Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 30.03.2018, 21:44:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

În 1972, imunizarea obligatorie a adus un copil în stare vegetativă. În 2018, o instanță italiană decide: administrarea vaccinului anti-variolic cauzează daune ireparabile. Părinții, despăgubiți cu 2 milioane de euro

https://www.activenews.ro/externe/In...de-euro-150083
Reply With Quote
  #382  
Vechi 31.03.2018, 00:21:12
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În 1972, imunizarea obligatorie a adus un copil în stare vegetativă. În 2018, o instanță italiană decide: administrarea vaccinului anti-variolic cauzează daune ireparabile. Părinții, despăgubiți cu 2 milioane de euro

https://www.activenews.ro/externe/In...de-euro-150083
Altfel spus acum 46 de ani.,din atatea milioane a fost un accident.

Exemplul 1:”O epidemie de variolă, care a făcut ravagii în țară (Rusia), o determină pe împărăteasă (Ecaterina cea mare) în octombrie 1764 să-și facă vaccinul antivariolic, dând astfel un exemplu întregii națiuni."
Preluat de pe https://ro.wikipedia.org/wiki/Ecaterina_a_II-a_a_Rusiei
Deci ea s-a vaccinat prima si oamenii au urmat-o. A mers asta acum vreo 320 de ani, la conditiile slabe din punct de vedere medical de atunci, nu ia foast frica imparateseia .In zi de azi ne lipsesc modele, care sa dea un exemplu concret, in situatia de acum cand mass media din oriice tantar face armasar.

Exemplul 2: Napoleon in campania din Egipt se inoculeaza cu ciuma.
Preluat de pe https://www.medicographia.com/2013/0...with-napoleon/
Ne lipsesc oamenii care sa fie un exemplu, cum au fost acesti conducatori mari. Sa spuna eu si familia ne vaccinam de la firma x. Adica ziaristi isi fac meseria si creaza nesiguranta si oamenii au nevoie de exemple.
Mai demult acum mai bine de 100 de ani cand se dadea un pod in folosinta,proiectantul si seful constructor luau o barca si se postau sub pod,aratand."Noi suntem siguri pe ce am facut,puteti trece linistiti!"
In general acum se uita beneficiile, cand mureau atunci oamenii cu miile si apoi nu mai revenea ciuma daca oamenii erau vaccinati .
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #383  
Vechi 31.03.2018, 02:10:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Exemplul nu este concludent, în acele vremuri omenii erau mai responsabili.

Dacă erai femeie te invitam să fii exemplu în cazul vaccinului HPV. :)

Că tot veni vorba de grădiniță, copii de ce stau mai mult pe acasă?
Reply With Quote
  #384  
Vechi 01.04.2018, 00:29:53
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Exemplul nu este concludent, în acele vremuri omenii erau mai responsabili.

Dacă erai femeie te invitam să fii exemplu în cazul vaccinului HPV. :)

Că tot veni vorba de grădiniță, copii de ce stau mai mult pe acasă?
Stai un pic sa fim intelesi, eu sunt ptr o oarecare forma de obligativitate,dar ptr un set de Vaccinuri a unor boli uzuale antivariola, antiTBC,antipoliomelitic etc.
Revenind la ce ai spus cu vaccinul HPV. Doi tineri virgini cum pot da de virusul asta explica-mi te rog? Nu imi place sa fim luati de cobai. Ptr ce sa iau obligatoriu un vaccin, ptr un virus care se ia cu transmitere sexuala? Deci in nici un caz nu sunt ptr o obligativitate,asa aiurea, ptr un virus care poate fi necesar unor oameni, care au dus o viata dezordonata lipsita de morala.

In acelasi timp nu sunt de acord cu a sta cu frica in san, o viata intreaga.Cunosc pe cineva care este antivaccin.Mancarea copilului este bagat in pungi in frigider. Cand a venit bunica care a avut cu zeci de ani in urma hepatita,nu stiu de care dar am inteles netransmisibila dupa zeci de ani, iau spus clar astea sunt tacamurile tale,tu ai sa manaci separat.Parca era ciumata. Ea a avut ca un soc de tratamentul la care a fost expusa. Pai nu inteleg, ce vor face daca se imbolnavesc la scoala copii ,ce vor face? Microbii circula.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #385  
Vechi 01.04.2018, 01:39:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Stai un pic sa fim intelesi, eu sunt ptr o oarecare forma de obligativitate
Adică dacă tu ai convingerea asta toată lumea trebuie să se supună, ceilalți nu mai au dreptul la libertatea de a alege.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
dar ptr un set de Vaccinuri a unor boli uzuale antivariola, antiTBC,antipoliomelitic etc.
Concluzia unui studiu (1968‑1971) efectuat de Organizația Mondială a Sănătății este că tuberculoza este mult mai frecventă la cei vaccinați decât la cei nevaccinați. Din anul 1975 vacinul nu a mai fost obligatoriu.

Boala este tratabilă: http://www.csid.ro/boli-afectiuni/pn...-tbc-13786534/

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ptr ce sa iau obligatoriu un vaccin, ptr un virus care se ia cu transmitere sexuala?
Poți extrapola și la vaccinul antihepatic B adminstrat imdediat după nașterea copilului. :)

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
In acelasi timp nu sunt de acord cu a sta cu frica in san, o viata intreaga.Cunosc pe cineva care este antivaccin.Mancarea copilului este bagat in pungi in frigider. Cand a venit bunica care a avut cu zeci de ani in urma hepatita,nu stiu de care dar am inteles netransmisibila dupa zeci de ani, iau spus clar astea sunt tacamurile tale,tu ai sa manaci separat.Parca era ciumata. Ea a avut ca un soc de tratamentul la care a fost expusa. Pai nu inteleg, ce vor face daca se imbolnavesc la scoala copii ,ce vor face? Microbii circula.
Nu știu unde îi întâlnești pe cei care îi dai ca exemplu. Eu cunosc cazuri de nevaccinați care mănâncă pâmânt accidental, nu au restricții exagerate de igienă și care nu sunt izolați de alți copii. Și încă ceva, nu te culca pe o ureche că a fi vaccinat înseamnă a fi protejat 100%, nici producătorii de vaccinuri nu afirmă așa ceva. Apoi mai sunt destule exemple de probleme sau epidemii postvaccinale.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 01.04.2018, 20:58:33
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Adică dacă tu ai convingerea asta toată lumea trebuie să se supună, ceilalți nu mai au dreptul la libertatea de a alege. .
Nu e problema de convingerea mea. Ce spune viata asta e important. Atunci cand in mijlocul unor plagi, care loveau Europa intreaga, si mureau la cate o casa,mai bine de jumatate din oameni de foarte multe ori, si atunci cand au aparut vaccinurile, ptr multi a fost o binecuvantare ,si o scapare cu viata.
Oare ce s-a intamplat intre timp? Ma intreb eu?
Revenim iara la dramele ce se intamplau atunci? Intre timp exista antibiotice,poate nu vor mai fi ravagiile de la gripa spaniola din timpul primului razboi mondial???... Probabil! Nu stiu. problema e de feedback ce va spune viata in continuare.


Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Concluzia unui studiu (1968‑1971) efectuat de Organizația Mondială a Sănătății este că tuberculoza este mult mai frecventă la cei vaccinați decât la cei nevaccinați. Din anul 1975 vacinul nu a mai fost obligatoriu.

Boala este tratabilă: http://www.csid.ro/boli-afectiuni/pn...-tbc-13786534/

Poți extrapola și la vaccinul antihepatic B adminstrat imdediat după nașterea copilului. :)


Nu știu unde îi întâlnești pe cei care îi dai ca exemplu. Eu cunosc cazuri de nevaccinați care mănâncă pâmânt accidental, nu au restricții exagerate de igienă și care nu sunt izolați de alți copii. Și încă ceva, nu te culca pe o ureche că a fi vaccinat înseamnă a fi protejat 100%, nici producătorii de vaccinuri nu afirmă așa ceva. Apoi mai sunt destule exemple de probleme sau epidemii postvaccinale.
Da de acord cu feedbackul, ex cu TBC-ul daca e mai bine asa, de ce nu.
Cazul spus de mine e cat se poate de real
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #387  
Vechi 02.04.2018, 00:49:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu e problema de convingerea mea.
Ai avut curiozitatea să citești prospectul unui vaccin și să vezi care sunt reacțiile adverse care pot apărea în urma administrării unui vaccin? Cum poți să impui un act medical care prezintă riscuri în condițiile în care niciun act medical nu este obligatoriu?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ce spune viata asta e important.
Singur ai ajuns la concluzia că sunt vaccinuri care nu-și au rostul în anumite condiții. În cazul obligativității ce mai poți face dacă ei consideră că este necesar a fi obligatoriu respectivul vaccin?

Știai că în producerea unor vaccinuri se folosesc culturi de celule prelevate de la fetuși umani avortați?

Sunt vaccinuri ineficiente (ți-am dat exemplul TBC) sau cu eficiență scăzută cum fi cel antigripal (eficiență 40-45%). Vezi aici: https://www.youtube.com/watch?v=FRY6b5cX_SU&t=2m18s

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Atunci cand in mijlocul unor plagi, care loveau Europa intreaga, si mureau la cate o casa,mai bine de jumatate din oameni de foarte multe ori, si atunci cand au aparut vaccinurile, ptr multi a fost o binecuvantare ,si o scapare cu viata.
Oare ce s-a intamplat intre timp? Ma intreb eu?
Revenim iara la dramele ce se intamplau atunci? Intre timp exista antibiotice,poate nu vor mai fi ravagiile de la gripa spaniola din timpul primului razboi mondial???... Probabil! Nu stiu. problema e de feedback ce va spune viata in continuare.
Iei de bun doar ce ți se vinde. Feedbackul este vizibil, rata bolilor este într-o continuă creștere (numai că au o altă formă), în ciuda faptului că omul încearcă să se imunizeze tot mai mult artificial. Bineînțeles, cauzele sunt multiple, nu putem da vina numai pe vaccinuri.

Despre cum canalizările, iar nu vaccinurile, au eradicat bolile: http://ortodoxinfo.ro/2017/03/30/des...adicat-bolile/

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da de acord cu feedbackul, ex cu TBC-ul daca e mai bine asa, de ce nu.
Tu poți fi de acord, dar cum îl mai refuzi în cazul obligativității? Realizezi că nu privești în perpectivă și nu sesizezi eventualele riscuri la care ne expunem?

Last edited by simpllu; 02.04.2018 at 01:03:44.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 02.04.2018, 00:55:44
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da de acord cu feedbackul
Uite aici un alt tip de feedback, total contrar la ce ne vinde media:

Cine sunt cei 23 de copii care au murit, conform datelor oficiale, din cauza rujeolei. Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor precizează că decesele au apărut „la persoane care au fost imunocompromise sau au avut alte co-morbidități”: https://www.activenews.ro/stiri-sana...iditati-142884

Realitatea îngrozitoare despre care nu se vorbește: 22 de copii ar fi murit în 2015 din cauza Sindromului hemolitic uremic. Legătura dintre SHU și vaccinuri: https://www.activenews.ro/stiri-sana...ccinuri-132250
Reply With Quote
  #389  
Vechi 20.04.2018, 03:00:30
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Coaliția pentru Sănătate, întâlnire importantă cu Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, despre Legea Vaccinării Obligatorii

https://www.activenews.ro/stiri-sana...gatorii-150359
Reply With Quote
  #390  
Vechi 20.04.2018, 14:07:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Revenind la ce ai spus cu vaccinul HPV. Doi tineri virgini cum pot da de virusul asta explica-mi te rog? Nu imi place sa fim luati de cobai. Ptr ce sa iau obligatoriu un vaccin, ptr un virus care se ia cu transmitere sexuala? Deci in nici un caz nu sunt ptr o obligativitate,asa aiurea, ptr un virus care poate fi necesar unor oameni, care au dus o viata dezordonata lipsita de morala.
MARE ATENȚIE! Virusul nu se transmite doar printr-un act sexual propriu-zis, ci este suficient ca partenerii să intre în contact cu zona genitală, penetrarea nefiind o condiție obligatorie a transmiterii HPV. Nici prezervativul nu protejează zonele expuse, pentru că există porțiuni neacoperite de piele din zona genitală care vin în contact direct.

Virusul se transmite și în alt mod decât pe cale sexuală, ca de exemplu prin mâini infectate, lenjerie, prosoape, transmitere de la mamă la făt în momentul nașterii, purtarea hainelor persoanelor infectate sau chiar din piscină.

Si as mai adauga eu ca faptul ca persoana e virgina acum nu inseamna ca va fii pe viitor(fie in mod voluntar, fie in mod involuntar)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare