Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.04.2008, 14:07:17
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

1) Copilul are dreptul la respectarea personalitatii si individualitatii sale si nu poate fi supus pedepselor fizice sau altor tratamente umilitoare ori degradante.
(2) Masurile de disciplinare a copilului nu pot fi stabilite decat in acord cu demnitatea copilului, nefiind permise sub nici un motiv pedepsele fizice ori acelea care se afla in legatura cu dezvoltarea fizica, psihica sau care afecteaza starea emotionala a copilului.

Art. 29
(1) Copilul are dreptul sa depuna singur plangeri referitoare la incalcarea drepturilor sale fundamentale.
(2) Copilul este informat asupra drepturilor sale, precum si asupra modalitatilor de exercitare a acestora.

Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.04.2008, 14:33:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

sa intzeleg erzbet draga ca itzi pasa tzie mai mult de sufletul copilului decat parintele profesor respectiv? degeaba invoci toate articolele respective, ca te uitzi doar la tolerantza shi la discriminare shi la violentza shi abuz dar dumneata nu tzi seama de ce ai face dumneata daca ai fi pusa sa grijeshti o clasa care o ia fiecare in toate directziile... ca acele este shi preot in satul respectiv din cate am intzeles... sa vedem cum ai raspunde dumneata in fatza lui Dumnezeu shi ce ai fi facut dumneata cand ai shtii ca cu shuvitza aia el mergea inspre slava de la lume pentru tanarul mishto sau sexi sau haios al zilelor noastre.... ce se urca pe scena shi-shi arata goliciunile shi apoi se ingroapa intr-un bar, sexi-club shi vegeteaza acolo din banii parintzilor pe cafele sau din lucru bratzelor sale dand apoi lectzii de laudaroshenie..... ce ai face dumneata... e adevarat ca eu nu l-ash fi tuns, ci l-ash fi "altoit" cu cateva nuielushe peste manutzele cu care shi-a vopsit shuvitza lasata sa atarne in vant shi cu care ishi naclaieshte frizura ca sa placa oamenilor.... ???:(:( deci cum ai fi procedat? ca shi eu tot din iadul comunist vin, dar acum e vorba de cava mai jos decat iadul, de iadul iadului 279x:(
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.04.2008, 14:51:44
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Vsovi, sa intervin si eu, ca tot sunt pe-aici: Domnul nostru Iisus Hristos a castigat altfel suflete decat cu nuiaua, foarfeca, in general, decat cu pedeapsa. Nimic fortat, nimic violent. Nimic impotriva vointei omului.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.04.2008, 18:09:57
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Adevarul legat de nuia, este undeva la mijloc, asa cum ne invata si Iisus sa umblam pe calea de mijloc fara sa ne abatem nici la stanga (excesiv de permisivi) nici la dreapta (foarte aspri):

Nici prea aspri:
Efeseni 6:4 Si voi, părintilor, [color=red]nu intăratati la mânie pe copiii vostri,[/color] ci cresteti-i intru invătătura si certarea Domnului.

Nici prea permisivi:
Solomon 23:13 [color=red]Nu cruta pe feciorul tău de pedeapsă;[/color] chiar dacă îl lovesti cu varga, nu moare.
Solomon 23:14 Tu il bati cu toiagul, dar [color=red]scapi sufletul lui din impărătia mortii. [/color]
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.04.2008, 22:59:25
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Violenta in educarea copiilor nu poate aduce decat rau, exista fel si fel de metode a a-i arata copilului calea buna, fara sa fie batut, fara a-l lasa fara nici un pic de respect fata de sine, pana si infractorii sunt pedepsiti altfel de cat cu bataie. Atunci copiii ce crime mari pot face pentru a fi batuti? Si mai ales de catre profesori!!! Sau vreti sa vedem iar cazuri de elevi dati cu capul de tabla??? mie cel putin nu mi s-a parut ca respectiva profesoara se ingrijea de sufletul elevei.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.04.2008, 23:13:01
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
sa intzeleg erzbet draga ca itzi pasa tzie mai mult de sufletul copilului decat parintele profesor respectiv? degeaba invoci toate articolele respective, ca te uitzi doar la tolerantza shi la discriminare shi la violentza shi abuz dar dumneata nu tzi seama de ce ai face dumneata daca ai fi pusa sa grijeshti o clasa care o ia fiecare in toate directziile... ca acele este shi preot in satul respectiv din cate am intzeles... sa vedem cum ai raspunde dumneata in fatza lui Dumnezeu shi ce ai fi facut dumneata cand ai shtii ca cu shuvitza aia el mergea inspre slava de la lume pentru tanarul mishto sau sexi sau haios al zilelor noastre.... ce se urca pe scena shi-shi arata goliciunile shi apoi se ingroapa intr-un bar, sexi-club shi vegeteaza acolo din banii parintzilor pe cafele sau din lucru bratzelor sale dand apoi lectzii de laudaroshenie..... ce ai face dumneata... e adevarat ca eu nu l-ash fi tuns, ci l-ash fi "altoit" cu cateva nuielushe peste manutzele cu care shi-a vopsit shuvitza lasata sa atarne in vant shi cu care ishi naclaieshte frizura ca sa placa oamenilor.... ???:(:( deci cum ai fi procedat? ca shi eu tot din iadul comunist vin, dar acum e vorba de cava mai jos decat iadul, de iadul iadului 279x:(
poate sa fie altoit si de o mie de ori, daca baiatul va dori sa mearga pe acest drum tot va merge, trebuie prima data el sa inteleaga cu vorba buna ce e rau si ce e bine si sa nu se ingroape in baruri pentru ca stie el in sufletul lui ca nu e bine si nu pentru ca a fost batut de mic
de obicei copiii care sunt batuti ajung sa se rezvrateasca si mai mult atunci cand cresc mari, apoi ajungand sa lucreze si sa nu mai depinda financiar de parinti, ce sa ii mai impiedice?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.04.2008, 23:18:18
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Citand erzbet:
Citat:
Vsovi, ma ingrozesc. Doamne fereste sa faci vreun copil. Fratilor, cei care apeleaza la pedepse fizice, indiferent ca sunt parinti sau profesori, au o problema. Nu se pune problema acum, insa daca as avea un copil care mi-ar veni acasa batut de vreun profesor, nu m-as lasa pana nu respectivul ar zbura din invatamant, pt ca nu are ce cauta acolo!!! Nuia, coji de nuci, ma mir ca nu ati ajuns la bici(dar nu e timpul pierdut).
Soro,

Faptul ca, citez "nu m-as lasa pana respectivul ar zbura din invatamant" denota mandria si orgoliul tau. Poi, cum in urma cu 100 de ani sa zicem, cand se aplica asupra copiilor educatia traditionala, acestia erau cu mult mai ascultatori si aveau un grad mai mare de bun-simt? Daca tu nu-ti educi plodul cum se cuvine, e necesar sa ti-l educe altii, ca altfel ar deveni cu adevarat un handicapat mintal cum sunt circa 75-80% din copiii generatiei actuale, cu calitatile descrise la postarea mea anterioara, tot pe acest thread.

Parerea mea, a pacatosului si nemilostivului: ia, soro Erzbet, si te mai smereste putin cu ajutorul rugaciunilor spuse din inima si cu tot sufletul.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1:2)
da si eu aveam un profesor in liceu putin cam dur si crede-ma ca nu era nimic frumos sa vezi un om matur ajuns la o varsta, care vine duhnind a alcool la ora 8 dimineata si tine lectii de viata, cred ca iti dai seama de cate ori am mers la ora lui, nu?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.04.2008, 13:52:19
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sora Diana,

Eu nu cred ca parintele satului si-ar fi permis sa vina la ora 8.00 dimineata duhnind a alcool. Mai ales fiind vorba de o parohie rurala, unde se presupune ca, credinta este mai mare, cred ca oamenii l-ar fi scos in suturi nu numai din invatamant, dar si din parohie.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.04.2008, 17:50:55
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Inteleptul Solomon, ne spune in Sfanta Scriptura ca exista un soi de nebunie care nu iese din copil decat cu nuiaua. Exista? Binenteles ca exista pentru ca Sfanta Scriptura ne spune ca Solomon a fost cel mai intelept om de pe pamant. Daca Biblia spune asha, eu cred 100% acest lucru. Si intr-adevar asha este. Dovada e faptul ca multi din copii care au crescut prea rasfatati le lipseste ceva... probabil o doza de smerenie... In orice caz se vede diferenta in cele mai multe cazuri.

Solomon 13:24 Cine cruta toiagul sau isi uraste copilul, iar cel care il iubeste il cearta la vreme.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.04.2008, 22:37:44
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Sora Diana,

Eu nu cred ca parintele satului si-ar fi permis sa vina la ora 8.00 dimineata duhnind a alcool. Mai ales fiind vorba de o parohie rurala, unde se presupune ca, credinta este mai mare, cred ca oamenii l-ar fi scos in suturi nu numai din invatamant, dar si din parohie.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Bun, dar eu raman la opinia mea: profesorii nu au nici un drept sa pedepseasca fizic elevii, indiferent ca este preot. Am scris despre cazul profesorului meu pentru a intelege ca daca personalul didactic ar primi acest drept atunci l-ar putea folosi in detrimentul copilului, nu toti profesorii au intentii bune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Educatie universitara pe internet: coursera.org UNNOOM Generalitati 18 27.11.2012 17:02:35
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
Obiectivul ortodox in educatie patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 2 20.07.2009 09:55:00
Diferent/abuz al preotului - com. Cerasu, Prahova 7th_Brigade_TzHL Generalitati 13 24.06.2008 01:02:20
tendintele in educatie urzicuta Generalitati 29 02.08.2007 08:29:15