Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 12.04.2021, 12:17:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Ortodox cu Calea, Cluj-N
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Le dai apa la moara la sectari... adica tot continut sectar si toxic.

Atata poti de fapt.
Domnul ortodox, Hristos-Cuvantul, nu a venit sa judece pe nimeni si nici sa dea cu toiagul ci sa caute oile cele pierdute si celor insetati sa dea apa vie.

Ce vrei defapt sa zici? Ca dau apa toxica la moara sectarilor? Cred ca ma confunzi cu tine care dai intruna venin la ortodocsi vrand sa ajunga pripiti si obedienti la justitiopatia celor rai, sefii lumii cu zburai-bondarii lor cu tot care vor sa multumesti idolilor si dumnezeilor straini si sa fi nemultumit de mielutul Iisus.

Nu cred ca gasesti la sectari astfel de texte:
Citat:
În prealabil postat de Moroco
”Sfintele Icoane pot fi folosite si ele pe post de idoli daca omul ca un naiv pripit folosindu-se de ele si comunicand cu sfintii si cu Dumnezeu incepe sa-si permita sa faca rele, desfranari, etc. si cu cat face mai multe se lauda si se increde tot mai pilos si mai nevinovat asa ca un sectant... cu duh blestemat mormormor-mortodox... ”mor daca cred”... Adevarului.”
Ziceam ca si iubirea poate deveni idol daca o folosesti gresit ca prostul: vrei cu ea sa iubesti banul sau pofta desfranarilor si trufia lumii, daca pentru ea judeci si te razbuni pripit si te faci unealta uneltirilor si implinirii blestemului-necredintei-griji lumii...
Morocoșul vsovi învața de la Dumnezeu si Mesia lepadarea de smintenie-pacat-istorlume-stiE-sine-tueutu-E-și-U si pieirea mai ”marElui” U-meu-laudaros-laș=grija-vrrău-blestem-hula-praf-cenushe-gazfumtoxic, barbotat in detzucool dintre coasteleneateia gogoșerpiszmeu. Pentru asta cred că ar fi bine să citim cu credință din Cuvânt. (Fac ''reclamă'' (ne-mascată) credinței. Constituția dă voie. Sper că nu se supără nimeni.)

Last edited by Moroco; 12.04.2021 at 12:21:18.
Reply With Quote
Vechi 12.04.2021, 13:14:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Implicit

O idiotenie mai mare decat aia nu puteai sa spui sa folosesti icoanele pe post de idoli.

Chestia asta nu s-a intamplat in ortodoxie, dar ai inceput tu sa propui tot felul de fantasmagorii si chestii...

Mai usor cu pianul pe scari.
Vechi 13.04.2021, 10:24:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
O idiotenie mai mare decat aia nu puteai sa spui sa folosesti icoanele pe post de idoli.

Chestia asta nu s-a intamplat in ortodoxie, dar ai inceput tu sa propui tot felul de fantasmagorii si chestii...

Mai usor cu pianul pe scari.
N-am spus ce spui tu ca am spus!
Sunt deductiile tale pripite si rastalmacite!

Nu spun niciodata idiotenii sau fantasmagorii si am scris exact invers: am indemnat sa nu folosesti sfintele icoane sau iubirea divina sau umana pe post de idoli ca sa nu ajungi pilos-privilegiat in trufia vietii. (Te crezi nevinovat-nevinovat, infailibil, pilos, privilegiat, smintisor, invincibil, justitiar, trimis, marturisitor, iti permiti sa slujesti haita, hartuiesti, haituiesti, prigonesti, iti permiti sa minti din interes, slujesti interesul sefului suprem al lumii pagane, slujesti intereul inchizitiei, imperiului necrutator, interesul justitiei pripite, lumesti, esti gazda si silnicistul grijilor lumesti, te crezi mare si tare, te dai grozav, ingamfat, semet, trufas, te crez sef bun dar n-ai suflet, n-ai mila, n-ai Har, n-ai credinta decat ura si agresivitate, rautate, devi o fiara, un sarpe-lup ipocrit travestit in pastor de suflete dar nu te gandesti decat la banul-ochiul dracului si la lux, la privilegii, si multe alte, desfranezi, lovesti cu ura in mai mici, bati, certi, terorizezi si te lauzi toata ziua, te mandresti, tradezi, esti las si-ti pui nadejdea in idolii stiintelor tale confundand pe Dumnezeu si pe sfintii din icoane cu idolii inchipuirilor tale de putoare nevinovata, nemultumita si razvratita, nesupusa, cu fire de drac sarpe-lup-zburau-liliac-erete patimas: mancare multa si aleasa, desfranare agresiva, judecare si razbunare pripita. U, euhu smintisor egoist 4-IV-lenesul-putoridolulnevinovat nu poate sa faca-creada ca atunci cand Domnul il mustra e vinovat si nu nevinovat. Nu poate munci-lucra nici macar atata, nu poate trece de la sef-putoare-”nevinovat” la ”sef”-putoare-vinovat exact asa ca secatrii mormormorm”ortodocsi” care mor daca cred in Cele7Tr.Ap. si asa ca slujitorii grijilor marelui papalâc care au sustinut farfuria si acum sustin globul de ne-au pus sa ne defazam cu 13 zile sarbatorile sfintilor.)

Asta s-a intamplat peste tot si mai ales in ortodoxie, la cei de acum 2000 de ani si la cei de azi, la habotnicii-ipocriti, la unii monahi si chiar la pustnici care au inceput sa multumeasca satanei si sa-si faca cin comunis, sânagoga, apropiereuri cu satanistii si zburaii bondari carora le multumea ca binefacatori uitand de Dumnezeu si zeificandu-se ca grozavii-beroii din vechime.

Nu eu sunt cu pianul ci tu esti cu flasneta ruginita pe scari asa ca nu mai invarti marota sectelor si nu ma confunda cu tine.
Morocoșul vsovi învața de la Dumnezeu si Mesia lepadarea de smintenie-pacat-istorlume-stiE-sine-tueutu-E-și-U si pieirea mai ”marElui” U-meu-laudaros-laș=grija-vrrău-blestem-hula-praf-cenushe-gazfumtoxic, barbotat in detzucool dintre coasteleneateia gogoșerpiszmeu. Pentru asta cred că ar fi bine să citim cu credință din Cuvânt. (Fac ''reclamă'' (ne-mascată) credinței. Constituția dă voie. Sper că nu se supără nimeni.)

Last edited by Moroco; 13.04.2021 at 12:25:26.
Reply With Quote
Vechi 19.04.2021, 14:45:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Implicit

Defapt idolul (dumnezei straini) poate fi orice cu care omul se lauda pe sine si se iubeste pe sine, pacatuind si terorizand pe altii.
Reply With Quote
Vechi 20.04.2021, 00:10:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
8. Haina lui Hristos

„Și o femeie, care de doisprezece ani avea scurgere de sânge și cheltuise cu doctorii toată averea ei, și de nici unul nu putuse să fie vindecată. Apropiindu-se pe la spate, s-a atins de poala hainei Lui și îndată s-a oprit curgerea sângelui ei.” – Luca 8, 43-44.
Duhul Sfânt era în haina lui Hristos. Femeia aceea nu s-a atins de El fizic, ci de poala hainei Lui, partea cea mai de jos, o bucățică, un colț de haină. Deci dacă Duhul Sfânt e în haina Sfântului Ilie Tesviteanul, precum și în haina lui Hristos, cum să gândim iadul, blestemăția că nu ar putea intra Duhul Sfânt și în Sfintele Icoane? „Duhul suflă unde voiește”, spune Scriptura. Nu e neputincios Duhul Sfânt, nici handicapat, ci e Atotputernic, e Dumnezeu. Și lucrează nu doar prin oameni, ci și prin obiecte, iar acest lucru este lămurit de multe ori în Sfânta Scriptură. Iar cei ce nu primesc, nu se mântuiesc, căci acestea sunt Adevărul, Hristos.
Interesante selecții de versete.

Lc 8-46 ”Iar Iisus a zis: S-a atins de Mine cineva. Căci am simțit o putere care a ieșit din Mine. ”

Câteva versete mai jos scrie că puterea a ieșit din Hristos, chiar dacă femeia s-a atins de un colț din haină.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
9. Ștergarele și șorțurile lui Pavel

Dacă la punctul 8 veți spune: da, dar era haina lui Hristos, iar Hristos e Dumnezeu. Da, este Dumnezeu, dar spune Hristos: „cel ce crede în Mine va săvârși și el lucrurile ce le-am săvârșit Eu și mai mari lucruri va săvârși” – Ioan 14, 12. Și cu adevărat Apostolii și toți Sfinții după Hristos, au săvârșit aceleași lucruri ce a săvârșit El și mai mari decât Hristos a săvârșit.
Lămurește Duhul Sfânt: „Încât și peste cei ce erau bolnavi se puneau ștergare sau șorțuri purtate de Pavel, și bolile se depărtau de ei, iar duhurile cele rele ieșeau din ei.” – Faptele Apostolilor 19, 12.
Duhul Sfânt Dumnezeu era în ștergare, în prosoape, și în șorțurile purtate de Pavel. Pe când Pavel nu mai era de față. Haina lui Hristos era pe El, dar haina lui Ilie nu mai era pe Ilie când Elisei făcea minuni cu ea, nici prosoapele și șorțurile lui Pavel nu mai erau cu el, când credincioșii le puneau peste cei bolnavi și se vindecau și peste demonizați și demonii ieșeau.
Și-atunci au îndrăzneală demonii lutheranilor, calvinilor, penticostalilor, baptiștilor, adventiștilor, evangheliștilor, mormonilor, iehoviștilor și toți alții ca ei, să spună că Duhul Sfânt nu este în Sfintele Icoane? Să certe Domnul Dumnezeu pe acei demoni obraznici.
Duhul Sfânt poate lucra și prin icoane, veșminte, dar nu poate fi obligat de om să lucreze prin ele, sunt milioane de icoane în toată lumea, unele în custodia celor care nu au eclesiologie patristică, ex monofiziți, copți.

Urmând firul cronologic, oamenii ar trebui să se vindece atingând veșmintele episcopilor(urmașii apostolilor) cât timp ei sunt în slujire, vindecări care nu se mai întâmplă cu aceeași frecvență din Biblie când Apostolii vesteau Evanghelia.

Last edited by Iorest; 20.04.2021 at 06:52:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare