Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 12.02.2013, 19:14:38
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Va multumesc mult pentru sfaturi, gpalama. Cel mai bun raspuns de la acest subiect de la dumneavoastra este.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu zic ceva mai simplu: fa un canon de rugaciune catre un sfant; citeste 12 zile un acatist catre un sfant. Catre Sfantul Efrem cel Nou, catre Sfantul Nicolae, Sfantul Spiridon, sau catre alti sfinti grabnic ajutatori.

Si cere in rugaciune sa te ajute, daca este de la Dumnezeu sa mergi mai departe, daca nu este de la Dumnezeu sa te ajute sa te linistesti si sa se linisteasca situatia.

Poate sa iasa ceva bun din asta; mai bine cere ajutor in simtirea ta si roaga-l pe Dumnezeu sa randuiasca cum este mai bine.


Draga Simona, INTOTDEAUNA indoaiala cu privire la un lucru se rezolva cu rugaciune.
Daca nu stii cum sa procedezi, cere ajutor de la Dumnezeu sa te ajute pe calea cea mai buna si sa aseze cale de mantuire in fata ta.


Poate iti gasesti dragostea acolo. Sincer m-as bucura :)!

Sa te ajute Dumnezeu cum este mai bine pentru tine, dar incepe sa faci rugaciune!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 12.02.2013, 19:18:59
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Daca el are sau nu pe cineva nu e tema acestui topic. Nu pot sti sigur ca nu are pe cineva, fac si eu niste presupuneri. Daca vrei mai multe detalii, putem vorbi in privat.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Simona, cu profesorul te intalnesti doar in cadrul facultatii? Ar trebui sa te vada si in alt mediu, eventual sa te implici in unele activitati in care se implica si el, ca inteleg ca-ti doresti sa fii remarcata, sa-ti dea ceva de inteles si in acelasi timp sa fii deschisa la ce se intampla in jur, nu focusata pe el. Din ce s-a spus n-am inteles un lucru: de unde stii ca el n-are pe cineva?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 12.02.2013, 19:20:52
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ca de la Simona la Simona

Stiu ca stazi sunt foarte, da foarte rea!
Simonico, alte subiecte decat cum sa gasesc unul sau cum sa nu ma gaseasca si vai si ioi, nu ai?
Mai potolestete rogu-te!
Vezi si tu specificul site-ului!!!
N-ai destule locuri de specialitate caci clocaie lumea de ele. Nu zic ca nu au si intrebarile tare un rost, dar daca numai din asta consta toata contributia ta la lumea asta de cativa ani de zile...

Last edited by Crestin_Simona; 12.02.2013 at 19:42:24.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 12.02.2013, 19:23:21
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O alta Simona!

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Daca el are sau nu pe cineva nu e tema acestui topic. Nu pot sti sigur ca nu are pe cineva, fac si eu niste presupuneri. Daca vrei mai multe detalii, putem vorbi in privat.
Simti ca vine primavara?
Sau valentine day si nu ai cu cine iesi si intri in panica?
Bravos, da pe privat cum propui tu ar fi foarte bine.
Redresarea ca poti mai mult decat atat!

Last edited by Crestin_Simona; 12.02.2013 at 19:27:12.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.02.2013, 19:47:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Intreaga noastra viata trebuie sa fie "ortodoxa".

Si asta este o situatie de viata, pe care trebuie sa o trecem cu ganduri bune si conform bunei noastre invataturi ortodoxe.

Nu ar trebui sa ne lepadam de astfel de situatii, ci din contra, ele sunt deosebit de bune, pentru ca toti putem sa invatatam din ele.

Este mai bine sa inveti din greselile altora si din experientele altora, decat sa faci greseli la randul tau.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.02.2013, 20:12:15
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Esti rautacioasa si inculta pe deasupra. Daca ai fi citit cu atentie, ai fi vazut ca am scris ,,cum sa nu ajung sa ma indragostesc de el''. Nu am scris ca vreau sa imi gasesc pe unul. Si daca as vrea sa imi gasesc, ce? Nu e asta normal, sa ai pereche in lumea asta? De ce esti asa de rautacioasa?

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Stiu ca stazi sunt foarte, da foarte rea!
Simonico, alte subiecte decat cum sa gasesc unul sau cum sa nu ma gaseasca si vai si ioi, nu ai?
Mai potolestete rogu-te!
Vezi si tu specificul site-ului!!!
N-ai destule locuri de specialitate caci clocaie lumea de ele. Nu zic ca nu au si intrebarile tare un rost, dar daca numai din asta consta toata contributia ta la lumea asta de cativa ani de zile...
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.02.2013, 20:12:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Intreaga noastra viata trebuie sa fie "ortodoxa".

Si asta este o situatie de viata, pe care trebuie sa o trecem cu ganduri bune si conform bunei noastre invataturi ortodoxe.

Nu ar trebui sa ne lepadam de astfel de situatii, ci din contra, ele sunt deosebit de bune, pentru ca toti putem sa invatatam din ele.

Este mai bine sa inveti din greselile altora si din experientele altora, decat sa faci greseli la randul tau.
Eu am fost mai mereu proasta care a învățat din experiențele proprii. Până nu simți pe propria piele un "eveniment", sentiment, dezamăgire etc., nu prea îți imaginezi cum e.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.02.2013, 20:12:47
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Redresarea tie, ingamfata salbatica!
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Simti ca vine primavara?
Sau valentine day si nu ai cu cine iesi si intri in panica?
Bravos, da pe privat cum propui tu ar fi foarte bine.
Redresarea ca poti mai mult decat atat!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.02.2013, 20:15:12
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Asa e, Annyta.
Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Eu am fost mai mereu proasta care a învățat din experiențele proprii. Până nu simți pe propria piele un "eveniment", sentiment, dezamăgire etc., nu prea îți imaginezi cum e.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 12.02.2013, 20:16:52
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Circula o expresie pe forumul nostru: "Ușor cu pianul pe scări!"

Păcat că nu și-a găsit modalitatea de a ajunge la fiecare dintre noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare