Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 15.02.2013, 15:25:26
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Instabili par a fi dar manipulabili nu
Dovada : iesirea masiva in strada impotriva legiferarii homosexualitatii.
...care foloseste la ceva? Sincer, cred ca e necesara instaurarea unei orinduiri d tip comunizant, dar NU ateiste, si deci cu un cult pentru valorile normale, si care sa distruga "democratia" burgheza de sorginte occidentala, si sa extermine politicienii verosi.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 15.02.2013, 15:27:29
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
Chiar Domnul Iisus a spus ucenicilor lui (inclusiv Petru insusi :-)) in Matei 18 "Luati seama sa nu dispretuiti pe vreunul dintre acestia mici (copii adusi la el) care cred in Mine, caci va spun Eu voua ca ingerii lor din ceruri pururea vad fata Tatalui Meu care este in ceruri". Si le-a mai zis "cel ce se va smeri pe sine ca acest copil, acela este cel mai mare intru imparatia cerurilor"
Stiu, si evident sunt de acord. Eu doar faceam misto de batutii in cap mosnegi de "principi ai Bisericii".
Reply With Quote
  #143  
Vechi 15.02.2013, 15:37:07
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Question Imparatie fara diavoli pe pamant?

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
...care foloseste la ceva? Sincer, cred ca e necesara instaurarea unei orinduiri d tip comunizant, dar NU ateiste, si deci cu un cult pentru valorile normale, si care sa distruga "democratia" burgheza de sorginte occidentala, si sa extermine politicienii verosi.
Crezi ca este realmente posibila vreo "constructie sociala" care sa elimine incercarile de influentare demonica (asupra conducatorilor de orice fel) din partea "stapanitorului lumii acesteia" inainte de venirea din nou in slava a Mantuitorului?
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 15.02.2013, 16:20:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu ai citit si mesajele mele? Sora Lucia spunea ca acea aparitie fagaduia ca daca se face consacrarea si Rusia se va converti (la catolicism probabil) atunci va inceta prigonirea. Din fericire pentru cei care nu au conceptii ecumeniste asta nu s-a intamplat, adica Rusia nu s-a convertit la catolicism.
marele risc care planeaza asupra Rusiei este ca pe viitor aceasta tara sa nu devina un stat islamic. Romano-catolic nici nu poate fi vorba
Reply With Quote
  #145  
Vechi 15.02.2013, 16:23:48
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Question Rusia musulmana?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
marele risc care planeaza asupra Rusiei este ca pe viitor aceasta tara sa nu devina un stat islamic. Romano-catolic nici nu poate fi vorba
Crezi ca procentul de inmultire a musulmanilor il depaseste asa de mult pe al crestinilor?
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 15.02.2013, 16:37:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
Crezi ca procentul de inmultire a musulmanilor il depaseste asa de mult pe al crestinilor?
In Federatia Rusa exista o natalitate ridicata in republicile musulmane, deci nu atat rusii trec la Islam, cat creste numarul cecenilor, tatarilor, daghetilor, circazienilor etc.

Sa ne amuzam un pic, cu cronicile ruse timpurii (sec.XII)
Citat:
In 988, la curtea cneazului Vladimir s-a desfasurat o confruntare interconfesionala la care au participat reprezentanti ai tuturor religiilor monoteiste. Misionarii islamici i-au descris cneazului Vladimir privilegiile de care te bucuri in Paradisul musulman, unde fiecare barbat primeste 72 de fecioare. Fiind "napadit de pofta de femei" si avand "800 de concubine", cneazul i-a ascultat "aprobator". Dar cand teologii islamici au ajuns la obligatia circumciziei si, mai ales, la abstinenta de la carnea de porc si de la bautura, Vladimir nu a mai vrut sa-i asculte. "Bautura - a spus el - este bucuria neamului rus. Fara placerea asta nu putem trai".
Cum sa treaca rusii la Islam?

Last edited by ioanna; 15.02.2013 at 16:48:54.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 15.02.2013, 21:00:16
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In Federatia Rusa exista o natalitate ridicata in republicile musulmane, deci nu atat rusii trec la Islam, cat creste numarul cecenilor, tatarilor, daghetilor, circazienilor etc.

Sa ne amuzam un pic, cu cronicile ruse timpurii (sec.XII)


Cum sa treaca rusii la Islam?
Tare. Cum sa fac, io ruski, hac, abstinenta? Daca esti ametit, si te sui in minaret, po' sa cazi. N'ai o sticla de Stalinskaya? Hac!
Acum, serios, ceva imi spune ca "cineva" (scuze de cacofonie) a pregatit popoarele est-europene spre o mai mica rezistenta la comunism prin ortodoxie, si pe occidentali/spalaciti, la o mare deschidere la mercantilism si desfriu (pilonii capitalismului) prin religii eretice derivate din Reforma. Ma gindesc si eu, nu ti se pare o ipoteza interesanta? In aceasta lumina, cererea Sfintei Fecioare la Fatima are noi conotatii...desi nici eu nu cred toata povestea oficiala, mai ales cu enervanta aureola hagiografica, tipica pentru descrierea unor atari evenimente in crestinism.

Last edited by celestial_pottery; 15.02.2013 at 21:11:02.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 15.02.2013, 21:24:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Acum, serios, ceva imi spune ca "cineva" (scuze de cacofonie) a pregatit popoarele est-europene spre o mai mica rezistenta la comunism prin ortodoxie, si pe occidentali/spalaciti, la o mare deschidere la mercantilism si desfriu (pilonii capitalismului) prin religii eretice derivate din Reforma. Ma gindesc si eu, nu ti se pare o ipoteza interesanta?.
Asa e celestial, raul se propaga prin ortodoxie si protestantism.
Oare de ce nu ma mir ca un catolic emite ipoteza asta?
Reply With Quote
  #149  
Vechi 15.02.2013, 21:30:51
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Sa mai destind atmosfera. Catalin e un bun credincios si cu intentii bune, dar nu is da seama ca ii catalogheaza pe toti ca un secretar de partid cu sarcina de la centru sa combata devierea ecumenista: ii vede pe toti ecumenisti. Pe mine ma amuza, intrucit eu nu cred mai in nimic din ce insemna angajare sub un stindard ideologic sau religios: urasc ideea de turma. Insa oamenii de felul lui Catalin imi sunt simpatici: o spun fara pic de ironie. Ceva imi spune ca un om cu o credinta directa ca a lui se va mantui, in vreme ce tipi care iubesc "iesitul din rand" ca mine, sau sofisticatii ca migratorii prin culte, poate ca nu.
Dar nici miza mantuirii nu conteaza pentru mine asa mult, incit sa schimb ceva, asa ca...ma bucur de spectacol si zimbesc mai departe.
Foarte frumos si in acelasi timp si foarte trist!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 15.02.2013, 21:36:53
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa e celestial, raul se propaga prin ortodoxie si protestantism.
Oare de ce nu ma mir ca un catolic emite ipoteza asta?
Dupa parerea mea, zice celestial ceva. Observ, dincolo de sarcasmul de care vrea sa de-a dovada, ca este de fapt un bun observator. Bravo lui! Si chiar nu=i de lepadat total ipoteza lui. Daca a reusit sa citeasca cineva editorialul de ieri de pe site, exact acest aspect se si sublinia.
Un intreg arsenal al desfraului ce are loc sub patronajul unui mucenic. Cu adevarat culmea rautatii!

Last edited by Crestin_Simona; 16.02.2013 at 12:37:14.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare