Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 11.05.2021, 11:51:22
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Asa este, omul pacatos si naiv minte, se minte, se insala exact acolo unde este mai important, invartosand, mintind crezandu-se mare, destept, intelept atunci cand necrezand si deznadajduind se razbuna pripit dupa ce se aliaza cu barfa si se uneste cu rautatea ca un tatuc-”milos” crezand ca aia e solutia, mantuirea, scaparea.

Se sminteste omul asa ca lumea si sminteste si pe altii sustinand ca albul e negru si negrul e alb, raul e bine si binele rau, dulecele amar si amarul dulce, mangaierea pofta vicleana desfranata si pofta vicleana desfranata mangaiere, minciuna adevar si adevarul minciuna,......
.... si ca pamantul nu-i nici glob, nici plat si ca poate merge la infinit pe un loc finit.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #332  
Vechi 11.05.2021, 13:44:41
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
.... si ca pamantul nu-i nici glob, nici plat si ca poate merge la infinit pe un loc finit.
Ti se pare ca te smintesc cu teoria PacMan3D-nD?
Da, omul la inceput, cand era sfant si nemuritor putea merge la infinit pe un loc finit. Daca mergea si se invartea pe un cerc de raza 100m era clar pentru oricine ca se poate. Dar daca in teoria PacMan3d-nD sustin ca poate merge drept la infinit intrun loc finit nu vrei sa ma crezi. De ce nu vrei? Pentru ca ai bagate in cap visele ”stiintifice” ale lumii si pentru ele nu vrei sa-ti deschizi ochii si sa vezi curat mediul inconjurator?

Nu te pot forta sa vezi, sa crezi, sa gandesti. Stiu ca nu vrei sa-mi dai dreptate fiindca esti sigur ca nu te insala cei ce te mint si te insala, pe ei ii crezi desi ti-au vandut gogosi iar pe mine ma scoti smintit ce smintesc din lene, nu vrei sa-ti dai seama de cele mai simple adevaruri naturale-fizice si sa le recunosti ca doar asa sunt si asa pot fi, asa cum iti descriu lucrurile in Teoria PacMan3D-nD.

Nu vreau sa-ti bag cu forta in cap teorii adevarate caci nu-s terorist asa ca scoala obligatorie de stat pe care o adulati desi ea scoate tampiti, vorba lui Basescu, pentru ca va invata numai minciuni si lucruri pe care nu le veti folosi in viata la nimic.

Nu e frumos sa-mi intorci vorbele domnule Demetrius in capul meu fara sa aduci vreun argument decat negarea.

Nu e frumos sa combati o Teorie fara niciun argument facand atac la persoana.

Ai inteles ca apa ce inconjura pamantul-continente-insule e plata?
Ai inteles de ce pe vreme lui Noe arca se invartea in cercuri concentrice pe o mare plata ce depsea muntii cei mai inalti si ”zidul” de ghiata de la polul sud?
Ai inteles de ce soarele la poli se vede ca se invarte in jurul polilor si spre ecuator se vede ca merge tot drept de la est la vest avand rasarituri si apusuri?

Ai ajuns sa crezi in formula lui Newton? F=k x M1 x M2 / d**2 ?

Pai nu pusca calculelele!!

Daca am avea M1=masa pamantului si M2 masa unei greutati de 1kg pusa pe cantar la suprafata apei, d distanta de R aproximativ raza pamantului=40.000.000m= 4x10**7m,

Considerand ca 1 litru de apa sau de pamant este aproximativ 1kg si ca apa si pamantul sunt incompresibile, folosind formula pentru volumul unei sfere obtinem masa globului:

M ar fi aproximativ ((4/3) x PI) x R**3 = 4,186 x (4x10**7)**3 = 4,186 x 64 x 10**21kg

Tinand cont ca baietii ne dau valoarea lui K = 6,67x10**-11 N x m**2 x kg **2

Obtinem inlocuind in formula atractiei universale
F=6,67x10**-11 x 4,186 x 64 x 10**21 x 1 / (4x10**7)**2=6,67 x 4,186 x 4 x 10**(21-11-14)=
=111,68 x 10**- 4 N =0,011168 N

Ar fi trebuit ca forta de greutate la suprafata marii sa fie F = G = M2 x g= 1 x 9,8 = 9,8 N !!! si din calcule aplicand formula lui Newton iese F = 0,011N adica de 877,5 de ori mai mica.

Se poate sa existe o erroare a raportului intre forte de 1000? Se poate ca formula sa o socotim valabila daca ne da o Forte de 1000 de ori mai mica decat in realitate?

Asta inseamna dupa tine ca globalaii au dreptate?

Categoric baietii va mint fara sa clipeasca!

Zici ca raza pamantului glob e 6,36 x 10**7 m?

Atunci corectand valorile in formula avem
F=6,67x10**-11 x 4,186 x 6,36**3 x 10**21 x 1 / (6,36x10**7)**2=6,67 x 4,186 x 6,36 x 10**(21-11-14)=
=177,57 x 10**- 4 N = 0,017757 N

G/F=9,8N/0,017757N = 551

Deci dupa formula atractiei universale a maselor a lui Newton am avea o forta de greutate F de 551 mai mica decat G!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 11.05.2021 at 14:10:23.
  #333  
Vechi 11.05.2021, 22:46:19
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ti se pare ca te smintesc cu teoria PacMan3D-nD?
Nu, ca nu poti sa faci cu mine ce-ai facut cu tine.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu e frumos sa-mi intorci vorbele domnule Demetrius in capul meu fara sa aduci vreun argument decat negarea.

Nu e frumos sa combati o Teorie fara niciun argument facand atac la persoana.
Nu eu te atac, ci vorbele tale te ataca daca ti se intorc.
Nu stii ca binele si raul se intorc de unde au plecat?

10. Fericit este omul drept, că el va mânca din rodul lucrurilor lui.
11. Vai de cel rău, că răutatea este a lui și va fi judecat după faptele lui.(Is3,10-11)

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Daca am avea M1=masa pamantului si M2 masa unei greutati de 1kg pusa pe cantar la suprafata apei, d distanta de R aproximativ raza pamantului=40.000.000m= 4x10**7m,

Considerand ca 1 litru de apa sau de pamant este aproximativ 1kg si ca apa si pamantul sunt incompresibile, folosind formula pentru volumul unei sfere obtinem masa globului:

M ar fi aproximativ ((4/3) x PI) x R**3 = 4,186 x (4x10**7)**3 = 4,186 x 64 x 10**21kg

Tinand cont ca baietii ne dau valoarea lui K = 6,67x10**-11 N x m**2 x kg **2

Obtinem inlocuind in formula atractiei universale
F=6,67x10**-11 x 4,186 x 64 x 10**21 x 1 / (4x10**7)**2=6,67 x 4,186 x 4 x 10**(21-11-14)=
=111,68 x 10**- 4 N =0,011168 N

Ar fi trebuit ca forta de greutate la suprafata marii sa fie F = G = M2 x g= 1 x 9,8 = 9,8 N !!! si din calcule aplicand formula lui Newton iese F = 0,011N adica de 877,5 de ori mai mica.

Se poate sa existe o erroare a raportului intre forte de 1000? Se poate ca formula sa o socotim valabila daca ne da o Forte de 1000 de ori mai mica decat in realitate?

Asta inseamna dupa tine ca globalaii au dreptate?

Categoric baietii va mint fara sa clipeasca!

Zici ca raza pamantului glob e 6,36 x 10**7 m?

Atunci corectand valorile in formula avem
F=6,67x10**-11 x 4,186 x 6,36**3 x 10**21 x 1 / (6,36x10**7)**2=6,67 x 4,186 x 6,36 x 10**(21-11-14)=
=177,57 x 10**- 4 N = 0,017757 N

G/F=9,8N/0,017757N = 551

Deci dupa formula atractiei universale a maselor a lui Newton am avea o forta de greutate F de 551 mai mica decat G!
Si cu egalitatea asta: G/F=551, ai demonstrat ca pamantul e plat? Bravo, tata!
Sau nu?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.05.2021 at 05:06:42.
  #334  
Vechi 12.05.2021, 00:04:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Bai Moroco eu zic ca nu pusca analfabetismul tau cu ce a zis Newton si manualul de fizica.

Newton este validat de:
1.vreo multe multe secole de timp
2. Sute de mii de fizicieni
3. Manuale de fizica
4. Aplicatii


Asa ca 'nu pusca socotelile' da-mi voie sa iti spun ca suna a analfabetism fizic.


Apropo, stii ca vorbim despre mase mari si im cazul asta trebuie sa ai integrare pe suprafata, gradient si vectori. Manual de fizica de facultatecu integrare pesuprafata gradient si rotor... Vad ca esti inca la fizica de.. gimnaziu?

Dragule nu putem sa iti tinem aici lectii de fizica de bun simt de teologie de care ai mare mare nevoie dar te rugam fa un exercitiu si invata sa fii mai smerit mai cu.. putin aplomb nesimtit cand vorbesti de Newton Biserica Sfinti Sinod Ierarhi ca pana acum doar tu ai iesti in pierdere.

Asta cu Newton le depaseste pe toate.

Esti maret ai ajuns sa il.contesti pe Newton.

Hai ca poti mai ai cativa pe lista si contesti intreaga istorie a umanitatii.

Vezi ca vii si o faci pe desteptul si smecherul.
Vezi ca in viata intotdeauna ai sa gasesti un smecher mai mare ca tine care te pune in offside in orice tema ai alege. Asa ca lectia vietii este nu te mainlua de Newton Sinod Sfinti Arhierei si de toti ca ajungi sa ti se vada .. goliciunea si prostia.
  #335  
Vechi 12.05.2021, 20:21:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Bai Moroco eu zic ca nu pusca analfabetismul tau cu ce a zis Newton si manualul de fizica.

Newton este validat de:
1.vreo multe multe secole de timp
2. Sute de mii de fizicieni
3. Manuale de fizica
4. Aplicatii


Asa ca 'nu pusca socotelile' da-mi voie sa iti spun ca suna a analfabetism fizic.


Apropo, stii ca vorbim despre mase mari si im cazul asta trebuie sa ai integrare pe suprafata, gradient si vectori. Manual de fizica de facultatecu integrare pesuprafata gradient si rotor... Vad ca esti inca la fizica de.. gimnaziu?

Dragule nu putem sa iti tinem aici lectii de fizica de bun simt de teologie de care ai mare mare nevoie dar te rugam fa un exercitiu si invata sa fii mai smerit mai cu.. putin aplomb nesimtit cand vorbesti de Newton Biserica Sfinti Sinod Ierarhi ca pana acum doar tu ai iesti in pierdere.

Asta cu Newton le depaseste pe toate.

Esti maret ai ajuns sa il.contesti pe Newton.

Hai ca poti mai ai cativa pe lista si contesti intreaga istorie a umanitatii.

Vezi ca vii si o faci pe desteptul si smecherul.
Vezi ca in viata intotdeauna ai sa gasesti un smecher mai mare ca tine care te pune in offside in orice tema ai alege. Asa ca lectia vietii este nu te mainlua de Newton Sinod Sfinti Arhierei si de toti ca ajungi sa ti se vada .. goliciunea si prostia.
Tu crezi in validarile lumii pentru tot felul de lucruri. Desi ti-am aratat ca dupa formulele lor nu pusca teoriile lor zici ca eu aberez nu ei. Desi ti-am arata cat de simplu si clar se poate dovedi ca ei mint tu tot pe ei ii crezi.

Ai gasit vreo gresala in demonstratia mea? Am folosit in ambele cazuri formulele lor. Trebuia sa dea F=G defapt a dat G/F=551.

Nestiind mate-fizica, nepricepand niste calcule elementare te lauzi crezand ca toti cei ce cred ca pamantul e glob si care cred in formula lui Newton care ti-am dovedit ca nu pusca, te lauzi crezand ca au ei dreptate si ma dispretuiesti si-mi nimicesti ce scriu cu ipoteza: daca spune lumea atunci sigur are dreptate si prin asta te dovedesti ca tu crezi in lume si nicidecum in Dumnezeu sau in Adevar sau in argumente. Pentru tine lumea e argumentul suprem caci tie ti-e frica ca nu cumva sa nu faci pe placul lumii.

Care e gresala de calcul? Poti sa o gasesti? Daca nu atunci pentru ce deschizi gura? Sa-i lauzi pe cei ce pot? Pai nu tu esti destept alaturi de ei ci tu esti prost alaturi de ei caci tu nu pricepi nici daca este nici daca nu este gresala si practic tu mergi pe ideea ca daca sunt multi atunci sigur au dreptate cei multi. Domnul Hrisos-Cuvantul a fost singur impotriva tuturor si nu s-a temut de vocea multimii. A marturisit Adevarul Adevarat pana la capat. Deci de la Domnul ar trebui sa luam pilda noi ortodocsii ca sa marturisim adevarul in care credem biruind daca e nevoie toata lumea, cu toti lingaii si obedientii ei.

Citat:
În prealabil postat de gpalama
Apropo, stii ca vorbim despre mase mari si im cazul asta trebuie sa ai integrare pe suprafata, gradient si vectori. Manual de fizica de facultatecu integrare pesuprafata gradient si rotor... Vad ca esti inca la fizica de.. gimnaziu?
Se vede ca habar nu ai de nimic mate-fizic. Din moment ce apa si pamantul sunt incompresibile si un litru de apa sau de pamant e aproximativ 1kg atunci poti socoti ca globul e plin cu aceiasi materie incompresibila, pamant+apa, perfect uniform si aplici volumul sferei asa cum sustin ei ca ar fi glob si iti da exact in litri=kilograme masa.

Nu e nevoie de niciun calcul mai complicat. Tu vrei ca complicand lucrurile sa te indoieste de un calcul simplu si elementar incercand sa ascunzi minciuna in calcule complicate.

E simplu si foarte corect ce ti-am demonstrat... nu numai ca pamantul ne e glob-planeta-tarot si nici plat-farfurie inconjurat de zid de ghiata ci si ca formula lui Newton de atractie universala intre mase e falsa!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.05.2021 at 20:33:14.
  #336  
Vechi 12.05.2021, 20:28:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Greseala? Cres ca nu esti atent la ce ti-am scris.

Formulele sunt vectoriale.

Totul e nul din capul locului.

Nimic nu e valid din ce zici.

Cred ca nu ai fost atent la formulele si la posturile demaisus.

Adica ocolesti cu dexteritate orice nu iti convine.

Mai vezi calculele vectoriale si mai trage o data poate ai noroc la formule a 2a oara.

Vezi ca e o ineptie ce zici si mai bine pune manape un manual de fizica.

Sa zici ca tot ceea ce au verificat sute de ani si milioanede oamrni e ineptie e prosyie.

Hai incearca cu vectori si te iert pentru prostie. Ca trebuie sa faci integrala pe suprafata (stii ce e asta??)

Din nou prostiile tale pusca peste tot a elucubratii monumentalr sustinute prin analfabetism incultuta negationism conspirationism.

Last edited by gpalama; 12.05.2021 at 20:31:42.
  #337  
Vechi 12.05.2021, 20:38:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Greseala? Cres ca nu esti atent la ce ti-am scris.

Formulele sunt vectoriale.

Totul e nul din capul locului.

Nimic nu e valid din ce zici.

Cred ca nu ai fost atent la formulele si la posturile demaisus.

Adica ocolesti cu dexteritate orice nu iti convine.

Mai vezi calculele vectoriale si mai trage o data poate ai noroc la formule a 2a oara.

Vezi ca e o ineptie ce zici si mai bine pune manape un manual de fizica.

Sa zici ca tot ceea ce au verificat sute de ani si milioanede oamrni e ineptie e prosyie.

Hai incearca cu vectori si te iert pentru prostie. Ca trebuie sa faci integrala pe suprafata (stii ce e asta??)

Din nou prostiile tale pusca peste tot a elucubratii monumentalr sustinute prin analfabetism incultuta negationism conspirationism.
Folosesti niste termeni pe care nu-i stapanesti. Ii folosesti doar ca sa complici lucrurile.

Nu pricepi ca pamantul+apa glob sunt incompresibile si ca volumul sferei = masa in kilograme?

Aplici formula si vezi ca G/F=551 deci de 551 de ori mai mare cand ar fi trebuit sa fie pe aproape.

Stii ce inseamna de 551 de ori mai mare? Ca formula e sigur falsa!!! si ca pamantul nu e nici glob nici farfurie!

Ti-e greu sa pricepi elementarul si incerci sa te ascunzi in complicatii.

Nu are nicio influenta calculul vectorial sau integral spatial si de volum sau derivatele partiale. Poti socoti pamant si apa ca materie uniforma fiindca in practica 1 litru de apa sau de pamant are in jur de 1kg. Deci nu mai conteaza nimic fiindca sunt incompresibile si deci volumul total este exact masa M a bilei mari, bila pamant.

Nu poti intelege atat atunci las-o balta ca n-are rost sa facem teoria chibritului!

Si daca am socoti ca muntii si miezul ar fi mai greu asfel incat sa socotim ca 1l de apa sau de pamant e defapt 10kg nu 1 kg ne da un raport intre G/F=55,1 deci daca F=100N atunci G ar fi 100x55,1=5510N

Stii ce e aia o diferenta dintre 100N fata de 5510N? E ca si cum in loc de un 1 cal care trage cat o forta de 100N ai avea 55 de cai. Realizezi ca ar fi o diferenta ca de la bicicleta la F16 in ceea ce inseamna Forta ce actioneaza asupra aceleiasi bile de 1kg cantarita la nivelul marii?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.05.2021 at 20:51:11.
  #338  
Vechi 12.05.2021, 21:20:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Folosesti niste termeni pe care nu-i stapanesti.

Ii folosesti doar ca sa complici lucrurile.

Nu pricepi ca pamantul+apa glob sunt incompresibile si ca volumul sferei = masa in kilograme?
Din pacate tu nu ii folosesti pentru ca nu stii despre ce este vorba.

Si nu ii folosesti din 2 motive: 1. incultura crasa. 2. mediocritate si obscurantism.

Adica esti un semidoct care nici nu poate iesi din conditia lui nici nu poate studia si ii este suficienta mediocritatea.

Nu prea reusesc sa ma cobor la nivelul tau de mediocritate, este destul de greu de comunicat la nivelul "apa, pamant plat..., vase comunicante".

Daca atata poti intai ar trebui sa iti solidifici cunostintele ca sa poti intelege ce ti se spune.


Din pacate evidenta ta "simplificare" este doar o dorinta de a atrage la un nivel semianalfabet de discutie, de mediocritate, nivel in care "iti poti sustine" de fapt mediocritatea.

Daca ai putea mai mult ai produce altceva.

Ce pot sa iti zic este succes in sub-mediocritatea de care dai dovada in problema asta. Citeste si tu ceva fizica sa poti intelege notiunea de gravitatie pe care tot o folosesti, sisteme de referinta, si cele de care vorbesti.


In momentul asta esti la un nivel de cunostinte sub-mediocru in directiile pe care le deschizi si nici macar nu stii ce sa iei si de unde sa iei si doar iti repeti frazele invatate pe de rost.


De asta esti capabil doar de "simplificare" si nu esti capabil de a folosi o logica specifica fiecarui domeniu, fizica, matematica, teologie.

Pentru ca esti un mediocru in toate directiile astea.

Nu am nici eu pretentii ca stiu prea multe. Dar stiu suficiente sa pot sa le apuc corect in orice directie. Am totusi o pregatire solida in toate directiile astae sa pot intelege elucubratiile si gogomaniile produse de tine in toate directiile.


Esti un gogoman semidoct, un mediocru. Balaceala placuta in mediocritate!!!




Citat:
Nu are nicio influenta calculul vectorial sau integral spatial si de volum sau derivatele partiale. Poti socoti pamant si apa ca materie uniforma fiindca in practica 1 litru de apa sau de pamant are in jur de 1kg. Deci nu mai conteaza nimic fiindca sunt incompresibile si deci volumul total este exact masa M a bilei mari, bila pamant.
Asta este din categoria "Moroco spune ca Newton e prost"?

Mai ai din astea? Ai invatat multa fizica la secta?

Apropo, cauta pe net campul gravitational terestru, poate te ajuta. Vezi ca e prin manualul de fizica de clasa a 8-a parca?

Last edited by gpalama; 12.05.2021 at 21:22:54.
  #339  
Vechi 12.05.2021, 21:49:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din pacate tu nu ii folosesti pentru ca nu stii despre ce este vorba.

Si nu ii folosesti din 2 motive: 1. incultura crasa. 2. mediocritate si obscurantism.

Adica esti un semidoct care nici nu poate iesi din conditia lui nici nu poate studia si ii este suficienta mediocritatea.

Nu prea reusesc sa ma cobor la nivelul tau de mediocritate, este destul de greu de comunicat la nivelul "apa, pamant plat..., vase comunicante".

Daca atata poti intai ar trebui sa iti solidifici cunostintele ca sa poti intelege ce ti se spune.


Din pacate evidenta ta "simplificare" este doar o dorinta de a atrage la un nivel semianalfabet de discutie, de mediocritate, nivel in care "iti poti sustine" de fapt mediocritatea.

Daca ai putea mai mult ai produce altceva.

Ce pot sa iti zic este succes in sub-mediocritatea de care dai dovada in problema asta. Citeste si tu ceva fizica sa poti intelege notiunea de gravitatie pe care tot o folosesti, sisteme de referinta, si cele de care vorbesti.


In momentul asta esti la un nivel de cunostinte sub-mediocru in directiile pe care le deschizi si nici macar nu stii ce sa iei si de unde sa iei si doar iti repeti frazele invatate pe de rost.


De asta esti capabil doar de "simplificare" si nu esti capabil de a folosi o logica specifica fiecarui domeniu, fizica, matematica, teologie.

Pentru ca esti un mediocru in toate directiile astea.

Nu am nici eu pretentii ca stiu prea multe. Dar stiu suficiente sa pot sa le apuc corect in orice directie. Am totusi o pregatire solida in toate directiile astae sa pot intelege elucubratiile si gogomaniile produse de tine in toate directiile.


Esti un gogoman semidoct, un mediocru. Balaceala placuta in mediocritate!!!






Asta este din categoria "Moroco spune ca Newton e prost"?

Mai ai din astea? Ai invatat multa fizica la secta?

Apropo, cauta pe net campul gravitational terestru, poate te ajuta. Vezi ca e prin manualul de fizica de clasa a 8-a parca?
Blablauri la infinit care dovedesc ca nu stii lucruri simple si elementare incat nu gasesti gresala ci invoci asa o vrajitorie complicata, laudandu-te ca ai stii multe dar iata lucrurile simple te depasesc si nu te cobori la nivelul lor. Pai daca nu pricepi ce e simplu si clar si evident atunci cum crezi ca ai putea stii
si pricepe lucruri complicate.

Ti-am spus ca Cele7Tr.Ap. nu sunt sectare, ca sunt mirean din poBOR si ca ce am postat dovedeste ca stiu fizica de gimnaziu, de liceu si atunci poate as putea stii si fizica superioara. Tu doar dai cu babisme, obscurantism, blablaba in timp ce nu vrei sa accepti lucruri elementare pe care spui ca sunt invers.

Da, spun ca Newton a inventat o formula explicativa falsa! A zis ca masa e sursa atractiei dintre mase cand defapt Taria e sursa aparitiei fortei de greutate!

Ti-am dovedit ca formula lor, cu un calcul simplu si elementar, nu pusca si nu putin ci foarte foarte mult, 551 de ori mai mare G ca F! Deci ti-am dovedit cu cunostinte de gimnaziu si tu fugi in complicatii de facultate ca sa te scoti. Nu te ajuta complicatiile si nu rezolva eroarea de 551 de ori mai mare! Nu te scoti nicaieri prin afirmatii calomnioase fara numar la adresa Trambitelor Apocaliptice si la adresa mea decat cazi tot mai mult in iadul minciunii si hulei! Nu te opresc, esti liber sa cazi si sa te dai mare si tare!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #340  
Vechi 12.05.2021, 21:58:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Esti un ignorant mediocru care si-a ridicat mediocritatea la nivel de intelepciune.

Un fel de "mediocru intelept" care isi vede propria mediocritate drept intelepciune.

Vezi tu, cand nu ai raspunsuri o dai pe credinta, evitare, ignoranta... din nou mai jos

Citat:
Da, spun ca Newton a inventat o formula explicativa falsa! A zis ca masa e sursa atractiei dintre mase cand defapt Taria e sursa aparitiei fortei de greutate!
Esti prost de bubui. Se poate verifica formula lui Newton in toate directiile. Au dat-o altii cu capul de astfalt formula asta pana s-a dovedit ca e bine totul acolo.. Este clar ca esti un inept cand faci afirmatia de mai sus.


Citat:
Pai daca nu pricepi ce e simplu si clar si evident atunci cum crezi ca ai putea stii si pricepe lucruri complicate.
La tine totul e simplu dar prin explicatiile tale mediocre in care repeti fraze fara sens.

Mediocritatea ta tu o numesti "simplitate" pentru a-ti ascunde lipsa de cultura, de intelgere de explicatii de argumetne de logica. Asta este "simplitatea ta", refuzul de analiza detaliata.

Adica tu preferi sa ramai intr-un discurs de blabolog, babisme si in speculatii, in discurs speculativ "simplu", pentru a nu intra in detalii.

Tu nu esti capabil sa intri in detalii in explicatii logice ca "se rupe firul". Doar arunci 3 fraze si cand altii se prind ca esti fraier o dai pe "sa ramane la lucruri simple ca daca ma luati cu alea complexe sunt prost si nu am explicatii"..

E clar simplismul tau, care este o strategie de evitare a unei detalieri a explciatiilor.


Bai baiatule tu nu intelegi ca esti praf? Tu nu vezi ca toti de pe forum iti spun acelasi lucru ca esti varza?

Nu esti capabil decat de mediocritate si de fudulie a mediocritatii. Un prostovan mediocru cu aplomb pe un forum. Apologia mediocritatii in explozie de fudulie.




Citat:
Ti-am dovedit ca formula lor, cu un calcul simplu si elementar, nu pusca si nu putin ci foarte foarte mult, 551 de ori mai mare G ca F! Deci ti-am dovedit cu cunostinte de gimnaziu si tu fugi in complicatii de facultate ca sa te scoti. Nu te ajuta complicatiile si nu rezolva eroarea de 551 de ori mai mare! Nu te scoti nicaieri prin afirmatii calomnioase fara numar la adresa Trambitelor Apocaliptice si la adresa mea decat cazi tot mai mult in iadul minciunii si hulei! Nu te opresc, esti liber sa cazi si sa te dai mare si tare!
Ca sa arunc o privire pe cretinatatea asta ordinara pe care o afirmi, pentru ca in momentul asta nu catadicsesc sa iti acord 10 seccunde pentru o explicatie pune si tu o integrare pe suprafata si o explicatie in contextul unei forme macroscopice precum e pamantul. Adica fa pe o hartie si posteaza aici cum se integreaza gravitatia in teoria asta a ta.

Adica arata-mi campul gravitational al pamantului plat mediocru ordinar ce esti...

Si arata-mi care este impactul si influenta unui astfel de camp gravitational asupra avioanelor... vezi ca aici iti prinzi urechile ca pe un pamant plan campul gravitational NU MAI ESTE CONSTANT si AVIOANELE AU MARI PROBLEME IN ZBOR DATORITA NEUNIFORMITATII CAMPULUI GRAVITATIONAL. Daca ai nevoie de explicatii sa intelegi frazele anterioare da-mi de stire si revin cu explicatii.

Last edited by gpalama; 12.05.2021 at 22:02:17.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare