Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.07.2015, 16:48:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
După ce ai terfelit toată învățătura dreptslăvitoare și ai transformat-o în stilul tău caracteristic în sperietoare de oameni, la ce film să ne utiăm măi Igore?

Ai grijă ca nu cumva obsesia ta pentru fanatism să te transforme într-un fanatic.
Spune-mi și mie te rog, unde am terfelit credința creștină: Sfânta Ortodoxie ? Fi mai explicit, nu doar împroșca cu noroiul neiubirii tale și pe alții.

Filmulețul de la începutul acestui topic, acela să fie vizionat.

Mulțumesc, dar îți refuz politicos ideologiile de exprimare și definire a fanatismului, fiindcă sunt eroare de gândire. Creștinul, prin însăși definiția creștinismului, e imposibil să fie sau să devină fanatic.

Aici vorbesc/vorbim despre fanatismul islamist, sau altfel numitul jihad, pervertirea gândirii în acțiuni diabolice, luate în timp, cu răbdare, spre atingerea scopurilor, nu vorbim de fanatismul creștinesc care-i contradicție în termeni.

Iartă-mă dacă te-am supărat cu ceva, nu a fost cu intenție.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #32  
Vechi 29.07.2015, 18:30:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Spune-mi și mie te rog, unde am terfelit credința creștină: Sfânta Ortodoxie ?
Atunci când ai înjurat și blestemat un sfânt cinstit și prăznuit de Biserică.

Atunci când ai susținut erezia rarei împărtășanii.

Atunci când ai susținut erezia infailibilității sfinților.

Atunci când l-ai făcut pe Nicodim Aghiorâtul spion al francmasonilor.

Atunci când ți-ai bătut joc și i-ai porcăit în fel și chip pe creștinii care au apărat cu arma în mână țara și neamul tău.

Atunci când i-ai îndemnat pe alții să-și lase omorâți copii și mamele.

Atunci când nu ți-a fost rușine să te lauzi că ești masterand în teologie, în pofida faptului că ești bâtă în teologie (nu auziseși niciodată de botezul dorinței, habar nu aveai când a trăit Origen etc. etc. etc.).

Atunci când pe alt forum nu ți-a fost rușine să acuzi un preot ortodox de desfrânare, numai pentru că îți atrăsese atenția asupra unei erori dogmatice în care te aflai.

Și în multe alte rânduri.

Last edited by GMihai; 29.07.2015 at 18:38:06.
  #33  
Vechi 29.07.2015, 18:49:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, si dupa capul tau usurel, ce fac crestinii e bine, problema sunt de fapt musulmanii, trebuie inchisi undeva.

Gandesti ca un politician care nu are nici o treaba cu Dumnezeu.

Stai linistit, la ora actuala musulmanii nu mai au de ce sa poarte batalii impotriva crestinilor.
Pentru ca nu mai exista, sunt o minoritate cvasi-insignifianta.

Sigur, tu poti sa ai o perspectiva nitel diferita daca acum ii consideri si pe eretici "crestini"...da' nu crezi ca devii cam inconsecvent ideologic?
ai putintica rabdare, amice. Mai intai sa-si construiasca magaoaia aia de moschee cu cele 2 sali de curs si pe urma o sa vezi cum creste vazand cu ochii acea minoritate cvasi-insignifianta
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #34  
Vechi 29.07.2015, 19:06:52
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Atunci când ai înjurat și blestemat un sfânt cinstit și prăznuit de Biserică.
Pe fericitul Augustin nu l-am înjurat și nici blestemat. Orice eretic este blestemat și anatematizat de Biserica lui Hristos: Ortodoxia.
Doar am dovedit cele 8 mari erezii ale "fericitului" și am arătat de ce el este eretic. Biserica lui Hristos cea una: Ortodoxia, NU cinstește și prăznuiește un sfânt, ci un fericit. E o diferență majoră între sfânt și fericit.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Atunci când ai susținut erezia rarei împărtășanii.
Unde este prezentată erezie rara împărtășanie?

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Atunci când ai susținut erezia infailibilității sfinților.
Unde este prezentată erezia infailibilității sfinților? Prin Sfinți vorbește Duhul Sfânt, ca prin Sfântul Apostol Pavel din Biblie, la fel și prin Sfântul Fotie al Constantinopolului, Sfântul Marcu al Efesului, Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Ignatie Briancianinov și alții.

Cine nu crede lor, nu crede Duhului Sfânt, cine luptă împotriva lor, luptă împotriva Duhului Sfânt și nu se va ierta lor păcatul împotriva Duhului Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Atunci când l-ai făcut pe Nicodim Aghiorâtul spion al francmasonilor.
E o teologumenă.
Sfântul Nicodim Aghioritul are cele mai slabe și mai scolastice scrieri din toți Sfinții Părinți, și a trăit, exact când înflorea iluminismul renascentist, provenit dintre călugării "romano-catolici" iezuiți și când înflorea francmasoneria.

Nu spuneam nimic despre el, dacă nu el a fost cel care, deși a fost canonizat la peste 200 de ani de la adormirea lui, practică cel puțin ciudată, l-a recomandat expres și insistent, pe scolasticul și ereticul Augustin de Hipponia să intre în calendarele Bisericii lui Hristos.
Și astfel "fericitul" Augustin a intrat în calendare, la 30 de ani de la canonizarea Sfântului Nicodim.
Totul e foarte suspect.
Dar a intrat cu titlu de "fericit", ereticul Augustin, ca să atragă atenția creștinilor, Biserica, că totuși la anumite aspecte să ia aminte, la care se gândesc puțini dogmatiști și încă și mai puțini creștini.

Și da, eu sunt creștin, exeget și dogmatist. Spre slava lui Dumnezeu.
Teologumena nu înseamnă denigrarea Bisericii lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Atunci când ți-ai bătut joc și i-ai porcăit în fel și chip pe creștinii care au apărat cu arma în mână țara și neamul tău.
Pentru aceia care au apărat neamul și țara, se roagă Biserica la Ecteniile de la Sfânta Liturghie, să-i pomenească Dumnezeu întru Împărăția Sa, deci să-i ierte și să se mântuiască.
Și eu mă rog la fel, să-i ierte Dumnezeu pentru nebuniile faptelor lor urâtoare de Dumnezeu, de dușmanii care trebuie iubiți și de aproapele și să-i mântuiască Dumnezeu. Conform Bibliei, nu se vor mântui, dar Biserica are trecere la Dumnezeu, căci rugăciunile Sfinilor sunt mântuitoare, fiindcă ei, Sfinții, cu Hristos, vor judeca lumea.
Deci la fel și eu, mă rog pentru aceia și amintesc tuturor oamenilor, să nu le mai repete faptele vrednice de iad, lipsite de iubire de poruncile lui Hristos Dumnezeu și de iubirea de aproapele și de iubirea de dușmani.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Atunci când i-ai îndemnat pe alții să-și lase omorâți copii și mamele.
Da, porunca este: IUBIȚI PE VRĂJMAȘII VOȘTRI. Cine nu face asta, e împotriva lui Hristos. Dacă un om se declară dușman al meu și capturează familia dată mie de Domnul și îi ucide, îi face Sfinți Martiri, rugători în cer. Datoria mea este să iubesc pe toți oamenii și să nu fac rău nimănui.
Pentru că soția și copii, NU sunt ai mei, sunt ai lui Hristos. Cum nici eu nu sunt ai lor, sunt a-l lui Hristos. Și Domnul ia de la noi, pe cine voiește și când voiește, e dreptul Lui, e creația Lui. Noi suntem daruri unii altora.

Nu există: "soția mea" sau "copii mei". Asta-i înșelare diavolească. Există: "soția de la Dumnezeu, dată mie" și "copii de la Dumnezeu dați mie".
"Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat, numele Domnului, fie binecuvântat", spunea Dreptul și Sfântul Iov.
Asta spune Hristos în Biblie, nu eu. "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea," spune iar Hristos Domnul.

Am vorbit despre asta, nu e erezie, nu e defăimarea Bisericii lui Hristos.
Vorbești prostii.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Atunci când nu ți-a fost rușine să te lauzi că ești masterand în teologie, în pofida faptului că ești bâtă în teologie (nu auziseși niciodată de botezul dorinței, habar nu aveai când a trăit Origen etc. etc. etc.).
Am vorbit despre botezul dorinței, la fel și despre ereticul Origen. Mergi și recitește și nu mai denigra, că îți aduni osândă. Nu mă laud decât cu slăbiciunile și cu Crucea Domnului Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Atunci când pe alt forum nu ți-a fost rușine să acuzi un preot ortodox de desfrânare, numai pentru că îți atrăsese atenția asupra unei erori dogmatice în care te aflai.
Am citit acolo pe alt forum.
De unde știi că omul ăla eram eu?
Și în plus, da, spune bine ce spune, fiindcă preotul lui Hristos acuza o Sfântă a lui Dumnezeu (Sfânta Maria Egipteanca) că nu ar fi Sfântă. Preotul era căzut și trebuia ajutat. Unde-i eroarea dogmatică? Că nu o văd...

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și în multe alte rânduri.
Până acum nu ai prezentat nici măcar un rând, niciun punct unde eu am denigrat și terfelit creștinismul și Sfânta Biserică a lui Hristos, cea Una, Ortodoxia.

Poate vei prezenta de acum, te rog, măcar un singur punct sau rând unde am făcut așa ceva, că sunt tare curios. Și în plus, ești complet off-topic, deci lipsit de colegialitate și etică.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 29.07.2015 at 19:17:19.
  #35  
Vechi 29.07.2015, 19:18:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fi mai explicit
Dacă ai vedea cât îngust interpretezi Evanghelia ți-ai plânge de milă. Au fost alții mult mai expliciți și tot degeaba, atâta timp câ trefuzi "politicos" ajutorul lor și nu vrei în nici un chip să te vezi pe tine și să accepți că există posibilitatea de te afla în greșeală.
  #36  
Vechi 29.07.2015, 19:23:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă ai vedea cât îngust interpretezi Evanghelia ți-ai plânge de milă. Au fost alții mult mai expliciți și tot degeaba, atâta timp câ trefuzi "politicos" ajutorul lor și nu vrei în nici un chip să te vezi pe tine și să accepți că există posibilitatea de te afla în greșeală.
Frățior drag, nu am spus niciodată că nu-mi accept greșeala. Sunt om și pot greși.

Dar te rog, arată-mi greșeala. Ajută-mă, dacă tu vezi că spun ceva împotriva lui Hristos, împotriva Bibliei și a Sfinților Părinți, atunci greșesc și te rog să mă ajuți să mă îndrept.

Te rog să-mi arăți unde anume exegeza mea e împotriva lui Hristos, a Bibliei și a Sfinților. Unde anume "interpretarea" mea, se opune învățăturii Sfinților Părinți.

Până atunci și după "atunci", să trăiești, să fi sănătos. Iartă-mă dacă te-am supărat cu ceva.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #37  
Vechi 30.07.2015, 11:43:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ai putintica rabdare, amice. Mai intai sa-si construiasca magaoaia aia de moschee cu cele 2 sali de curs si pe urma o sa vezi cum creste vazand cu ochii acea minoritate cvasi-insignifianta
Pai o sa avem si noi magaoaie si cred ca mai mult de 2 sali de curs.
Care e problema?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #38  
Vechi 30.07.2015, 11:44:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frățior drag, nu am spus niciodată că nu-mi accept greșeala. Sunt om și pot greși.

Dar te rog, arată-mi greșeala. Ajută-mă, dacă tu vezi că spun ceva împotriva lui Hristos, împotriva Bibliei și a Sfinților Părinți, atunci greșesc și te rog să mă ajuți să mă îndrept.

Te rog să-mi arăți unde anume exegeza mea e împotriva lui Hristos, a Bibliei și a Sfinților. Unde anume "interpretarea" mea, se opune învățăturii Sfinților Părinți.

Până atunci și după "atunci", să trăiești, să fi sănătos. Iartă-mă dacă te-am supărat cu ceva.
Ti s-a spus mai sus, daca esti atat de ipocrit incat sa te faci ca nu vezi..

Biserica ortodoxa Nu praznuieste eretici.
Fericit nu inseamna sfant dar nu inseamna nici eretic.
Deci daca pentru tine e eretic, tu si ortodoxia aveti niste drumuri divergente.

Restul nu mai merita discutat ca e risipa de cuvinte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #39  
Vechi 30.07.2015, 11:47:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Filmulețul de la începutul acestui topic, acela să fie vizionat.
Sau nu.

Daca il posta altcineva, poate.

Citat:
Mulțumesc, dar îți refuz politicos ideologiile de exprimare și definire a fanatismului, fiindcă sunt eroare de gândire. Creștinul, prin însăși definiția creștinismului, e imposibil să fie sau să devină fanatic.
"Fanatic" ar fi o problema minora pe langa altele de care suferi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #40  
Vechi 30.07.2015, 12:05:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pe fericitul Augustin nu l-am înjurat și nici blestemat. Orice eretic este blestemat și anatematizat de Biserica lui Hristos: Ortodoxia.
Doar am dovedit cele 8 mari erezii ale "fericitului" și am arătat de ce el este eretic. Biserica lui Hristos cea una: Ortodoxia, NU cinstește și prăznuiește un sfânt, ci un fericit. E o diferență majoră între sfânt și fericit.
citeste-ti postarile, sau mai degraba izul de ura din postarile de la topicul respectiv.


Citat:
Unde este prezentată erezie rara împărtășanie?
Ce ziceam si mai sus si modul in care ai vorbit(scris)


Citat:
Unde este prezentată erezia infailibilității sfinților? Prin Sfinți vorbește Duhul Sfânt, ca prin Sfântul Apostol Pavel din Biblie, la fel și prin Sfântul Fotie al Constantinopolului, Sfântul Marcu al Efesului, Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Ignatie Briancianinov și alții.

Cine nu crede lor, nu crede Duhului Sfânt, cine luptă împotriva lor, luptă împotriva Duhului Sfânt și nu se va ierta lor păcatul împotriva Duhului Sfânt.
...deci sfintii sunt infailibili; toti, desi exista si aspecte contrare (unii zic ceva, altii zic contrariul)


Citat:
E o teologumenă.
Sfântul Nicodim Aghioritul are cele mai slabe și mai scolastice scrieri din toți Sfinții Părinți, și a trăit, exact când înflorea iluminismul renascentist, provenit dintre călugării "romano-catolici" iezuiți și când înflorea francmasoneria.

Nu spuneam nimic despre el, dacă nu el a fost cel care, deși a fost canonizat la peste 200 de ani de la adormirea lui, practică cel puțin ciudată, l-a recomandat expres și insistent, pe scolasticul și ereticul Augustin de Hipponia să intre în calendarele Bisericii lui Hristos.
Și astfel "fericitul" Augustin a intrat în calendare, la 30 de ani de la canonizarea Sfântului Nicodim.
Totul e foarte suspect.
Dar a intrat cu titlu de "fericit", ereticul Augustin, ca să atragă atenția creștinilor, Biserica, că totuși la anumite aspecte să ia aminte, la care se gândesc puțini dogmatiști și încă și mai puțini creștini.

Și da, eu sunt creștin, exeget și dogmatist. Spre slava lui Dumnezeu.
Teologumena nu înseamnă denigrarea Bisericii lui Hristos.
Ca tie ti separe ceva suspect nu ineamna c asa e.
Si cine esti tu (si eu si altii) sa criticam scrierile unui Sfant? Se presupune ca sfintii sunt infailibili, conform tie; acum acest sfant nu mi e infailibil? Pai alege...


Citat:
Pentru aceia care au apărat neamul și țara, se roagă Biserica la Ecteniile de la Sfânta Liturghie, să-i pomenească Dumnezeu întru Împărăția Sa, deci să-i ierte și să se mântuiască.
Și eu mă rog la fel, să-i ierte Dumnezeu pentru nebuniile faptelor lor urâtoare de Dumnezeu, de dușmanii care trebuie iubiți și de aproapele și să-i mântuiască Dumnezeu. Conform Bibliei, nu se vor mântui, dar Biserica are trecere la Dumnezeu, căci rugăciunile Sfinilor sunt mântuitoare, fiindcă ei, Sfinții, cu Hristos, vor judeca lumea.
Deci la fel și eu, mă rog pentru aceia și amintesc tuturor oamenilor, să nu le mai repete faptele vrednice de iad, lipsite de iubire de poruncile lui Hristos Dumnezeu și de iubirea de aproapele și de iubirea de dușmani.
Nebunie s fapta uracioasa este aceea de a-ti apara neamul si familia? Pai tu pe ce lume traiesti? Ai citit vechiul testament?! Tu mai degraba cred ca te rogi sa ajuna-n iad toti cei care au aparat tara, neamul si amilia cu arma in mana la stilul in care vorbsti despre ei.


Citat:
Da, porunca este: IUBIȚI PE VRĂJMAȘII VOȘTRI. Cine nu face asta, e împotriva lui Hristos. Dacă un om se declară dușman al meu și capturează familia dată mie de Domnul și îi ucide, îi face Sfinți Martiri, rugători în cer. Datoria mea este să iubesc pe toți oamenii și să nu fac rău nimănui.
Pentru că soția și copii, NU sunt ai mei, sunt ai lui Hristos. Cum nici eu nu sunt ai lor, sunt a-l lui Hristos. Și Domnul ia de la noi, pe cine voiește și când voiește, e dreptul Lui, e creația Lui. Noi suntem daruri unii altora.

Nu există: "soția mea" sau "copii mei". Asta-i înșelare diavolească. Există: "soția de la Dumnezeu, dată mie" și "copii de la Dumnezeu dați mie".
"Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat, numele Domnului, fie binecuvântat", spunea Dreptul și Sfântul Iov.
Asta spune Hristos în Biblie, nu eu. "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea," spune iar Hristos Domnul.
Deci e mai important un nebun cae vine sa-ti omoare familia decat familia insati. Si ba da, exista fammilia mea si copiii mei, pentru ca Dumnezeu ti i-a trimis tie, nu altuia; suntem toti creatiile lui Dumneze, insa TIE ti-a trimis acea sotie si acei copii pe care tu i-ai lasa prada mortii fra sa ai mustrari de constiinta.
Daca Doamne Fereste, va fi vreme de razboi ori va fi pusa in pericol familia ta, imi pare rau de ei ca vor avea un asemenea sot/tata caruia nu-i pasa daca traiesc ori mor; cariua nu-i pasa deloc e viata pamanteasca a lor... Sa dea Domnul sa ti se lumineze mintea macar cand vine vorba e aspectul asta.


Citat:
Am vorbit despre botezul dorinței, la fel și despre ereticul Origen. Mergi și recitește și nu mai denigra, că îți aduni osândă. Nu mă laud decât cu slăbiciunile și cu Crucea Domnului Iisus Hristos.
Aici nu ma bag, pentru ca nu cunosc.


Citat:
Am citit acolo pe alt forum.
De unde știi că omul ăla eram eu?
Și în plus, da, spune bine ce spune, fiindcă preotul lui Hristos acuza o Sfântă a lui Dumnezeu (Sfânta Maria Egipteanca) că nu ar fi Sfântă. Preotul era căzut și trebuia ajutat. Unde-i eroarea dogmatică? Că nu o văd...
Exact ce ai facut tu cu Fericitul Augustin. Pentru asta nu te-a facut nimeni nici esfranat nici in alt fel; lumea doar a inercat sa-ti rate unde gresesti.


Citat:
Până acum nu ai prezentat nici măcar un rând, niciun punct unde eu am denigrat și terfelit creștinismul și Sfânta Biserică a lui Hristos, cea Una, Ortodoxia.

Poate vei prezenta de acum, te rog, măcar un singur punct sau rând unde am făcut așa ceva, că sunt tare curios. Și în plus, ești complet off-topic, deci lipsit de colegialitate și etică.
Nici tu nu ai combatut sub nici o forma afirmatiile lui GMihai; ai reperat chestii care le repeti la infinit, dar prin ceea ce scrii arati exact contrariul...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare