Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 04.09.2011, 13:49:30
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Salut,

Parerea mea e ca ateii, fie pe acest forum fie pe altundeva, Il cauta pe Dumnezeu. Ateul este om, deci prin creatie are Tata, Facator, si Il cauta pe El, fie ca isi da seama, fie ca nu.

Pentru ca probabil au auzit ca la Dumnezeu se ajunge numai prin Isus Hristos, cauta se sa apropie de cei care pretind ca Il cunosc pe El, si care se numesc crestini.

Fie ca harul Duhului Sfant sa ne deschida ochii inimii, si sa intelegem cat de maret si inalt este acest nume, de ''crestin'', si ce responsabilitate uriasa implica pentru cel care vrea sa-l poarte.

Nimeni nu poate fi crestin fara harul Duhului Sfant. A fi crestin implica sa-L cunosti pe Hristos, sa vrei sa urmezi Lui in toate sferele vietii tale, si, prin puterea data omului de Duhul Sfant, sa traiesti/sa aplici invataturile Lui.

A fi crestin implica doua fundamente:
1. Sa cunosti Adevarul.(pe Hristos)
2. Sa iubesti cum a iubit Hristos.

Sa ai mila, compasiune, dorinta fierbinte pentru mantuirea aproapelui tau, pana acolo incat aproape doresti sa fii tu lepadat, numai sa se mantuiasca el..Or astea nu le produce omul, ci sunt roadele lucrarii Duhului Sfant in inima omului...

Altfel, riscam sa devenim pietre de poticnire pentru cei care Il cauta pe El, riscam sa fim asemeni fratelui mai mare din pilda lui Hristos, care gelozeste si invidiaza pe cel mic, (cum adica Tatal il iarta si primeste si pe el,(ateii, de ex) ba inca il si iubeste..), riscam sa cauzam ca numele Lui si calea Adevarului sa fie hulite intre oameni.
Very great!!! Cam asemănător gândeam și eu, mă bucur c-o spun mai mulți, tu, Theodor...
  #282  
Vechi 04.09.2011, 14:11:34
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Eu am cu adevarat respect si onoare pentru toti care vor sa apere dreapta credinta,(femei,barbati,tineri,varstnici,monahi,mi reni,pustnici,artisti,femei de serviciu,medici,presedinti,cersetori,etc), credinta data sfintilor odata pentru totdeauna,care este lasata noua de Insusi Mantuitorul.

Dar sa ne amintim ca tot soborul sfintilor ne invata ca cel mai bine dreapta credinta se apara traind-o, si proclamand-o doar daca cineva intreaba ca de ce traiesti tu asa.

Iarasi, fara Duhul Sfant, Duhul Adevarului, care ne da intelepciune si pricepere, si ne descopera toate cele necesare, nu ne putem descurca, si nu vom sti cine e prieten si cine e dusman, in ce sa lovim si ce sa aparam...

Si, un adevarat "maestru" al manuirii Sabiei Duhului, un "as" al razboiului duhovnicesc, ne invata ca un crestin nu va lovi cu pumnul in vant, nu va lupta cu omul(trup de carne si sange), ci lupta lui este cu "duhurile rautatii si vicleniei", cu stapanitorii acestui veac intunecat....cu patimile si pacatele care s-au cuibarit in el insusi.

Metoda lui de lupta a fost: "Biruiti raul prin BINE", prin necontenita partasie si incredere in Mantuitor..

Vorbesc de "apostolul neamurilor", sf.ap. Pavel

Fie ca Duhul lui Dumnezeu sa ne talcuiasca fiecaruia care dorim, concret si specific,si in toate imprejurarile din viata noastra zilnica,ce inseamna sa biruim raul prin bine.

Doamne-ajuta!
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)

Last edited by Sara I; 04.09.2011 at 14:24:30.
  #283  
Vechi 04.09.2011, 14:18:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Eu nu te-am judecat pe tine global, ca persoana,ci mai degraba am judecat gestul tradarii,asemanandu-l cu gestul lui Iuda !
Frate, nu cred că înțelegi ce înseamnă trădare. A stabili ordinea, a apăra dreptatea, moralitatea - pe forum sau în societate - înseamnă să-ți pese, să nu fii indiferent, să ai atitudine atunci când vezi răul manifestându-se lângă tine și afectându-i pe alții.

A sta pasiv, a fi indiferent atunci când vezi făcându-se o nedreptate - ăsta e păcat și e chiar trădare față de victimă, pe care ești dator să o aperi.

Dacă pe stradă vezi un act de violență ce faci? Te faci că nu vezi, ca să nu-l trădezi pe agresor, făcându-te complice cu el în felul ăsta? Sau suni la 112?
Ce spune cavalerul păzitor din tine că ești dator să faci?
  #284  
Vechi 04.09.2011, 14:45:21
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Despre reguli si libertate

Multi au impresia ca respectarea unor reguli le ingradeste libertatea. Eu cred ca de fapt este exact pe dos, libertatea mi-o pot exercita doar atunci cand respect o regula simpla, aceea de a nu-l deranja pe cel de langa mine.

Toti cei care au iesit din tara au observat imediat ca diferenta dintre noi ca romani si restul tarilor "civilizate" nu consta in cat de destepti si frumosi sunt acei oameni, ci cat de rigurosi sunt in respectarea legilor si a regulilor pe care singuri si le-au impus.

Acest forum crestin ortodox pe langa regulile generale ale oricarui forum, suplimentar are si o regula exprimata foarte clar
"Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa". Desi este foarte clara, multi se fac ca nu inteleg ce anume inseamna.

In societate, este foarte clar ca oameni cu viziuni si credinte diferite coopereaza si convietuiesc fara probleme
dintr-un motiv foarte simplu - respecta niste reguli! Pe acest forum de ce nu ar trebui sa fie la fel ?

Ca romanilor nu prea le place sa respecte regulile, ca au tendinta mereu sa se opuna la orice fel de ingradire, ca nici macar regulile de circulatie acestia nu le mai respecta, este clar, dar la fel de clara este si directia in care ne indreptam ... ne indepartam tot mai mult de civilizatie.

Propunerea mea referitoare la schimbarea regulilor pe acest forum nu este in principal indreptata impotriva ateilor (eu insumi am fost ateu in tinerete) ci impotriva tuturor celor care se impotrivesc ideii de dialog "civilizat", bazat pe logica si argumente.

Last edited by neica_nimeni_altul; 04.09.2011 at 14:53:05.
  #285  
Vechi 04.09.2011, 15:06:50
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Care este diferenta dintre atitudinea lui Cioran si a lui Dumitru? Nu l-am văzut niciodată să-si impună arogant conceptiile, să ne denigreze credinta, si-a exprimat propriile sale opinii. Dacă nu puteti să-i faceti un bine, măcar nu-i mai fiti pietre de poticnire, de unde stiti voi că în subconstient sau chiar constient nu-L caută pe Dumnezeu??? Ateu perfect nu există. Denigrându-l îl faceti doar să se întoarcă din drum si să i se confirme că alegând ateismul, a ales calea cea bună. Doamne fereste să-L cauti pe Dumnezeu si să dai peste crestini „binevoitori”!

Îmi cer scuze pentru tonul aspru!
Draga EmaSimona,

Raspunsul meu se adresa lui Dumitru care pusese urmatoarea întrebare:
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73
am uitat sa pun intrebarea principala.
daca afirm ca, dupa parerea mea, "Dumnezeu nu exista", inseamna ca am jignit crestinismul, ortodoxia etc.?
De aceea, te-as ruga sa-mi arati cuvintele prin care l-as fi denigrat pe Dumitru. As dori însa, sa aflu si impresia lui Dumitru despre raspunsul meu.
Citat:
Îmi cer scuze pentru tonul aspru !
Si mie mi se întâmpla, chiar destul de des, sa am o atitudine ferma pe care-o exprim printr-un ton aspru. Însa în cazul acesta, nu tonul ma preocupa, ci niste acuzatii pe care eu le consider nefondate. Sau sunt eu cea care se înseala? Posibil, oricum intentia mea pe acest forum nu este aceea de a denigra, ci dimpotriva, daca este necesar, de a combate denigrarea si aici ma refer la cea mai grava dintre denigrari: cea a lui Dumnezeu si a tot ce este sfînt pentru crestini.

Last edited by Adriana98; 04.09.2011 at 15:11:04.
  #286  
Vechi 04.09.2011, 15:12:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Salut,

Parerea mea e ca ateii, fie pe acest forum fie pe altundeva, Il cauta pe Dumnezeu. Ateul este om, deci prin creatie are Tata, Facator, si Il cauta pe El, fie ca isi da seama, fie ca nu.

Pentru ca probabil au auzit ca la Dumnezeu se ajunge numai prin Isus Hristos, cauta se sa apropie de cei care pretind ca Il cunosc pe El, si care se numesc crestini.

Fie ca harul Duhului Sfant sa ne deschida ochii inimii, si sa intelegem cat de maret si inalt este acest nume, de ''crestin'', si ce responsabilitate uriasa implica pentru cel care vrea sa-l poarte.

Nimeni nu poate fi crestin fara harul Duhului Sfant. A fi crestin implica sa-L cunosti pe Hristos, sa vrei sa urmezi Lui in toate sferele vietii tale, si, prin puterea data omului de Duhul Sfant, sa traiesti/sa aplici invataturile Lui.

A fi crestin implica doua fundamente:
1. Sa cunosti Adevarul.(pe Hristos)
2. Sa iubesti cum a iubit Hristos.

Sa ai mila, compasiune, dorinta fierbinte pentru mantuirea aproapelui tau, pana acolo incat aproape doresti sa fii tu lepadat, numai sa se mantuiasca el..Or astea nu le produce omul, ci sunt roadele lucrarii Duhului Sfant in inima omului...

Altfel, riscam sa devenim pietre de poticnire pentru cei care Il cauta pe El, riscam sa fim asemeni fratelui mai mare din pilda lui Hristos, care gelozeste si invidiaza pe cel mic, (cum adica Tatal il iarta si primeste si pe el,(ateii, de ex) ba inca il si iubeste..), riscam sa cauzam ca numele Lui si calea Adevarului sa fie hulite intre oameni.

Doamna mea, parca mi-ati citit gandurile! Felicitari pentru acest mesaj. Doamne ajuta!
  #287  
Vechi 04.09.2011, 15:19:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Multi au impresia ca respectarea unor reguli le ingradeste libertatea. Eu cred ca de fapt este exact pe dos, libertatea mi-o pot exercita doar atunci cand respect o regula simpla, aceea de a nu-l deranja pe cel de langa mine.

Toti cei care au iesit din tara au observat imediat ca diferenta dintre noi ca romani si restul tarilor "civilizate" nu consta in cat de destepti si frumosi sunt acei oameni, ci cat de rigurosi sunt in respectarea legilor si a regulilor pe care singuri si le-au impus.

Acest forum crestin ortodox pe langa regulile generale ale oricarui forum, suplimentar are si o regula exprimata foarte clar
"Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa". Desi este foarte clara, multi se fac ca nu inteleg ce anume inseamna.

In societate, este foarte clar ca oameni cu viziuni si credinte diferite coopereaza si convietuiesc fara probleme
dintr-un motiv foarte simplu - respecta niste reguli! Pe acest forum de ce nu ar trebui sa fie la fel ?

Ca romanilor nu prea le place sa respecte regulile, ca au tendinta mereu sa se opuna la orice fel de ingradire, ca nici macar regulile de circulatie acestia nu le mai respecta, este clar, dar la fel de clara este si directia in care ne indreptam ... ne indepartam tot mai mult de civilizatie.

Propunerea mea referitoare la schimbarea regulilor pe acest forum nu este in principal indreptata impotriva ateilor (eu insumi am fost ateu in tinerete) ci impotriva tuturor celor care se impotrivesc ideii de dialog "civilizat", bazat pe logica si argumente.
Tocmai asta e prietene, cei se afara si-au impus ei singuri anumite reguli, pe cand pe acest forum TU vrei sa impui reguli altora! Din cate stiu acest forum are anumite reguli care pana acum s-au respectat. Doamne ajuta!
  #288  
Vechi 04.09.2011, 15:26:33
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Tocmai asta e prietene, cei se afara si-au impus ei singuri anumite reguli, pe cand pe acest forum TU vrei sa impui reguli altora!
Stefan, tu chiar te faci ca nu observi ca pentru schimbarea acestui regulament mai sunt si altii in afara de mine ?

Miha-anca, I.Calin, laurastifter, costel, lore86, Mihnea Dragomir, glykys, vintage, Florin Constantin Ilie, Postelnicu, bogdan81, Paduraru, CarareaImparatiei, eduardd, Adriana98

Pana in acest moment sunt 16 crestini care doresc acest lucru ... si vor mai fi si altii ... Un drum lung incepe cu primul pas ...

Last edited by neica_nimeni_altul; 04.09.2011 at 15:30:34.
  #289  
Vechi 04.09.2011, 15:30:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Sunt sanatosi la cap acei care baga in seama un user banat de nenumarate ori?

http://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=36491

.. si asta nu e singurul user name.
probabil asta este motivul inversunarii sale.
el, marele crestin, a fost dat afara iar unuia ca mine i se permite in continuare accesul.
  #290  
Vechi 04.09.2011, 15:31:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Stefan, tu chiar te faci ca nu observi ca pentru schimbarea acestui regulament mai sunt si altii in afara de mine ?

Miha-anca, I.Calin, laurastifter, costel, lore86, Mihnea Dragomir, glykys, vintage, Florin Constantin Ilie, Postelnicu, bogdan81, Paduraru, CarareaImparatiei, eduardd, Adriana98

Pana in acest moment sunt 16 crestini care doresc acest lucru ... si vor mai fi si altii ...
Putini, foarte putini in comparatie cu numarul total al celor inscrisi pe forum. Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22