Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2014, 17:24:37
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

Problema e ca povestea începe ciudat încă de la început...
Dumnezeu le-a interzis oamenilor din fructul Cunoștiinței Binelui și Răului. Și păcatul originar este că ei nu s-au supus.
Adică supunerea este virtute, să rămâi inconștient, neînțelept este virtute. Să fii sclav, oaie, e virtute. Să încerci să descoperi singur , este păcat. Să fi înțelept, e păcat.

Apoi acest dumnezeu care avea ciudata plăcere să îi țină pe copiii săi captivi și proști, s-a infuriat ! S-a înfuriat că nu i s-au supus !

Povestea asta se reflectă în societatea de azi. Toți părinții vor să controleze copiii. Cei care nu se supun sunt condamnați, cei ascultători sunt lăudați.

În primul rând e f ciudat cu dumnezeul creștin, ce comportament deviant are. Nu își dorește să fie înțelepți copiii lui. Își dorește să fie ca niște animale, sau ca niște roboți. Nicidecum să fie înțelepti și nemuritori. E cumva politician? E exact dictatorul suprem.

Faci ce zice el, ești lăsat în pace. Nu faci, ești pedepsit.

Nu există nici o posibilitate de a fi liber, în această religie. Este o sclavie de la început și până la sfârșit.

Iisus zice Prin mine treceti. Doar prin mine !
Cine nu e cu mine, e contra mea !

fanatism pur.comportament de dictator

Fi o oaie, fi un supus, nu cauta singur. Sa iti fie frica, sa te temi ! Lasa-te pastorit, si totul va fi bine, lasa ca stie dumnezeu ce face.
E exact instrumentul cel mai intunecat, care a tinut omenirea in sclavie psihologica.

citat din biblie:
"1. Oricine sa fie supus stapanirilor celor mai inalte; caci nu este stapanire care sa nu vina de la Dumnezeu. Si stapanirile care sunt, au fost randuite de Dumnezeu.

2. De aceea, cine se impotriveste stapanirii, se impotriveste randuielii puse de Dumnezeu; si cei ce se impotrivesc isi vor lua osanda. " Romani 13

"1.Let everyone be subject to the governing authorities, for there is no authority except that which God has established. The authorities that exist have been established by God.
2 Consequently, whoever rebels against the authority is rebelling against what God has instituted, and those who do so will bring judgment on themselves. "

Adica lasa-te exploatat, nu incerca sa te manifesti in nici un fel. asculta ce zice popa, ca zice bine ce zice (desi e f amuzant, nu exista doi preoti care sa zica acelas lucru. nu exista 2 crestini care sa creada in acelas dumnezeu, sau care sa inteleaga acelas lucru din biblie)

Lasa-te subjugat, simte-te sfant, condamna-i pe pacatosi. Reprima-te sexual, tine post, tortureaza-ti trupul, slabeste-ti inteligenta, plangi , tanguieste-te , si vei fi mantuit !

super religie, ce să mai

Și toate aceste realități urâte sunt ascunse în spatele multor cuvinte frumoase ! "Iubire", etc

îmi poate spune cineva de ce ar vrea un om sănătos și inteligent să devină sclav, să se auto-distrugă?

Last edited by 2458386286; 13.05.2014 at 17:27:39.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.05.2014, 17:31:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Ori n-ai citit răspunsul pe care ți l-am dat, ori nu te interesează. Și dacă nu te interesează, înseamnă că deja consideri că știi ce și cum. Deci n-ai întrebări. Prin urmare, n-ai nevoie de răspunsuri. Din nefericire, ții prea mult la prejudecățile pe care le ai cu privire la credință și credincioși.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.05.2014, 17:58:33
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

Postarea anterioară se termina cu o întrebare, care vrea răspuns
De ce e atât de mult venerată lupta cu propriul corp în creștinism? Ce e așa bun în a te auto distruge?

Și acum am încă o întrebare
De ce ar vrea un om inteligent să fie credincios?
A crede înseamnă a nu știi, dar a pretinde că știi. A nu recunoaște adevărul, adică că nu știi, dar în acelaș timp a zice că știi.. când de fapt habar nu ai. Vedeți cât de perversă e strategia?

Dacă accepți că nu știi, atunci ai posibilitatea să te duci să cauți. Ai setea în tine. Dar dacă crezi, atunci ți-ai eliminat orice posibilitate să ajungi să știi cu adevărat vreodată.
De exemplu tu crezi în banane? Întrebarea e proastă,pentru că ori ai văzut și ai gustat banane, și știi, ori nu ai văzut, și nu știi. e foarte simplu. Însă dacă ești creștin , vei zice că crezi în banane. Și vei fi și mândru de asta !
Ești mort de foame, și crezi în banane. Îți va potoli foamea?

Asta e abordarea creștină. Să crezi, nu să experimentezi.
Un om inteligent dacă știe, știe , dacă nu știe, nu știe. Un creștin însă nu știe, dar crede. Și consideră că e o mare virtute. De fapt doar își pune bariere, își bagă capul în nisip ca struțul. Viața trece pe lângă el, și el nu gustă deloc din infinitul mister care e în fiecare moment. Pentru că e plin de frică, de stres, e tensionat, îi e frică să păcătuiască.

Și interesant e că creștinii au ucis cel mai mult în numele religiei, și musulmanii de la ei au învățat.


Ascultarea, crediința, lupta cu propriul corp. Astea sunt chestii total nesănătoase, care stau la baza creștinismului și al oricărui sistem de sclavie.

Aștept să mă contraziceți !


Copiii nici nu au învățat să vorbească, și voi îi botezați, le puneți amprenta psihologică, vă luați măsurile să fiți siguri că e înrobit încă de mic ! Nu puteți să așteptați să crească, să ceară el însuși să cunoască religia, în toate formele ei, și să decidă singur Da, am studiat și islamism, hinduism, budism, zen, tantra, yoga, taoism, echart tolle, osho, și aleg să fiu creștin ! Nu, nu așteptați, pentru că știți că asta nu se va întâmpla. Dacă scapă de sub control o să zică "îmi pare rău, nu văd nici un motiv să fiu creștin. Aleg să trăiesc viața mea așa cum simt, nu cum ați vrea voi să mă forțați, ca să vă auto convingeți că aveți dreptate."

Nici nu apucă să întrebe ceva despre subiect,și voi îi dați răspunsuri. Îi umpleți mintea, că există dumnezeu, că exista rai, iad, suflet. Dacă există, ce e așa grabă să îl îndoctrinați? Există și gata, va afla singur. El nici nu a întrebat, nu îl interesează încă chestiile astea, dar știți că dacă îi bagați răspunsurile cu forța, îi distrugeți setea de adevăr. Îi distrugeți inteligența, și îl schilodiți pe viață. Și vă va fi ascultător. Sunteți foarte satisfăcut acum, că aveți autoritate. Propriului copil, să îi faceți asta ! Asta e realitatea hidoasă, din cauza ideilor bolnave și hidoase.

Last edited by 2458386286; 13.05.2014 at 18:06:38.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.05.2014, 18:26:46
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
Postarea anterioară se termina cu o întrebare, care vrea răspuns
De ce e atât de mult venerată lupta cu propriul corp în creștinism? Ce e așa bun în a te auto distruge?
Se spune că o întrebare, dacă-i bine pusă, face cât jumătate de răspuns. Întrebările tale, însă, sunt însoțite de răspunsul pe care tu ți l-ai dat deja. Totuși, o să încerc să-ți dau și răspunsul meu.
Există multe moduri greșite de a înțelege creștinismul, iar unul dintre ele este tocmai această așa-zisă luptă cu propriul corp până la autodistrugere, cum consideri tu.
O luptă există, dar nu e de autodistrugere. Nu ne urâm trupurile, ci vrem doar să le stăpânim, pentru a nu ne conduce ele sufletele. Se spune că trupul este o bună slugă, dar un rău stăpân. Dacă ești condus de trup în toate câte le faci în viață, vei trăi aberant, fără sens, fără rost, potrivindu-te poftelor de tot felul, care în cele din urmă te îmbolnăvesc și chiar te omoară.
Prin urmare, tocmai pentru că ne iubim, inclusiv trupurile, nu vrem să le lăsăm la conducere, nu vrem să ne lăsăm conduși de pofte, căci ele sunt iraționale. Or, noi vrem să fim ființe raționale.


Citat:
Și acum am încă o întrebare
De ce ar vrea un om inteligent să fie credincios?
A crede înseamnă a nu știi, dar a pretinde că știi. A nu recunoaște adevărul, adică că nu știi, dar în acelaș timp a zice că știi.. când de fapt habar nu ai. Vedeți cât de perversă e strategia?
Un om credincios cu adevărat iubește inteligența și rațiunea. În Evanghelie, Hristos mai este numit și Logosul, care se traduce prin Rațiunea sau Cuvântul. Toate câte le-a făcut sunt impregnate de rațiunea sa. Omul însuși are capacitatea de a gândi și de a înțelege de la Dumnezeu, cel care l-a creat. Și l-a creat după chipul Său, adică altfel decât pe animale. Având și ceva din animale (asta înseamnă că l-a făcut din țărână), dar l-a alcătuit într-un mod deosebit, după chipul său.

Ei bine, atunci când omul crede că Dumnezeu îl vrea prost și că mai bine se ghidează singur, după capul său, fără ajutorul lui Dumnezeu, abia atunci devine cu adevărat prost, pentru că pierde legătura cu Cel care îi putea lumina mintea. Puterea de a gândi și-o păstrează și poate să devină un ateu extrem de inteligent. Dar nu va mai avea capacitatea de a se împărtăși din lumina spirituală a lui Dumnezeu, și va vedea și va analiza lumea toată fără această lumină. Și pentru că nu o mai vede, va considera că nici nu există.

Citat:
Dacă accepți că nu știi, atunci ai posibilitatea să te duci să cauți. Ai setea în tine. Dar dacă crezi, atunci ți-ai eliminat orice posibilitate să ajungi să știi cu adevărat vreodată.
Dacă accepți că nu știi că Dumnezeu există, spre exemplu, setea după El rămâne în tine și îți va anima căutarea. Și dacă vei căuta, Îl vei și găsi. A crede nu înseamnă a ști. Nu poți ști că Dumnezeu există. Poți doar să crezi. Și să-L cauți mereu, pentru că niciodată nu-L vei afla cu adevărat, El fiind nesfârșit și imposibil de înțeles. Dar poate fi cunoscut cam așa cum poate fi cunoscută lumina Soarelui.

Din acest motiv, exemplul cu bananele nu este bun din cauză că e vorba de ceva ce poate fi cunoscut.

Citat:
Asta e abordarea creștină. Să crezi, nu să experimentezi.
Să crezi și să experimentezi, asta-i abordarea creștină. Dar credința este înainte, că fără ea nu poți experimenta. Dumnezeu nu este un obiect pe care să poți pune mâna. Dacă nu crezi nu Îl poți cunoaște.
Este necesar un alt fel de a gândi când e vorba de Dumnezeu, nu mai merge cu modul obișnuit, care este bun pentru obiecte, pentru lucrurile pe care le constatăm cu simțurile. Asta din cauză că El este mai presus de toate cele create.

Citat:
Și interesant e că creștinii au ucis cel mai mult în numele religiei, și musulmanii de la ei au învățat.
Cei care au ucis n-au fost oameni credincioși cu adevărat, nu s-au pus ei în slujba lui Dumnezeu, ci au pus religia în slujba intereselor politice. Se mai întâmplă încă și în zilele noastre. Dar noi nu în ei credem.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.05.2014, 20:50:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
De ce nu îi lasă pe copii să descoperi singuri adevărul?
Daca te-ar fi lasat ai tai liber sa inveti si sa studiezi orice, mai putin fizica, ai fi ajuns sa descoperi teoria relativitatii?
Iti dai seama cat de absurd este sa presupui ca cineva poate cunoaste si intelege o invatatura atat de compexa si de vasta cu propria minte intr-un timp atat de limitat?
Dovada faptului ca tu nu stii ce presupune crestinismul este ca tu il limitezi doar la Biblie. Si ai dreptate partial, dar asta le-o poti imputa sectantilor care cred ca tot ce au nevoie pentru a ajunge la credinta si invatatura adevarata este Biblia.

Un dialog este inutil pentru ca nu stii despre ce vorbesti. Studiaza (critic) ce invata si ce ofera crestinismul adevarat si apoi putem discuta in contradictoriu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.05.2014, 20:55:54
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
Copiii nici nu au învățat să vorbească, și voi îi botezați, le puneți amprenta psihologică, vă luați măsurile să fiți siguri că e înrobit încă de mic ! Nu puteți să așteptați să crească, să ceară el însuși să cunoască religia, în toate formele ei, și să decidă singur Da, am studiat și islamism, hinduism, budism, zen, tantra, yoga, taoism, echart tolle, osho, și aleg să fiu creștin ! Nu, nu așteptați, pentru că știți că asta nu se va întâmpla. .
Poti sa inveti tot ce spun toate religiile lumii? Cand? Nu, asta nu este o explicatie ca adevarata credinta este crestinismul. Dar tu nu ai intrebat de ce crestinismul ar fi adevarata credinta, tu doar ai spus cum ar trebui sa procedeze cineva si eu ti-am adus un argument ca propunerea ta este nerealista.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.05.2014, 21:03:41
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
Postarea anterioară se termina cu o întrebare, care vrea răspuns...
Te înșeli, nu e adevărat.
Postarea anterioară a scris-o Cristian, nu tu.
Se pare că vrei să vorbești singur pentru că ești prea inteligent.
Scuză-mă că te-am deranjat.


P.S. După cum vezi, cuvântul inteligent nu l-am pus în ghilimele fiindcă, oricum, aici nu e nici o diferență.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.05.2014 at 23:21:34.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.05.2014, 21:42:41
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"Poti sa inveti tot ce spun toate religiile lumii? Cand? Nu, asta nu este o explicatie ca adevarata credinta este crestinismul. Dar tu nu ai intrebat de ce crestinismul ar fi adevarata credinta, tu doar ai spus cum ar trebui sa procedeze cineva si eu ti-am adus un argument ca propunerea ta este nerealista. "

Nu trebuie sa le inveti pe toate, e de ajuns sa gusti putin din Zen - zen nu este o religie, nu are scripturi, nu are teorii, nu are practici - . Zen este parfumul

Daca gusti putin din Zen, este mai mult decat indeajuns, pentru ca este insasi esenta religiozitatii. Aceasta esenta chiar daca se intampla ca un sfant crestin(desi f rar, pt ca e greu sa treci de intregul sistem teologic crestin, care este pur si simplu o bariera) sa ajunga la ea, sau un budist, sau un hindus, este aceeasi.

Odata ce ai gustat putin, poti experimenta diverse religii, si poti vedea care te duce spre esenta, si care e doar vorbaraie, care iti promite ca se vor intampla lucruri marete dupa moarte. Care este problema, nu ai suflet acum? Nu îți poți descoperi natura divină acum, trebuie să aștepți până după moarte? Dacă așa crezi, atunci să știi că ai fost păcălit. Pentru că nu ai cum să demonstrezi nimic despre ce va fi după moarte.



"Daca te-ar fi lasat ai tai liber sa inveti si sa studiezi orice, mai putin fizica, ai fi ajuns sa descoperi teoria relativitatii?
Iti dai seama cat de absurd este sa presupui ca cineva poate cunoaste si intelege o invatatura atat de compexa si de vasta cu propria minte intr-un timp atat de limitat?
Dovada faptului ca tu nu stii ce presupune crestinismul este ca tu il limitezi doar la Biblie. Si ai dreptate partial, dar asta le-o poti imputa sectantilor care cred ca tot ce au nevoie pentru a ajunge la credinta si invatatura adevarata este Biblia.

Un dialog este inutil pentru ca nu stii despre ce vorbesti. Studiaza (critic) ce invata si ce ofera crestinismul adevarat si apoi putem discuta in contradictoriu."

Daca esti lasat liber, si esti interesat de fizica, o vei studia. Daca esti fortat sa înveți fizică, nu vei intra niciodată adânc în ea. Și puteți observa în sistemul educațional. Copiii sunt pur și simplu forțați. De aceea mulți renunță la școală. Cei care nu renunță, majoritatea devin plini de informații, dar nu de inteligență.
Pentru că informații poate să aibe și un calculator, dar nu inteligență. Inteligența ține de întreaga ființă, de întreaga vitalitate. Doar un om inteligent poate fi rebel, pentru că doar el poate vedea ce se întâmplă. Restul, care nu pot vedea, le place doar să își imagineze că sunt salvați, că ei nu au nici o responsabilitate, că e vina altora pentru răul care se întâmplă.

"Ei bine, atunci când omul crede că Dumnezeu îl vrea prost și că mai bine se ghidează singur, după capul său, fără ajutorul lui Dumnezeu, abia atunci devine cu adevărat prost, pentru că pierde legătura cu Cel care îi putea lumina mintea. Puterea de a gândi și-o păstrează și poate să devină un ateu extrem de inteligent. Dar nu va mai avea capacitatea de a se împărtăși din lumina spirituală a lui Dumnezeu, și va vedea și va analiza lumea toată fără această lumină. Și pentru că nu o mai vede, va considera că nici nu există."

Capul, adica mintea, acestea sunt împrumutate. Gândirea, conceptele, acestea sunt învățate de la cei din jur. Mintea este programată de cei din jur. Crima pe care o fac cei din jur, este că te împiedică să descoperi în tine ceea ce este dincolo de minte, ceea ce nu moare niciodată, și fără de care nu poți fi împlinit și liber. Cum reușesc ei asta? Umplându-ți capul cu idei, cu frică (de iad, de sărăcie, de orice), cu lăcomie (de rai, de viitor). Nimeni nu îți zice lasă ideile deoparte și stai pur și simplu să observi singur. Să te auto observi, relaxat. Ești corpul? Ești mintea? ... cine observă această întrebare "sunt mintea? cine sunt eu?" ? Observatorul, cel care vede mintea, nu e mintea, atunci cine e?
Nu, acest lucru nu este în nici un caz permis. Să descoperi că nu ești mintea, și că nu ești corpul, la modul practic, de asta se tem cel mai tare cei care vor să dețină puterea.

Așa că e simplu, fă-i pe oameni să creadă în anumite povești, fă-i să aibe impresia că "Eu sunt mintea.", fa-i sa aibe impresia ca sexul e ceva de care trebuie sa te feresti (astfel ii faci sa se lupte cu ei insisi, sa se auto pedepseasca, sa le slabeasca inteligenta, si in acelas timp nu le dai ocazia să experimenteze sexul în mod natural, și să treacă mai departe. ), și gata! Toată viața o să fie cu mintea la sex ! Și se va auto distruge treptat treptat, în timp ce se crede salvat, mântuit ! E o tactică bună, care se pare că merge. Pentru că cel care se crede mântuit, este mândru, e fericit că e pe Calea cea Bună.

Așa că despre observare, eu zic că este esențială experiența practică a ceea ce e nemuritor în tine, și realizarea că nu ești mintea. Și școala asta se luptă să facă, să te convingă că ești mintea.! Și de asemenea să îi țină ocupați pe tineri, să nu le dea ocazia să se iubească, pentru că sexul e un păcat în afara căsătoriei. De ce? Păi dacă oameni fac sex , și sunt împliniți, relaxați, neobsedați, cine se mai lasă manipulat?



"Dacă accepți că nu știi că Dumnezeu există, spre exemplu, setea după El rămâne în tine și îți va anima căutarea. Și dacă vei căuta, Îl vei și găsi. A crede nu înseamnă a ști. Nu poți ști că Dumnezeu există. Poți doar să crezi. Și să-L cauți mereu, pentru că niciodată nu-L vei afla cu adevărat, El fiind nesfârșit și imposibil de înțeles. Dar poate fi cunoscut cam așa cum poate fi cunoscută lumina Soarelui.

Din acest motiv, exemplul cu bananele nu este bun din cauză că e vorba de ceva ce poate fi cunoscut."
Credința îți dă impresia că deja știi. Și te oprește din căutare. Bananele pot fi cunoscute, dar și dumnezeu poate fi gustat. Dumnezeu poate fi experimentat ! Nu prin minte, nu prin credință, nu prin gândire.

"Să crezi și să experimentezi, asta-i abordarea creștină. Dar credința este înainte, că fără ea nu poți experimenta. Dumnezeu nu este un obiect pe care să poți pune mâna. Dacă nu crezi nu Îl poți cunoaște.
Este necesar un alt fel de a gândi când e vorba de Dumnezeu, nu mai merge cu modul obișnuit, care este bun pentru obiecte, pentru lucrurile pe care le constatăm cu simțurile. Asta din cauză că El este mai presus de toate cele create."

Credința e absolut nenecesară, e doar o metodă să te impiedice să experimentezi. Experimentează, și vei știi . Orice mod de a gândi, când vine vorba despre ceea ce este dincolo de minte, este greșit. Dar din cauză că suntem învățați că doar mintea există, că suntem mintea, nu avem nici cea mai mică idee că suntem observatorul minții, care trebuie descoperit.

"Cei care au ucis n-au fost oameni credincioși cu adevărat, nu s-au pus ei în slujba lui Dumnezeu, ci au pus religia în slujba intereselor politice. Se mai întâmplă încă și în zilele noastre. Dar noi nu în ei credem. "
Nici ei nu aveau intenții rele, dar erau conduși de minte, de teologie, de teorii. Credeau că așa este corect. Nu aveau nici o experiență interioară, nu a înflorit în ei compasiune. Aveau credință, nu experiență.


Dragi prieteni, nu vreau să vă conving de nimic, vă respect pe voi, ca oameni. M-am băgat pe seamă pe acest forum doar că sunt mulți care nu au auzit de Zen, dar ce caută ei este experiența practică. Doar am prezentat niște idei, și am atacat unde cred eu că sunt rădăcinile unor probleme.

https://www.youtube.com/watch?v=_XflR-oYQjc

https://www.youtube.com/watch?v=PBEIeRSLb8k


Aștept răspunsuri :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.05.2014, 22:49:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
Ce am spus în postarea care pare plină de jigniri, sunt fapte, doar am ilustrat fapte făcute de creștini (marea majoritate a lor)
Sigur că putem avea un dialog
Nu, e doar interpretarea ta, persoanala si mai ales subiectiva.

Sigur, ai si tu dreptul la o credinta a ta, fie ea si anti-religioasa.

Problema este ca, asa cum e foarte putin probabil sa gasesti pe cineva care sa se oboseasca sa incerce sa ti-o schimbe, tot asa a ta e nula, chiar vorbind doar dpdv al comunicarii, pentru ca ceea ce crezi ca stii nu poti transmite unuia care se situeaza la polul opus al convingerilor, n-ai nici argumentele nici pedagogia necesara pentru asa ceva.

Mai mult chiar, prin atitudine, din start te-ai descalificat pentru dialog, cel putin pe acest forum si probabil ca stii ce inseamna asta si ce urmeaza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.05.2014 at 22:53:50.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2014, 08:31:51
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"Nu, e doar interpretarea ta, persoanala si mai ales subiectiva.

Sigur, ai si tu dreptul la o credinta a ta, fie ea si anti-religioasa.

Problema este ca, asa cum e foarte putin probabil sa gasesti pe cineva care sa se oboseasca sa incerce sa ti-o schimbe, tot asa a ta e nula, chiar vorbind doar dpdv al comunicarii, pentru ca ceea ce crezi ca stii nu poti transmite unuia care se situeaza la polul opus al convingerilor, n-ai nici argumentele nici pedagogia necesara pentru asa ceva.

Mai mult chiar, prin atitudine, din start te-ai descalificat pentru dialog, cel putin pe acest forum si probabil ca stii ce inseamna asta si ce urmeaza. "

Am expus anumite idei , asta e tot.

Și oricine vrea să fie creștin,ortodox, sau orice, îl incurajez să facă așa cum simte.
Reply With Quote
Răspunde