Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2009, 23:25:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Record pe tara: 250 de moldoveni au peste 100 de ani !

Moldovenii par să fi descoperit elixirul tinereții. Potrivit statisticilor oficiale, patru din primele cinci județe din țară, ca speranță de viață sunt din Moldova. În această regiune trăiesc peste 250 de oameni care au trecut de bariera celor 100 de ani. Presa de azi publică o mică statistică a centenarilor din județele Moldovei : - Bacău: 75 , - Neamț : 59 , - Vaslui : 46 , - Iași : 35 , -Botoșani : 31 , - Vaslui : 3. Un fost învățător din Bacău spune care este explicația longevității sale, 104 ani : "Am fost cumpătat și m-am ferit de toate patimile care i-au băgat pe alții în mormânt de tineri", a spus bătrânul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.04.2009, 00:07:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Alcoolul si cafeaua doua elemente care reduc viata uimitor mai ales primul,sa nu uitam nici ca marele artist Ion Dolanescu i-a cedat inima din cauza bolii de ficat cauzat de consumul de alcool in ,,tineretea lui''.Sa ne ferim de aceste elemente impreuna cu credinta si poate vom ajunge si noi sa traim macar pana la 80 de ani.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2009, 00:32:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Uimitor!

Ar trebui facuta reclama, deoarece nu demult am vazut o emisiune la TV, si spuneau ca doar 4 locuri pe pamint exista unde oamenii traiesc peste 100 de ani, si nici unul nu pare sa fie Moldova...
Ar trebui pusa in valoare aceasta veste, ca sa stie si altii.

Daca aveti mai multe informatii, sa-mi trimtiteti ca eu trimit aici la News.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.04.2009, 00:39:41
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Moldovenii par să fi descoperit elixirul tinereții. Potrivit statisticilor oficiale, patru din primele cinci județe din țară, ca speranță de viață sunt din Moldova. În această regiune trăiesc peste 250 de oameni care au trecut de bariera celor 100 de ani. Presa de azi publică o mică statistică a centenarilor din județele Moldovei : - Bacău: 75 , - Neamț : 59 , - Vaslui : 46 , - Iași : 35 , -Botoșani : 31 , - Vaslui : 3. Un fost învățător din Bacău spune care este explicația longevității sale, 104 ani : "Am fost cumpătat și m-am ferit de toate patimile care i-au băgat pe alții în mormânt de tineri", a spus bătrânul.
Dumnezeu sa ii tina in continuare sanatosi si in buna pace sa paseasca dincolo la cele vesnice.

PSALMUL 18
Al lui David.

1. Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mâinilor Lui o vesteste taria.
2. Ziua zilei spune cuvânt, si noaptea noptii vesteste stiinta.
3. Nu sunt graiuri, nici cuvinte, ale caror glasuri sa nu se auda.
4. În tot pamântul a iesit vestirea lor, si la marginile lumii cuvintele lor.
5. În soare si-a pus locasul sau; si el este ca un mire ce iese din camara sa.
6. Bucura-se-va ca un urias, care alearga drumul lui.
7. De la marginea cerului iesirea lui, si oprirea lui pâna la marginea cerului; si nu este cine sa se ascunda de caldura lui.
8. Legea Domnului este fara prihana, întoarce sufletele; marturia Domnului este credincioasa, întelepteste pruncii;
9. Judecatile Domnului sunt drepte, veselesc inima; porunca Domnului este stralucitoare, lumineaza ochii.
10. Frica de Domnul este curata, ramâne în veacul veacului. Judecatile Domnului sunt adevarate, toate îndreptatite.
11. Dorite sunt mai mult decât aurul, si decât piatra cea de mare pret; si mai dulci decât mierea si fagurele.
12. Ca robul Tau le pazeste pe ele, si rasplatire multa are.
13. Greselile cine le va pricepe? De cele ascunse ale mele curateste-ma
14. Si de cele straine fereste pe robul Tau; de nu ma vor stapâni, atunci fara prihana voi fi si ma voi curati de pacat mare.
15. Si vor bineplacea cuvintele gurii mele si cugetul inimii mele înaintea Ta pururea; Doamne, Ajutorul meu si Izbavitorul meu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2009, 02:34:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asta e lucrarea Duhului Sfant foarte puternica asta e secretul.
Foarte probabil ca toti acei moldoveni sunt credinciosi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2009, 04:51:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Nu uitati ca bunicii mei au avut peste suta cind au parasit aceasta lume - 104 si 108, SI ERAU ARDELENI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2009, 06:05:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu ma intreb, daca longevitatea este un scop al vietii.
Ma gandesc la Sf. Vasile, care a murit la 48 sau 49 de ani. Nici Sf. Ioan Gura de Aur nu a trait f mult; si ce au realizat in viata lor scurta. Eu am depasit varsta lor si nu am facut nimic in viata, comparativ cu acesti Sfinti Parinti...

Cat de putin ne umplem viata cu lucruri de folos, dar cerem longevitate.
Am vazut un reportaj despre o longeviva din Germania; avea 105 ani, a fost jucatoare de ruleta si traia in Baden-Baden. Nu am stiut, dar ea a ovestit, ca cei din Baden-Baden nu au voie sa joace la Cazino; dar ea fiind o persoana f cunoscuta, a primit aprobare de la primarul orasului. a povestit ca era sa moara la un moment dat, dar ca Dumnezeu nu a vut s-o primesca; nu a dat amanunte. ii parea rau ca nu poate muri, caci ii murisera rudele, prietenii si de curand ultima ei prietena. Era perfect lucida si inca vioaie la varsta ei. La sfarsitul filmului a scris ca a murit doi ani mai tarziu.

Si atunci ma intreb: oare stim ce cerem, atunci cand cerem longevitate? stim noi cum ne vom umple zilele la batranete, avand in vedere ca zilele omului sunt 70, si daca e in putere, 80, iar restul doar durere... Deci, de cata durere suntem dispusi sa ne umplem ultimii ani de viata? suntem siguri ca vom fi in deplinatatea facultatilor mintale si ca vom putea merge, ne vom putea ingriji singuri de noi, sau aceste lucruri nu sunt importante?!?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2009, 06:22:34
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Eu ma intreb, daca longevitatea este un scop al vietii.
Ma gandesc la Sf. Vasile, care a murit la 48 sau 49 de ani. Nici Sf. Ioan Gura de Aur nu a trait f mult; si ce au realizat in viata lor scurta. Eu am depasit varsta lor si nu am facut nimic in viata, comparativ cu acesti Sfinti Parinti...

Cat de putin ne umplem viata cu lucruri de folos, dar cerem longevitate.
Am vazut un reportaj despre o longeviva din Germania; avea 105 ani, a fost jucatoare de ruleta si traia in Baden-Baden. Nu am stiut, dar ea a ovestit, ca cei din Baden-Baden nu au voie sa joace la Cazino; dar ea fiind o persoana f cunoscuta, a primit aprobare de la primarul orasului. a povestit ca era sa moara la un moment dat, dar ca Dumnezeu nu a vut s-o primesca; nu a dat amanunte. ii parea rau ca nu poate muri, caci ii murisera rudele, prietenii si de curand ultima ei prietena. Era perfect lucida si inca vioaie la varsta ei. La sfarsitul filmului a scris ca a murit doi ani mai tarziu.

Si atunci ma intreb: oare stim ce cerem, atunci cand cerem longevitate? stim noi cum ne vom umple zilele la batranete, avand in vedere ca zilele omului sunt 70, si daca e in putere, 80, iar restul doar durere... Deci, de cata durere suntem dispusi sa ne umplem ultimii ani de viata? suntem siguri ca vom fi in deplinatatea facultatilor mintale si ca vom putea merge, ne vom putea ingriji singuri de noi, sau aceste lucruri nu sunt importante?!?

Draga mea, o viata lunga, inseamna oboseala, si dureri.
Bunicii mei erau amindoi lucizi, oameni de mare credinta, postitori mari, si cu mare-mare frica de Bunul Dumnezeu.

Bunica mea, nu stia scrie sau citi.
Ea insa s-a rugat Domnului, sa o ajute sa citeasca Sfanta Scriptura, si ce crezi, dupa ani de zile a reusit s-o citesca. Nimeni nu stie cum...doar o minune de-a lui Dumnezeu.
Insa, ea nu putea citi nimic altceva, nu mai recunostea literele.

Vezi tu, ea spunea ca este obosita.
Bunicul meu spunea ca este foarte obosit de viata.
Atita a vrut Domnul ca ei s atraiasca. Nu a fost alegerea lor, nici cererea lor.

Ce au relizat?
Au crescut 9 copii, toti credinciosi.
Eu zic ca au fost miluiti de Domnul, iar cind au murit, au fost impacati cu viata.
Preotul venea tot a doua zi pentru spovedit.

Ce ai realizat tu pina acuma?
Tu ti-ai crescut copii, te bucuri de nepoti, ai credinta, eu zic ca ai realizat mult.
Cunosti diferenta intre bine si rau.
Ai ales binele.
Dumnezeu sa te tina, si sa te ocrotesca.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2009, 06:28:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nina draga, dar oare sunt toti oamenii asa credinciosi? Eu am vazut altfel de suferinta, nu una frumoasa. Doar cei credinciosi au parte de o batranete atat de lunga si frumoasa.
Sigur, de sperat, putem spera... ca de meritat nu stiu...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.04.2009, 07:15:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nina draga, dar oare sunt toti oamenii asa credinciosi? Eu am vazut altfel de suferinta, nu una frumoasa. Doar cei credinciosi au parte de o batranete atat de lunga si frumoasa.
Sigur, de sperat, putem spera... ca de meritat nu stiu...
De meritat, cel puțin, pentru bucuria nepoțeilor Anca dragă ! Nu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 23:11:59
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 06:24:16
File de peste cu rosii tanty12 Intrebari utilizatori 2 13.03.2010 02:47:15
Talcuirea evangheliilor de peste an patinina34 Rugaciuni 82 09.01.2009 09:44:01