Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2019, 15:50:46
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Semnul Fiarei

Semnul Fiarei este vazut in constiinta societatii ca o forma de constrangere si de privare a libertății omului. Omul de rând vede acest semn ca o separare condiționată de relația lui cu libertatea nu cu Dumnezeu. Omul se duce la muncă și muncește pentru bani si un confort financiar din iubirea nebună pe care o are fața de Dumnezeu. Omul zice în sinea lui cu o splendoare grandioasă că se sacrifică cu sudoarea frunții lui muncind pentru bani confort și satisfacerea nevoilor sale pentru iubirea incomensurabilă pe care o are fața de Dumnezeu. Tocmai acum cand are o satisfacție unde pantecele sau este tratat regeste s ă trezit nea' "cipul" să i ingradeasca libertatea. Că doar Domnul asta ne a si spus, îngrijiți vă pentru ziua de mâine cu toată ființa voastră,* munciti până la ultima suflare pentru bani, familie si nevoile voastre fiziologice si sunteți liberi fiindcă va spuneti pantecelui vostru. Câtă grandoarea se află in burțile voastre si necesitatea de a vă afirma in laudorosenia vieții, ca doar cu propriile voastre mâini ati cladit lumea si sistemul iluziilor.
Ps. (Am folosit un ton sarcastic) urmați învățătura Lui Isus pentru că e exact opusul realității sistemului în care trăim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2019, 22:29:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Semnul Fiarei este vazut in constiinta societatii ca o forma de constrangere si de privare a libertății omului. Omul de rând vede acest semn ca o separare condiționată de relația lui cu libertatea nu cu Dumnezeu. Omul se duce la muncă și muncește pentru bani si un confort financiar din iubirea nebună pe care o are fața de Dumnezeu. Omul zice în sinea lui cu o splendoare grandioasă că se sacrifică cu sudoarea frunții lui muncind pentru bani confort și satisfacerea nevoilor sale pentru iubirea incomensurabilă pe care o are fața de Dumnezeu. Tocmai acum cand are o satisfacție unde pantecele sau este tratat regeste s ă trezit nea' "cipul" să i ingradeasca libertatea. Că doar Domnul asta ne a si spus, îngrijiți vă pentru ziua de mâine cu toată ființa voastră,* munciti până la ultima suflare pentru bani, familie si nevoile voastre fiziologice si sunteți liberi fiindcă va spuneti pantecelui vostru. Câtă grandoarea se află in burțile voastre si necesitatea de a vă afirma in laudorosenia vieții, ca doar cu propriile voastre mâini ati cladit lumea si sistemul iluziilor.
Ps. (Am folosit un ton sarcastic) urmați învățătura Lui Isus pentru că e exact opusul realității sistemului în care trăim.
(Ai folosit un ton sarcastic, insa) cuvintele tale duc la ratacirea mai crunta a omului orbit de patimile sale(aproapele), fiindca el nu doar ca nu realizeaza satira postului tau, ci este incurajat mai mult a "iubi nebuneste" rezultatul muncii lui: banul, obtinut prin ignorarea lui Dumnezeu.

13. Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ține și pe celălalt îl va disprețui. Nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona.(Lc13,16)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2019, 23:44:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Interesant si folositor postul.
Rog rescrie mesajul tau mai simplu, mai aliniat, pt a fi mai usor de asimilat...
Pune o varianta mai usor de parcurs.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2019, 17:00:46
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Omul firesc, pămîntesc este o fiară, un animal. Împărăția lui este lumea aceasta materială de aceea împărătia Domnului vine în chip nevăzut pentru aceste bestii, pentru că nu pot sa o vada, nu au spirit.

*Biblia. Iuda 1:14-16,19
[14]Și pentru ei a prorocit Enoh, al șaptelea patriarh de la Adam, când a zis: „Iată că a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Săi,
[15]ca să facă o judecată împotriva tuturor și să încredințeze pe toți cei nelegiuiți de toate faptele nelegiuite, pe care le-au făcut în chip nelegiuit, și de toate cuvintele de ocară pe care le-au rostit împotriva Lui acești păcătoși nelegiuiți.”
[16]Ei sunt niște cârtitori, nemulțumiți cu soarta lor, trăiesc după poftele lor, gura le este plină de vorbe trufașe și slăvesc pe oameni pentru câștig.
[19]Ei sunt aceia care dau naștere la dezbinări, oameni supuși poftelor firii, care n-au Duhul.

Acești păcătoși nelegiuiti, firești care nu au Duhul, nu traiesc in spirit, carnali, limitați supuși firii, ei stăpânesc acest pământ, împărătia omului făcut din pământ.

Cand Domnul zice să avem iubire unu fața de altul se refera la cei care au Duhul, nu la lume în general, nu la oamenii care sunt firești si carnali. E o diferențiere clară între cei care au Duhul si restul care sunt din lume.

Si intrebarea este cum iti dai seama de cei care au Duhul ? Acum înainte de a doua venire, cei care au Duhul sunt imprastiati(ascunși) printre cei firești pentru că ulterior Mesia să îi adune prin Duhul Său. De ce au fost împrăștiati? Pentru că să înțeleagă cât de greu e în lumea omului firesc si sălbatic unde totul tine de o muncă asiduă pentru satisfacerea poftelor.

*Biblia. 1 Ioan 2:15
[15]Nu iubiți lumea, nici lucrurile din lume. Dacă iubește cineva lumea, dragostea Tatălui nu este în el.

Nu este evident! Lumea este împărătia omenilor pământești si dumnezeul lor este banul.*

*Biblia. 1 Ioan 2:16-17
[16]Căci tot ce este în lume: pofta firii pământești, pofta ochilor și lăudăroșia vieții, nu este de la Tatăl, ci din lume.
[17]Și lumea și pofta ei trec, dar cine face voia lui Dumnezeu rămâne în veac.

Ei vor trece, vor muri. Timpul lor este aproape gata, împărătia lor va trece si cea care vine este a celor care au Duhul ei vor moșteni pământul. Aceste fiare care se supun pantecelui lor si mimează credință dar nu traiesc si nici nu L cunosc pe Dumnezeu în spirit și adevăr, "mereu învățând dar niciodată ajungând la cunoștiință adevărului" vor fi pentru totdeauna nimicite de către Cel ce este Pur Adevărat si singurul Dumnezeu - Mesia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2019, 16:36:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Semnul fiarei este semnul comuniștilor, ereticilor, antihriștilor, sataniștilor, este pecetea vieții lumești păgâne care îți rămâne întipărită pe suflet așa ca un mod de viață neascultător, necredincios și păcătos-desfrânat, răzvrătit, răzbunător și rău...

...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești făcându-te să renunți la viața superioară, la viața Duhovnicească adică vrea să devi păgân ca să cauți numai mântuirea păgână, adică mântuiarea fizică, organică, celulară renunțând la Credință și la Împărăția Cerurilor devenind doar un trăitor supraviețuitor, doar un om practic, un rob al nevoilor și poftelor trupești, al celor josnice și vremelnice, pe care ți le mântui satisfăcându-te și îngrijindu-te prin puterea proprie ca să nu-ți lipsească nimic.

E vorba și de semne... iar dacă privim la ispitirile Domnului când a fost dus de Duhul în pustie ca să fie ispitit de satana observăm că satana (cel căzut din Credință) s-a uitat la semnele relevante pentru el, la semnele păgâne ispitindu-L pe Iisus că dacă este Fiu al Lui Dumnezeu atunci să se mântuie păgânește adică să-și rezolve cele necesare supraviețuirii organice renunțând la Ascultare, la Credință, la Cumințenie și Sfințenie:

Semnele cercetate în Iisus de către satana, semnele suferințelor păgâne urmărite de satana care venea cu indicații-sfaturi-ispite spre a-L ''ajuta'' să și le ''mântuie'' au fost:
1. semnul foamei și al fricii de foame și de viitor ce duce la moarte prin înfometare, căci s-a apropiat de Iisus când acesta a flămânzit.
2. semnul lipsei banilor și al fricii de lipsa banilor sau a contractului scris sau verbal cu lumea și cu satana pentru obținerea mântuirii păgâne prin existența perpetuă a sporirii banilor ca mijloc de a-ți asigura supraviețuirea și slva acestei supraviețuiri trupești.
3. semnul zdrobirii călcâiului și al fricii de zdrobire a călcâiului sau a trupului privit ca o existență doar în sens fizic, păgân, deci semnele loviturilor rezultate din căderea pe pietre... și mântuirea pe care ar face-o Dumnezeu, o mântuire păgână ca Fiul lui Dumnezeu să nu aibă suferință, agonie și moarte... fizică... deci insinuarea că Dumnezeu L-ar mântui fizic pe Fiul Său... adică păgânește.

(Semnul hulei ascunse nevăzute, la adresa Lui Dumnezeu, primit pe frunte sau pe mâna dreaptă de către fraierii nemulțumiți este inclus în fiecare din cele 3 semne păgâne urmărite și cercetate de satana. Cu acestea au pecetluit viața creștinului sistemul satanist, comunist, păgân, ateu și al lumii spre păgânizarea vieții omului)

Prin urmare semnele fiarei sunt semne păgâne ale suferinței păgâne și pe acestea te ajută satana să ți le mântuiești pecetluindu-ți viața ca prostul prin neascultare purtând apoi semnele mântuirii păgâne, adică semnele asigurării nevoilor și poftelor trupești păgâne ca o supraviețuire și o fericire vremelnică crezută că ar fi veșnică.

Practic e vorba de realizările mărețe ale ateiștilor, comuniștilor, sataniștilor și a tuturor celor ce vor să te rezolve și să te mântuie păgânește și să-ți asigure supraviețuirea îndelungată păgână sau veșnică păgână.

Auto-ascultarea, auto-creșterea, auto-învățarea, auto-mântuirea, auto-iubirea... de sine, de om, de egoismul altruist al păgânismului! Asta-L tot îndemna satana pe fiul Iisus... să se auto crească pe sine însuși, să se auto-mântuie, să se auto-iubească, să se auto-cunoască... lepădând pe Dumnezeu din închinare, din lucrare, din viața dusă, din cunoaștere, din existență, din suferință.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.07.2019 at 18:29:47.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2019, 23:24:43
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu perdelele lăsate sed la masa mea de brad si meditez la ce e viața. Si mă întreb chiar asta e totul?; te naști si începi să înveți, să mergi la școală, la liceu si sa termini o facultate ca sa ajungi sa lucrezi pentru o multinaționala unde totul devine mecanic si monoton. Bine monotonia este integrată în viața, însuși gândurile sunt monotone însă transformarea* conștiinței de la adolescent la om matur si bătrân este mecanică si apatic hormonal. Dar ce se află de fapt în spatele acestei "realizări" a vieții care ne face să ne aliniem în rândul societății sau cum spun cei de la "satele" conștiinței rândul lumii. Pantecele sau burta pe înțelesul "pagânilor" este motorul ce ne face să ne îngrijim nu doar de ziua de mâine ci si de toată viața noastră. Colaborat cu ego-ul ne face să devenim fiare care judecă meschin nivelul de trai si viața inlaturand din cale pe cei care nu sunt la fel de dotați învățați si ambițioși ca noi. Astfel se crează ierarhia, Ingineri, Doctori, Judecatori -Procurori-Avocați, Patroni, Președinte etc. Si vine intrebarea: ce i folosește omului să câștige lumea ego-ului său dacă se pierde pe sine în fața Domnului? Pentru că Domnul urăște mândria pantecelui vostru care găsește scuzele de rigoare aferente lumii prin a o face mai bună deși dacă mâine nu ați mai avea ce bagă la "ghiozdan" v ați baga nu stiu ce in binefacerile lumii. De aceea singurul lucru care contează este loialitatea. Domnul a testat pe cei ai lui născuți din spirit ca sa vadă cât îi sunt de loiali. Lucrul pe care îngerii din vechime l au picat ca test si Domnul a vrut să fie si sigur ca merită să trăiască alături de El în împărătia Lui care va veni pe acest pământ. Deci loialitatea este ultima frontieră pentru că iubind poti foarte usor sa urăști dar poți să fii loial orice s ar întâmpla.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.07.2019, 18:50:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu se numeste loialitate, loialitate este un nivel al unei alte proprietati.

Proprietatea este comuniunea iar nivelele ei sunt dezbinarea sau unitatea deplina.
Loialitatea este atributul comuniunii pastrate in timp.

Ingerii si oamenii trebuie sa fie in comuniune in permanenta cu Dumnezeu.

Nu prea ai cum sa rupi comuniunea cu Dumnezeu decat prin pacat si revenire prin pocainta.

Ingerii cazuti au avut loialitate, ce nu au avut ei a fost o minte asezata unde trebuie, pentru ca ei si-au inaltat mintea mai sus decat era cazul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2019, 03:13:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești făcându-te să renunți la viața superioară...
Nu-mi vine-a crede sau poate nu-nteleg eu "tâlcul" tau; eu cred ca tocmai viata superioara(adica duhul) imi cere sa reduc prin post viata trupeasca la nivel de supravietuire.
N-am citat mai mult (si nici n-am mai citit) fiindca deviaza de la aceasta... "perla", fara clarificari.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2019, 18:37:06
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu se numeste loialitate, loialitate este un nivel al unei alte proprietati.

Proprietatea este comuniunea iar nivelele ei sunt dezbinarea sau unitatea deplina.
.
Ști eu am fost in lumea asta, am trăit după felul ei. Părinții mei mi au oferit o sumă consistenta de bani de la o vârstă fragedă. Si am avut propriile mele afaceri. În decursul a peste 10 ani ajunsesem să am avere de peste 1 milion de euro, garsoniere sau apartamente pe care le inchiriam. În acest timp am cunoscut si ce înseamnă spiritul, imi aduc aminte si acum ziua aia. Eram la cabană singur doar câinele meu era alături tocmai vanasem un mistreț. M am îmbătat zdravăn în seara aia. În plină euforie am zis "facem ce vrem cum vrem, noi oamenii suntem stăpâni, dumnezeule dacă exiști arată mi cum de esti tu stăpân?". A doua zi am gasit câinele mort sfîșiat d3 un urs, mistrețul se află în cabană pus la rece. Usa cabanei nu era încuiată, uitasem să o închid la cat de beat eram si totuși ursul nu a intrat. Cand am realizat ce sa întâmplat am cazut in genunchi si am zis Isus te iubesc iți mulțumesc ca m ai scăpat, am vorbit ca un prost iartă-mă. În momentul acela o forța a început să intre în mine, si a durat cam vreo 3 ore ca dupa a început să mă doară spatele si i am zis să se oprească. Si asa am început să traiesc in spirit. La 6 ani după ajungând la o anumita maturitate spirituală am decis să urmez evanghelia. Si am hotărât să vand tot ce am si sa donez orfelinatelor si celor săraci. Familia din momentul ăla m a văzut că un dușman,* soția a divorțat cand a aflat ce am de gand sa fac si a luat mai bine de jumătate de avere noroc ca nu am avut copii ca ar fi luat tot. Iar restul ce a fost am donat. Toti prietenii si apropiații s au evaporat. Asta e lumea in care trăim și largă este calea lor spre pieire. Eu sunt loial Domnului orice s ar întâmpla, eu nu mint oamenii si le spun că totul e ok dacă mergem pe calea lumii, dar duminica suntem la Biserică. Nu! Urmați calea evanghelie care este stramta si îngustă si cere toate sacrificiile posibile ca Domnul să aibă încredere în tine. Loialitate! Dacă vrei sa fii în comuniune cu lumea cum fac bisericile, la promit marea cu sarea si salvarea pentru bani treaba ta. Cei care trăiesc în spirit sunt in lume dar separat de ea. Loialitate!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2019, 05:08:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Ști eu am fost in lumea asta, am trăit după felul ei. Părinții mei mi au oferit o sumă consistenta de bani de la o vârstă fragedă. Si am avut propriile mele afaceri. În decursul a peste 10 ani ajunsesem să am avere de peste 1 milion de euro, garsoniere sau apartamente pe care le inchiriam. În acest timp am cunoscut si ce înseamnă spiritul, imi aduc aminte si acum ziua aia. Eram la cabană singur doar câinele meu era alături tocmai vanasem un mistreț. M am îmbătat zdravăn în seara aia. În plină euforie am zis "facem ce vrem cum vrem, noi oamenii suntem stăpâni, dumnezeule dacă exiști arată mi cum de esti tu stăpân?". A doua zi am gasit câinele mort sfîșiat d3 un urs, mistrețul se află în cabană pus la rece. Usa cabanei nu era încuiată, uitasem să o închid la cat de beat eram si totuși ursul nu a intrat. Cand am realizat ce sa întâmplat am cazut in genunchi si am zis Isus te iubesc iți mulțumesc ca m ai scăpat, am vorbit ca un prost iartă-mă. În momentul acela o forța a început să intre în mine, si a durat cam vreo 3 ore ca dupa a început să mă doară spatele si i am zis să se oprească. Si asa am început să traiesc in spirit. La 6 ani după ajungând la o anumita maturitate spirituală am decis să urmez evanghelia. Si am hotărât să vand tot ce am si sa donez orfelinatelor si celor săraci. Familia din momentul ăla m a văzut că un dușman,* soția a divorțat cand a aflat ce am de gand sa fac si a luat mai bine de jumătate de avere noroc ca nu am avut copii ca ar fi luat tot. Iar restul ce a fost am donat. Toti prietenii si apropiații s au evaporat. Asta e lumea in care trăim și largă este calea lor spre pieire. Eu sunt loial Domnului orice s ar întâmpla, eu nu mint oamenii si le spun că totul e ok dacă mergem pe calea lumii, dar duminica suntem la Biserică. Nu! Urmați calea evanghelie care este stramta si îngustă si cere toate sacrificiile posibile ca Domnul să aibă încredere în tine. Loialitate! Dacă vrei sa fii în comuniune cu lumea cum fac bisericile, la promit marea cu sarea si salvarea pentru bani treaba ta. Cei care trăiesc în spirit sunt in lume dar separat de ea. Loialitate!
Marire Tie, Doamne, marire Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare