Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2010, 03:01:23
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

O fi treaba aia cu reptilienii...(au ochiu', nu da, c-am zis si eu, n-am dat cu paru'...)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.04.2010, 13:05:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Am gasit detalii lamuritoare despre prezenta balaurilor pe: http://maicaecaterina.ro/article/39/uite-popanu-e-popa .
Trebuia sa spui ca explicatiile sunt la comentarii nu in textul propriuzis al articolului care mie cel putin mi-a fost foarte dificil sa-l citesc.

Poate ar trebui sa explice cineva maicutei ca nu e totul sa ai domeniu si blog, mai trebuie sa inveti si caligrafia Internetului, desi chiar si exprimarea si ordinea in idei lasa muult de dorit.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.04.2010, 16:11:02
stioph's Avatar
stioph stioph is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Talking

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Balaurul nu cred că e simbol al morții, ci simbol diabolic. Într-un sens mai larg, e simbol al teluricului (cum este balaurul policadrelor).
Craniul de la baza Crucii este craniul lui Adam, aici nu am nici un dubiu. "Calvar" este un alt nume pentru Muntele Căpățânii: Adam era îngropat în acel loc. Isus este Noul Adam.
:) ok....toate astea din punct de vedere catolic sau ortodox ?
__________________
-= Pocăința ridică, iar plânsul bate la ușa cerului, smerenia însă, deschide. =-
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.05.2010, 15:51:41
crisnic crisnic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: oradea, ro
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

din punct de vedere ortodox ma intereseaza pentru ca eu la o manastire ortodoxa am vazut si sunt nedumerit....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.05.2010, 16:29:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stioph Vezi mesajul
Posibil balaurul reprezentat sub Sfanta Cruce sa fie un simbol al biruintei Mantuitorului asupra mortii (facand o analogie cu icoanele in care Iisus e reprezentat pe cruce iar la picioarele Sale se afla un craniu sau sarpele - ambele avand aceasta semnificatie), balaurul reprezentand diavolul\moartea\iadul\ ca si in icoana Judecatii de Apoi , unde in coltul de jos aflam un balaur cu gura cascata (gura Leviathanului).
Si eu cred cam acelasi lucru. E posibil ca prin aceasta sa se arata ca toata faptura, oricat de urata si fioroasa ne'ar parea noua, se inchina lui Dumnezeu si ii slujeste ca unui Stapan si Domn. Toata faptura sa laude pe Domnul, zice Psalmistul.

In tot Sfantul Munte, manastirile au acesti "balauri si dragoni" pe catapeteasma, incolaciti la picioarele Sfintei Cruci.

Asa ca, sa lasam policandrul din Catedrala Patriarhala si sa ne vedem de ale noastre.
Sunt semnificatii uitate, iar nestiutorii isi dau cu parerea.

Ramane inca de lamurit deplin semnificatia acestora.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare