Bucuresti, iar azi ne-a sunat sa ne zica ca si-a gasit de lucru, ca tocmai si-l pierduse saptamana trecuta. Cealalta sora a sunat tot azi sa ne zica ca a plecat spre maternitate, ca sa aduca pe lume un baietel.
Daca ma intrebati pe mine care e starea mea de suflet nu pot sa zic decat ca sunt un om FERICIT!!!

Va iubesc pe toti si va rog din suflet sa aveti grija de sufletele voastre. Iertati-ma daca v-am intristat cu povestea noastra. Voi incerca sa mai scriu din Iasi. La spital n-am internet , dar va voi tine cu siguranta la curent cu toate.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 11.01.2011, 15:07:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Revin si eu cu cateva noutati. Astazi am venit pana acasa sa-mi iau niste lucruri, acte medicale. As vrea sa va mai rugati pentru noi, iar cei carora ati facut-o deja vreau sa va multumesc din suflet, nimic nu a fost in zadar.

Mi-as dori sa incep cu inceputul. In urma cu o luna Vasile a fost cu parintele Adrian la Iasi. Au trecut si pe la Cuvioasa Parascheva ca sa se inchine. Vasile nu mai fusese niciodata in viata lui la Sfanta Parascheva. Cand a ajuns la racla s-a inchinat Cuvioasei iar cand a atins-o pe mana a simtit-o foarte calda. Initial a tresarit, pentru o secunda s-a gandit ca ar fi Sfanta incalzita pe dedesubt si a incercat inca o data sa o atinga . Si a doua oara a simtiti-o tot calda. Din cate mi-a povestit Vasile parintele era in urma lui si dumnealui a simtit-o rece. Cand a ajuns acasa a fost foarte entuziasmat si fericit ca a simtit atata bucurie in suflet. Dupa vreao cateva zile sotul meu a cazut la pat, n-a mai putut sa-si miste picioarele si incetul cu incetul starea lui de sanatate s-a agravat. Pe 1 ianuarie Vasile l-a chemat pe parintele sa-l spovedeasca si sa-l impartaseasca, iar a doua zi dimineata , cand s-a trezit avea senzatia ca totul e blocat in el. Am sunat la ambulanta, a ajuns la spital, acolo, medicii s-au ostenit sa gaseasca un doctor bun la care sa apeleze ca sa-l primeasca si sa se ocupe de el. Dumnezeu a randuit ca sa ajunga pe mainile domnului profesor Poeata. Pe data de 2 ianuarie seara a fost transportat la spitalul neurochirurgie din Iasi unde s-au facut investigatii. La computerul tomograf au iesit 3 tumori pe coloana vertebrala, iar la cap niciuna. Una din cele trei tumori rea destul de avansata si intre vertebre se facea o compresie care apasa pe nervul care il paraliza de picioare. In zilele urmatoare medicii i-au facut si investigatii suplimentare la celelalte organe, pe care le-au gasit in starea buna de functionare. Situatia clinica era complicata, sotul meu pe zi ce trece nu-si mai misca picioarele si nici nu le mai simtea atat de bine. Pe data de 6 ianuarie l-au dus la urgenta pentru a-i indeparta tumoarea si pentru a-i da drumul la durerea de coaste si miscarea picioarelor.
Partea frumoasa a lucrurilor a venit la operatie. Sotul meu a avut in timpul operatiei o trairea inexplicabila. La ora 13 l-au bagat in sala de operatie. Dupa ce i-au facut anestezia au inceput sa se intample lucruri extraordinare. S-a visat intr-o sala de gradinita alaturi de o doamna foarte frumoasa si tare blanda. In jurul lui erau cativa copii, toti stateau pe jos, dar in jurul acelei femei. Vasile s-a simtit extraordinar datorita atmosferei din clasa, era foarte, foarte cald acolo, iar dragostea doamnei "educatoare " il ungea la suflet. In sala aceea a stat o perioada, dar dintr-o data femeia i-a spus ca timpul de vizita a expirat si ca va trebui sa plece de acolo. L-a condus la usa , i-a deschis usa si dupa ce el a parasit camera a simtit cum masca de oxigen i-a fost trasa de pe nas iar vreo doua palme le-a simtit peste fata. A stat la reanimare o zi , dar in seara de dupa operatie cand l-am vizitat acolo era luminat la fata si era asa de fericit, statea cuminte ca un copil. Cand l-am tot intrebat ce face si cum se simte dupa operatie isi tot repeta ca tare bine a fost acolo: CALDURA, LINISTE, FRUMUSETE, PROTECTIE,FERICIRE.

Acum trebuie sa ma grabesc sa ajung la Iasi la spital. De ieri a ramas cu tatal sau. Eu mai am de aranjat cateva treburi. Inainte de a termina vreau sa va zic ca la operatie am stat cu una din surorile lui, cea pe care n-o mai vazuse de 7 ani. Dumnezeu i-a dat gand bun si a trimis-o alaturi ne noi. Duminica s-a intors in Bucuresti, iar azi ne-a sunat sa ne zica ca si-a gasit de lucru, ca tocmai si-l pierduse saptamana trecuta. Cealalta sora a sunat tot azi sa ne zica ca a plecat spre maternitate, ca sa aduca pe lume un baietel.
Daca ma intrebati pe mine care e starea mea de suflet nu pot sa zic decat ca sunt un om FERICIT!!!

Va iubesc pe toti si va rog din suflet sa aveti grija de sufletele voastre. Iertati-ma daca v-am intristat cu povestea noastra. Voi incerca sa mai scriu din Iasi. La spital n-am internet , dar va voi tine cu siguranta la curent cu toate.
Am ochii plini de lacrimi Elena. Cred că Vasile s-a întâlnit cu Maica noastră Cuvioasa Parschiva care l-a luat în grija ei.
Sunteți minunați. Vă iubesc mult!
Reply With Quote
  #188  
Vechi 11.01.2011, 15:37:14
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #189  
Vechi 12.01.2011, 20:55:37
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Aveti incredere in ajutorul Prea Cuvioasei Parascheva....din multe incercari grele m-a scos de-a lungul vietii mele si sunt convinsa ca multa lume a fost ajutata de Aceasta Mare Sfanta.Doamne ai grija de robul tau Vasile!!!!Cuvioasa Parascheva,ajuta-l pe Vasile sa se ridice din patul durerilor!!!!!!!!
Reply With Quote
  #190  
Vechi 12.01.2011, 22:40:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Elena,am citit si eu pacatosul povestea ta (de fapt a voastra),si pot spune un singur lucru: MARE va este credinta! Bunul Dumnezeu v-a rasplatit,era cu neputinta sa n-o faca. Ati avut incredere in El chiar si in cele mai grele clipe si asta va va aduce mantuirea! Hristos este doctorul sufletelor si al trupurilor noastre si mare rasplata va va da!
Deasemenea nu pot ramane pasiv la rugaciunile celor de aici care v-au fost intotdeauna alaturi spiritual! Roaga-te si tu pentru ei ca sa aiba rasplata (oricum Dumnezeu nu-i va uita). E cel mai minunat lucru sa ne fim alaturi unul altuia si toti acesti oameni vor fi pomeniti de Domnul Hristos intru imparatia Lui! Stii cum e scris: "Rugati-va unii pentru altii ca sa va vindecati". Mare este Domnul! Bunul Dumnezeu sa aiba grija de voi si de familia voastra!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05