Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 02.07.2013, 17:14:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Dreptcredinciosul domnitor Stefan cel Mare si Sfant sau despre criteriile sfinteniei

Am citit pe site un articol scris de Parintele Constantin Coman in care se pune in discutie sfintenia Sfantului Stefan cel Mare. Pentru cei ce contesta acest lucru este de mare ajutor spre lamurire acest cuvant al Parintelui.

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...re-125332.html
Reply With Quote
  #72  
Vechi 02.07.2013, 19:21:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stefan cel Mare a fost omagiat prin cantece, poezii, iar mai nou prin arta video:
,,Cand a fost sa moara Stefan..." - cantec

http://www.youtube.com/watch?v=bXuZTry_M50

Batalia de la Vaslui -film

http://www.youtube.com/watch?v=raoay7oylkY

Last edited by antoniap; 02.07.2013 at 19:25:18.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 02.07.2013, 21:03:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Voi vă rugați lui Ștefan cel Mare să vă mijlocească cererile înaintea Lui Dumnezeu? Îi citiți acatistul?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 02.07.2013, 22:52:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Voi vă rugați lui Ștefan cel Mare să vă mijlocească cererile înaintea Lui Dumnezeu? Îi citiți acatistul?
Da, astazi i-am citit acatistul. Am incredere ca are trecere inaintea lui Dumnezeu. Iar acatistul este frumos redactat:

http://www.crestinortodox.ro/acatist...are-67092.html
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.07.2013, 09:55:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand am fost la Manastirea Putna, mi-au dat lacrimile stand langa mormantul lui Stefan cel Mare, asa, pur si simplu, fara explicatie. La fel mi s-a intamplat si la crucea parintelui Arsenie Boca si la moastele Sfintilor Inchisorilor din Aiud.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.07.2013, 11:06:09
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit pardon!

Citat:
În prealabil postat de C-tin Vezi mesajul
Fratilor! cred ca n-ati inteles-o bine pe Alexandra!

Catva timp in urma si eu am auzit un Parinte cu traire ortodoxa autentica si multe studii/lucrari in teologie/istorie, ca Stefan cel Mare trebuia inumarat cu Marturisitorii de Credinta si nu cu Sfintii. Si sa spun drept si eu as avea aceeasi parere. Pt a fi Sfant eu cred ca trebuie sa fii si in comuniune directa cu Dumnezeu, sa ai Duh Sfant, pe langa faptele bune.
E doar parerea mea! Sper sa nu va supar!
lucrurile astea nu se judeca prin optica multor studii si diplome . Alexandra bate campii si ea pentru ca nimeni nu cunoaste pocainta sufletului. Ce este foarte sigur este ca un om fara a fii lipit de Dumnezeu nu poate face ce a facut el . Ramane in constiinta noastra pe vecie ca fiind cel Mare cu adevarat. Cand esti Mare esti mai aproape de sfintenie . Iar daca biserica (care nu greseste niciodata) la canonizat nu a facut decat dreptate . Bucurat-te Sfinte Stefan cel Mare !!! Bucura-te!!!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.07.2013, 15:38:05
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Voi vă rugați lui Ștefan cel Mare să vă mijlocească cererile înaintea Lui Dumnezeu? Îi citiți acatistul?
Pentru mine Sfantul Stefan cel Mare este la fel de important ca si ceilalti Sfinti. Nu ma indoiesc de sfintenia lui, cu toate ca in trecut, influentata fiind de parerile rau intentionate am avut o oarecare retinere. Eram la Putna si ma aflam langa mormantul Sfantului Stefan si ma intrebam daca este cu adevarat Sfant. Aceste ganduri imi stirbeau evlavia pe care o aveam si nu ma lasau sa ma rog asa cum se cuvine. Consider ca cei ce combat sfintenia lui Stefan cel Mare fac un mare rau si nu inteleg ce periculos este sa faci asemenea afirmatii.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.07.2013, 17:08:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Consider ca cei ce combat sfintenia lui Stefan cel Mare fac un mare rau si nu inteleg ce periculos este sa faci asemenea afirmatii.
In aceste cazuri, in care nu exista evlavie fata de acesti sfinti, mai intelept ar fi sa se pastreze tacerea. Dar, tocmai aici intervine aspectul cel mai dureros, cand sfintenia devine pricina de sminteala. Omul, in loc sa participe la ea, in loc sa se foloseasca, carteste pe marginea ei, se vatama. Intre el si sfintenie stau patimile.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 05.07.2013, 01:03:38
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

IPS PIMEN, la Putna, predica devastator impotriva politicii UE si a conducatorilor tarii: EXISTA UN PLAN DIABOLIC, SE FAC CRIME, TOTUL SE OTRAVESTE, MAI ALES SUFLETELE NOASTRE! (audio)

Predica despre Stefan cel Mare:

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...riea-energiei/

"Rău era în timpul regimului comunist ateu. Mai rău în timpul acestui regim, Uniunea Europeană."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stefan cel Mare si Sfant marlene Generalitati 20 02.07.2010 19:48:10
Stefan cel Mare si Sfant in rasa monahala? costel Pelerinaje la locuri Sfinte 17 02.07.2010 16:23:24
stefan cel mare si manastirile lui cosmin95 Generalitati 4 17.09.2009 00:09:56
A MURIT MARE STEFAN IORDACHE iulyaan Generalitati 17 14.09.2008 22:11:05