Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2008, 19:59:37
ioansorin ioansorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 3
Implicit

v-as ruga pe acei dinre dumneavoastra care aveti cunostinte sa-mi dati un sfat o indrumare unde sa merg la o manastire sau la un preot cu copilul meu de 5 ani bolnav de epilepsie
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2008, 20:26:40
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioansorin
v-as ruga pe acei dinre dumneavoastra care aveti cunostinte sa-mi dati un sfat o indrumare unde sa merg la o manastire sau la un preot cu copilul meu de 5 ani bolnav de epilepsie
Doamne ajuta!

Oricand si pentru orice durere (sufleteasca sau trupeasca) recoamnd sa mergeti la Pr. Iustin Parvu, de la Manastirea Petru Voda, judetul Neamt. Incercati intr-o zi de lucru, cel mai bine de marti pana joi, ca sa puteti intra in cateva ore.

Insa chiar daca mergeti sambata, este posibil sa apucati sa intrati, insa fiti pregatiti sa dormiti la manastire (cazare & masa sunt gratuite). La Pr. Iustin e intotdeauna coada mare. Daca sunteti cu un copil bolnav, puteti ruga pe cineva de acolo sa vb. cu Parintele sa va primeasca mai repede.

Bogdan.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2008, 14:24:37
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioansorin
v-as ruga pe acei dinre dumneavoastra care aveti cunostinte sa-mi dati un sfat o indrumare unde sa merg la o manastire sau la un preot cu copilul meu de 5 ani bolnav de epilepsie
Vreau sa va interb ceva?Daca stati cu copilu dvoatra la Liturghie si vreti sa-l impartasiti,este cuminte?Pentru ca daca este vrun demon care il chinuie,acesta nu poate suporta sa se apropie de Hristos,si se va da de gol.Incercati asta,sa-l impartasiti la fiecare Liturghie,caci daca este vreun demon,acesta va trebuii pana la urma sa plece.Cea mai puternica rugaciune de izgonire a dracilor este Tatal nostru,pentru ca insusi Mantuitorul ne-a invatat sa ne rugam si sa zicem"si ne izbaveste de cel viclean".Apoi demonii nu suporta Cuvnatul lui Dumnezeu,adica cand se citeste din Scriptura la Liturghie.Un alt momet de la Liturghie cand ei sunt invitati afara este Vohodul Mare,iesirea cu Cinstitele Taine.Uramariti cum reactioneza copilul in aceste momente,si daca este nelinistit,sau poate chiar face urat,rugati-va chiar dumnevoatra la dumnezeu,chiar atunci sa alunge pe cel rau de la el.In timpul Liturghiei,insusi Mantuitorul si Sf Ingeri alunga pe cel rau de la oameni,si-i scoate din Biserica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2008, 15:53:55
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan

Vreau sa va interb ceva?Daca stati cu copilu dvoatra la Liturghie si vreti sa-l impartasiti,este cuminte?Pentru ca daca este vrun demon care il chinuie,acesta nu poate suporta sa se apropie de Hristos,si se va da de gol.Incercati asta,sa-l impartasiti la fiecare Liturghie,caci daca este vreun demon,acesta va trebuii pana la urma sa plece.Cea mai puternica rugaciune de izgonire a dracilor este Tatal nostru,pentru ca insusi Mantuitorul ne-a invatat sa ne rugam si sa zicem"si ne izbaveste de cel viclean".Apoi demonii nu suporta Cuvnatul lui Dumnezeu,adica cand se citeste din Scriptura la Liturghie.Un alt momet de la Liturghie cand ei sunt invitati afara este Vohodul Mare,iesirea cu Cinstitele Taine.Uramariti cum reactioneza copilul in aceste momente,si daca este nelinistit,sau poate chiar face urat,rugati-va chiar dumnevoatra la dumnezeu,chiar atunci sa alunge pe cel rau de la el.In timpul Liturghiei,insusi Mantuitorul si Sf Ingeri alunga pe cel rau de la oameni,si-i scoate din Biserica.
achimovjan, daca nu ai cunostinte despre aceasta boala mai bine taci din gura. epilepsia nu are nicio legatura cu demonii si nu este nici boala psihica. am ramas stupefiat si indignat cand un preot a spus la o emisiune ca epilepticii au ceva demonic in ei. halal om cu facultate, macar daca nu avea cunostinte de cauza ar fi putut sa taca din gura. epilepsia este o boala neurologica ce se maifesta datorita descarcarii totale sau partiale a neuronilor. in cazul descarcarii totale au loc crizele generalizate(convulsii). prin aceasta descarcare se mareste f mult viteza impulsului nervos si este transmis de creier intr-un mod haotic in tot organismul. omul isi pierde constienta, are spasme musculare, ochi peste cap, isi musca limba, face spume la gura, scoate tipete, uneori elimina urina etc. in cazul crizelor partiale are loc doar pierderea constientei, fara cadere, sau, uneori, omul ramane constient criza manifestandu-se printr-o stare ciudata numita stare crepusculara in care persoana aude diferite sunete, simte mirosuri, gusturi, furnicaturi etc.
ioansorin, eu te sfatuiesc sa urmezi un tratament cu copilul tau la un medic neurolog si sa nu intrerupi sub nicio forma medicatia, indiferent ca-ti spune vreun duhovnic sau oricine altcineva ca asa e bine. ar fi o catastrofa si s-ar lasa cu mari probleme. sunt sigur oricum ca medicul o sa-ti spuna asta. sa nu crezi in descantece si alte bazaconii. iar biserica nu e suficienta pt a-i controla crizele. ca de-aia a facut Dumnezeu medicina, sa ne tratam si sa ne pastram sanatatea. oricum, trebuie sa ai in aspect faptul ca boala poate fi tinuta sub control 100% sau nu. e posibil de asemeni ca la pubertate sau mai devreme sa dispara de la sine, in mod subit. insa, din pacate, e posibil sa nu dispara niciodata, orice ai face. tu trebuie sa perseverezi si o sa fie bine. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2008, 16:04:54
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioansorin
v-as ruga pe acei dinre dumneavoastra care aveti cunostinte sa-mi dati un sfat o indrumare unde sa merg la o manastire sau la un preot cu copilul meu de 5 ani bolnav de epilepsie
exista t5ratament naturist care are efect garantata 100%. cauta un medic de medicina altenativa si sint sanse mari de insanatosire.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2008, 16:07:32
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

intr-adevar, e bine sa incerci si metode neconventionale: fitoterapie, homeopatie, acupunctura s.a. numai sa nu intrerupi tratamentul alopat. e f important.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.07.2008, 16:17:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Despre epilepsie Mantuitorul zicea:"Acest soi de demon nu iese decat cu rugaciune si cu post"
Eu cred ca sfintele rugaciuni si postul indeparteaza pe cel rau din om.
Epilepsia este o boala a carei cauza nu se cunoaste ,apare nu se stie de ce la un moment dat ,deci nu este din nastere ,ceva ,o cauza exista.
Acea cauza sa o cautam in spusele Domnului Iisus ,caci El a grait adevarul.
E buna impartasania deasa si sfintele slujbe ,sf.Liturghie ,sf.Maslu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2008, 16:27:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioansorin
v-as ruga pe acei dinre dumneavoastra care aveti cunostinte sa-mi dati un sfat o indrumare unde sa merg la o manastire sau la un preot cu copilul meu de 5 ani bolnav de epilepsie
dar du-te shi la medic, este unul mereu invitat la Conduratzeanu in emisiunile lui care ne explica de cate feluri sunt epilepsiile... fiind atat de mititel sa nu aiba cumva o mica tumoare sau chist sau ceshtiu eu ce o fi avnd care creind presiune in cutia craniana ii da astfel de stari, sau cineshtie ce lucruri poate sa aiba shi nu provin neaparat de la draci, sau duhuri rele ci pot fi de la natura caci multe se intampla pe lume fara sa fie cineva vinovat...

dar acel soi de diavoli, adica aia care nu ies doar asha ca ar vrea unii sa iasa deci cei care ii scot trebuie sa aiba credintza multa, post shi rugaciune... caci nu copilul nu avea credintza in intamplarea aceea ci shi cei ce se straduiau sa-l tamaduiasca shi nici poporul shi nici apartzinatorii... deci trebuie credintza, post shi rugaciune shi staruintza a celor ce se ruaga pentru el...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2008, 18:11:58
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Despre epilepsie Mantuitorul zicea:"Acest soi de demon nu iese decat cu rugaciune si cu post"
Eu cred ca sfintele rugaciuni si postul indeparteaza pe cel rau din om.
Epilepsia este o boala a carei cauza nu se cunoaste ,apare nu se stie de ce la un moment dat ,deci nu este din nastere ,ceva ,o cauza exista.
Acea cauza sa o cautam in spusele Domnului Iisus ,caci El a grait adevarul.
E buna impartasania deasa si sfintele slujbe ,sf.Liturghie ,sf.Maslu.
terminati cu demonii ca simt ca imi vine rau aici!!! ce demoni visati? credeti ca eu vb baliverne? ei bine nu spun baliverne, si asta pt ca eu SUFAR DE EPILEPSIE!!!!!!!! asa ca terminati odata cu prostiile astea cu demonii ca simt ca innebunesc. si sa stiti ca sunt si student la farmacie, asa ca mai am cunostinte in domeniul medical. doar v-am explicat de ce se intampla o criza. iar in 75% din cazuri se cunoaste cauza: cazatura, encefalita, febra mare, traumatisme, cat si pe cale ereditara se poate transmite, in special in cazurile in care viitoarea mama sufera de o forma grava de epilepsie(mai rar) trebuie neaparat sa vin cu asemenea argumente ca sa intelegeti? unde scrie de epilepsie in biblie?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2008, 18:59:08
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioansorin
v-as ruga pe acei dinre dumneavoastra care aveti cunostinte sa-mi dati un sfat o indrumare unde sa merg la o manastire sau la un preot cu copilul meu de 5 ani bolnav de epilepsie
Mergi cu nadejde si credinta la orice manastire frate! Si daca voia Lui e sa nu se tamaduiasca atunci gandeste-te ca poate asta e crucea voastra spre mantuire. Totodata, spovediti-va curat!! si d-voastra parintii. Poate copilul patimeste din pricina unor pacate vechi nespovedite ale parintilor. Luati un indreptar, cititi-l si faceti un proces de pocainta nu de contiinta. Pocainta shimba omul aduce cu sine omul nou. Constiinta aduce parere de rau dar fara schimbare nimic nu este. Orice ar fi primti ca din mana Lui Dumnezeu si tamaduirea si boala si toate vor deveni mai usoare. Domnul si Maica Domnului sa va ajute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25