Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.02.2013, 19:17:59
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

lol ce-ti dai arama pe fata...ce asi pune mesajul care mi l-ai trimis pe privat tau pe site, dar este atat de smintitor si zau ca nu-ti face cinste....
da sunt inculta, salbatica, etc...
dar ce nu ai inteles tu pana acum dar inteleg altii este DE CE NU-TI GASESTI TU BARBAT!!!!!!!!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 12.02.2013, 19:19:25
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
redresarea tie, ingamfata salbatica!
no comment!!!!!!!!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.02.2013, 19:21:14
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Esti nesimtita, bre in continuare. Si repet: te preocupa inutil grija altuia in loc sa-ti vezi de viata ta personala.
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
lol ce-ti dai arama pe fata...ce asi pune mesajul care mi l-ai trimis pe privat tau pe site, dar este atat de smintitor si zau ca nu-ti face cinste....
da sunt inculta, salbatica, etc...
dar ce nu ai inteles tu pana acum dar inteleg altii este DE CE NU-TI GASESTI TU BARBAT!!!!!!!!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.02.2013, 19:25:04
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Esti nesimtita, bre in continuare. Si repet: te preocupa inutil grija altuia in loc sa-ti vezi de viata ta personala.
MERSI DA TOT CU ARAMA PE FATA ESTI ORICUM IMI SPUI!

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10467

Iata alt topic pe care l-ai deschis mai demult si ai reusit, asa cum zice bine cineva, sa invarti oamenii pe deget cu subiecte aparent nevinovate dar dupa cum bine se vede si la ce reactii ai este clar CA VREI DOAR SA SMINTESTI!!!!!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 12.02.2013, 19:28:53
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Vechi 27.01.2013, 1122
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Member

Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 66
Implicit O curiozitate
Ce calitati ar trebui sa aibe un tanar pentru a putea deveni sotul tau?
Reply With Quote


Nu stim si nici nu vrem sa stim!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 12.02.2013, 20:05:39
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Tu nu vrei sa stii si oricum nici nu te priveste. Dumitrucelmare2000 voia sa stie. Nu stiu de ce pui link-uri de la subiect la altul. Vezi-ti de treaba ta, femeie si lasa-ma in pace.
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Vechi 27.01.2013, 1122
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Member

Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 66
Implicit O curiozitate
Ce calitati ar trebui sa aibe un tanar pentru a putea deveni sotul tau?
Reply With Quote


Nu stim si nici nu vrem sa stim!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.02.2013, 20:06:32
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Eu nu vreau sa smintesc. Subiectele sunt adevarate si sincere, insa tu nu iti vezi de treaba, ci vrei doar sa ma iriti.
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
MERSI DA TOT CU ARAMA PE FATA ESTI ORICUM IMI SPUI!

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10467

Iata alt topic pe care l-ai deschis mai demult si ai reusit, asa cum zice bine cineva, sa invarti oamenii pe deget cu subiecte aparent nevinovate dar dupa cum bine se vede si la ce reactii ai este clar CA VREI DOAR SA SMINTESTI!!!!!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 14.02.2013, 10:15:25
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Esti rautacioasa si inculta pe deasupra. Daca ai fi citit cu atentie, ai fi vazut ca am scris ,,cum sa nu ajung sa ma indragostesc de el''. Nu am scris ca vreau sa imi gasesc pe unul. Si daca as vrea sa imi gasesc, ce? Nu e asta normal, sa ai pereche in lumea asta? De ce esti asa de rautacioasa?
Asta da atitudine crestineasca. Tot inainte.....
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.02.2013, 05:02:44
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Se repeta o situatie devenita de acum clasica pe forum. O persoana initiaza un subiect pentru ca o framanta foarte tare o problema. Cativa oameni de bine ofera sugestii cu intelegere fata de problema celui ce initiaza subiectul. Si se trezeste la un moment dat cineva sa rada de necazul omului ce doreste sfaturi si sa-i ironizeze suferintele. Sincer, nu stiu care dintre Simone trebuia mai repede banata. Daca n-ai un cuvant de alinare la o suferinta, nu esti nicidecum dator cu sarcasm. Sunt convinsa ca Simona nebanata are barbat. O sa fac si eu ca ea presupuneri nefondate si jignitoare. Probabil a furat vreun papa-lapte de la alta si toata ziua nu traieste din fericirea proprie, ci numai din sentimentul de superioritate fata de cea pe care a facut-o sa sufere. La fel cum jubileaza la gandul ca stie ea exact de ce nu are Simona_fidela barbat. Sincer, Simona nebanata, postura in care te-ai pus te pune intr-un tablou de casnica barfitoare care rade in coltul naframei de alta femeie pe care de fapt o invidiaza.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.02.2013, 14:59:06
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Buna seara,

Am si eu o intrebare si sper ca vreunul dintre dumneavoastra imi va putea da un sfat bun. Cum pot evita sa ajung sa iubesc o persoana care nu ma iubeste? De doua zile ma simt cam labila sentimental si mi-e teama sa nu ajung sa iubesc pe un anume cineva care nu ma iubeste. De evitat sa-l vad nu se poate pentru ca el este conducatorul meu de doctorat si in general ne vedem o data pe saptamana la el in birou. Ma aflu intr-o tara straina (Anglia), nu am prieteni, nu am pe nimeni apropiat de sufletul meu cu care sa ma sfatuiesc. El este crestin ortodox grec (eu sunt crestin ortodoxa romanca), cu zece ani mai in varsta ca mine, necasatorit si este un om cu un suflet de aur, cum foarte rar intalnesti care mi-a dat de fiecare data sfaturi foarte bune pe plan profesional. Am vazut clar ca imi apreciaza calitatile intelectuale, seriozitatea in munca, bunul simt si ca doreste ca eu sa raman aici la universitate ca postdoctorand si sa lucrez cu el in continuare dupa ce termin doctoratul. Cu toate astea, mira-m-as extrem de puternic sa simta si altceva pentru mine. Pana acum doua zile nici prin cap nu mi-as fi imaginat sa il vad altfel decat din punct de vedere profesional. Mi-e teama sa nu ajung sa ma indragostesc de el. De aceea, vreau sa previn suferinta si sa o evit din timp, sa fug de ea. Mai mentionez ca de cand sunt eu aici, el a mers in fiecare concediu acasa la parinti, deci presupun ca nu are prietena. (bine, ma rog, daca nu ma place, chiar de e singur si tot n-am sanse, dar...) Si mai mentionez ca e un om extrem de muncitor si implicat in tot felul de proiecte si activitati, deci nu prea are timp liber. (adica timp pentru viata personala as zice eu) Deci cum pot evita sa ajung sa-l iubesc? Cunosc sentimentul de iubire neimpartasita de multi ani, nu mai vreau sa-l am si vis a vis de acest om, mai ales ca mi-ar ingreuna colaborarea cu el. Va rog sa nu veniti cu jigniri si misto-uri, suntem totusi pe un forum crestin ortodox. Multumesc tuturor celor ce ma vor ajuta.

Multumesc
aici fiecare isi spune parerea,fiecare are alte conceptii si te rog sa ma scuzi daca vezi abordarea mea despre subiect pare gresita.
d.p.meu d.v. si din cate am observat din majoritatea experientei altora.
un psiholog spunea despre dragostea unui barbat ca dureaza o perioada scurta de timp apoi intervine plictiseala.dragostea la femei in schimb este pt toata viata.am cunostinte cu care am discutat pur si simplu si am observat si mi au confirmat chiar ei: cei casatoriti isi inseala nevestele din plictiseala,s au saturat de viata de oameni cu obligatii si responsabilitati,de oameni casatoriti,vor sa iasa din rutina si se agata de orice,falsa si amagitoare iluzie.cei care nu si inseala nevestele traiesc o suferinta continua pt ca ei poftesc permanent,probabil se consoleaza tot cu nevasta dar gandindu se la alta.ce mi a confirmat o femeie cu care ma tot contraziceam este vb de poftele barbatului.de exemplu un calugar care evident traieste singur el se lupta pana n ultimul moment al vietii cu poftele trupesti.si femeia e f.umblata prin pelerinaje si vb cu destui oameni instruiti.deci imagineaza ti daca un calugar care isi da silinta sa nu pacatuiasca cade in cursa,pt ca desfranarea este de mai multe feluri(se poate si fara de trup),dar un om din societate care nici nu si da seama de gravitatea pacatului?sau e atat de incurcat cu grijile lumesti ca nu pune accent pe omorarea patimei si tot cade in cursa.de data asta acesta nu se vatama doar pe sine insusi ci vatama si pe cei din jur."cei care ucid sufletul intra la categoria de ucigasi"(vezi despre vamile vazduhului).asa ca mergi pe riscul tau.
la inceput m am speriat ca ai spus ca e profesorul tau,dar daca ai zis ca e singur si fara copii atunci e mai acceptabil,dar oricat ai cunoaste omul niciodata nu i dai de capat.e mai mare cu 10 ani,eu am stat cu cineva mai mare cu 7 ani,tot aia e.am vb cu psihologul si s a mirat f.mult cand a auzit asta,a fost surprinsa intr un mod chiar neplacut si mi a spus "asta e motivul neintelegerilor".e o diferenta de varsta si la voi pot aparea divergente in orice moment.poate vei observa ca cu cat inaintezi in relatie aveti conceptii diferite chiar daca la inceput nu pare,varsta e cauza.ca sotie trebuie sa te supui d.toate p.d.v.,trebuie sa suporti toate nedreptatile,uita te si tu in jur la femeile astea.tu faci totul in casa si servici si munca casnica e bn daca stii sa repari si masina.nu conteaza cat de obosita esti,ti ai pus jugul si pt asta nu primesti nici o mangaiere,slava Dmnului ca ai credinta si ai un umar pe care sa plangi.asta in cazul in care iubesti persoana cu adevarat-adica mai presus de viata ta si cu toate defectele lui.daca nu iubesti e mai simplu.dar cine s a mantuit fara dragoste?nu uita: credinta,nadejdea si dragostea formeaza un tot!ai spus ca ar putea fi coleg de serviciu?alta problema.parerea mea e ca nu trebuie sa ai relatii cu colegii de serviciu.colegii,sefii nu trebuie sa ti afle slabiciunile traind in casa cu tine,ca daca te desparti,poate o sa va certati si el o sa se foloseasca de punctele tale slabe.pt ca barbatii sunt razbunatori pt asa zisul ORGOLIU(mama pacatelor,mandria),ferice de cel care s a izbavit de ea.daca mie mi ar spune o persoana ceva urat despre o prietena buna-sa zicem-eu nu as para o pt ca nu sunt genul care sa barfesc,las in seama Domnului daca ar trebui sa afle sau nu,nu sunt intermediaru nimanui.dar in cazul barbatilor e altfel,le place sa barfeasca chiar daca vatama persoana in cauza.in ziua de azi multi se casatoresc parca la comanda si apoi divorteaza f. repede.traim in societatea moderna in care primeaza viata traita in pacat si relatiile scurte-aventuri,mai sunt si de lunga durata,dar in afara cununiei tot desfranari sunt.asa ca cel care le traieste plateste.nu avem de ales asa am fost educati.nimeni nu se insoara cu o femeie fara sa i dea ceva in schimb.daca ti doresti o cariera profesionala relatia asta ti ar ingreuna situatia,daca ti doresti dragoste mergi pe riscul tau.nu stiu daca am mai spus dar iubirea impartasita e o floare rara,aproape inexistenta.o sa ti dau si un link sa intelegi mai bn despre relatiile de azi.
multi sunt muncitori,cu functii,respectati in societate,uneori poate fi o fatada si acasa sa ai surprize,sau poate ca nu,niciodata nu stii ce e in casa omului.
se pare ca esti indragostita pana peste cap?iar nu e bn ca ii dai posibilitatea sa te manipuleze,nu i arata toata dragostea ta,ofera i treptat,fi inteleapta.nu ti insira slabiciunile,nu trebuie sa stie ca altfel vei suferi din nou.pe planul asta merg si ei,se ascund sa nu planga in fata noastra de problemele lor ca sa nu si "piarda" puterea.mi se pare o conceptie aiurea,dar in fine.informeaza te mai bn despre ce prieteni are si ce familie are.ca asta spune multe despre el.nu vreau sa te descurajez,iti doresc succes in orice decizie vei lua.sa nu ti faci idol din barbatul tau punandu l pe pidestal pt ca Dumnezeu ii va lua harul,vei ramane fara el.iubeste L pe Domnul mai intai,apoi pe aproapele ca pe tine insati.nu uita ca scopul vietii e mantuirea si nu se duce barbatul tau cu avocati la vami sa ti rascumpere sufletul.slava Domnului ca eu mi am gasit adevarata dragoste,mai presus de toate; si ca mi este impartasita,e neconditionata si cere preacuratenie.slava! ca nu mi a intors spatele niciodata!iti doresc fericire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare