Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2011, 19:17:39
Desideria Desideria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2011
Mesaje: 7
Implicit Rabdare

Spuneti-mi va rog niste citate despre rabdare.

Last edited by Desideria; 02.08.2011 at 19:34:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2011, 19:32:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Înțeleg că ai o dorință de a fi mai bună, dar nu ești statornică în această dorință. Nici nu-i ușor să fii statornic, mai ales dacă ești singur. Ai nevoie de ajutor. Ești ca un copil care învață să meargă, dar care nu va reuși dacă cineva mai mare nu-l ajută. Ai nevoie de Biserică, de un duhovnic pe care să-l asculți și, poate, de o prietenă mai înaintată decât tine pe cale.

Ca să ajungem la roade trebuie întâi să lucrăm. Iar felul în care trebuie să lucrăm ni-l arată Biserica. Acum, de exemplu, cea mai importantă lucrare e postul. Hotărăște-te să-l ții pe acesta așa cum trebuie, nu numai de mâncare, ci ferindu-ți toate simțurile, gândurile, cuvintele, faptele de păcat. Cercetează-ți cugetul de păcate și spovedește-te cât mai curat, cu hotărârea de a nu mai păcătui; cu hotărârea de a nu mai oscila între credință și necredință; cu hotărârea de a pune început bun vieții tale. Împărtășește-te, apoi, ca să primești har și putere de la Hristos.

Roagă-te, oferindu-i lui Dumnezeu viața ta și cerându-i să te cheme la o lucrare sfântă. Aceasta poate însemna căsătorie și copii, poate însemna o profesie în care să te poți dărui altora, poate însemna călugăria, în care să te dăruiești în totalitate lui Dumnezeu.

Cel mai important este să nu stai pe loc, ci să o apuci pe drumul credinței și să mergi cu hotărâre. Căci atunci când stăm, suntem, de fapt, în cădere, nelucrători, neroditori.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2011, 19:42:42
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Ce aveti mai?Nu poate omul sa intrebe ceva ca va puneti sa-l judecati?Se discuta subiectul , nu persoana!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2011, 19:43:57
Desideria Desideria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2011
Mesaje: 7
Implicit

N.Priceputu
Scuza-ma, am reeditat acest topic.Multumesc de raspuns!Priviti ce am gasit http://www.yourmemories.ro/2692/rabd...ata/#more-2692 .Intelept si util, nu-i adevarat?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2011, 19:44:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Ce aveti mai?Nu poate omul sa intrebe ceva ca va puneti sa-l judecati?Se discuta subiectul , nu persoana!
Dacă ți s-a părut că am judecat, îmi pare rău. Nu asta mi-a fost intenția.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2011, 19:45:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Răbdarea o primim în dar de la Duhul Sfânt. Concret, cum am putea primi noi acest dar de la Duhul Sfânt ? Ne lămurește Apostolul, în Scrisoarea către Galateni cap 5, pe care o puteți citi aici.

Amintiți-vă cum făceați când erați copil. Când, poate că ați fi dorit să primiți de ziua dv o bicicletă sau altceva. Așa-i că vorbeați cu tatăl dv ? Poate că tatăl dv spunea: "bine, îți iau bicicletă dacă ai să faci asta și asta", adică anumite lucruri bune și de folos vieții de mai târziu, așa cum cer de obicei părinții. Dacă tatăl dv era supărat pe dv și erau puține semne că v-ar dărui acest lucru dorit, așa-i că vorbeați cu alte rude, mai înaintate decât dv, care ar fi putut să mijlocească dorința dv ?

Trebuie să vă rugați ca să primiți darul răbdării. Spuneți "Tatăl nostru", apoi "Împărate ceresc", o rugăciune care se adresează în mod deosebit lui Dumnezeu în persoana Spiritului Sfânt. Pe urmă, rugați-L, în formulare liberă, să vă dea acest dar. De folos este să vă rugați și celor care pot mijloci pentru dv: îngerului dv păzitor, care adesea vorbește cu Dumnezeu, față către față, despre dv. Sfântului dv patron. Altor sfinți și sfinte care au excelat în darul răbdării și ar fi bucuroși să îl arate și altora. Spre exemplu, Sf Monica.

Propuneți-vă să fiți asemenea lui Isus. Asmenea Sfintei Fecioare. Asemenea altor sfinți și sfinte pe care Biserica ni-i propune ca exemple de urmat. "Ce ar face acum Isus sau cutare sfânt al Său ?" "Oare tot așa, l-ar repezi de acest om, cum fac eu ?" "Oare tot așa i-ar trânti ușa în nas ?". Nu cunosc niciun mijloc mai bun de a înainta în urcușul spiritual decât acela de a-L imita pe Cristos. Îndrăzniți !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2011, 19:52:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Despre rabdare si nadejde din perspectiva invataturii Ortodoxe !

Citat:
În prealabil postat de Desideria Vezi mesajul
Spuneti-mi va rog niste citate despre rabdare.
Bine ai venit pe forum !
Ceva util chiar aici pe site :
http://www.crestinortodox.ro/diverse...oxe-99473.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2011, 19:53:29
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Desideria Vezi mesajul
Spuneti-mi va rog niste citate despre rabdare.
Draga mea, cea mai veche lectie despre rabdare am primit-o din Abecedar. Era acolo un fragment cu trei femei care munceau la camp, iar seara trebuia fiecare sa duca spre casa cate o sarcina grea din rodul campului. Doua dintre ele se intreceau in vaicareli, cat de grea e incarcatura. A treia tacea si continua drumul pe langa ele. Une din primele doua ii spune celei de-a treia: "Bag de seama ca sarcina ta e mai usoara decat a noastra de nu te plangi." Iar femeia raspunde: "E mai grea decat a voastra, dar am pus in sacii mei o iarba de pret: RABDAREA!"

Si acum pastrez in memorie imaginea acestor majuscule!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2011, 20:10:31
Desideria Desideria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2011
Mesaje: 7
Implicit

cristiboss
 Imi voi face rabdare sa il citesc.Mersi pentru articol.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2011, 20:30:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Desideria Vezi mesajul
cristiboss
Imi voi face rabdare sa il citesc.Mersi pentru articol.
Pentru putin ! Asa-i , ne lovim iar si iar de rabdare , caci fara rabdare nimic , chiar nimic nu reusim , nici sa citim , nici sa intelegem , nici sa iubim si sa iertam cu adevarat , nimic , nimic , nimic . Cu adevarat iti spun , ca putini vei gasi pe acest forum inarmati cu rabdare , caci de am fi rabdatori , si am cunoaste rabdarea cu adevarat , nu ne-ar mai sari mustarul din orice , nu am "urmari" useri " incomozi" , nu am tranti si bufni toata ziua , nu ne-am intrista , nu am deznadajdui , nu ne-am repezi in actiunile si cuvintele noastre , nu am fi morocanosi , depresivi fara motiv , uraciosi , tafnosi . . . Vrem totul repede , imediat , chiar si in rugaciune Dumnezeu sa ne indeplineasca totul f.f.f. repede , fara cartire din partea Lui , deci El sa fie cel rabdator , multrabdator , iar pe noi sa ne lase in apele noastre , ca de , o viata avem aici si nu suntem nici dumnezei . . . Mai avem oare exemple , la indemana , de reala rabdare , prin jurul nosstru ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
rabdare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre rabdare Simply_me Generalitati 39 10.07.2012 23:42:59
un sfat va rog... sper ca aveti rabdare sa cititi Suferinta Generalitati 14 14.12.2011 14:58:33
De ce rabdare? florin.oltean75 Generalitati 57 01.05.2011 20:35:51
ce inseamna m-am sculat din cadere?(rabdare) innocentul Pocainta 0 21.05.2010 17:00:46