Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.07.2008, 11:15:53
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Frate, daca ti-ai ales un nebun, firesc e sa-ti duci crucea! Cine vrei sa i-o duca?
Daca nu s-a rugat la Dumnezeu sa-i dea jumatatea potrivita, acum sa-l rabde asa nebun cum e, ca singura si l-a ales! "

Cea mai mare aberatie. Asa usor e sa aruncam cuvintele cand nu suntem implicati in situatia bietei femei. De parca oamenii nu se schimba. Si chiar daca asa a fost la inceput, este dreptul ei sa aleaga ce vrea sa faca mai departe; se numeste liberul arbitru. Si ca sa iti dovedesc ca gresesti, aici nu mai e vorba numai de crucea ei, ci si de un copil pentru care ea trebuie sa aleaga ce este mai bine.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.07.2008, 11:13:49
simi simi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

buna elena .nu ne ai mai tinut la curent cu problemele tale te ai linistit_?te ai spovedit? da ne un semn .DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.07.2008, 14:59:04
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Eu sunt de profesie jurista si pot sa iti spun ca am vazut multe cazurii in care asemenea situatii au dus la crima... asa ca nu e de joaca. Psihicul tau nu o sa mai reziste mult si o sa cedeze ceea ce ar duce la comiterea unei imprudenta care o sa iti afecteze intereaga viata si tie si copilului tau.
Parerea mea e sa divortezi.
Crestineste sau nu realitatea ta e abuzul psihic.
Ca sa te rogi, ca o sa se inderepte..... nu zic sa nu te rogi dar sa fim totusi realisti.... Stii tu cum e acea vorba din batrani "cel satul nu il crede pe cel flamand"...
Parerea mea e sa divortezi pt ca se poate ajunge la lucruri mai serioase si crede-ma ca stiu ce spun... nu am vazut numai o situatie de aceasta, ci sute care au dus la crime odioase si copii orfanii....
Gandeste-te bine si ia decizia ce ami inteleapta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.08.2008, 21:56:17
elena1974 elena1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Buna tuturor,:)
Chiar daca nu am mai intervenit pe forum sa stiti ca va urmaresc zilnic in putinul timp pe care il am.
Draga Simi,am fost la preot,si urmeaza sa merg si saptamana viitoare pentru spovedanie (atunci nu eram pregatita),si spuea sa incepem niste acatiste si sa facem o sfestanie.Pana atunci ma rog la Dumnezeu sa fie bine:)
Deocamdata liniste....om vedea pana cand.
La tine cum mai este,sper ca esti bine.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.08.2008, 15:16:06
simi simi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

nu sant bine deloc elena dar merg la biserica si ma rog la BUNUL DUMNEYEU sa ma indrume pe calea care imi este destinata ,acum nu am timp dar o sa revin sa ti povestesc si problemele mele te pup si ai grije! DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.08.2008, 13:24:11
pethrina pethrina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
hai mai andrei, las-o mai usor cu legile astea women-friendly... auzi, barbatul abuzat! o fi, unul la o mie, dar cate femei nu sunt abuzate de soti mitocani si nu se plang? iar cand rupe una tacerea si se plange e acuzata ca e feminista sau mai stiu eu cum. rusine barbatilor care gandesc asa!

apropo, ce motiv ar avea elena sa ne minta pe noi aici?
Ai mare dreptate!Nu are nici un rost sa ne minta,nu ne cunoaste, nu o cunoastem...Saraca isi spune si ea necazul....Cauta un cuvant de mangaiere si mai primeste si replici dure...de parca nu ar suferi destul....Au fost destule cazuri in care sa ajuns chiar la crima,si a sotiei si a copilului...asta vreti sa astepte?!Si apropo...daca nu se mai casatoreste si nici nu "calca" pe alaturea tot adultera se numeste?!Mai bine sa ne rugam pentru ei sa le lumineze Dumnezeu drumul in viata!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.10.2010, 00:10:25
curioasa curioasa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2010
Mesaje: 1
Implicit

Am gasit si eu pe un site cu sfaturi duhovnicesti urmatoarele intrebari si raspunsuri:

1. Intrebare: Ce se poate face, când vor să se căsătorească doi tineri de credinte diferite?
Raspuns: Când vei vedea că a luat un ortodox pe o ca-tolică sau o protestantă sau o evreică sau o turcoaică, astea se cheamă căsătorii mixte. Totdeauna femeia trebuie să treacă de partea bărbatului. Dacă bărbatul este ortodox, ea trebuie să devină ortodoxă. Dacă nu vrea să treacă de partea bărbatului, atunci să se despartă. "Nu merg după tine, că esti catolică, dacă nu te faci ortodoxă".

2. Intrebare: Dacă un catolic trece la ortodocsi, ce rânduială trebuie să i se facă?
Raspuns: Gata! Acum nu i se mai face botezul. Îl miruieste pe frunte de trei ori cu sfântul si marele mir, si-i citeste dezlegarea rânduită si gata!

3. Intrebare: Dar dacă un ortodox trece la catolici, ce se întâmplă?
Raspuns: Care trece la catolici trebuie să primească botezul papistas. Se face catolic, dar îsi pierde sufletul. Cu catolicii încă nu am ajuns la unire. Au cedat ei în favoarea noastră până acum vreo 13 puncte, dar mai sunt zece puncte care ne despart.
(Raspunsurile sunt date de Parintele Cleopa)

Intrebarea mea e de ce daca se trece de la catolicism sau alta religie la ortodoxism este bine si ramane un bun crestin, dar daca o persoana ortodoxa trece la catolici este de rau si isi pierde sufletul???
Vi se pare corect cata discriminare exista???
Daca se citeste putin istoria religiei veti vedea ca noi oamenii de religie crestina am fost intr-un anumit moment si anume dupa nasterea lui Cristos,doar crestini-oamenii ce credeau in Cristos si in tot ceea ce el propovaduia de aceea au devenit crestini-pentru ca au crezut intru totul in El. De aceea Isus Cristos i-a spus apostolului Petru “pe piatra ta zidi-Voi biserica Mea”, adica pe mormantul lui Petru Isus a dorit sa se construiasca prima biserica a crestinismului si anume basilica San Pietro din piata San Pietro din Vatican. Putini insa stiu acest lucru,ca prima biserica este de fapt o basilica de religie catolica, aflata sub dominatia Papei (Papa reprezinta defapt propovaduitorul religiei crestine, primul Papa fiind chiar Petru) intr-o enclava a Italiei numita Vatican, cel mai mic stat independent.
Prima religie a fost religia crestina, crestinismul incepand inca din secolul I, era noastra odata cu nasterea lui Isus Cristos. Datorita conflictelor religioase, biserica se separa in anul 1054 in momentul marii schisme bisericesti in biserica catolica si biserica ortdoxa.
De ce catolicii recunosc casatoria mixta si ii lasa pe fiecare in religia lor dar ortodoxi te obliga sa-ti schimbi religia, lucru pe care il soliciti lor il considera pierderea sufletului????
Astept raspuns!
Multumesc!!!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.10.2010, 01:08:07
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis Vezi mesajul
Si nu te minti pe tine insati, nu esti numai tu abuzata ci si copilul care, chiar daca are numai 5 ani intelege multe. SI de multe ori nu intelege, ceea ce e si mai rau si mai treist.

Am citit recent un articol in ziar. Daca un barbat incepe sa jigneasca sau sa loveasca o femeie, el nu se mai indreapta si va continua. DIn nou, nu te amagi, nu il poti schimba, si nu merita un astfel de barbat care nu are respect fata de sotia sa sa iti sacrifici copilul pentru a fi cu el.

Divortul este o optine mai buna, decat sa ajungi inevitabil la ura. Mai ales ca si copilul va creste sa il urasca pe tatal lui daca il vede tratand-o astfel pe mama sa.


Eu acum vorbesc din postura copilului.
Am si eu o astfel de problema in familie. Asa a gandit si mama mult timp ' ca este mai bine ca copii sa aibe un tata ', indurand multe pana ce noi am crescut.... si nu numai ea, ci si noi asistam la certuri intre ei. Mama credea ca suntem prea mici ca sa realizam ce se intampla. Nici macar acum, femeie in toata firea fiind,nu il pot ierta din toata inima pe tatal meu, venindu-mi in minte imagini din vremea aceea. Mama a vrut sa avem un tata langa noi...dar cu ce risc...acesta nu a facut decat sa spurce sufletul nostru.Sper ca Bunul Dumnezeu sa ma ajute sa il iert intr-o zi...

Last edited by anonim30; 02.10.2010 at 12:59:19.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.10.2010, 10:45:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de curioasa Vezi mesajul
Am gasit si eu pe un site cu sfaturi duhovnicesti urmatoarele intrebari si raspunsuri:

1. Intrebare: Ce se poate face, când vor să se căsătorească doi tineri de credinte diferite?
Raspuns: Când vei vedea că a luat un ortodox pe o ca-tolică sau o protestantă sau o evreică sau o turcoaică, astea se cheamă căsătorii mixte. Totdeauna femeia trebuie să treacă de partea bărbatului. Dacă bărbatul este ortodox, ea trebuie să devină ortodoxă. Dacă nu vrea să treacă de partea bărbatului, atunci să se despartă. "Nu merg după tine, că esti catolică, dacă nu te faci ortodoxă".

2. Intrebare: Dacă un catolic trece la ortodocsi, ce rânduială trebuie să i se facă?
Raspuns: Gata! Acum nu i se mai face botezul. Îl miruieste pe frunte de trei ori cu sfântul si marele mir, si-i citeste dezlegarea rânduită si gata!

3. Intrebare: Dar dacă un ortodox trece la catolici, ce se întâmplă?
Raspuns: Care trece la catolici trebuie să primească botezul papistas. Se face catolic, dar îsi pierde sufletul. Cu catolicii încă nu am ajuns la unire. Au cedat ei în favoarea noastră până acum vreo 13 puncte, dar mai sunt zece puncte care ne despart.
(Raspunsurile sunt date de Parintele Cleopa)

Intrebarea mea e de ce daca se trece de la catolicism sau alta religie la ortodoxism este bine si ramane un bun crestin, dar daca o persoana ortodoxa trece la catolici este de rau si isi pierde sufletul???
Vi se pare corect cata discriminare exista???
Daca se citeste putin istoria religiei veti vedea ca noi oamenii de religie crestina am fost intr-un anumit moment si anume dupa nasterea lui Cristos,doar crestini-oamenii ce credeau in Cristos si in tot ceea ce el propovaduia de aceea au devenit crestini-pentru ca au crezut intru totul in El. De aceea Isus Cristos i-a spus apostolului Petru “pe piatra ta zidi-Voi biserica Mea”, adica pe mormantul lui Petru Isus a dorit sa se construiasca prima biserica a crestinismului si anume basilica San Pietro din piata San Pietro din Vatican. Putini insa stiu acest lucru,ca prima biserica este de fapt o basilica de religie catolica, aflata sub dominatia Papei (Papa reprezinta defapt propovaduitorul religiei crestine, primul Papa fiind chiar Petru) intr-o enclava a Italiei numita Vatican, cel mai mic stat independent.
Prima religie a fost religia crestina, crestinismul incepand inca din secolul I, era noastra odata cu nasterea lui Isus Cristos. Datorita conflictelor religioase, biserica se separa in anul 1054 in momentul marii schisme bisericesti in biserica catolica si biserica ortdoxa.
De ce catolicii recunosc casatoria mixta si ii lasa pe fiecare in religia lor dar ortodoxi te obliga sa-ti schimbi religia, lucru pe care il soliciti lor il considera pierderea sufletului????
Astept raspuns!
Multumesc!!!

A ramane la adevar sau a accepta minciuna sau greseala ti se pare discriminare??????????
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.10.2010, 11:09:21
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de curioasa Vezi mesajul
Prima religie a fost religia crestina, crestinismul incepand inca din secolul I, era noastra odata cu nasterea lui Isus Cristos. Datorita conflictelor religioase, biserica se separa in anul 1054 in momentul marii schisme bisericesti in biserica catolica si biserica ortdoxa.
De ce catolicii recunosc casatoria mixta si ii lasa pe fiecare in religia lor dar ortodoxi te obliga sa-ti schimbi religia, lucru pe care il soliciti lor il considera pierderea sufletului????
Astept raspuns!
Multumesc!!!
Pai nu ai inteles ca fac folos de prozelitism? Iar casatoria este un bun metod de a converti la ortodoxie.
Sau pentru ca vor sa mentina neamul pur... asta explica si discriminarea.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Ajutati-ma cu niste sfaturi , va rog . iulian92 Generalitati 30 25.05.2011 15:18:26
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
As dori si eu niste sfaturi va rog ... gringo Stiri, actualitati, anunturi 24 31.01.2011 10:36:13
Am nevoie de sfaturi daca se poate cineva888 Generalitati 41 04.05.2010 18:25:29