Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.04.2008, 13:35:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
"Eu niciodata nu le-am dat dreptate copiilor in fata profesorului ,chiar daca unele decizii nu mi-au convenit(note in lucarari date pe nedrept ,etc)"

Pacat. Daca avea dreptate profesorul, copilului ii trebuia explicat acest lucru. Insa daca nu avea, copilului trebuia sa i se dea dreptate; macar sa stie ca desi a luat o nota mica incorect, are dreptate. Pentru multi si asta e o consolare.
Draga mea si profesorul este o autoritate de care trebuie tinuta seama.
Din ce spui tu ,profesori incompetenti ,batausi ,nu prea am intalnit sau copiii mei nu au avut parte.
Un coleg de clasa al baiatului meu l-a strivit cu usa la cap incat era sa-l loveasca la tampla.
I-am spus invatatoarei si l-a luat de urechi.A gresit invatatoarea ?
Poate profesorul a gresit ,a fost neatent sau obosit cand a corectat lucrarea ,ce mai conta un punct?
Voi elevii vreti dreptatea cu orice pret.Sunteti voi atat de corecti si cuminti si ati fost nedreptatiti?
I-am explicat fetei mele sa accepte si unele nedreptati ,in viata nu totul e pe roz ,nedreptatile de mai tarziu sunt mult mai amare decat cele de acum ,din scoala.
Asta e voia lui Dumnezeu ,traim intr-o societate imperfecta.
Dar ca sa o schimbam trebuie sa ne schimbam noi mai intai ,noi trebuie sa fim exemple bune pt.cei din jur.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.04.2008, 14:20:30
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Erzbet,

Tu macar ai absolvit un liceu, ca sa poti sa-ti dai cu parerea despre ce va fi cand vei fi tu mamica? Daca nu l-ai absolvit si te si gandesti la copilul tau, e deja foarte grav. Cum ii vei pedepsi tu pe adultii care ii vor fi "facut rau" acestuia? Cata vreme nu-l ai (au cumva vrei sa ai unul din flori, eleva fiind inca?)...
Inseamna ca ai acumulate in tine niste frustrari de care ai face bine sa te desparti cat mai repede. Nu stiu de unde si cum le-ai acumulat, dar, oricum, iti fac suficient de mult rau, daca deja "fauresti" asemenea planuri de razbunare impotriva unor personaje virtuale, care eventual, l-ar putea pedepsi, si pe buna dreptate, pe eventualul tau fiu pentru ceva ce intr-adevar a gresit...
Am 12 ani, am 3 copii din flori, al patrulea e pe drum si ma pregatesc sa rastorn lumea. Sunt frustrata pentru ca la varsta asta vroiam sa am deja 5 copii. Discutam totul ipotetic, daca urmareai mai multe discutii despre parinti si copii(ceva cu bataia rupta din rai) iti dadeai seama si nu mai era nevoie sa faci asemenea supozitii de prost gust. Nu te obosi sa raspunzi, rabdarea mea are o limita. O zi buna
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.04.2008, 14:23:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate exista parinti, care iau apararea copilului lor, chiar cand acesta a gresit. Ii rasfata fara masura, si nu sunt in stare sa spuna "nu" atunci cand acesta greseste, sau cere ce nu i se cuvine.
Cum poate un asemenea parinte sa mai sustina ca isi educa copilul? Mai tarziu parintii vor culege "roadele" educatiei date copilului lor si se vor intreba totodata: dece imi face asa ceva, cand eu i-am dat de toate?!?
Am intalnit un asemenea copil rasfatat de toata familia. Avea de acum 28 ani si avea probleme cu nervii; nu avea minima rezistenta la stres. Avea izbucniri necontrolate. Singur afirma: "pentru ca nu m-au batut cand eram mic". Sunt sigura ca nu se referea la "bataie sora cu moartea", ci la putina disciplina.
Si apoi, nu a zis Domnul sa ne scoatem un ochi, cand acesta ne sminteste? Poate ca preotul respectiv a putut vedea sminteala, care venea de la acea bucla. Parul creste, dar odata smintit, nu stiu cum isi mai revine copilul. La asta ar trebui sa se gandeasca parintii, inainte de a reclama un cadru didactic. Dar din pacate nici unii parinti nu stiu ce e bine pentru copiii lor; le dau tot, mai putin dragoste.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.04.2008, 14:55:43
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand erzbet
Citat:
Am 12 ani, am 3 copii din flori, al patrulea e pe drum si ma pregatesc sa rastorn lumea. Sunt frustrata pentru ca la varsta asta vroiam sa am deja 5 copii. Discutam totul ipotetic, daca urmareai mai multe discutii despre parinti si copii(ceva cu bataia rupta din rai) iti dadeai seama si nu mai era nevoie sa faci asemenea supozitii de prost gust. Nu te obosi sa raspunzi, rabdarea mea are o limita. O zi buna
Iertare,

Dar stupizenia ta, Erzbet, in a sustine ca un copil trebuie pus pe un piedestal de catre parinti, sa i se permita totul, ba chiar sa i se ia apararea in fata unor adulti care stiu ca l-au pedepsit pe buna dreptate (si nu impingand zicala "bataia e rupta din rai" la extrem, insa aplicandu-i totusi cateva corectii chiar si cu pretul umilirii acestuia in public, ca deh, daca copilul nu este invatat a fi smerit de catre parintii care-i "sufla mereu sub coada" (ierata fie-mi expresia!), trebuie sa-l obisnuiasca un strain cu asa ceva) seamana a mandrie luciferica. Cum poti sa-i iei, ca parinte, apararea in orice situatie, indiferent daca e sau nu vinovat? Mai bine e sa-l poti chiar umili in public ca parinte, sa sufere o rusine trecatoare decat mai tarziu ACEST SPECIMEN DE COPIL sa sara asupra ta la bataie sau SA-TI VORBEASCA FOARTE URAT in calitatea ta de parinte. Iar daca nu vrei sau ti-e mila sa faci tu aceasta cu copilul tau, macar da-le voie altora sa faca educatie cu el, caci MILITARIA, DATA JOS DIN POD, (neimpinsa la extrem...) il poate disciplina pe copil asa cum nimic altceva nu poate sa faca.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.04.2008, 15:56:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

razvan se pare ca dumneata nu cunoshti dragostea de mama cu care totzi trebuie sa-l iubim pe aproapele nostru shi pe fiul nostru... dragostea toate le rabda, le crede, le acopera shi le iarta.... dragostea nu minte niciodata.... shi nu urmeaza cele ale lumii ci cele ale lui Dumnezeu.... vorbeam de nuielusha shi nu de joarda sau par sau pumn sau dos de palma sau umilire in public.... e vorba de mustrarea spusa la ureche... intre patru ochi shi nu militarie lumeasca ci din aia duhovniceasca.... shi aia vine cu multa umilintza de duh/invatzatura caci cum potzi educa un copil daca tu insutzi eshti o bruta cu tzigara in gura plina de alcool shi vorbeshti ca in taverna, cum potzi educa un copil daca te pregateshti doar pentru sodoma shi gomora lumii sulemenindu-te engross shi ridicandu-tzi fusta deasupra genunchilor chiar in fatza copiilor tai? ce pretentzii potzi sa ai de a manui nuielusha? 4x???:(:(
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.04.2008, 16:52:45
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu,

Un fiu rasfatat excesiv devine un pericol chiar pentru cei care i-au dat viata, parintii lui. Poate ca ii va lua la bataie, poate ca le va zice in fata cuvinte nereproductibile aici pe forumul nostru.
Dragostea de mama exista si in secolul XIX si la inceputul secolului XX si acum, in secolul XXI, insa te rog din suflet, incearca si fa o paralela intre dragostea de mama de la inceputul secolului XX cu dragostea denaturata a mamei tinere si foarte tinere din secolul nostru (care consta doar in alintarea excesiva a copilului, satisfacerea cator mai multe pofte ale lui, in apararea lui si in situatiile in care el singur se face vinovat si doar el, copilul trebuie sa plateasca, chiar si cu pretul unei trecatoare umiliri publice, caci altfel nu mai ia in veci aminte la greseala pe care tocmai a savarsit-o), care are singura consecinta ca il va inrai pe fiul astfel alintat si protejat, poate intr-o asa masura incat va dori sa ia chiar viata celor care i-au dat viata.
Si, Ovidiule, in ziua de azi, copiii rasfatati sunt chiar mai rai decat adultii, tocmai pentru ca au fost rasfatati, iar o mama abia iesita din adolescenta nu prea are habar cum sa-i educe crestineste... Iar generatiile urmatoare vor fi si mai rele decat copiii nostri din ziua de astazi.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
-------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.06.2008, 10:31:43
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Cat de limitati puteti fi sa luati apararea unui popa nebun? Pt. bigotii de voi, popa= perfectiune. Daca era un profesor in locul preotului, cum ati fi reactionat?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 04.07.2008, 23:25:46
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
"Un elev vasluian a fost aspru pedepsit de preotul satului pentru ca a indraznit sa vina la scoala cu o frizura prea moderna.
Preotul l-a scos in fata clasei si l-a tuns, exact ca pe vremea comunistilor. Preotul spune ca l-a avertizat pe elev ca va lua masuri, daca nu se va tunde de buna voie. Cand a vazut insa ca elevul nici nu se gandea sa renunte la codita, preotul a luat problema in propriile maini. L-a scos pe baiat in fata clasei, a luat o foarfeca si i-a taiat suvita buclucasa.

Copilul s-a dus intr-un suflet acasa, iar tatal lui a anuntat conducerea scolii. Directorul scolii spune ca nu este de acord cu astfel de comportamente si ca il va sanctiona pe profesorul de religie.

Elevul a fost tuns de preotul satului la ora de religie, chiar sub ochii colegilor.

Preotul nu crede ca a exagerat, ci dimpotriva. „Nu este normal ca un copil sa vina la scoala cu parul lung”, sustine el. Mai mult, preotul spune ca „poate din punct de vedere al regulamentelor scolare am depasit oarecum limita, dar din punct de vedere moral nu-mi reprosez nimic”.

Conducerea scolii il va sanctiona pe preot. Dorin Sacaliuc, directorul scolii Costesti, a precizat ca fapta va fi discutata in Consiliul de Administratie. Cel mai probabil, preotul va primi o mustrare scrisa."

Sursa: situl 9 AM
Inca un popa nebun isi da pe fata "dragostea lui"de oameni.Mie mi-a arata un copil la biserica o vanataie pe care i-a facut-o popo-profesor la ora de religie.Popi nebuni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Educatie universitara pe internet: coursera.org UNNOOM Generalitati 18 27.11.2012 17:02:35
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
Obiectivul ortodox in educatie patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 2 20.07.2009 09:55:00
Diferent/abuz al preotului - com. Cerasu, Prahova 7th_Brigade_TzHL Generalitati 13 24.06.2008 01:02:20
tendintele in educatie urzicuta Generalitati 29 02.08.2007 08:29:15